Jak dobierać żyrandole kryształowe do eklektycznie urządzonych wnętrz? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

by

Żyrandole wykonane z wysokiej jakości kryształu zachwycają swoją przejrzystością i odbijaniem światła, a do tego formą, którą można dopasować do wnętrza. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na dobór do stylistyki wnętrza – kształt i kolorystykę. Jak dobrać żyrandol do eklektycznego wnętrza, w którym widoczne są elementy różnych aranżacji?

Jak wybrać dobrej jakości żyrandol kryształowy i dlaczego ma to znaczenie?

Żyrandole kryształowe mogą być wykonane z kryształu barowego albo ołowiowego. W przypadku wysokiej klasy żyrandoli wszystkie elementy są wydmuchiwane ręcznie i wykonywane na bazie wcześniej przygotowanych form. Dodatkowo mogą być zdobione poprzez cięcie i szlifowanie. Warto wiedzieć, że kryształ ołowiowy powinien posiadać 30% tlenku ołowiu. Kryształem nazywamy wyroby, które posiadają więcej niż 10% tlenku ołowiu. Szkło z dodatkiem tlenku ołowiu ma większą masę, ale również jest bardziej przejrzyste, ma wyższy połysk i dobrze załamuje światło. Kryształ czeski to kryształ o wysokiej zawartości tlenku ołowiu. Cieszy się uznaniem także ze względu na to, że niegdyś był przeznaczony tylko dla władców, a później bogatej szlachty. Wykonanie żyrandoli z kryształu czeskiego zlecała między innymi Maria Teresa, władczyni Austrii w XVIII wieku i możemy je podziwiać choćby w pałacu Schonbrunn. Wysokiej jakości żyrandole są bardziej odporne na uszkodzenia, zachwycają też swoim blaskiem. Wbrew pozorom można dopasować je zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych pomieszczeń. Dlatego dobrze sprawdzą się do eklektycznych wnętrz. Dobrej jakości szkło kryształowe powinno mieć przynajmniej 24% tlenku ołowiu. Kryształy czeskie charakteryzuje najwyższa przejrzystość, są dźwięczne oraz gładkie w dotyku.

Jak dobrać żyrandol kryształowy do eklektycznie urządzonego wnętrza?

Eklektyzm to połączenie dwóch lub więcej stylów w aranżacji wnętrz. Bardzo często spotyka się połączenie nowoczesnego stylu minimalistycznego z glamour. W takim salonie czy jadalni, a także sypialni świetnie prezentuje się kryształowy żyrandol. Można wybrać model wykonany z białego kryształu albo pokusić się o żyrandol z kolorowymi elementami. Jak powstają kolorowe żyrandole? Otóż do masy szklanej dodawane są odpowiednie tlenki metali. Dzięki temu powstają elementy kryształowe w pełnej gamie barw. Czarne kryształy są świetnym kontrastem dla wnętrz, w których dominuje biel. W ten sposób można uzyskać elegancki efekt. Łącząc białe meble nowoczesne na wysoki połysk z tradycyjnymi białymi meblami ryflowanymi, warto uzupełnić wnętrze o wytworny żyrandol właśnie z czarnymi elementami bądź w całości wykonany z czarnych kryształów. Jeśli we wnętrzu dodatki takie jak zasłony czy poduszki są w kolorze szmaragdowym, to warto wybrać żyrandole kryształowe z przezroczystymi i zielonymi kryształami. Do wnętrz nowoczesnych z orientalną nutą będą pasować żyrandole z różnokolorowymi kryształowymi ozdobami. Można postawić na barwy rubinowe czy błękitne. Wbrew pozorom żyrandol kryształowy pasować będzie nawet do wnętrza, w którym zdecydowano się na stylistykę industrialną. Ze względu na połączenie tradycyjnych elementów drewnianych i metalu, taką aranżację można z powodzeniem połączyć z rustykalną i wybrać do wnętrza kryształowy żyrandol. Może on zostać umieszczony nad stolikiem wykonanym z palet czy też okrągłym stołem z dębowego drewna. Kształt żyrandolu można dobrać pod kątem kształtu mebli. Zatem w przypadku wyoblonych, zaokrąglonych witrynek, stoliczków pasować będzie żyrandol z okrągłymi, kryształowymi i mosiężnymi elementami.

Wielkość i wysokość pomieszczenia ma znaczenie przy doborze żyrandoli kryształowych

Decydując się na wybór kryształowego żyrandola wykonanego ręcznie przez szklarza, należy zwrócić uwagę nie tylko na kolorystykę ścian, czy kształt, kolor i wykończenie mebli. Bardzo istotna jest także wielkość i wysokość pomieszczenia, czyli jego kubatura. Do wysokich wnętrz warto wybrać żyrandole, które można zawiesić niżej, zatem takie, które wyposażone są w dłuższe łańcuchy. Z kolei do wnętrz z sufitem podwieszanym sprawdzają się żyrandole w formie plafonów, które mogą mieć zarówno klasyczny, jak i nowoczesny charakter. Żyrandole przybierają rozmaite formy i warto zdecydować się na zaprojektowanie modelu idealnie pod kątem danego pomieszczenia. Dzięki temu będzie jedyny w swoim rodzaju.

Jacek Kowal

Dodaj komentarz