Czyszczenie kostki brukowej – Poradnik krok po kroku jak wyczyścić dobrze

by

Jak wyczyścić kostkę brukową? Sprawdź jakie są domowe sposoby czyszczenia, specjalistyczne preparaty ułatwiające mycie

Niemal każdy właściciel posesji decyduje się na wyłożenie podjazdu kostką brukową. Jej popularność bierze się przede wszystkim ze stosunkowo niskich kosztów produkcji, prostej konstrukcji, a także ponadprzeciętnej wytrzymałości czy też odporności na uszkodzenia mechaniczne. Nie możemy też zapomnieć o łatwym montażu i demontażu. To wszystko sprawia, że element ten znajdziemy przed niemal każdym domem.

Niemniej jednak należy odnotować, że bardzo często podjazd przygotowany z takiego materiału jest ubrudzony różnymi pierwiastkami i dodatkami. Plamy z oleju, ptasie odchody, mech, nalot niewiadomego pochodzenia, chwasty wyrastające ze szczeliny, a także inne porosty mogą znacznie pogorszyć estetykę nawierzchni i sprawić, że będziemy na nią patrzeć z obrzydzeniem. I choć bardzo często sama myjka ciśnieniowa bez żadnych dodatków wystarczy, aby usunąć większość zabrudzeń, to niestety olej silnikowy czy inne mocniejsze zabrudzenia tak łatwo się nie poddadzą.

Z tego powodu niezwykle istotne jest wiedzieć czym wyczyścić kostkę brukową, jakie środki do czyszczenia warto wykorzystać, czy płyn do mycia naczyń może posłużyć jako alternatywa, a jeśli nie, to czym wspierać wodę pod ciśnieniem. W artykule omówimy sposoby domowe, ale też i przedstawimy profesjonalne preparaty umożliwiające skuteczną walkę z zabrudzeniami. Oprócz tego, omówimy najlepsze sposoby na radzenie sobie z poszczególnym typem zabrudzeń. Jeśli więc chcesz usunąć ocet, olej, mech czy jakikolwiek inny wykwit z powierzchni kostki, to należy przede wszystkim zapoznać się z najskuteczniejszymi metodami walki z tymi zabrudzeniami. 

Mycie kostki brukowej – domowe sposoby i specjalistyczne produkty

Zanim opiszemy jak poradzić sobie z konkretnymi zabrudzeniami, warto najpierw zapoznać się z pełną listą produktów, które mogą nam pomóc usuwać różnorodne brudy i zanieczyszczenia. A tych opcji jest całkiem sporo, bo do naszej dyspozycji są zarówno te metody dostępne z produktów w naszym domu, jak i wykorzystujące profesjonalne środki do czyszczenia zawierające liczne substancje chemiczne i wiele innych dodatków. 

Prawidłowe rozróżnienie tych środków jest kluczowe, bo inne będą metody stosowane do poradzenia sobie z olejem, a jeszcze inne, gdy trzeba będzie umyć kostkę porośniętą mchem czy chwastami. Oczywiście niektóre sposoby są bardziej uniwersalne, inne mniej, a także różnią się pod względem bezpieczeństwa użytkowania i środków ostrożności, jakie należy stosować w celu zagwarantowania sobie i naszym bliskim bezpieczeństwa. 

Jakie są najpopularniejsze domowe sposoby na czyszczenie kostki? 

Jeśli od lat walczymy w domu z ciężkimi zabrudzeniami, to bez wątpienia większość z was zauważyła jak skuteczną metodą walki okazuje się ocet. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod domowych, która pomaga w walce z różnorodnymi zabrudzeniami. Najczęściej umożliwia szybkie i wysoce skuteczne usunięcie kamienia z armatury, lecz bardzo często propozycja ta wykorzystywana jest do walki z mchem, chwastami, a także w przypadku mocnego zakurzenia. Ocet jest dobry z uwagi na swoje właściwości i fakt, że jest to środek ekologiczny, a także bardzo tani. 

Kolejnym istotnym sposobem na pozbycie się problemu z chwastami jest soda oczyszczona. W formie sypkiej świetnie eliminuje wszelkie rozrosty wychodzące ze szczelin pomiędzy kostkami. Natomiast wodna forma (papka) pomoże wyeliminować wiele plam. Tutaj należy jednak pamiętać o tym, aby resztki sody dobrze spłukać w celu zmniejszenia ryzyka pojawienia się białych zacieków.

Jeśli martwimy się rdzą bądź tłustymi plamami, to Coca-cola będzie idealnym wyborem do walki z takim wrogiem. Bardzo często wystarczy wylać sporą ilość tego „preparatu” na kostkę, a po 12 godzinach ujrzymy zadowalające efekty. Zobacz też czym wyczyścić deski tarasowe.

A może profesjonalny środek czyszczący? Sprawdź jak skuteczny będzie płyn do mycia kostki brukowej

Płyn do mycia naczyń to idealny kompromis pomiędzy domowymi sposobami a profesjonalnymi środkami czyszczącymi. I choć nie jest to profesjonalny produkt do walki z brudną kostką brukową, to warto jednak z niego skorzystać zanim wybierzemy się po bardziej wyspecjalizowany środek czyszczący. W stosunku 1:3 mieszamy płyn z wodą, który idealnie radzi sobie podczas walki z tłuszczem i zabrudzeniami bazującymi na tłustymi plamami.

Najczęściej dostępne płyny są w formie koncentratów. Takie preparaty czyszczące należy przede wszystkim rozcieńczyć lub, jeśli mamy do czynienia z bardzo trudnymi zabrudzeniami, nanieść w skoncentrowanej formie na uciążliwe miejsce. Warto jednak odnotować, że w większości środki te są silnie żrące i niebezpieczne do użytkowania bez zabezpieczenia. Zazwyczaj zawierają one kwas azotowy bądź też kwas fosforowy. Najczęściej jednak jest to mieszanina tych dwóch składników bądź też innych alternatyw o podobnym działaniu. 

Największym minusem specjalistycznych środków czyszczących jest, rzecz jasna, ich cena. Dodatkowo należy nanosić je z uwagą, gdyż w przeciwieństwie do często ekologicznych i neutralnych dla okolicznej przyrody preparatów domowych, koncentraty czyszczące czy inne tego typu płyny są silnie żrące, a czasami też toksyczne i niebezpieczne – zarówno dla ludzi, jak i zwierząt czy roślin.

Czyszczenie kostki brukowej

Sprawdź również jak przepchać rury pod ciśnieniem.

Skoro wiesz czym czyścić kostkę brukową, sprawdź który produkt do jakiego zabrudzenia będzie najlepszy!

Każda z wyżej wymienionych opcji wydaje się atrakcyjna i pozwala nam wyeliminować jeden z poważniejszych problemów, z którymi się obecnie mierzymy. Niemniej jednak znalezienie opcji uniwersalnej, która umożliwi wyeliminowanie każdego problemu szybko i skutecznie to zadanie bez wątpienia bardzo trudne. Z tego właśnie powodu zanim zdecydujemy się na konkretny produkt, warto najpierw sprawdzić który środek okaże się skuteczny w walce z konkretnymi zabrudzeniami.

To umożliwi prawidłowy wybór i dostosowanie produktu do naszych preferencji. Bo nawet jeśli mamy myjkę ciśnieniową do 2000 złotych, to bez prawidłowego środka czyszczącego nic nie zdziałamy silnym strumieniem. Jest to spowodowane tym, że nawet tak nieznaczące i łatwe w usunięciu zabrudzenia jak odpady roślinne, liście czy piasek, po zmieszaniu z innymi pierwiastkami, tworzą warstwę brudu nie do zdarcia nawet przez najmocniejszy strumień wody.

Czyszczenie kostki brukowej z rdzy

Rdza na kostce pojawia się najczęściej wskutek kontaktu kostki z materiałami metalowymi. Problem z rdzą jest bardzo nieestetyczny i bez wątpienia wiele podstawowych preparatów czyszczących nie poradzi sobie z tym zabrudzeniem. Na szczęście problem rdzy można rozwiązać na różnoraki sposób. Bardzo popularnym sposobem na eliminację plam tego typu jest coca cola. 

Swoje właściwości odrdzewiające coca-cola zawdzięcza dzięki zastosowaniu kwasu ortofosforowego. Jest to nieorganiczny związek chemiczny, który przynależy do grupy kwasów tlenowych, Zazwyczaj substancje bazujące na tym pierwiastku są średnio-mocnym kwasem, lecz w przypadku coca coli jest on znacznie mniej szkodliwy z uwagi na jego bardzo małe stężenie. Nie zmienia to jednak faktu, że zakrycie plamy z rdzy na przynajmniej 12 godzin umożliwi coca coli skuteczne pozbycie się plamy z rdzy. 

Czyszczenie kostki brukowej z mchu

Bardzo często się mówi o mechanicznym usuwaniu mchu. Chodzi tutaj o wykorzystanie szczotki drucianej bądź innego przyrządu tego typu. Takie rozwiązanie pozwala szybko i skutecznie wyeliminować mech z kostki brukowej. Warto natomiast nadmienić, że do walki z mchem nierzadko wykorzystuje się też przeróżne środki chemiczne bądź po prostu ocet. Czysty preparat bez rozcieńczania jest w stanie zagwarantować bardzo dobry efekt już po kilku dniach.

Oprócz tego nierzadko stosuje się specjalny biobójczy płyn do czyszczenia kostki, który gwarantuje świetną skuteczność w eliminacji mchu. Pamiętajmy natomiast, że po odczekaniu odpowiednio długiego momentu należy pozbyć się preparatu. Do tego możemy wykorzystać jakikolwiek sprzęt, nawet budżetową myjkę ciśnieniową do 500 złotych.

Czyszczenie kostki brukowej z oleju

Usuwanie plam z oleju wymaga innego podejścia w przypadku impregnowanej kostki brukowej i nieimpregnowanej. Niemniej jednak w wielu przypadkach, jeśli plamy nie leżą zbyt długo, wymagają wyłącznie silnego strumienia. Czasami dodatkowo stosuje się specjalistyczne detergenty czy też płyn do naczyń. 

Niemniej jednak warto też odnotować, że w niektórych sytuacjach będziemy zmuszeni do skorzystania ze specjalnych środków czyszczących, które stosowane są do czyszczenia elementów mających częstą styczność z olejami jak, chociażby, łańcuchy w motocyklach czy gokartach.

Czyszczenie kostki brukowej z cementu

Czasami może dojść do sytuacji, w której kostka brukowa zostanie zabrudzona cementem, farbą, czy różnymi zaprawami. Niestety, tego typu plamy są niezwykle uciążliwe do zmycia i bardzo często ani woda, ani preparaty, ani nawet myjka ciśnieniowa do 1000 zł czy droższa nie poradzi sobie z zadaniem. Z tego względu eliminacja cementu z nawierzchni może być możliwa przy pomocy piaskowania. Metoda ta nie została wspomniana w powyższej liście z uwagi na jej inwazyjność i fakt, że niewłaściwa technika i brak doświadczenia może doprowadzić do uszkodzenia struktury kostki. 

Oczywiście jeśli plamy pojawiły się dosłownie przed chwilą, to szpachelka i odrobina wody może znacznie poprawić naszą sytuację i pomóc w wyczyszczeniu zabrudzenia. Niemniej jednak warto przygotować się na mechaniczne czyszczenie, które następnie wymagać będzie zastosowania impregnatu do kostki brukowej. 

Myjka ciśnieniowa to świetne narzędzie znacznie ułatwiające mycie kostki brukowej

Bardzo wiele metod i technik wyżej wspomnianych bazuje na wykorzystaniu myjki ciśnieniowej. Do czyszczenia kostki brukowej należy wykorzystać urządzenie z silnym strumieniem, a to oznacza przejrzenie dostępnych produktów patrząc przede wszystkim na ciśnienie robocze i maksymalne ciśnienie, z jakim urządzenie jest w stanie pracować. 

Jest to jedna z najciekawszych opcji z uwagi na fakt, że do czyszczenia stosowana jest wyłącznie woda, która z uwagi na bardzo duże ciśnienie znacznie lepiej radzi sobie z zabrudzeniami niż zwykła “kranówka”. Co ciekawe, bardzo mocny strumień wodny będzie w stanie zagwarantować czyszczenie bardzo trudnych zabrudzeń. Będziemy w stanie pozbyć się oleju z kostki brukowej. 

Pamiętajmy jednak, że odpowiednia myjka ciśnieniowa to nie tylko wysokie ciśnienie robocze i maksymalne. Te bardziej zaawansowane propozycje oferują też funkcję podgrzewania wody czy możliwość regulacji zarówno wielkości strumienia jak i mocy pracy.

Impregnacja odegra kluczową rolę w czyszczeniu

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale mycie kostki brukowej myjką silnym urządzeniem czy też stosowanie różnorodnym preparatów będzie znacznie wygodniejsze i łatwiejsze, jeśli kostka brukowa została wcześniej zabezpieczona specjalną powłoką ochronną. Impregnacja może dawać efekt mokrej kostki, oferować właściwości hydrofobowe bądź po prostu znacznie ułatwić czyszczenie z uwagi na odpychanie cząsteczek zabrudzeń od nawierzchni.

Aby jednak kostki były zaimpregnowane, musimy poświęcić nieco czasu na ich konserwację. Co więcej, późniejsze sprzątanie może doprowadzić do usunięcia warstwy ochronnej, dlatego impregnację kostki należy wykonywać okresowo. Nagrodą za odpowiednią pielęgnację tej nawierzchni będzie znacznie łatwiejsze jej późniejsze sprzątanie, a także estetyka na wyższym poziomie.

Czyszczenie kostki brukowej zabezpieczonej jest znacznie łatwiejsze 

Jedną z najważniejszych zalet impregnowania kostki brukowej jest dodatkowa ochrona przed warunkami atmosferycznymi, zabrudzeniami, a także niekorzystnym działaniem flory czy fauny. Mech, ptasie odchody czy też bru powstały przez nasze niedopatrzenie będą znacznie łatwiej schodzić i nie uszkodzą samej kostki na poziomie struktury. Ponadto warto odnotować, że impregnacja kostki brukowej pozwoli wyeliminować defekty kolorystyczne, a także chroni przed blaknięciem. 

Kostka impregnowana jest bardzo dobrze zabezpieczona. Poziom ochrony można porównać do aut, które zostały zabezpieczone powłoką ceramiczną bądź też specjalnymi foliami ppf, czyli foliami ochronnymi. Pierwsze zabezpieczenie gwarantuje wysoką hydrofobowość i lepszą odporność na działanie promieni słonecznych, natomiast druga jest idealnym rozwiązaniem na ochronę przed zarysowaniami powstałymi przez kamienie podczas jazdy. 

Kostka brukowa i impregnacja, czyli profesjonalne domowe sposoby na zanieczyszczenia kostki impregnowanej

Impregnowana powierzchnia ma to do siebie, że jest o wiele bardziej chroniona przed różnorodnymi zabezpieczeniami. Zewnętrzna powłoka utworzona na kostkach działa hydrofobowo, a co za tym idzie znacznie ułatwia późniejsze czyszczenie brudu. Dzięki impregnacji możliwe jest więc mycie kostki brukowej wyłącznie za pomocą myjki ciśnieniowej, która ze względu na swoje właściwości może pomóc z niemal każdym problemem.

Oczywiście nieuwaga bądź też pozostawienie uciążliwej plamy na dłużej może doprowadzić do powstania tak uporczywego zabrudzenia, że nwaet wysokiej jakości myjka ciśnieniowa nie będzie w stanie poradzić sobie z umyciem. Dlatego w takich sytuacjach zaleca się stosować techniki domowe i preparaty. Pamiętajmy natomiast, że z każdym myciem mechanicznym (czyli szorowaniem) warstwa impregnatu staje się coraz cieńsza aż do momentu, w którym całkowicie znika. 

Profesjonalne produkty i narzędzia do czyszczenia kostki brukowej nieimpregnowanej 

Czyszczenie nawierzchni niezabezpieczonej impregnatem jest zdecydowanie cięższe i bardziej uciążliwe. Szczególnie kiedy bardzo często dochodzi do przypadkowego zabrudzenia kostki brukowej. Dlatego wielu ekspertów zaleca stosowanie tego typu ochrony, nawet jeśli nasza kostka ma swoje dni świetności dawno za sobą. Pozwoli to zachować nawierzchnię w dobrym stanie i uchroni przed większymi zniszczeniami.

Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, w której niezaimpregnowana kostka zostanie zabrudzona, to istnieje szereg metod, które warto zaimplementować w walce z brudem. Przede wszystkim należy odnotować, że niezabezpieczona kostka łatwo wchłania wilgoć, a to oznacza szybszy porost mchu. Ten problem rozwiążemy mechanicznie – za pomocą szczotki – bądź też korzystając z odpowiednich preparatów biobójczych. 

Niemniej jednak bardzo często kostki brukowe bez impregnacji będą wymagać nie tylko zwykłej szczotki, ale znacznie mocniejszych i intensywniejszych detergentów z uwagi na brak dodatkowej ochrony. Środek ten musi bardzo głęboko wnikać w struktury, lecz przy okazji gwarantować bezpieczeństwo i brak uszkodzeń. Nieimpregnowana kostka brukowa będzie więc nieco bardziej kosztowna w czyszczeniu, lecz jest to wciąż możliwe.

Teraz wiesz jak wyczyścić kostki brukowe

Estetyka podjazdu to sprawa kluczowa dla niejednego z nas. Ponadto warto wiedzieć, że brak zabrudzeń to też wysokie prawdopodobieństwo, że nawet po latach kostka będzie charakteryzować się wysoką jakością, estetyką i solidnością. Wystarczy tylko stosować odpowiednie preparaty, a tych jest całkiem sporo. Inne będą wykorzystywane środki do walki z mchem, inne do poradzenia sobie z olejem czy innymi tłustymi plamami, a jeszcze inne z pozostałymi odpadami roślinnymi, cementem czy innym tego typu problemem.

Pamiętajmy przy tym, że łatwiejsze czyszczenie możliwe jest dzięki wcześniejszemu zaimpregnowaniu nawierzchni. To także ograniczy czas i środki, jakie musimy wydać na doprowadzenie kostki do stanu przed zabrudzeniem. 

Pamiętaj, że sposoby na czyszczenie kostki brukowej uwzględniają też skorzystanie z usług takich jak profesjonalne czyszczenie

Jeśli czyszczenie kostki na własną rękę to coś, co nie jest dla nas bądź po prostu nie chcemy poświęcać naszego wolnego czasu na takie sprzątanie, to bardzo ciekawą alternatywą jest wykorzystanie usług profesjonalistów. Specjaliści zajmują się czyszczeniem podjazdów i dzięki zaawansowanym urządzeniom sprzątającym i najwyższej jakości detergentom są w stanie szybko, sprawnie i, co ważniejsze, bezpiecznie wyczyścić nawet poważniejsze zabrudzenia. 

Artykuły powiązane: https://majsterkujsam.pl/mycie-roweru-na-myjni/ oraz mycie samochodu: https://majsterkujsam.pl/czym-umyc-auto-domowe-sposoby/

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Czyszczenie kostki brukowej
Average rating:  
 0 reviews