Jaki kompostownik wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking

by

Kompostownik ranking produktów – sprawdź najciekawsze oferty w roku 2024 i ciesz się z otrzymanych możliwości!

Pojemniki do przechowywania najróżniejszych materiałów biodegradowalnych do późniejszego wykorzystania w ogrodzie jako nawóz to obowiązek każdej osoby pragnącej zadbać o piękny wygląd gleby na działce, którą się zajmujemy. Aby zapewnić sobie właściwe miejsce do przechowywania takich rzeczy, bardzo istotne jest znalezienie odpowiedniego kompostownika ogrodowego.

Zadanie z pewnością nie należy do najprostszych z uwagi na parę kwestii. Przede wszystkim nie każdy wie co on dokładnie daje i jaki cel spełnia. Poza tym, ilość parametrów i zmiennych atrybutów jest zdecydowanie bardzo duża. To wszystko sprawia, że problemów ze znalezieniem idealnego urządzenia do składowania materiałów z kuchni, sadu czy ogrodu jest bardzo dużo. Aby pomóc w wyborze produktu idealnego, przygotowaliśmy dzisiejsze zestawienie kompostowników ogrodowych.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

ECOSMART 1000L

9.9

Średnia

Ekobat ECOSMART-360

9.8

Tani

Prosperplast 220l

9.7

Tani


 

Kompostownik drewniany KMP

9.6

Tani

Ekobat METAL 660l

9.5

Drogi

Są to przede wszystkim kompostowniki plastikowe, aczkolwiek w celu przedstawienia różnych opcji i zaoferowania alternatyw w zestawieniu pojawiły się też opcje metalowe, a także i kompostownik z palet, a więc wykonany z drewna. Nasi eksperci mieli jednak na uwadze szereg atrybutów usprawniających proces składowania i ogólne korzystanie jak, na przykład, łatwa obsługa i duży otwór, spora pojemność przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów, a także szereg dodatkowych właściwości poprawiających jakość kompostu.

KOMPOSTOWNIK ECOSMART 1000L CZARNY

kompostownik plastikowy ranking

Zdecydowanie najlepszym kompostownikiem jest model EcoSmart-1000, czyli ulepszona wersja EcoSmart-880. Produkt mierzy 146 centymetrów wysokości i ma podstawę w kształcie kwadratu o boku 89 centymetrów. Pusty kompostownik waży około 13 kilogramów, a jego rzeczywista pojemność wynosi 1000 litrów.

Specjalna konstrukcja piramidowa przyspiesza proces biorozkładu. Czarny kolor szybko się nagrzewa na słońcu, co dodatkowo usprawnia rozkład; ponadto na każdym poziomie kompostownika znajdują się otwory, przez które zachodzi swobodna wymiana powietrza. Kolejną zaletą czarnego odcienia jest to, że nie rzuca się on w oczy i kompostownik jest praktycznie niewidoczny.

Model powstał z tworzywa, które jest w 100% biodegradowalne; nie pryskano go żadnymi chemikaliami i pozwala na utworzenie w pełni naturalnego, bezpiecznego dla środowiska nawozu. Resztki organiczne należy wrzucać do pojemnika od góry. Znajduje się tam klapa z dwóch elementów. Nawóz powstaje w trzech komorach, a gdy jest gotowy można wygodnie i łatwo wyjąć go z dolnej części – są tam drzwiczki, przez które można pobrać kompost rękoma lub łopatą, czy grabiami.

 • Konstrukcja piramidowa;

 • Bardzo duża pojemność;

 • Materiał szybko się nagrzewa i utrzymuje stałą temperaturę.

 • Połączenie wszystkich elementów może stwarzać trudności.

KOMPOSTOWNIK EcoSmart-360 360L CZARNY

kompostownik cena

EcoSmart-360 to kompostownik w kształcie prostopadłościanu o podstawie kwadratu o boku 70 centymetrów. Całkowita wysokość produktu to 84 centymetry, a jego pojemność użytkowa wynosi 360 litrów. Ściany mają grubość 2 milimetrów. Kompostownik powstał z polipropylenu, czyli tworzywa, które jest w całości biodegradowalne.

Resztki żywności, skoszoną trawę i zgrabione liście wrzuca się od góry, przez dwudrzwiową klapę. Na wszystkich ścianach są otwory wentylacyjne umożliwiające optymalną cyrkulację powietrza. Czarne tworzywo bardzo szybko się nagrzewa i wyjątkowo dobrze utrzymuje wysoką temperaturę wewnątrz, co znacząco wpływa na przyspieszenie procesu rozkładu. Dodatkowo produkt wstrzymuje wilgoć na stabilnym poziomie. Kiedy nawóz jest gotowy, należy wyciągnąć go przez dolną klapę, najlepiej przy użyciu łopaty.

Model składa się z kilku komponentów, które bardzo łatwo zmontować samodzielnie. W razie ewentualnych problemów można wspomóc się dołączoną do zestawu instrukcją w języku polskim. Kompostownik zaprojektowano tak, żeby można było kupić ich kilka sztuk i ustawić w rzędzie; będą one do siebie idealnie przylegały, a cyrkulacja powietrza nie zostanie zaburzona.

 • Łatwy montaż;

 • Wysokiej jakości materiał biodegradowalny;

 • Optymalne warunki dla uzyskania idealnego kompostu.

 • Otwory należy wyciąć samodzielnie.

Kompostownik 220l IKL220C Prosperplast

kompostownik forum

Model marki Prosperplast to bardzo praktyczny kompostownik przeznaczony do małych ogrodów. Jest kompaktowy i mieści do 220 litrów odpadów organicznych. Jego dokładne wymiary to 75 centymetrów wysokości i 61 centymetrów głębokości i szerokości – pojemnik ma podstawę w kształcie kwadratu. Jest to model jednokomorowy, z jednodrzwiowym otwarciem.

Pojemnik powstał z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które jest biodegradowalne i bezpieczne dla środowiska. Tworzywo nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji do kompostu, dlatego powstały nawóz jest zdrowy i bezpieczny dla roślin. Na szczycie kompostownika jest klapa na zawiasach, zamykana za pomocą praktycznego uchwytu. Na dole jest druga klapa, służy ona do wybierania gotowego nawozu.

Materiał ma czarny kolor i doskonale pochłania promienie słonecznie, co sprawia, że wnętrze pojemnika szybko się nagrzewa. Specjalna konstrukcja zatrzymuje wysoką temperaturę na długi czas. Otwory zlokalizowane na ścianach gwarantują odpowiedni przepływ powietrza i wymianę wilgoci. W efekcie nawóz powstaje szybko, sprawnie i jest niezwykle skuteczny, odżywczy dla gleby i roślin.

 • Kompaktowy, idealny do ogrodu;

 • Mocna konstrukcja;

 • Wygodne wybieranie nawozu.

 • Stosunkowo mała pojemność.

Kompostownik drewniany KMP 600L, prosty montaż

kompostownik drewniany ranking

Dla osób szukających dobrego, drewnianego kompostownika, model KMP okaże się rozwiązaniem idealnym. Kompostownik w całości składa się z drewna, nie ma żadnych elementów metalowych; do montażu niepotrzebne są gwoździe, wkręty lub zszywki. Specjalny projekt pozwala na złożenie stabilnego pojemnika tylko dzięki nacięciom w deskach – ten kompostownik z palet składa się jak trójwymiarowe puzzle.

Zmontowany pojemnik ma podstawę dużego kwadratu o boku 100 centymetrów. Całkowita wysokość pojemnika to 70 centymetrów, a waga 13 kilogramów. Kompostownik nie ma pokrywy, a deski są ułożone w taki sposób, że nie stykają się ze sobą – pomiędzy każdym szczeblem znajduje się stosunkowo szeroki otwór zapewniający wymianę powietrza na odpowiednim poziomie.

Do wykonania kompostownika wykorzystano drewno sosnowe zaimpregnowane metodą ciśnieniową. Dzięki impregnacji drewno jest odporne na wilgoć i czynniki atmosferyczne; ponadto nie bierze udziału w procesie gnilnym i nie niszczeje. Całkowita, faktyczna pojemność tego modelu to 600 litrów. Jest on duży i niezwykle estetyczny – drewno zawsze dobrze się prezentuje w ogrodach i na działkach.

 • 100% drewniany;

 • Bardzo dobra pojemność;

 • Wytrzymały i odporny.

 • Nawóz trzeba wyciągać od góry.

KOMPOSTOWNIK METALOWY Ekobat 660L NOWY MODEL

kompostownik ranking

Kolejnym kompostownikiem o pojemności 660 litrów jest model marki Ekobat. Ten pojemnik jest jednak metalowo – plastikowy. Podstawa modelu to kwadrat o boku 93 centymetrów i ścianach wysokich na 77 centymetrów. Zaletą produktu jest wyjątkowo łatwy montaż, niska waga i możliwość złożenia do transportu. Kraty pomalowano na zielono, co sprawia, że kompostownik zlewa się z otoczeniem.

Ten kompostownik z siatki jest odporny na wodę, mróz, światło słoneczne i silny wiatr. Ściany powstały ze stali zgrzewanej i powleczonym tworzywem sztucznym – polietylenem o niskiej gęstości. Ten rodzaj plastiku jest biodegradowalny i bezpieczny dla środowiska; nie uwalnia od żadnych chemikaliów do kompostu. 

Otwory w siatce są na tyle duże, żeby cyrkulacja powietrza przebiegała na optymalnym poziomie, ale nie są za duże, dzięki czemu zawartość nie wypada na zewnątrz. Niestety łączenia siatek cechują się niską wytrzymałością, mogą pękać pod dużym naporem odpadów. Również siatka może się wyginać. Kompostownik jest zatem przeznaczony raczej do skoszonej trawy i liści, ponieważ większe i cięższe odpady mogą go uszkodzić.

 • Bardzo lekka konstrukcja;

 • Łatwy i szybki montaż;

 • Idealny do liści i skoszonej trawy.

 • Słaba konstrukcja może uszkodzić się pod wysokim naporem.
 •  

Artykuły

Dalej nie wiesz którą z propozycji najlepiej wybrać? W takim razie oprócz rankingu kompostowników, sprawdź poradnik 2024!

Główną funkcją kompostownika w każdym ogrodzie jest utrzymanie czystości i porządku. Jednakże, miejsce to służy też wyrzucaniu i składowaniu resztek roślinnych. Jest to więc specjalnie przygotowane miejsce, które z dala od widoku codziennego pozwala na tworzenie ekologicznego nawozu dzięki naturalnym procesom przemiany, jakie zachodzą w materii organicznej.

Jednakże, nie każdy kompostownik sprawdzi się w naszym ogródku. Co więcej, dla jednego 200 litrów będzie wystarczające, a dla innego nawet i 800 litrów będzie za małe. Dlatego warto jest mieć na względzie wielkość ogrodu i ilość odpadów, jakie będziemy tam zbierać. Bo przecież mały kompostownik nie poradzi sobie, kiedy po tygodniu bądź dwóch zapełnimy cały pojemnik.

Dlatego warto przyjrzeć się przygotowanym przez nas produktom, dzięki którym każdy zainteresowany uzyska dostęp do najważniejszych parametrów i atrybutów, które determinują czy mamy do czynienia z produktem wysokiej klasy o świetnym wykonaniu i odpowiedniej jakości wykonania czy też nie. Rzecz jasna bardzo ważne jest też uwzględnienie rozmiaru czy też opinii innych użytkujących, bo tylko będziemy wiedzieć czy dany drewniany kompostownik czy też opcja z metalu będzie odpowiednia. Więcej informacji znajdziemy też w poniższym poradniku:

https://budujemydom.pl/wokol-domu/ogrod/porady/6257-chce-zalozyc-kompostownik-jaki-pojemnik-wybrac-oraz-co-kompostowac

kompostownik z siatki

Materiał wykonania kompostownika

Pojemniki do kompostu produkowane są zazwyczaj z takich materiałów jak drewno, cegła, bądź plastik. Istnieją też, rzecz jasna, produkcje metalowe. Która jednak z tych opcji wydaje się najwłaściwsza? Odpowiedzi na to pytanie może być tak naprawdę wiele z uwagi na to, że sporo zależy od naszego użytkowania i od naszych potrzeb.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że właściwy materiał zadba o wysoki poziom wytrzymałości, jak i o walory wizualne. A te w bardzo wielu przypadkach są nadzwyczaj istotne. Dlatego bardzo często wybierane są kompostowniki drewniane bądź te wykonane z palet. Kolejną opcją o dużej popularności są kompostowniki z tworzywa sztucznego. Choć nie mają w sobie „naturalnego” wyglądu, to zazwyczaj ich smukły, ciemny wygląd.

Kompostownik drewniany 600L
kompostownik drewniany ranking

KOMPOSTOWNIK METALOWY 660L
kompostownik ranking

Mały kompostownik, a może duży?

Jak możemy się domyślić, kwestią kluczową będzie wybranie sprzętu dostosowanego do wielkości naszego ogródka. Jeśli więc kompostownik, który znajduje się w naszym kręgu zainteresowań, jest bardzo malutki, a nasz ogród wręcz przeciwnie, to trzeba pomyśleć nad alternatywą. 

Z góry przyjęło się, że żaden kompostownik nie powinien mieć więcej niż 1.5 x 1.5 m. Jednakże, w przypadku naprawdę dużych przestrzeni, o wiele lepiej kupić pojemnik duży, aby potem nie martwić się o to, że zabraknie nam miejsca.

Kolejnym kryterium wskazującym, że produkt powinien być większy jest liczebność naszej rodziny. Oczywistą rzeczą jest, że małżeństwo bez dzieci będzie produkować mniej odpadów do przechowywania w kompostowniku niż, na przykład, wielodzietna rodzina. Powinniśmy więc pomyśleć nad każdą z tych kwestii i wybrać produkt o pojemności nie mniejszej niż 200-300 litrów.

Czy wysoka cena kompostownika wpływa na jego jakość?

Wartość sprzętu ma bardzo ważne znaczenie nawet w przypadku zakupu pojemników do magazynowania kompostu. Każdy przecież chce cieszyć się świetnym stosunkiem jakości do ceny. Nie możemy jednak zapominać, że cena to nie wszystko. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj materiał i klasa wykonania, a także pojemność sprzętu czy dodatkowe właściwości.

Wiadome jest też to, że 1000 litrowy pojemnik będzie o wiele droższy w zakupie od kompaktowej opcji 300 litrowej. Jednakże, musimy też pamiętać o tym, że bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wartość produktu będzie zastosowanie klapy ochraniającej kompost od góry jak i zastosowanie specjalnego systemu wentylacyjnego (w przypadku pojemników z tworzywa sztucznego bądź opcji metalowych).

Kompostownik 220l IKL220C Prosperplast
kompostownik forum
KOMPOSTOWNIK 360L CZARNY
kompostownik cena

Opinie użytkujących

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto też spojrzeć na feedback. Jak wiemy, im więcej pozytywnych wypowiedzi na temat danego produktu, tym większe prawdopodobieństwo, że sprzęt spełni także i nasze oczekiwania. Musimy tutaj dodać jednak, że subiektywność uwag może sprawić, że nie wszystkie atrybuty danego kompostownika będziemy mogli wziąć pod uwagę.

Warto zatem sprawdzić różne źródła i mieć na względzie tylko te wypowiedzi, które pochodzą od zweryfikowanych użytkowników. Możemy zapoznać się z tym co forum kompostowników ma nam do powiedzenia czy też jakie uwagi mają osoby, które w swoim życiu przetestowały ogromną liczbę produktów.

Najlepszy kompostownik do ogrodu – podsumowanie rankingu 2024

Trudno jednoznacznie wskazać najlepszy kompostownik z uwagi na to, że produktów jest wiele, a aspektów wartych uwzględnienia także niemało. Możemy jednak dosyć dobrze uściślić potrzebne produkty i wybrać tylko te, które mają wytrzymałe wykonanie, szereg ciekawych właściwości czy też dobre opinie.

Pamiętajmy też o tym, że zwycięzca dzisiejszego rankingu, mianowicie KOMPOSTOWNIK ECOSMART 1000L CZARNY Nowy Model, gwarantuje nam świetną pojemność i bardzo dobre wykonanie. Alternatywnym rozwiązaniem będzie sprawdzenie pozostałych produktów z rankingu i wybranie tego, który odpowiada naszym własnym wymaganiom. Szczególnie jeśli mamy z góry określony budżet i interesuje nas niska cena kompostownika.

>> Sprawdź też jaki tani impregnat do kostki brukowej kupić <<

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki kompostownik wybrać
Average rating:  
 0 reviews