Montaż oświetlenia LED – obudowy i zabezpieczenia

by

Oświetlenie LED znacznie różni się od oświetlenia tradycyjnego pod względem sposobu działania i montażu. Nieumiejętny montaż tego rodzaju oświetlenia może skutkować uszkodzeniem diod i przewodów, pogorszeniem jakości oświetlenia, a nawet (w skrajnych przypadkach) – pożarem! Zatem, co musisz wiedzieć o instalacji oświetlenia LED?

Profesjonalny pistolet do kleju na gorąco – sprawdź ranking

Dlaczego do oświetlenia LED trzeba wybrać oprawę wysokiej jakości?

Choć diody LED są bardziej odporne na uszkodzenia niż tradycyjne żarówki lub świetlówki, to charakteryzują się wysoką wrażliwością na temperaturę czy przepięcia. Przekroczenie przez złącze diody temperatury 80-150°C (w zależności od producenta), może skrócić jej żywotność. Ponadto – im wyższa temperatura, tym mniejsza skuteczność świetlna LED-ów. 

Wrażliwość LED-ów na wysokie temperatury wymaga więc odpowiedniego systemu odprowadzania ciepła.Oprawy oświetleniowe typu LED wykonuje się z aluminium, które świetnie przewodzi ciepło. Nie warto oszczędzać na oświetleniu LED! Cena przekłada się na wyższą jakość i efektywny transfer ciepła, a co za tym idzie – dłuższą żywotność diody. Nowoczesne oprawy (np. marki Philips) zapewniają diodom wydajne chłodzenie pasywne, za pomocą specjalnej konstrukcji radiatora. Nie należy martwić się wysoką temperaturą samej obudowy – dzięki temu wiesz, że odprowadzanie ciepła z diod zachodzi w sposób efektywny i skuteczny.

Mówiąc o oprawach trwałych, wysokiej jakości, nie można pominąć tzw. opraw hermetycznych. Te wyróżniają się szczelnością na poziomie P65-IP66, a sama obudowa odporna jest na dodatkowe działanie czynników zewnętrznych – tj. pyłu czy wilgoci. Oprawy hermetyczne stosuje się w np. warsztatach i w garażach. Profesjonalne oświetlenie LED stosowane jest też w halach przemysłowych.

Zasilacz do oświetlenia LED – jaki powinien być?

Diody LED wymagają stabilizacji prądu. Dlatego  do oświetlenia LED najlepiej zastosować nowoczesny zasilacz impulsowy lub zasilacz do LED stabilizowany dedykowany do tego rodzaju instalacji. Wysokiej jakości zasilacze do LED mają dobre filtry tłumiące zakłócenia, na które LED-y są wrażliwe.

Tradycyjne zasilacze liniowe nie sprawdzą się w przypadku oświetlenia LED, ponieważ:

  • mają niską sprawność, co oznacza duże straty mocy wejściowej oraz większe zużycie prądu,
  • generują dużo ciepła, które będzie niepotrzebnie ogrzewać diody LED,
  • mają wysoki pobór prądu na biegu jałowym, czyli przy braku obciążenia (wyłączonych diodach).

Uziemienie a bezpieczeństwo oświetlenia LED-owego

Zasilacze wymagają uziemienia. Najbezpieczniejsze są urządzenia klasy SELV (lub II), ponieważ charakteryzują się pełną separacją galwaniczną. Jednak większość zasilaczy ma styk, zacisk lub przewód, który należy podłączyć do uziemienia. Bez tego istnieje prawdopodobieństwo, że zabezpieczenie przeciwprzepięciowe zasilacza nie zadziała. Poza tym na wyjściu może się pojawić przebicie wskutek niewłaściwej pracy filtra LC. Grozi to nie tylko uszkodzeniem diod LED, ale również porażeniem prądem.

O czym jeszcze należy pamiętać przy instalacji oświetlenia LED?

Wybierając oświetlenie LED warto pamiętać o konieczności:

  • dobrania odpowiedniego przekroju i długości przewodów zasilających,
  • montowania zasilacza/sterownika jak najbliżej diod LED,
  • unikania pętli indukcyjnych (czyli projektowania jak najmniejszych zamkniętych obwodów),
  • montażu właściwych transformatorów.

Prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie systemu oświetlenia LED wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Dlatego montaż tego rodzaju oświetlenia (zwłaszcza z zasilaczem wymagającym uziemienia) warto zlecić specjaliście sprawdzenie poprawności instalacji.

Sprawdź też jakie spodnie robocze ogrodniczki, tanie kurtki robocze czy buty robocze: https://majsterkujsam.pl/buty-robocze-oddychajace-opinie-ranking/ polecamy.

Jacek Kowal

Dodaj komentarz