Drzwi prawe czy lewe? O czym pamiętać?

by

W trakcie projektowania mieszkania musisz pamiętać o wielu szczegółach tak, aby wszystko idealnie do siebie pasowało. Jedną z ważnych decyzji jest wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych. Chodzi tu nie tylko o ich kolor, styl czy parametry techniczne, ale także o tak zwaną stronę drzwi. Kiedy wybrać drzwi prawe, a kiedy drzwi lewe? Czym się różnią i jak szybko odróżnić drzwi prawe od lewych? Podpowiadamy!

Drzwi prawe i lewe – jak rozróżnić?

Zacznijmy od podstaw. Co właściwie oznaczają określenia „drzwi prawe” i „drzwi lewe”? Wyobraź sobie, że stoisz przed drzwiami, których skrzydło otwiera się w Twoją stronę, czyli do wewnątrz pomieszczenia, w którym stoisz. Jeśli zawiasy znajdują się po lewej stronie, są to drzwi lewe. Ich skrzydło otwiera się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Analogicznie w przypadku zawiasów po prawej stronie masz do czynienia z drzwiami prawymi, których skrzydło otwiera się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Jak wybrać stronę drzwi – kiedy drzwi prawe, a kiedy lewe?

O kierunku otwierania drzwi, czy też o ich stronie, decyduje przede wszystkim funkcjonalność. Aby uniknąć pomyłki, przed zamówieniem drzwi dokładnie przemyśl, z której strony będziesz do nich najczęściej podchodzić i którędy będziesz wchodzić do konkretnego pomieszczenia. Czy łatwiej będzie Ci złapać za klamkę umieszczoną po prawej, czy lewej stronie skrzydła? Czy drzwi wewnętrzne prowadzą z korytarza, czy łączą dwa pokoje? To wszystko ma znaczenie. Koniecznie zwizualizuj sobie, jak będziesz otwierać drzwi – czy prawą, czy lewą ręką, by wybrać wygodniejszą opcję.

Poza stroną drzwi bardzo ważne jest także to, czy otwierają się do wewnątrz, czy na zewnątrz pomieszczenia. Ze względów bezpieczeństwa drzwi do łazienki zawsze powinny otwierać się na zewnątrz. Przepisy dotyczące bezpieczeństwa regulują też kierunek otwierania drzwi zewnętrznych do domu lub mieszkania. Te drzwi powinny się zawsze otwierać do wewnątrz. W przypadku pozostałych pomieszczeń w domu możesz dowolnie wybrać zarówno stronę drzwi, jak i to, czy otwierają się do środka pomieszczenia, czy na zewnątrz.

Drzwi dobierz do konkretnego miejsca i przemyślanego kierunku otwierania. Tylko wtedy spełnią swoją funkcję i zapewnią komfort użytkowania. Lepiej poświęcić chwilę na przemyślenie tych kwestii niż pomylić się i żałować nietrafionego wyboru przez lata!

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Strona drzwi to tylko jeden z wielu elementów, o których musisz zdecydować przy wyborze wewnętrznej stolarki otworowej. Jest jeszcze kilka innych rzeczy, o których warto pamiętać, przy okazji wyboru drzwi wewnętrznych do mieszkania:

  • Materiał – najpopularniejsze to drewno, płyta wiórowa, płyta MDF/HDF oraz szkło. Drewno to tradycja i elegancja, ale wymaga trochę pracy w postaci okresowego malowania czy olejowania. Szkło dodaje lekkości i nowoczesności, ale jest wrażliwe na uderzenia. Drzwi z płyty to połączenie funkcjonalności, trwałości i stosunkowo niskiej ceny.
  • Kolor i sposób wykończenia – te elementy dobierz do stylu wnętrza i aranżacji całego mieszkania. Jasne kolor drzwi optycznie powiększą pomieszczenie i nadadzą mu lekkości. Jeśli chodzi o sposób wykończenia, drzwi mogą być lakierowane, pokryte okleiną lub fornirem.
  • Konstrukcja drzwi – chodzi tu o rozróżnienie między drzwiami przylgowymi i bezprzylgowymi. Drzwi przylgowe to stosowany od lat klasyk. Z tym, jak prezentują się takie modele zapoznasz się na stronie: https://komfort.pl/k/drzwi-wewnetrzne?przyl_drz=przylgowe. Przylga to po prostu listwa, która po zamknięciu nachodzi na ościeżnicę i zasłania szczelinę między skrzydłem i futryną. Drzwi bezprzylgowe, jak sama nazwa mówi, nie mają przylgi. Po zamknięciu tworzą ze ścianą płaską, zlicowaną powierzchnię. Dodaj do tego ukryte zawiasy, a otrzymasz minimalistyczne drzwi, które doskonale wpisują się w wiele nowoczesnych aranżacji. Jeśli zainteresowały Cię takie modele, wiele ciekawych propozycji znajdziesz w kolekcji Polskone: https://komfort.pl/k/drzwi-wewnetrzne?marka_drz=pol-skone.
  • Właściwości akustyczne – czyli to, jak dobrze drzwi wygłuszają dźwięki dochodzące z innych pomieszczeń. Jest to bardzo ważny parametr w przypadku drzwi do sypialni lub do pokoju dziecięcego. Najsłabiej pod tym względem sprawdzają się drzwi z wypełnieniem typu plaster miodu. Lepszy poziom wygłuszenia zapewnią drzwi płytowe oraz drewniane.

Jak widzisz, jest cała masa rzeczy do przemyślenia w trakcie wyboru wymarzonych drzwi. Zapisz sobie wszystkie ważne kwestie, obejrzyj dostępne modele i wybierz te idealne dla Twojego mieszkania, stylu życia i codziennego użytkowania. Pamiętaj, że drzwi wewnętrzne to zakup na lata.

Jacek Kowal

Dodaj komentarz