Rębaki do drewna to urządzenia służące do przekształcania pni i gałęzi w zrębki. To dzięki nim sprzątanie po pielęgnacji roślinności staje się o wiele mniej uciążliwe. Na rynku można znaleźć szereg różnego rodzaju rębaków do drewna, które różnią się od siebie wieloma kwestiami. Co warto wiedzieć przed ich zakupem? O czym pamiętać? Tego dowiemy się w poniższym artykule. Zapraszamy!
Spis Treści
Rodzaje rębaków do drewna
Rębak bębnowy
Jednym z rodzajów rębaków do drewna, jest rębak bębnowy. Jest to urządzenie z dużym poziomym bębnem i nożami. Ostrza te znajdują się wewnątrz bębna i są położone od siebie w równych odstępach. Ten rodzaj rębaka do drewna idealnie nadaje się do przerabiania większych ładunków, znajdując m.in. zastosowanie w zakładach płyt wiórowych i pilśniowych. Materiałem przetwarzany przez rębak bębnowy są głównie kłody, odpady drewna, palety drewniane, pozostałości po cięciu drewna (np. gałęzie) czy obróbce surowca drzewnego (płyty, listwy, itp.).
Rębak tarczowy
Z kolei rębak tarczowy wyposażony jest w dużą tarczę skierowaną prostopadle do kierunku cięcia oraz noży rozdrabniających. Ostrza wirują z dużą prędkością i rozcinają surowiec drzewny na kawałki zrębek. Nóż w gardle rębaka zapewnia cięcie w przeciwnym kierunku. Warto dodać, że kształt ostrzy zależy od konkretnego modelu maszyny tarczowej.
Rębak tarczowy doskonale poradzi sobie z szeroką gamą pozostałości po cięciu drewna, w tym z większymi gałęziami i materiałami z pni.
Rębak walcowy
Natomiast ten rodzaj rębaka zbudowany jest z dwóch wałków z nożami. Mechanizm obrotowy tych ostrzy pomaga w przeciągnięciu materiału przez rębak. Jedną z zalet tego rębaka jest to, że wytwarza jednolite wióry. Maszyna jest w stanie pracować na wkładzie o średnicy do kilku centymetrów.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie rębaka do drewna?
Rębaki do drewna mają różną moc. Urządzenia przeznaczone do użytku niekomercyjnego to moc do 2-3 kW. Modele do większych zadań mają moc 4-6 kW, a rębaki do naprawdę sporych materiałów potrzebują mocy 7-15 kW.
Tak samo ważne są wymiary urządzenia. Mniejsze pozwolą na przeciągniecie przez nie kawałków drewna o średnicy kilku centymetrów, z kolei maszyny o rozmiarach komercyjnych mogą obsługiwać elementy o średnicy kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu centymetrów.
Przed zakupem rębaka do drewna należy również zwrócić uwagę na ostrza. Nawet jeden nóż może wykonać lepszą pracę niż kilka ostrzy, jeśli jego jakość jest znacznie lepsza. Kolejną kwestią jest silnik. Mniejsze maszyny, do użytku niekomercyjnego, zwykle wyposażone są w jednostkę elektryczną. Jeśli przyjrzymy się natomiast maszynom profesjonalnym, będą one zasilane silnikami spalinowymi.
Warto również sprawdzić, czy dany model wyposażony jest w pojemniki zbiorcze, dodatkowe osłony bezpieczeństwa czy wiele innych funkcjonalności ułatwiających pracę.
- Agregaty inwerterowe: zobacz, czym są i jak działają! Radzimy też, jak wybrać te najlepsze - 14 listopada, 2024
- Jaką Młotowiertarkę Akumulatorową wybrać w 2024 – Ranking i Opinie - 23 października, 2024
- Jaką Spawarkę Migomat wybrać w 2024 – Ranking i Opinie - 21 października, 2024