Jak działa zmywarka do zabudowy z automatycznym otwieraniem?

by

Zmywarki królują w naszych kuchniach od wielu lat i często nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Mogłoby się wydawać, że wiemy już o nich wszystko – znamy każdy program i dodatkową funkcję. Tymczasem producenci stale udoskonalają swoje urządzenia, sprawiając, że stają się one jeszcze wydajniejsze w działaniu i wygodniejsze w obsłudze. Już pewien czas temu na rynku pojawiła się zmywarka do zabudowy z automatycznym otwieraniem drzwi. Sprawdźmy więc, na czym polega ta technologia.

Czy otwierać zmywarkę po zmywaniu naczyń?

Producenci zmywarek stosują w swoich urządzeniach różne systemy suszenia, które mają za zadanie w efektywny sposób wysuszyć naczynia po zmywaniu. Czasami zdarza się jednak, że pomimo prawidłowo przeprowadzonego cyklu zmywania i suszenia, naczynia wciąż są mokre. W takim przypadku warto delikatnie uchylić drzwi po zakończeniu zmywania, aby odciąć dopływ wody i zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Można również zawiesić na drzwiach ścierkę lub ręcznik, a następnie je zamknąć. Dzięki temu materiał wchłonie całą parę wodną, a naczynia będą suche.

Producenci wymyślili jednak funkcję automatycznego otwierania drzwi, abyśmy nie musieli po każdym cyklu zmywania ręcznie uchylać drzwiczek zmywarki. O tym, jak działa zmywarka do zabudowy z automatycznym otwieraniem, przeczytacie w kolejnych akapitach.

Zmywarka Bosch Serie 4 SMV4HVX32E

Zmywarka do zabudowy z automatycznym otwieraniem – jak działa?

Coraz więcej producentów wyposaża swoje zmywarki w system automatycznego otwierania drzwi po zakończeniu cyklu zmywania. Ta funkcja dba, aby naczynia były idealnie suche po zmywaniu, a przy tym zmniejsza zużycie energii.

W jaki sposób działa zmywarka, która sama się otwiera? Jest to w sumie bardzo proste rozwiązanie. Urządzenie otworzy się kilka minut przed lub zaraz po zakończeniu procesu zmywania (zależy to od producenta), aby zapewnić parze wodnej ujście, co wpłynie na lepszą efektywność suszenia naczyń.

Automatyczne uchylanie drzwi w zmywarce

Czy każda zmywarka do zabudowy ma funkcję automatycznego otwierania drzwi? Niestety nie, jednak producenci sprzętów AGD coraz częściej stosują to praktyczne rozwiązanie w oferowanych przez siebie urządzeniach. Automatyczne drzwi zmywarki mogą działać nieco inaczej w zależności od producenta. Poza tym każda marka stosuje inne nazewnictwo dla tej funkcji.

NaturalDry System – zmywarki Whirlpool

W zmywarkach marki Whirlpool funkcja automatycznego otwierania drzwi określana jest jako NaturalDry System. Gdy tylko temperatura spadnie do bezpiecznego poziomu, czyli 40°C, urządzenie uchyli drzwi na 10 cm, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

SelfDry – zmywarki Beko

W zmywarkach Beko stosowana jest funkcja SelfDry. Dzięki specjalnym „wałkom otwierającym drzwi” urządzenie uchyla drzwi na kilka centymetrów po zakończeniu cyklu zmywania. Umożliwia to naturalny obieg powietrza, co w efekcie zapewnia najwyższą jakość suszenia, nawet w przypadku plastikowych naczyń. Samootwierająca się zmywarka Beko na każdym programie zmywania pracuje dłużej średnio o 25 minut, aby zapewnić prawidłowy proces suszenia i przy okazji zadbać o meble kuchenne.

Jak włączyć automatyczne otwieranie zmywarki po umyciu? Funkcję aktywuje się w menu zmywarki poprzez naciśnięcie odpowiedniego symbolu – należy sprawdzić w instrukcji obsługi, gdyż symbol może się różnić w zależności od modelu urządzenia. Gdy na wyświetlaczu pojawi się ikonka otwartych drzwi, będzie to oznaczało, że funkcja została aktywowana. Ustawienia zostają automatycznie zapisane w pamięci zmywarki, więc nie trzeba za każdym razem włączać lub wyłączać tej funkcji.

Zmywarka Beko BDIS38042Q

EfficientDry – zmywarki Bosch

Jeśli interesuje nas zmywarka do zabudowy z automatycznym otwieraniem marki Bosch, to powinniśmy szukać modeli, które wyposażone są w funkcję EfficientDry. Ta funkcja otwiera drzwi urządzenia jeszcze w czasie suszenia. Można ją włączyć we wszystkich programach. Należy jednak pamiętać, że wydłuża cały cykl zmywania.

Zmywarka Bosch Serie | 6 SMI6ECS93E

AutoOpen Dry – zmywarki Siemens

Zmywarki Siemens z otwieraniem drzwi to takie, które mają funkcję AutoOpen Dry. Sprawia ona, że drzwi urządzenia automatycznie otwierają się podczas fazy suszenia. Dzięki temu zmywarka nie pobiera energii w czasie suszenia.

Automatyczne otwieranie drzwi – zmywarki Samsung

Marka Samsung nazwała tę funkcję po prostu „automatyczne otwieranie drzwi”. Po skończonym zmywania drzwi otworzą się automatycznie na szerokość 10 cm, dzięki czemu para wodna wydostanie się na zewnątrz, co przyspieszy schnięcie naczyń.

Jak włączyć funkcję automatycznego otwierania drzwi w zmywarkach Samsung?

  • Należy nacisnąć przycisk „Dodaj płukanie”, aby wejść do menu urządzenia i wybrać funkcję automatycznego otwierania drzwiczek.
  • Następnie trzeba nacisnąć przycisk cyklu „automatyczny”, aby zmienić ustawienie. „A0” oznacza, że funkcją wyłączona, natomiast „A1”, że jest aktywna.
  • Na końcu wystarczy odczekać ok. 5 sekund, aby zapisać wprowadzone ustawienia.

Zmywarka Samsung DW60A8070US

OpenDry – zmywarki Amica

W przypadku zmywarek Amica z funkcją OpenDry drzwi uchylają się automatycznie po skończonym suszeniu na odległość ok. 7-10 cm. Powietrze, które wydobywa się z komory zmywania na zewnątrz ma temperaturę maksymalnie 40°C, więc nie skrapla się na meblach i nie powoduje ich niszczenia.

Jak włączyć funkcję OpenDry? To bardzo proste. Należy jednocześnie nacisnąć i przytrzymać przyciski „Opóźnienie startu” oraz „Alt” przez ok. 2 sekundy, aż zaświeci się wskaźnik. W niektórych modelach zmywarek Amica funkcję tę można wyłączyć – wówczas należy postąpić w ten sam sposób.

TotalDry – zmywarki Gorenje

Lepszą skuteczność suszenia naczyń w zmywarkach Gorenje można uzyskać, aktywując opcję TotalDry. Dzięki niej drzwiczki urządzenia otworzą się automatycznie po zakończeniu cyklu zmywania. Producent zaznacza w instrukcji obsługi, że zmywarkę można rozładować dopiero wtedy, gdy naczynia całkowicie ostygną.

Zmywarka Gorenje GV572D10

AirDry – zmywarki Electrolux

Zmywarka do zabudowy z automatycznym otwieraniem marki Electrolux wyposażona jest w funkcję AirDry. Sprawia ona, że drzwi urządzenia samoczynnie się otwierają na 10 cm przed czasem, czyli jeszcze zanim zakończy się faza suszenia. Dzięki uchylonym drzwiom następuje naturalna wymiana powietrza, co znacznie przyspiesza proces wysychania naczyń.

Dlaczego zmywarka nie otwiera drzwi po zakończeniu suszenia?

W zmywarkach z automatycznym otwieraniem drzwi mają same się otworzyć pod koniec fazy suszenia lub całkowicie po zakończeniu cyklu zmywania. Należy jednak mieć na uwadze, że czas otworzenia drzwi może się różnić w zależności od wybranego programu zmywania. Poza tym drzwi otworzą się dopiero wtedy, gdy temperatura powietrza spadnie do bezpiecznego poziomu.

Jeżeli się nie otwierają, może to oznaczać, że doszło do jakiejś usterki lub funkcja automatycznego otwierania jest po prostu nieaktywna. Przykładowo funkcja ta nie działa w zmywarkach Samsung w programie Szybkim. Nie dotyczy też programu Szybkiego oraz programu Namaczanie w zmywarkach Amica. 

Zmywarka do zabudowy z automatycznym otwieraniem – czy niszczy meble?

Mimo tego, że automatyczne otwieranie drzwi przyspiesza odparowanie wilgoci i suszenie naczyń, w społeczeństwie pojawiają się opinie, że ta funkcja niszczy blaty i meble kuchenne. Producenci odpierają te zarzuty, twierdząc, iż ich urządzenia zostały tak zaprojektowane, aby były w pełni bezpieczne zarówno dla człowieka, jak i mebli czy innego wyposażenia kuchni. Zmywarki nie otworzą się bowiem, jeśli temperatura wnętrza nie schłodzi się do ok. 50-40°C. Dopiero gdy urządzenie odpowiednio się schłodzi, większość pary osadzi się na ściankach, a następnie skropli i spłynie w dół, drzwi automatycznie się otworzą. Oznacza to, że z wnętrza urządzenia wydobywa się niewielka ilość pary. Niektórzy producenci wypuszczają pozostałą w zmywarce parę wodną przodem, inni dołem lub bokami – zawsze jednak para najpierw jest schładzana.

Niezależnie od tego, czy zamierzamy korzystać z funkcji automatycznego otwierania drzwi, czy nie, zawsze powinniśmy pamiętać, aby umiejętnie zabezpieczyć nasze blaty kuchenne przed wnikaniem wilgoci. Jeśli mamy drewniane blaty, powinniśmy je olejować co 3-6 miesięcy.

Automatyczne otwieranie a klasa energetyczna

Funkcja automatycznego otwierania drzwi nie tylko zapewnia efektywne suszenie naczyń, ale również pozwala zmniejszyć zużycie prądu przez zmywarkę. Urządzenie nie musi bowiem uruchamiać dodatkowego systemu suszenia – schnięcie naczyń jest wspomagane naturalnie. Dzięki temu możemy powiedzieć, że mamy zmywarkę w najwyższej klasie energetycznej A. Jeżeli natomiast wyłączymy funkcję automatycznego otwierania drzwi, zmywarka pobierze więcej energii – to tak jakbyśmy mieli urządzenie w niższej klasie efektywności energetycznej.

Powiązane Artykuły

Jacek Kowal

Dodaj komentarz