Jaki impregnat do drewna wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking

byImpregnaty do drewna, które najlepsze? Sprawdź dzisiejszy poradnik zakupowy i ranking impregnatów do drewna na rok 2024!

Drewno to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych materiałów w szeroko pojętym obszarze budowlanym. Wiele konstrukcji powstaje właśnie z najróżniejszych typów tego budulca. Nie zmienia to jednak faktu, że drewno jest przede wszystkim materiałem wrażliwym, które bardzo łatwo może ulec uszkodzeniu – czy to przez szkodniki, złe warunki atmosferyczne, czy przez wilgoć lub ogień. Dlatego właśnie tak ważny jest drewnochron impregnat czy lakierobejca na zewnątrz oraz znalezienie odpowiedniego sprzętu.

Jednakże, rynek oferuje nam ogromną liczbę produktów, które mają na celu chronić elementy drewniane. Mamy przecież impregnaty do drewna bezbarwne, kolorowe, do wnętrza i na zewnątrz, a także impregnaty do drewna konstrukcyjnego. Jak więc wybrać produkt idealny i która opcja okaże się najwłaściwsza? W tym celu stworzyliśmy dzisiejszy ranking impregnatów do drewna. 

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

OLEJ LNIANY

9.9

Tani

PERFECT WOOD

9.8

Średnia

FOBOS M-4

9.7

Drogi

KUPRAFUNG

9.6

Średnia

Remmers HK-Lasur

9.5

Średnia

Drewnochron Grunt

9.4

Średnia


ALTAX

9.3

Średnia

Lista obejmuje aż siedem różnych produktów. Każdy przystosowany jest do innych warunków, w które dany element konstrukcyjny czy też mebel przebywa. Specjaliści mieli jednak na uwadze to, aby każdy drewnochron impregnat oferował jak najlepszą wydajność i bezpieczeństwo przy nakładaniu. Ponadto sam skład był istotny, sposób aplikacji, właściwości i cechy dodatkowe danego preparatu, czy też czas schnięcia.  

Impregnat do fug opinie – sprawdź polecane przez nas produkty

OLEJ LNIANY IMPREGNAT NATURALNY DO DREWNA 5L

ranking impregnatów do drewna

Pierwsze miejsce rankingu należy do naturalnego impregnatu do drewna marki Flexpol. Produkt to czysty olej lniany, który doskonale sprawdza się do zabezpieczania drewna przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Poręczny baniak zawiera pięć litrów emulsji. Ponadto w skład zestawu wchodzą jeszcze pędzel i ścierka gąbczasta służące do aplikacji i polerowania produktu.

Impregnat przeznaczony jest do konserwacji i pielęgnacji wyrobów z naturalnego drewna. Dodatkowo odświeża barwę, nawet egzotycznych drewien oraz impregnowanych ciśnieniowo. Produkt przeznaczony do pokrywania elementów znajdujących się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

Olej do drewna sosnowego głęboko penetruje drewno, zabezpieczając je przed wodą, nadmiarem wilgoci, powstawaniem pleśni i zabrudzeń. Zapobiega także pękaniu i łuszczenia się drewnianych powierzchni, uwidacznia naturalny kolor i słoje, zapewnia drewnu oddychanie i chroni przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, np. wysokimi i niskimi temperaturami oraz silnym nasłonecznieniem.

Produkt jest łatwy w użyciu – należy oczyścić i wysuszyć powierzchnię, która ma zostać pokryta impregnatem, a następnie za pomocą pędzla nakładać cienkie warstwy oleju zgodnie z kierunkiem słojów. Po upływie dwudziestu minut zebrać nadmiar emulsji ściereczką i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Olej schnie w 24 godziny, natomiast po upływie około dwóch tygodni impregnat zyskuje pełne właściwości.

 • Produkt naturalny;

 • Bezpieczny dla środowiska;

 • Atrakcyjna cena;

 • Pędzel i ściereczka w zestawie.

 • Może spływać podczas nakładania.


Impregnat do drewna PERFECT WOOD 10 L – 120 m2

impregnat do drewna na zewnątrz

Kolejny produkt wysokiej jakości to ekologiczny impregnat Perfect Wood przeznaczony do wszystkich drewnianych i drewnopodobnych powierzchni. Sprawdza się na elementach znajdujących się w pomieszczeniach zamkniętych i tych na otwartej przestrzeni. Opakowanie zawiera dziesięć litrów emulsji, co wystarcza na pokrycie 120 metrów kwadratowych powierzchni.

Preparat jest dostępny w ośmiu różnych odcieniach, dlatego można go dopasować zarówno do jasnego, jak i ciemnego drewna. Impregnat skutecznie zabezpiecza powierzchnie przed promieniami UV, wilgocią, mrozem i zarysowaniem. Emulsja zawiera kilka rodzajów wosków, co zmniejsza chłonność wody i wydłuża żywotność drewna.

Propozycję należy przechowywać w temperaturze od pięciu do trzydziestu stopni Celsjusza. Impregnat schnie dwie godziny, a już po dwóch dniach zyskuje właściwości pielęgnacyjne i ochronne. Przed nałożeniem należy wyczyścić i osuszyć wybraną powierzchnię. Jeżeli znajduje się na niej stary lakier lub farba, trzeba je zdjąć. Następnie wymieszać dokładnie emulsję i nanieść dwie cienkie warstwy za pomocą pędzla albo wałka malarskiego. Impregnat idealnie nadaje się do pokrycia płotu, altany, ścian, fasad, balustrad, filarów i drewnianych mebli.

 • Dostępność wielu kolorów;

 • Szerokie zastosowanie;

 • Szybko wysycha.

 • Średnie krycie.

FOBOS M-4 25kg impregnat do drewna konstrukcyjnego

impregnat do drewna kolory

Marka Luvena stworzyła impregnat Fobos M-24 przeznaczony do profesjonalnego użytku. Służy on do pokrycia drewna konstrukcyjnego, czyli zabezpieczania drewnianych elementów konstrukcyjnych, takich jak więźba dachowa, elementy podpodłogowe i konstrukcji nośnych. Opakowanie zawiera 25 kilogramów proszku, który należy wymieszać z wodą przed zastosowaniem. Stężenie dobiera się do rodzaju i wilgotności drewna.

Do opakowania dołączono saszetkę z zielonym barwnikiem, dzięki której można rozpoznać drewno zaimpregnowane podczas procesu impregnacji. Na elementach znajdujących się na zewnątrz produkt można stosować bez kontaktu z gruntem. Impregnat Fobos chroni drewno nie tylko przed czynnikami atmosferycznymi, wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi, ale także przed ogniem.

Produkt może być stosowany w obiektach, w których przechowywana jest żywność, ale nie może się stykać ze środkami spożywczymi – jest on toksyczny. Powinno się go nakładać w specjalnej masce, w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, najlepiej przez profesjonalistę lub pod jego nadzorem.

Wybrane powierzchnie muszą być czyste i suche, pozbawione farb oraz lakierów. Impregnat nie nadaje się do powierzchni, które wcześniej zaimpregnowano środkiem hydrofobizującym.

 • Duża ilość produktu;

 • Doskonale zabezpiecza elementy konstrukcyjne;

 • Produkt profesjonalny.

 • Trudny w użyciu.

KUPRAFUNG IMPREGNAT DO DREWNA KONCENTRAT 3kolory

najlepszy impregnat do drewna

Kolejne miejsce należy do specjalistycznego impregnatu marki Kuprafung. Preparat zawiera związek boru, dzięki czemu wyjątkowo głęboko penetruje drewno i zabezpiecza je przed wilgocią, niskimi i wysokimi temperaturami, uszkodzeniami mechanicznymi oraz ogniem. Produkt może być stosowany na elementach znajdujących się w pomieszczeniach, w których znajduje się żywność, jednak pokryte nim konstrukcje nie mogą mieć bezpośredniej styczności z jedzeniem.

Impregnat posiada pozwolenie na obrót produktem biobójczym, kartę charakterystyki oraz deklarację zgodności. Ponadto jest dostępny w trzech różnych odcieniach: zielonym, brązowym i przezroczystym. Produkt wykorzystuje się w budownictwie, przede wszystkim stanowi zabezpieczenie drewnianych konstrukcji, takich jak np. elementy nośne.

Środek jest silnie skoncentrowany i w zależności od zastosowania należy go rozcieńczyć przed użyciem, tworząc 2-5% roztwór. Impregnację powinno przeprowadzać się przy wilgotności powietrza nieprzekraczającej 25%. Zamalowane elementy pozostawić na 48 godzin pod zadaszeniem i chronić przed czynnikami atmosferycznymi. Po upływie czterech dni preparat jest niewymywalny i niekorozyjny wobec stali, np. w przypadku łączników lub blachodachówek.

 • Produkt skoncentrowany;

 • Duża pojemność i dobra wydajność;

 • Dostępne różne kolory.

 • Różne powierzchnie wymagają innego roztworu.

Remmers HK-Lasur impregnat do drewna 20L Kolory

impregnaty do drewna

Innym, wartym polecenia produktem jest impregnat marki Remmers przeznaczony do drewna stosowanego na otwartej przestrzeni. Doskonale nadaje się do impregnacji ścian szczytowych, elewacji, podbitek dachowych, drewna ogrodowego i wiat samochodowych. Nie sprawdzi się natomiast w przypadku drewna mającego kontakt z gruntem i wodą.

Preparat głęboko wnika w drewno i jest aktywny dyfuzyjnie, tworzy zintegrowaną powłokę gruntującą. Gwarantuje trwały i równomierny kolor oraz chroni drewno przed wilgocią, promieniowaniem ultrafioletowym, powstawaniem pleśni, gniciem i żerowaniem owadów, np. os i szerszeni. W zestawie znajduje się praktyczny pędzel Schuller Eh’klar Timber FS – specjalistyczny produkt służący do nakładania impregnatu.

Emulsja jest dostępna w aż trzydziestu różnych odcieniach, które z łatwością można dopasować nawet do egzotycznych rodzajów drewna. Zużycie produktu wynosi między 205 a 250 mililitrów na metr kwadratowy. Producent zaleca nałożenie dwóch cienkich warstw przy pomocy pędzla. W przypadku drewna heblowanego lub o dużej gęstości powinno się zastosować dodatkową, trzecią warstwę.

 • Duże opakowanie;

 • Profesjonalny pędzel w zestawie;

 • Duża paleta kolorów.

 • Wysoka cena.

Drewnochron Grunt Impregnat Bezbarwny 9L do drewna

impregnat do drewna konstrukcyjnego

Warto zapoznać się również z impregnatem marki Drewnochron, który jest bezbarwny i pasuje do każdego rodzaju i koloru drewna. Jego przeznaczeniem są elementy znajdujące się na zewnątrz, na przykład drzwi, okna, meble ogrodowe, drewniane place zabaw, boazerie zewnętrzne, altanki, ściany domów i płoty, a także elementy konstrukcyjne, takie tak stropy i dachy. 

Impregnat sprawdzi się również w przypadku elementów znajdujących się wewnątrz nieogrzewanych pomieszczeń, takich jak strychy, garaże oraz komórki gospodarcze. Zadaniem preparatu jest ochrona drewna przed działaniem czynników biologicznych, w tym przed grzybami i owadami rozkładającymi drewno. Ponadto zabezpiecza on pomalowaną powierzchnię przed negatywnym wpływem wilgoci, niskich temperatur i promieni słonecznych. 

Środek bardzo głęboko wchodzi w strukturę drewna i wyrównuje jego chłonność na całej powierzchni. Opakowanie zawiera dziewięć litrów emulsji. Producent zaleca nakładanie dwóch cienkich warstw – w takim wypadku wydajność impregnatu wynosi litr na sześć metrów kwadratowych. 

Wybrane podłoże należy dokładnie oczyścić i wysuszyć przed położeniem impregnatu. Następnie zaaplikować emulsję przy pomocy pędzla. Jeżeli preparat został wykorzystany w pomieszczeniu, należy je porządnie przewietrzyć po skończonej pracy – zbyt wysokie stężenie produktu może drażnić oczy i układ oddechowy.

 • Skuteczna ochrona przed owadami;

 • Dobrze zabezpiecza zewnętrzne elementy z drewna;

 • Dobra wydajność.

 • Działa drażniąco na oczy.

ALTAX impregnat do drewna ogrodowego 10L tik

impregnat do drewna bezbarwny

W rankingu znalazł się także impregnat marki Altax. Jest to produkt, który charakteryzuje się przede wszystkim łatwością w stosowaniu. Przed użyciem należy go dokładnie wymieszać – zyskuje wtedy żelową konsystencję, która nie spływa i wyjątkowo przyjemnie się nakłada przy pomocy pędzla. Ponadto wystarczy tylko jedna warstwa produktu, żeby skutecznie zabezpieczyć drewno.

Emulsja przeznaczona jest do drewnianych elementów placów zabaw, donic, pergoli, płyt betonowych oraz płyt lamelowych. Nie zaleca się stosowania produktu na meblach i dokładnie oszlifowanego drewna. Impregnat nie ma zapachu i jest dostępny w ponad dwudziestu naturalnych odcieniach. Preparat posiada atest higieniczny oraz kartę charakterystyki i jest bezpieczny dla środowiska.

Do produkcji impregnatu zastosowano nowoczesne żywice i woski, dzięki czemu nie ulega on złuszczaniu i pękaniu. Ponadto nadaje trwały kolor i chroni drewno przed szarzeniem. Oprócz tego drewno zabezpieczone tym produktem jest odporne na wodę, mróz i silne nasłonecznienie – nie blaknie, ani nie pulchnieje. Preparat wchodzi w głąb drewna, ale umożliwia mu optymalną wymianę powietrza i odprowadzanie wilgoci.

 • Wystarczy jedna warstwa;

 • Duża pojemność;

 • Żelowa konsystencja.

 • Nie nadaje się do mebli.

Artykuł powiązany: Impregnat do kostki brukowej efekt mokrej kostki

Sprawdź poradnik zakupowy 2024, aby dowiedzieć się jak wybrać właściwy impregnat do drewna konstrukcyjnego!

Choć produkty zrecenzowane w rankingu powyżej z pewnością przypadną wielu do gustu, nie oznacza to, że wszyscy będziemy z nich tak samo zadowoleni. Ponadto, oczekiwania każdego z nas są inne, mamy inaczej określony budżet czy po prostu inne wymagania. Nie możemy też zapomnieć o tym, że czasami pragniemy kupić opcję bezbarwną, a innym razem zależy nam na tym, aby wybrać impregnat do drewna kolorowy. 

Jeśli więc oferta nie spełniła waszych oczekiwań, nic nie stoi na przeszkodzie, aby po zapoznaniu się z poniższymi wskazówkami samemu znaleźć idealnie dostosowany do własnych potrzeb produkt. W takiej sytuacji niezwykle istotne jest określenie rodzaju i stopnia zagrożenia. Dalej, kluczowe będzie określenie koloru czy jego brak.

Gdy już weźmiemy te rzeczy pod uwagę, czas na nieco bardziej sprecyzowane parametry, jak na przykład czas schnięcia preparatu czy jego wydajność. Kluczowe będzie też zweryfikowanie składu i sprawdzenie czy impregnat do drewna na zewnątrz lub wewnątrz będzie bezpieczny dla naszego zdrowia. Więcej informacji odnośnie tego jak wybrać najlepszy impregnat do drewna znajdziecie w poniższym artykule:

http://www.e-sciany.pl/a/impregnat-do-drewna-na-co-zwrocic-uwage-11038.html

Pierwszym istotnym aspektem będzie skład

Nieważne czy decydujemy się na bezbarwny impregnat do drewna czy na kolorowy, musimy przede wszystkim wybrać preparat, którego skład będzie sprawdzony, bezpieczny i, w zależności od naszych własnych preferencji, ekologiczny. Bezpieczeństwo to też bardzo kluczowy aspekt, lecz omówimy tę kwestię jako osobną wskazówkę zakupową.

Przyglądając się składnikom, jakie zastosowano do produkcji impregnatu, musimy mieć przede wszystkim świadomość, że produkty tego typu tworzone są w oparciu o różne zapotrzebowanie. Możemy więc wymienić impregnaty solne, które to występują w postaci proszku czy też koncentratu, wodorozcieńczalne, które często nanosimy przy użyciu pędzla, wałka czy metodą natryskową, lub rozcieńczalnikowe – te ostatnie z pewnością nie nadają się do stosowania w pomieszczeniach.

Następnie, zwróć uwagę na bezpieczeństwo

Jeśli zależy nam na szybkim, bezpiecznym i bezproblemowym zabezpieczeniu elementów drewnianych, to powinniśmy pomyśleć nad wodorozcieńczalnym impregnacie, który to charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa i jest praktycznie nieszkodliwy – o ile producent o to zadbał.

W przypadku impregnatów rozcieńczalnikowych, te charakteryzują się zazwyczaj nieco mocniejszą wonią i nie są one przystosowane do aplikacji we wnętrzach. Dlatego nie należy korzystać z tego typu impregnatów w domu. Inaczej sytuacja ma się w przypadku zabezpieczania altan, płotów czy innych drewnianych konstrukcji na powietrzu.

sadolin impregnat

Czas zweryfikować wydajność

Kolejnym kluczowym parametrem przy wyborze impregnatów będzie ich zużycie. Innymi słowy, chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby wybrany przez nas produkt gwarantował jak największą wydajność z puszki. Zazwyczaj określa się te dane w formie ilości metrów kwadratowych, jakie możemy zabezpieczyć przy użyciu litra impregnatu. Rzecz jasna impregnaty w formie koncentratu lub soli stosują odpowiednik kilogramów na metry kwadratowe.

Większość z nas korzystać będzie jednak ze standardowych impregnatów w puszkach. W zależności od tego jak dużo mamy powierzchni do zabezpieczenia, możemy wybrać spośród puszek 2.5, 5, 10, a nawet i 20 litrów. Są też mniej standardowe opcje, jak na przykład 3, 6, 7 czy 9 litrów. 

Wydajność, która powinna nas zainteresować, mieści się w przedziale od 8 do 12 metrów kwadratowych przy wykorzystaniu jednego litra impregnatu. Jak się możemy domyślić, każda wartość poniżej tej przedstawionej będzie dyskwalifikować preparat, a każda ilość powyżej powinna nas wyłącznie utwierdzić w wyborze. Oczywiście warto wspomnieć, że są to liczby odnoszące się do jednej warstwy – czasami producent poda wydajność w odniesieniu do dwóch warstw. Wtedy mogą być one nawet dwukrotnie niższe.

Ponadto, uwzględnijmy też szybkość schnięcia

Kolejnym kluczowym parametrem przy zakupie powinien być czas schnięcia. Ma to o tyle istotne znaczenie, że czas, jaki potrzeba do nałożenia drugiej warstwy, jest o wiele dłuższy niż w przypadku innych preparatów, jakie aplikujemy na duże powierzchnie. Dla przykładu, po nałożeniu emalii na ścianę wystarczy odczekać od 2 do 4 godzin przy odpowiedniej wentylacji pomieszczenia i przy zachowaniu niskiej wilgotności i stosunkowo wysokiej temperatury. Poziom wilgoci sprawdzisz za pomocą wilgotnościomierza do drewna, o czym pisaliśmy TUTAJ.

W przypadku aplikacji drugiej warstwy impregnatu, wystarczająco dobrym wynikiem będzie aplikacja po 10-12 godzinach od nałożenia pierwszej warstwy. Standardowy czas to jednak nawet i 24 godziny. Te mniej skuteczne mogą potrzebować nawet i 36 godzin.

Sprawdź artykuł: https://majsterkujsam.pl/lakiery-do-parkietu-opinie-ranking/

Impregnat do drewna kolory, czy może bezbarwny? Wybierz jaki lubisz!

Wybór między bezbarwnym a kolorowym impregnatem jest przede wszystkim podyktowany naszym gustem i preferencjami. Warto jednak odnotować to, że nieważne czy wybierzemy impregnat vidaron kolorowy czy też innej marki, barwa będzie równocześnie pomocna przy nakładaniu impregnatu – szczególnie kiedy nie jesteśmy w tym wprawieni.

Jak wiemy, w celu odpowiedniej aplikacji impregnatu, musimy powierzchnię zabezpieczyć preparatem równomiernie. Dlatego zmieniona kolorystyka już pomalowanych elementów może być w tym pomocna. Ponadto, będziemy w stanie lepiej wyłapać niedoskonałości czy też nieprawidłowo rozprowadzony preparat.

Oprócz tego, barwiące preparaty nie muszą od razu całkowicie zmieniać kolorystyki impregnatu. Mogą to być po prostu środki, które nadają drewnu kolorytu, a także podkreślają jego naturalne usłojenie. Impregnaty barwiące oferowane są też na bazie żywic alkilowych, a więc nie musimy martwić się o ich stosowanie.

Cena i opinie impregnatu do drewna na zewnątrz lub wewnątrz też ważne 

Jak wszyscy wiemy, same właściwości i parametry nie dają nam pełnej gwarancji, że wybrana przez nas oferta sprawdzi się idealnie w naszej sytuacji. Dlatego nawet jeśli znajdziemy kilka bardzo ciekawych opcji, to warto wybrać tę, która okaże się najlepsza pod względem ocen. 

Pozytywne opinie innych użytkujących są w stanie potwierdzić deklaracje producenta i przy okazji pozwolą nam zobaczyć, jeśli użytkownicy dzielą się zdjęciami, efekty po zakończonej impregnacji. Ponadto, w przypadku negatywnego doświadczenia, możemy wyłapać powtarzające się wady i wiedzieć w jakich sytuacjach czy w jakich warunkach produkt sobie nie radzi.

Gdy już weźmiemy pod uwagę wszystkie te kryteria, czas przyjdzie na to, aby przyjrzeć się cenie. Jest to z pewnością istotne kryterium i choć nie powinniśmy traktować go jako najważniejsze, to wielu wybiera cenę ponad jakość czy wydajność. My natomiast zachęcamy do porównania stosunku jakości do ilości produktu i jego wydajności z innymi, aby określić która opcja będzie najlepsza w 2024 roku.

Podsumowanie rankingu środków do impregnacji drewna

Poradnik zakupowy przedstawił ogromną liczbę elementów, które to musimy wziąć pod uwagę jeśli chcemy mieć gwarancję świetnie dobranego impregnatu do naszych mebli czy konstrukcji. Istotne jest sprawdzenie składu i jego bezpieczeństwa, a także podjęcie decyzji bazując na takich parametrach jak wydajność czy też czas schnięcia. Wybór pomiędzy kolorowym lub bezbarwnym impregnatem też jest ważny.

Jeśli jednak nie jesteśmy pewni czy wybrać impregnat sadolin czy też inną, mniej lub bardziej popularną markę, to warto pomyśleć nad zwycięzcą rankingu. OLEJ LNIANY IMPREGNAT NATURALNY DO DREWNA 5L gwarantuje nam co prawda nieco małą puszkę, lecz świetna wydajność, bezpieczeństwo, a przy okazji atrakcyjna cena sprawia, że to jeden z najlepszych jeśli nie najlepszy impregnat do drewna na rynku. 

Artykuł powiązany: impregnat do fug

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki impregnat do drewna wybrać
Average rating:  
 9 reviews
 by Olo

Zdecydowaie wygrywa Vidaron. Używam od lat do prac związanych z impregnowaniem drewna. Solidny produkt godny polecenia

 by Karola

Polecam impregnaty vidaron, są bardzo dobrej jakości i łatwo się maluje, dzięki fajnej konsystencji. Jest kilka różnych odcieni poza bezbarwnym oczywiście

 by dąbek

Zawsze patrze na szybkość schnięcia, bo żeby za długo nie czekać. U mnie sprawdza się drewnochron.

 by józeff

Najlepszy jest filmik z porównaniem olejów i impregnatów. Szczególnie dla tych, kórym nie chce się czytać ;D

 by run

A ja jestem fanem fobosa. Co roku coś nim maluje. Bardzo dobrze kryje i super się rozprowadza. Polecam!

 by dawiid o.

Wyprobowałem olej lniany z czystej ciekawości, nie spodziewałem się mega efektu. I tu moje zdziwienie - naturalny produkt z dobrym kryciem w dobrej cenie. ŁAŁ.

 by slowianka

Bardzo dobry ranking, szeroki wybór asortymentu - od eko po mocne specyfiki.

 by ecoMANIA

Tylko olej lniany - 0 wpływu na środowisku, co jest bardzo ważne w tych czasach. Nie biore pod uwage nic innego.

 by Asia

Według mnie Vidaron najlepszy. Używam go zresztą od lat do malowania i impregnowania drewna. Mam pewność, że zabezpiecza solidnie i na długo.