Czyszczenie deski tarasowej na drewnianym tarasie – krok po kroku

by

Czyszczenie drewnianych desek tarasowych – jak wygląda i na co zwrócić uwagę, aby mieć piękny i zadbany taras drewniany?

Jeden z najpiękniejszych widoków, jeśli chodzi o przydomowe dekoracje, jest przygotowanie sporego tarasu z drewna. Służy on jako pewnego rodzaju wizytówka nie tylko samego wejścia, ale też i całego domu. Nic więc dziwnego, że utrzymanie go w jak najlepszym stanie jest sprawą kluczową dla wielu z nas. Niemniej jednak aby uzyskać idealny wygląd takiego tarasu, należy wyeliminować uporczywy brud i zadbać o to, aby nawet po dłuższym czasie powierzchnia desek prezentowała się wyśmienicie i była odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne. 

Jak jednak zadbać o deski ryflowane i te gładkie? Czym usunąć drzazgi, jak pozbyć się przebarwień i inne zabrudzenia bez uszkodzenia powłoki? A może właśnie należy tę powłokę wyeliminować, aby proces konserwacji wykonać ponownie? Pytań odnośnie prawidłowego dbania o taras jest wiele. Jeśli chcemy zadbać o egzotyczny wygląd i dbałość o szczegóły jest dla nas kluczowa, to w takim razie warto przemyśleć kwestię prawidłowego czyszczenia tego elementu ogrodowego.

Zadanie to nie należy do łatwych z kilku powodów. Przede wszystkim pielęgnacja drewna tarasowego wymaga od nas dokładności i wiedzy. Jest to bez wątpienia nieco bardziej wymagające zadanie niż czyszczenie kostki brukowej czy też mycie roweru na myjni. Z tego właśnie powodu musimy wiedzieć czym czyścić drewno i ryfle w deskach, a także kiedy należy wykorzystać papier ścierny, a kiedy szczotkę wyposażone we właściwe włosie. Ponadto w tym artykule omówimy także proces regeneracji od samego początku, a więc od usuwania starej powłoki zabezpieczającej, poprzez czyszczenie, a skończywszy na nanoszeniu nowej i konserwacji. 

Sztuka czyszczenia desek tarasowych – czym wykonywać?

Dla wielu z nas rozwiązaniem idealnym są myjki ciśnieniowe. Pozwalają nam na szybkie umycie wielu różnych obiektów. Przecież bardzo popularne jest właśnie mycie elewacji myjką ciśnieniową, a także wykorzystanie tych urządzeń do innych celów, jak chociażby do udrażnianie rur pod ciśnieniem. Niemniej jednak samo czyszczenie to nie wszystko. Pielęgnowanie deski i odpowiednie prace konserwacyjne są korzystne dla estetyki, ale też późniejszego czyszczenia, gdyż położona powłoka hydrofobowa znacznie ułatwia czyszczenie, a także sprawia, że tak zwana patyna, czyli nieprzyjemny nalot pojawiający się na deskach, jest mniej uciążliwy w czyszczeniu.

Pamiętajmy także o tym, że tak samo jak wiele osób zastanawia się jak i czym umyć auto domowe sposoby, tak samo jest w przypadku rowerów, elewacji, czy właśnie desek tarasowych. Istnieje wiele sposobów – zarówno tych domowych jak i bazujących na specjalnych preparatach i środkach chemicznych – umożliwiających efektywną i skuteczną pracę z powierzchnią drewnianą. 

Deska drewniana – dlaczego jej prawidłowa pielęgnacja jest tak istotna?

Zacznijmy jednak do zrozumienia istoty prawidłowej pielęgnacji deski drewnianej. Otóż przede wszystkim chodzi tutaj o utrzymanie powierzchni podłogowej, a także ścianek i innych elementów deskowych w jak najlepszym stanie przed bardzo długi czas. Jak wiemy, zmienne warunki atmosferyczne mocno dają w kość i niemal każdy materiał je odczuwa. Z drewnem jest to szczególnie spory problem, gdyż jako materiał jest wilgotny, ale też bardzo łatwo jego powłoka zewnętrzna ulega odbarwieniu w wyniku ciągłego kontaktu ze słońcem i emitowanymi przez naszą gwiazdkę promieniami ultrafioletowymi.

Z biegiem czasu dochodzi do płowienia bądź też ciemnienia drewna. Ponadto, mróz też nie jest sojusznikiem tego surowca. Przede wszystkim drewno może zacząć pękać i wyginać się. Odkształcanie się drewna na różnoraki sposób to bardzo częsty widok. Sama wilgoć doprowadzi do uwypuklania się. Prawidłowa konserwacja pozwala utrzymać deski w bardzo dobrym stanie, a jeśli zastosowane zostały właściwe preparaty olejowe czy też opcje hydrofobowe, to warunki atmosferyczne nie będą aż tak groźne. 

Czym wyczyścić, czym olejować, a także czy ryflować – wszystko o narzędziach przydatnych podczas pracy 

Bardzo wiele osób uważa, że tak naprawdę jedynym sposobem na oczyszczenie desek jest ręczne “polerowanie” szmatką czy ścierką. Obecnie sposobów na czyszczenie, olejowanie czy wykonywanie wszystkich pozostałych zadań przy pielęgnacji tarasu jest bardzo dużo. Przede wszystkim należy zanotować, że czyszczenie dzielimy na mechaniczne, a także na chemiczne. 

Mechaniczne oczyszczanie tarasu to przede wszystkim szczotka o właściwym włosiu. Jednakże, w ofertach profesjonalistów znajdziemy też informacje o korzystaniu ze specjalnych narzędzi mających za zadanie znacznie szybciej wyczyscić całą powierzchnię bez ryzyka uszkodzenia zewnętrznej powłoki. A taką jakość czyszczenia nie uzyskalibyśmy nawet jeśli na naszym wyposażeniu byłaby najlepsza myjka ciśnieniowa. Chemiczne sprzątanie polega przede wszystkim na pokryciu całej powierzchni odpowiednimi środkami, a następnie pozostawienie ich przez odpowiednio długi czas w celu uzyskania jak najlepszego wyniku. Następnie szorujemy bądź od razu spłukujemy preparat.

Czyszczenie deski tarasowej

Pewnym kompromisem pomiędzy oboma wariantami jest wykorzystanie myjki ciśnieniowej. Tego typu narzędzia są prawdopodobnie najmniej problematyczne i nie wymagają ciągłego klękania w celu czyszczenia. Dodatkowo myjki ciśnieniowe są naturalne i nie wymagają dodatkowych preparatów jak w przypadku czyszczenia chemicznego. 

Należy też pamiętać, że przy pierwszych pracach regeneracyjnych bardzo ważnym etapem może okazać się eliminacja poprzedniej powłoki zabezpieczającej. A to oznacza wykorzystanie papieru ściernego. Tutaj zachęcamy do wybrania papieru o różnej ziarnistości w celu osiągnięcia jak najlepszego wyniku. Dodatkowo warto też wyposażyć się w szlifierkę, która znacznie przyspieszy nam pracę.

Dopiero potem przechodzimy do olejowania i innych prac impregnacyjnych. Tutaj pędzel i puszka z farbą czy olejem jest niezastąpiona, choć niektórzy użytkownicy, w celu przyspieszenia tego etapu prac, decydują się na zastosowanie natrysku odpowiednio dostosowanego do pracy z daną gęstością preparatu zabezpieczającego.

Renowacja, czyszczenie i impregnacja, a także ogólna pielęgnacja tarasu – wszystko co musisz wiedzieć o tych czynnościach

Skoro wiemy jakich narzędzi i pomysłów możemy wykorzystać do prawidłowego przygotowania tarasu, sprawdźmy dokładnie na czym polegać będzie każdy z etapów pielęgnacyjnych. Gdyż zarówno odnawianie powłok, czyszczenie, a także konserwacja już wyczyszczonego tarasu są kluczowe w celu uzyskania jak najlepszego wyniku i pewności, że nawet po latach taras będzie prawidłowo chroniony. 

Niemniej jednak warto odnotować, że proces czyszczenia tarasów jest całkiem długi i skomplikowany. Szczególnie, jeśli będziemy zajmować się bardzo zaniedbanym projektem. Aby przywrócić dawny blask, wymagane będzie nie tylko oczyszczanie, ale też i szlifowanie powierzchni za pomocą szlifierki i papieru ściernego czy późniejsze zabezpieczenie powierzchni drewna.

Do czyszczenia desek tarasowych można stosować profesjonalny preparat, ale też wodę pod ciśnieniem

Regularne czyszczenie znacznie ułatwi naszą pracę i zadba o to, aby nawet po zimie doprowadzenie tarasu do porządku był mniej wymagające niż zazwyczaj. Należy pamiętać, że czyszczenie desek z drewna może odbywać się ręcznie (mechanicznie), ale też za pomocą myjek ciśnieniowych.

Wariant pierwszy jest zazwyczaj bardziej czasochłonny i uciążliwy z uwagi na fakt, że bardzo długo będziemy musieli pracować na kolanach. A jak wiemy, ta pozycja nie sprzyja wysokiemu komfortowi. Dodatkowo warto odnotować, że szorowanie nie należy do zadań łatwych. Szczególnie uciążliwe będzie w przypadku mocno zanieczyszczonych elementów. 

Myjki ciśnieniowe do czyszczenia tarasów drewnianych mogą okazać się rozwiązaniem wręcz idealnym z kilku powodów. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że są wygodniejsze w użytkowaniu. Nie wymagają uciążliwej pozycji, a dodatkowo charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością pracy. 

Najlepszym jednak rozwiązaniem będzie połączenie czyszczenia mechanicznego, chemicznego, a także za pomocą wody pod ciśnieniem. Nałożenie specjalnego środka sprzątającego na powierzchnię czyszczącą, a następnie wtarcie tego preparatu w podłogę znacznie poprawi skuteczność czyszczenia. Dopiero później możemy wykorzystać myjkę ciśnieniową do sprawnego i szybkiego, a przede wszystkim bardzo mocnego opłukania desek. 

Drewniany taras i jego renowacja – czy trzeba usuwać zewnętrzną powłokę i jeśli tak, to czym?

Czyszczenie rzadko kiedy wystarcza. Dlatego jeśli kolor desek uległ zmianie po latach oddziaływania na niego niesprzyjających warunków atmosferycznych, to bez wątpienia będziemy musieli skorzystać ze szlifowania. Dodatkowo warto odnotować, że nierzadko występujące drzazgi, a także nierówności w powierzchni tarasu trzeba wyrównać. Jeśli dodatkowo na lakierze pojawiają się przebarwienia, to szlifierka zdecydowanie zostanie użyta.

Do tego celu możemy wykorzystać szlifierki, które razem z papierem ściernym zagwarantują stosunkowo szybki proces usuwania starej powłoki. Niemniej jednak warto pamiętać, że w przypadku desek raz wymagany będzie papier ścierny o większej ziarnistości, a raz opcja o ziarnistości mniejszej. Jest to potrzebne z uwagi na to, że większa ziarnistość przyda się do eliminacji poważniejszych problemów z powierzchnią. Przyjęło się, że ziarnistość średnia (60-100) to coś, od czego powinniśmy zacząć. 

Przejście na mniejszą granulację (120-180), będziesz mógł zająć się szlifowaniem wygładzającym mającym na celu zagwarantować niebywale równą i gładką powierzchnię. Dodatkowo warto odnotować, że im drobniejsza granulacja, tym ostateczna gładkość będzie większa. Należy natomiast pamiętać, że szlifowanie zaleca się wykonywać tylko jeśli mamy do czynienia z deskami gładkimi. W przypadku desek ryflowanych zwykłe szlifowanie doprowadziłoby do uszkodzenia charakterystycznej dla tego typu desek struktury.

Olejowanie tarasu to najlepsza konserwacja, jaką drewno to może od nas otrzymać

Ostatni etap pielęgnacyjny związany jest z zabezpieczeniem wyczyszczonej i, w przypadku desek gładkich, zeszlifowanej powierzchni. W tym celu należy najpierw wyczyszczoną i zeszlifowaną powierzchnię zabezpieczyć bezbarwnym impregnatem do drewna. Jego zadanie to ochrona drewna przed degradacją. Dopiero po tym zadaniu możemy przystąpić do olejowania. 

Proces ten wykonujemy dopiero po tym, gdy oczyszczone i zaimpregnowane deski odpowiednio przeschną. Olejowanie gwarantują zabezpieczenie drewna na różne sposoby. Przede wszystkim należy odnotować, że olejowanie pomaga zachować naturalny wygląd materiału i wzmacnia jego kolor. Dodatkowo, smary te wnikają w głąb drewna lecz robią to tak, aby nie blokować ich porów. Nanoszenie wykonujemy za pomocą szerokiego pędzla z twardym włosiem.

Teraz wiesz jak przebiega proces czyszczenia i pielęgnacji desek tarasowych, które wcześniej zdecydowaliśmy się ryflować, a także w przypadku wariantów gładkich 

Regularna konserwacja tarasu drewnianego przekłada się na łatwiejsze czyszczenie, ale też wyższą estetykę i pewność, że nawet po latach drewno nie napuchnie, nie straci swojego koloru, a dodatkowo będzie wyglądać tak, jakbyśmy dopiero podłogę wykładali. Dodatkowo regularne czyszczenie i pielęgnacja przekłada się na mniejszy nakład pracy czy też znacznie mniejsze koszty, które uda nam się uniknąć.

Należy natomiast pamiętać, że w celu uzyskania idealnego efektu powinniśmy skupić się na wielowymiarowym czyszczeniu, w procesie którego bierze udział nie tylko szczotka czy myjka ciśnieniowa, ale obie metody wspierane przy pomocy środków chemicznych. Samo szlifowanie to idealna opcja dla desek gładkich pozwalająca pozbyć się przebarwień i nierówności. Potem natomiast impregnacja bezbarwna i olejowanie utrwali efekt na lata.

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Czyszczenie deski tarasowej na drewnianym tarasie - krok po kroku
Average rating:  
 0 reviews