Oświetlenie dekoracyjne do łazienki, czyli jak wykorzystać taśmy LED?

by

W łazienkach wykonujemy rozmaite zabiegi pielęgnacyjno-higieniczne. To również pomieszczenie, w którym niejednokrotnie chcemy się zrelaksować. Wielką w tym rolę odgrywa właściwie dobrane oświetlenie. Obok standardowych lamp głównych i zadaniowych, warto zatem w łazienkach zamontować też produkty dekoracyjne. Coraz częściej sięga się choćby po taśmy LED, które choć niewielkie i niepozorne, pozwalają uzyskać naprawdę oryginalne efekty oświetleniowe w tak wymagających wnętrzach.

Jakie taśmy LED wykorzystać w łazienkach?

Taśma LED pojawia się w niejednym domowym wnętrzu. To niewielki, ale bardzo praktyczny produkt oświetleniowy, który da się przytwierdzić do niemal dowolnej powierzchni. Umieszcza się je na ścianach, podłogach i sufitach (zwłaszcza tych podwieszanych), a nawet na krawędziach mebli.

Jeśli chce się wykorzystać takie rozwiązanie w łazience, należy zwrócić uwagę na współczynnik IP danego produktu. Pomieszczenie kąpielowe to wnętrze, w którym oprawy oświetleniowe są nieustannie narażone na wysoką wilgotność powietrza lub zachlapanie i zalanie wodą. Stąd warto wybierać wyłącznie taśmy LED o wodoszczelności na poziomie nie niższym niż IP44. Takie produkty oferuje choćby sklep Lampy.it.

W zależności od wybranego typu aranżacji i klimatu, jaki pragnie się zbudować w danym miejscu, warto wykorzystać taśmy LED do dekoracyjnych podświetleń w odpowiednim kolorze. W miejscach do relaksu lepiej sprawdzają się produkty dające światło ciepłobiałe. W nowoczesnych wnętrzach niekiedy jednak warto rozważyć wprowadzenie rozwiązań w chłodniejszej tonacji.

Wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem są listwy LED RGB, umożliwiające zmianę temperatury i koloru światła, by idealnie dopasować je do potrzeb chwili. To funkcjonalne produkty, pozwalające nie tylko na modyfikację ustawień, ale także na zdalne sterowanie oświetleniem, co usprawnia proces kontrolowania warunków oświetleniowych w łazienkach.

Co podświetlić przy pomocy taśmy LED?

Gdzie warto umieścić taśmę LED, by uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny w łazience? Najchętniej umieszcza się ją przy rozmaitych gzymsach lub krawędziach ścian, na przykład w pobliżu brodzików prysznicowych lub wanny. Nadaje się także do podkreślenia krawędzi mebli, na przykład szafki pod umywalkę lub wzdłuż łazienkowego regału.

Uniwersalność tego rozwiązania pozwala nawet na użycie listwy LED w specjalnej osłonce, by podświetlić fugi między płytkami – na ścianach, podłodze lub suficie. W zależności od zastosowanych rozwiązań, uzyskuje się wówczas oświetlenie nastrojowe i romantyczne bądź nowoczesne, wprost idealne do surowych łazienek nowoczesnych.

Różne efekty dekoracyjne – taśma LED jako sposób na zbudowanie aranżacji w łazience

Jak już wspomnieliśmy, taśmy LED występują w różnych kolorach i temperaturach barwowych, co ułatwia wprowadzenie ich do łazienek nowoczesnych, klasycznych lub retro.

Jeśli użyje się ich jako oświetlenia fug, wówczas uzyskuje się ciekawy efekt oświetlenia liniowego, w różnych odcieniach. Prowadzenie linii zależy oczywiście od indywidualnych upodobań i pomysłu na aranżację. W ten sposób da się zbudować klimat, a także optycznie powiększyć ciasne wnętrze.

Istnieje jeszcze jeden sposób na dekoracyjne oświetlenie ścian, sufitów i podłóg. Zamiast listwy LED można w ich powierzchni umieścić światłowody. Wówczas zamiast oświetlenia liniowego, otrzymuje się niezmiernie nastrojowy efekt rozgwieżdżonego nieba, idealnie sprawdzający się w łazienkach.

Tak szeroka gama rozwiązań dekoracyjnych sprawia, że da się je łatwo wykorzystać w każdym pomieszczeniu kąpielowym.

Stylowe oświetlenie dla wymagających – nowoczesne taśmy LED do łazienek

Diody LED to jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań oświetleniowych, dostępnych na rynku. Są praktyczne, wygodne w obsłudze oraz obniżają zużycie energii elektrycznej na potrzeby systemu oświetleniowego. A przy tym potrafią zbudować klimat i udekorować niejedno pomieszczenie, w tym również niemal każdą łazienkę, by stała się jeszcze piękniejsza oraz bardziej przyjazna użytkownikom.

Artykuły powiązane: https://majsterkujsam.pl/drzwi-wewnetrzne-opinie-ranking/

Jacek Kowal

Dodaj komentarz