Jak wybór odpowiedniej pościeli wpływa na jakość snu?

by

Nie tylko długość, ale również jakość snu ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Dlatego coraz więcej osób stosuje różnego rodzaju techniki, które mają poprawić ten aspekt ich życia. W tym celu unikają ekspozycji na światło przed pójściem spać, starają się kłaść w regularnych porach, dbać o aktywność fizyczną i zdrową dietę, a także odpowiednie warunki snu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że na jakość snu ma wpływ nie tylko właściwie dopasowany materac oraz poduszka, ale także pościel. Jak dobór pościeli oddziałuje na jakość naszego snu? Podpowiadamy.

Jak pościel wpływa na komfort termiczny podczas snu?

Jednym z istotnych elementów, które wpływają na komfort naszego snu, jest właściwa temperatura. Dlatego warto przed pójściem spać, zadbać o to, by w sypialni panowała właściwa wilgotność powietrza i ciepłota i postarać się przewietrzyć to wnętrze. Na temperaturę podczas snu wpływa nie tylko grubość kołdry, ale także materiał, z którego wykonana jest pościel. 

Wybierając poszewki na poduszki oraz kołdry, zwracajmy uwagę nie tylko na to, by komplet taki miał odpowiednie rozmiary, ale również, by był wykonany również z wysokiej jakości materiałów tak jak sety dostępne na: https://darymex.pl/posciel/rozmiary/160×200. Kupując pościel, zrezygnujmy z wersji produkowanych z tkanin sztucznych, które sprawiają, że nasza skóra nie oddycha, a dodatkowo nadmiernie się poci, przez co jest nam za gorąco. Dlatego, jeżeli zależy nam na komfortowym wypoczynku, powinniśmy postawić na pościel z naturalnych materiałów, na przykład bawełny czy bambusa. Tkaniny te wyróżniają się właściwościami korzystnymi dla naszego snu, ponieważ oddychają, nie zatrzymują wilgoci i utrzymują prawidłową termikę ciała. Polecane okrycia to również te wykonane z flaneli oraz kory.

Jak dobrać pościel do pory roku, aby zapewnić sobie komfortowy sen?

Temperatura naszego ciała podczas snu ma duży wpływ na jakość wypoczynku. Dlatego o każdej porze roku powinniśmy stawiać na pościel wykonaną z naturalnych materiałów. Warto jednak wiedzieć o tym, że zarówno spanie pod zbyt cienkim, jak i grubym przykryciem, będzie dla nas niekorzystne. Dlatego najlepiej dopasowywać zarówno kołdry i poduszki, jak i pościele do pory roku oraz temperatury panującej w naszej sypialni. Zimą najlepiej sprawdzają się komplety z flaneli lub bawełny o wyższej gramaturze. Jesienią i wiosną z kolei możemy postawić na wersje z kory lub bawełny. Latem zaś najlepiej sprawdza się chłodna pościel z satyny bawełnianej bądź też cienka pościel bambusowa, które dają przyjemne uczucie chłodu.

Jaka pościel zapewnia komfortowy sen?

Wybierając pościel, powinniśmy postawić na model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb, który zagwarantuje nam odpowiednią temperaturę ciała podczas snu. Osoby, które są szczególnie wrażliwe na dotyk niektórych materiałów, przed kupnem konkretnego kompletu powinny sprawdzić, czy tkanina, z której wykonany jest wybrany set, ich nie drażni. Okazuje się również, że kolor pościeli także może mieć wpływ na nasz sen. Zwłaszcza jasne, jednobarwne komplety nie odwracają naszej uwagi i sprawiają, że jesteśmy spokojniejsi, przez to lepiej nam się śpi. Dlatego niektórzy twierdzą, że biała pościel może poprawić jakość snu.

Jacek Kowal

Dodaj komentarz