Jakie maszyny do obróbki drewna są niezbędne w nowoczesnym warsztacie?

by

Każdy warsztat czy stolarnia zajmujące się obróbką drewna wymagają wyposażenia, które usprawni ten proces i pozwoli uzyskiwać najlepsze efekty. Nowoczesne maszyny do drewna to urządzenia wielofunkcyjne, które z powodzeniem zastępują narzędzia ręczne.

Ich wykorzystywanie w pracach warsztatowych pozwala na zwiększenie wydajności i precyzyjności, a co za tym idzie, oszczędności czasu i pieniędzy. Dowiedz się, w jakie maszyny do drewna warto zainwestować, by móc z powodzeniem prowadzić nowoczesny warsztat lub zakład stolarski.

Podstawowe narzędzia w nowoczesnym warsztacie

Niezależnie od tego, czy Twój warsztat wykonuje prace zlecone czy też traktujesz go jako miejsce do hobbystycznej obróbki drewna, przydadzą Ci się narzędzia, które znacząco ułatwią i uprzyjemnią pracę. Oto niektóre z nich:

Wyrówniarki – urządzenia służące do wyrównywania powierzchni drewna o nieregularnych kształtach. Przydatne do strugania lub heblowania.

Pilarki – służą do szybkiego i precyzyjnego cięcia kawałków drewna. Są wyposażone w piłę, która, działając na odpowiednich obrotach, zapewnia płynne cięcia. Jest też bezpieczniejsza w obsłudze od piły ręcznej.

Frezarki do drewna – urządzenia służące do nadawania kształtów elementom drewnianym, na przykład do zaoblenia kantów.

Szlifierki – znacząco przyspieszają i usprawniają proces szlifowania płyt okleinowych, lakierowych czy powierzchni z litego drewna.

Łuparki do drewna – wykorzystywane do rozdzielania drewna na mniejsze kawałki i przygotowania go do dalszej obróbki lub pozostawienia na opał.

Tokarki do drewna – pozwalają nadawać kawałkom drewna określoną formę poprzez żłobienie w nich konkretnych kształtów.

Zaawansowane maszyny do drewna niezbędne w  nowoczesnym warsztacie

Oprócz wymienionych powyżej podstawowych sprzętów do obróbki drewna, w nowoczesnym warsztacie powinny znaleźć się też bardziej specjalistyczne maszyny, które pozwalają na bardziej zaawansowaną obróbkę litego drewna i elementów drewnianych. Oto przykłady:

Grubościówki – specjalistyczne maszyny stolarskie przeznaczone do jednostronnej obróbki drewna. W przeciwieństwie do strugarek czterostronnych, ścinają warstwę tylko z jednej powierzchni elementu. Służą do dostosowywania grubości desek, belek czy innych elementów do pożądanych wymiarów.

Prasy stolarskie – służą do sklejania ze sobą elementów drewnianych i drewnopodobnych, takich jak sklejka czy płyta. Są powszechnie wykorzystywane w przemyśle drzewnym, meblarskim i stolarskim. W zależności od potrzeb można wybierać spośród pras ramowych, wiatrakowych, do klejenia wzdłużnego, próżniowych, a także hydraulicznych i pneumatycznych.

Dłutownice do drewna – urządzenia służące do precyzyjnego obrabiania różnych powierzchni przy pomocy skrawania. Pozwalają na wykonywanie w elementach drewnianych otworów wielokątnych, rowków wpustowych czy kół zębatych. Do wyboru są dłutownice oscylacyjne lub łańcuszkowe.

Maszyny wieloczynnościowe – uniwersalne urządzenia łączące w sobie kilka funkcji, zazwyczaj funkcje pilarki, wyrówniarki, grubościówki, frezarki i wiertarki. Są też maszyny o mniejszej liczbie funkcji, na przykład wyrówniarko-grubościówki czy pilarko-frezarki.

Urządzenia te znajdują zastosowanie na małych powierzchniach, gdyż zajmują znacznie mniej miejsca niż każde z urządzeń z osobna. Będą odpowiednie do małych warsztatów, gdzie nie wykonuje się prac w systemie taśmowym.

MASZYNA WIELOCZYNNOŚCIOWA SICAR dostępna w ofercie EMI Maszyny

Gdzie kupić nowoczesne maszyny do drewna?

Poszukując wyposażenia do swojego warsztatu, warto zapoznać się z ofertą firmy EMI zajmującą się sprzedażą nowych i używanych maszyn do drewna. Bogaty asortyment sprawia, że każdy znajdzie tu to, czego szuka, a atrakcyjne ceny pozwalają na urządzenie nowoczesnego warsztatu czy stolarni za nieduże pieniądze.

W ofercie firmy EMI maszyny do drewna znajdziesz następujące maszyny i urządzenia do obróbki drewna i nie tylko, między innymi:

 • Piły,
 • Okleiniarki,
 • Wiertarki,
 • Grubościówki,
 • Rębaki i brykieciarki,
 • Ostrzałki,
 • Podajniki,
 • Maszyny wieloczynnościowe,
 • Gilotyny,
 • Prasy,
 • Szlifierki,
 • Czopiarki,
 • Wyrówniarki,
 • Odciągi do trocin,
 • Dłutarki,
 • Frezarki,
 • Akcesoria do maszyn.
Jacek Kowal

Dodaj komentarz