Jaki wilgotnościomierz do drewna wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking

by

Miernik wilgotności drewna ranking 2024 roku – sprawdź jaki wilgotnościomierz do zweryfikowania wilgotności drewna będzie najwłaściwszy! 

Nieraz pewnie zastanawialiśmy się czy mamy do czynienia z materiałem suchym czy też jeszcze nie. W wielu pracach przecież istotne jest wykorzystywanie drewna czy materiałów, gdzie wilgotność wynosi nie więcej niż kilkanaście procent. Do różnych zadań będziemy musieli wykorzystywać materiały o zdywersyfikowanej wilgotności. Dlatego w celu upewnienia się, że dany produkt będzie idealny, bardzo ważne jest wyposażenie się w specjalne urządzenie, które pozwala pociąć drewno chociażby pilarką tarczową ręczną lub sprawdzić wilgotność drewna – wilgotnościomierz. To świetne rozwiązanie nie tylko do początkowych obróbek. Jeśli chcemy aplikować farbę do okien drewnianych, to zweryfikowanie wilgotności tych okien będzie kluczowe.

Znalezienie jednak urządzenia idealnego nie należy do zadań prostych. Przecież właściwy miernik wilgotności drewna musi mieć przede wszystkim bardzo duży zakres pomiarowy. Oprócz tego, ważne jest też uwzględnienie grup drewna, czy w ogóle odpowiednich materiałów budowlanych, których wilgotność chcemy zweryfikować. Na szczęście w znalezieniu idealnego produktu pomoże ranking 2024 roku przedstawiony poniżej.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

UniversalHumid BOSCH

9.9

Średnia

BRENNENSTUHL

9.8

Średnia

Tessa

9.7

Tania

Termoplus ES-980

9.6

Droga

Stihl

9.5

Tania

To lista, która bazuje na analizie porównawczej najciekawszych produktów obecnie dostępnych na rynku. W zestawieniu pojawiło się pięć różnych produktów. Każdy ma do zaoferowania nieco inne parametry. Choć ich funkcja jest taka sama, bo każdy będzie służyć do pomiaru wilgotności drewna, to jednak ze względu na pozostałe specyfikacji (jak na przykład bateria, zakres pomiaru, możliwości pomiaru wilgotności innych materiałów) warto przyjrzeć się każdemu z nich. 

MIERNIK WILGOTNOŚCI DREWNA UniversalHumid BOSCH

wilgotnościomierz do drewna bosch

Jednym z najlepszych pod względem precyzji działania i trwałości wykonania będzie tak zwany inwazyjny zestaw, który przygotowała nam marka Bosch. Urządzenie charakteryzuje się świetną trwałością, bardzo wysokim poziomem precyzji, a także świetnymi funkcjami dodatkowymi i komfortem użytkowania. Ponadto urządzenie będzie bardzo pomocne w sprawdzaniu czy drewno opałowe ma odpowiednią wilgotność, co pozwoli zredukować emisję spalin. 

Do pomiaru wilgotności drewna model ten wykorzystuje rezystancję. Ta metoda pomiaru daje dokładność pomiarową na poziomie +/- 1% lub też, jeśli mamy takie życzenie, możemy wykorzystać produkt do sprawdzenia innych danych. Bowiem urządzenie mierzy temperaturę otoczenia! Tutaj miernik ma nieco gorszą precyzję, bo +/- 2 stopnie Celsjusza. Nie jest to jednak termometr, a w głównej mierze miernik wilgotności. Warto też pamiętać o przewodzeniu. W tym przypadku przewodność będziemy mogli zmierzyć z dokładności do 1%.

Urządzenie pozwala nam zweryfikować wilgotność drewna w zakresie od 6,4% do 61,9% dla drewna z grupy B bądź od 7,1% do 74,7% dla drewna z grupy A. Nie jest to najlepszy wynik na rynku, aczkolwiek z pewnością wystarczy do codziennego użytkowania. Do działania miernik potrzebuje 3 baterie typu AAA, które są dostępne razem z zestawem. Produkt posiada wiele ciekawych funkcji jak, na przykład, AUTOTEST czy też dioda LED jako sygnalizacja świetlna czy mamy do czynienia z drewnem suchym, wilgotnym, czy też z drewnem o umiarkowanym poziomie wilgotności.

 • Dwie grupy drewna do wyboru;

 • Wiele funkcji ułatwiających korzystanie ze sprzętu;

 • Wysoka dokładność pomiaru;

 • Niezawodna i trwała konstrukcja;

 • 3 lata gwarancji.

 • Dosyć wysoka cena;
 • Przeciętny zakres pomiaru.
 •  

BRENNENSTUHL MIERNIK WILGOTNOŚCI WILGOTNOŚCIOMIERZ

tani wilgotnościomierz do drewna

Kolejny miernik, dzięki któremu sprawdzimy jaką wilgotność ma drewno, przygotowany został przez firmę Brennenstuhl. Założony w 1958 roku, producent ten jest obecnie uważany za lidera w dziedzinie elektroniki i elektrotechniki. Przygotowany przez niego sprzęt pomiarowy pozwala na zweryfikowanie wilgotności nie tylko drewna, ale także i materiałów budowlanych. Jest to więc jedna z bardziej uniwersalnych opcji – nawet pomimo nieco małego zakresu pomiaru w obu przypadkach.

Główną zaletą urządzenia o oznakowaniu MD jest fakt, że możemy mierzyć wilgoć w drewnie i w innych materiałach budowlanych. W drewnie zakres pomiaru wynosi od 5 do 50%, a więc jest to bez wątpienia wystarczająco duży zakres. Materiały budowlane natomiast mają nieco węższy zakres i wyświetlacz pokazuje tylko do 33% (od 1,5%). 

Ważną zaletą tego urządzenia jest funkcjonalność. Znajdziemy tutaj przede wszystkim przycisk z funkcją hold, która to pozwala na robienie pomiarów w bardzo trudno dostępnych miejscach. Oprócz tego, urządzenie wyposażono w automatyczny wyłącznik, dzięki czemu jeśli zapomnimy wyłączyć sprzętu po użyciu, to po 3 minutach od ostatniej operacji wyświetlacz lcd sam zgaśnie, oszczędzając w ten sposób baterię. 

 • Dosyć niska cena;

 • Wiele funkcji dodatkowych;

 • Wiele możliwych zastosowań.

 • Przeciętny zakres pomiaru.

Wilgotnościomierz miernik wilgotności do drewna Tessa 9V

wilgotnościomierz do drewna ranking

Ranking 2024 uzupełnia także produkt od firmy Tessa, który gwarantuje jedne z najlepszych parametrów przedstawionych w tym zestawieniu. Oprócz tego, produkt jest też znacznie tańszy od konkurencyjnych ofert. A to wszystko sprawia, że mamy do czynienia z niezwykle ciekawych urządzeniem, który przedstawi wyniki pomiarów zależne od tego jaki gatunek drewna będziemy weryfikować. 

Sprzęt oferuje aż 4 grupy drewna, co bez wątpienia jest bardzo dobrym wynikiem. Wykonanie pomiaru jest szybkie i bardzo precyzyjne, bo dokładność pomiaru jest na poziomie +/- 0,5%. Ponadto, sprzęt wyposażony jest w funkcję Hold, a także we wskaźnik informujący o niskim poziomie baterii. Na energooszczędność wpływa natomiast funkcja automatycznego wyłączania. Działa ona jednak dopiero po 15 minutach.

Propozycja cechuje się bardzo dużym zakresem odczytywanych pomiarów, dzięki czemu bez problemu uda nam się zweryfikować materiały zbyt wilgotne do jakichkolwiek prac. Musimy natomiast pamiętać, że nie będziemy mogli sprawdzić innych materiałów niż drewno za pomocą miernika.

 • Bardzo niska cena;

 • Bardzo wysoki procentowy poziom dokładności;

 • Wyniki pomiarów zależne od wybranej grupy drewna;

 • Funkcja umożliwiająca pomiary w trudno dostępnych miejscach.

 • Nie można dokonywać pomiarów innych materiałów budowlanych.

Nieinwazyjny miernik wilgotności POSADZKI WYLEWKI

wilgotnościomierz do drewna opałowego

Jeśli nie przeszkadza nam wysoka cena, a bardziej zależy nam na możliwości wyboru mierzenia różnorodnych powierzchni, to w takim razie model przygotowany przez firmę ESCO będzie z pewnością faworytem. Oznaczenie ES-980 odnosi się do urządzenia o nadzwyczaj wysokiej dokładności pomiarowej. Sama metoda pomiaru nie jest inwazyjna i odbywa się przy użyciu fal radiowych o wysokiej częstotliwości. Natomiast elementem pomiarowym jest tutaj metalowa kula.

Jeśli chodzi o specyfikację techniczną, to sprzęt będzie wyświetlać najszerszy zakres pomiaru wilgotności spośród wszystkich recenzowanych tutaj produktów. Jest to bez wątpienia gadżet profesjonalny, dzięki któremu uda nam się ustalić dokładną wilgotność materiału. A to ważne, jeśli nie chcemy dopuścić do deformacji materiału czy rozwoju pleśni. Warto przy tym zauważyć, że nawet jeśli kupimy dobrą farbę antygrzybiczną, to i tak kontrola wilgotności będzie kluczowa.

Oczywiście dzięki możliwości użycia funkcji HOLD sprzęt poradzi sobie w trudniej dostępnych miejscach. Na uwagę zasługuje fakt, że poziom wilgotności jest mierzony na głębokości od 20 do 40 mm, co jest niewątpliwą zaletą w porównaniu ze standardowymi urządzeniami. W ten sposób mamy do czynienia z produktem przedstawiającym o wiele bardziej precyzyjne i miarodajne dane.

Dzięki swojej konstrukcji, sprzęt ma wiele zastosowań – ocenić możemy wilgotność nie tylko elementów drewnianych, ale też i betonu czy tynku. Urządzenie jest jednak bardzo drogie, aczkolwiek ze względu na świetną funkcjonalność i wykonanie, a także prostą obsługę i czytelność model ES-980 to jeden z najlepszych gadżetów tego typu na rynku w 2024 roku.

 • Bardzo dobre wykonanie;

 • Niezwykle duży zakres pomiarowy;

 • Bardzo duża dokładność z uwagi na zastosowanie bardziej zaawansowanego systemu pomiarowego;

 • Wiele funkcji usprawniających korzystanie z urządzenia.

 • Bardzo wysoka cena.

Wilgotnościomierz miernik wilgotności drewna Stihl

wilgotnościomierz do drewna bezinwazyjny

Kolejnym atrakcyjnym urządzeniem jest model przygotowany przez znaną i renomowaną markę Stihl. Ten miernik wykorzystamy przede wszystkim do sprawdzenia wilgotności drewna opałowego i budowlanego. Sprawdzi się jednak też w przypadku innych materiałów budowlanych jak, chociażby, gips czy cement. Z uwagi na to jest to jedna z ciekawszych opcji w tak niskim pułapie cenowym, która będzie dostarczać w miarę precyzyjne wyniki na różnych powierzchniach.

Sprzęt jest wykonany z trwałego tworzywa, dzięki temu nie musimy martwić się o jego uszkodzenie. Ponadto, wymiary wilgotnościomierza są nadzwyczaj małe – niewiele większe niż pudełko zapałek. I choć może wydawać się to problematyczne przy sprawdzaniu odczytu, to niewątpliwie jest to zaleta jeśli zależy nam na małym i zgrabnym produkcie, który wszędzie się zmieści.

Urządzenie w komplecie oferuje nam 4 baterie 1,5V typu LR44. Niestety, z uwagi na taki typ baterii, sprzęt dosyć szybko się rozładowuje. Ponadto, nie jest wyposażony w żadne ciekawe opcje usprawniające korzystanie z urządzenia typu Alarm czy funkcja umożliwiająca pomiary w trudno dostępnych miejscach.

 • Bardzo niska cena;

 • Kompaktowość;

 • Niezwykle wysokie wykonanie;

 • Możliwość weryfikacji wilgotności różnych materiałów.

 • Brak wielu funkcji;
 • Szybko rozładowują się baterie.
 •  
 •  

Artykuły

Dalej nie wiesz jaki wilgotnościomierz do drewna będzie właściwy? Sprawdź poniższe porady!

Przeglądając wyżej rekomendowane mierniki wilgoci bez problemu możemy wskazać te urządzenia, które charakteryzują się dobrymi parametrami, świetną sprawnością działania, niezawodnością bądź po prostu gwarantują świetną cenę w stosunku do efektów. Jednakże, nieraz może okazać się, że nasze wymagania będą różnić się od oczekiwań innych. A przez to nawet tak dobre propozycje jak wymienione powyżej mogą być niewystarczająco dobre.

Z tego względu bardzo ważne jest, aby wybierając produkt idealny przyjrzeć się wielu różnym aspektom. Bo przecież jeden będzie potrzebować prostego sposobu na zweryfikowanie wilgotności drewna opałowego, a drugi będzie zastanawiać się nad tym jaka farba do mebli będzie najlepsza, aby później zabezpieczyć własnoręcznie przygotowane meble. Kwestii istotnych dla prawidłowego wyboru sprzętu jest wiele i w poniższym artykule postaramy się przedstawić te najważniejsze.

Otóż zanim zaczniesz zastanawiać się jaki impregnat do drewna powinieneś wybrać, to warto wiedzieć, że wilgotność w przypadku różnych rodzajów drewna będzie się różnić. I ma to znaczenie ze względu na charakterystykę danego materiału, ale też i z uwagi na stosowanie wyżej wspomnianej farby czy później impregnatu. Ponadto, przed zakupem jakiegokolwiek miernika bardzo ważne jest zweryfikowanie zakresu pomiaru i tego jaka jest dokładność. Nie mniej istotna będzie funkcjonalność. Ciekawych informacji udzieli nam także poniższy artykuł:

Wilgotnościomierze – dlaczego warto ich używać – StolarkaBP.pl

Profesjonalny wilgotnościomierz do drewna

Sprawdź jaka piła szablasta elektryczna jest najlepsza w rankingu 2024

Drewno opałowe czy konstrukcyjne? Jaki rodzaj materiału możesz sprawdzić danym urządzeniem?

Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na jakość sprzętu jest typ budowy urządzenia i rodzaj elementu pomiarowego. Obecnie najczęściej stosuje się mierniki inwazyjne, aczkolwiek z uwagi na ich sposób działania i fakt, że nie są w stanie precyzyjnie określić wilgotności w nieco grubszych materiałach, nie są one wybierane przez profesjonalistów.

Natomiast niektóre mierniki wilgotności, szczególnie te droższe, wyposażone są w inny, droższy ale też i bardziej precyzyjny element pomiarowy. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem wydaje się metalowa kula, która przy użyciu fal radiowych o wysokiej częstotliwości może wskazać nam wilgotność nie tylko drewna, ale też i innych materiałów.

Termoplus ES-980
wilgotnościomierz do drewna opałowego

BRENNENSTUHL MIERNIK
tani wilgotnościomierz do drewna

Jaki powinien być zakres wilgotności, który miernik odczytuje?

Kolejnym czynnikiem definiującym atrakcyjność danego rozwiązania jest zakres, w jakim dany produkt jest w stanie pracować. Rzecz jasna dla każdego użytkownika interesującą nas wartość będzie inna. Jeden będzie chciał ochronić drewno konstrukcyjne przed deformacją, inny przed pojawieniem się pleśni czy grzyba, a jeszcze inny będzie sprawdzał wilgotność ścian i podłogi przed rozpoczęciem remontu.

Z tego względu tę wartość idealną dla naszego projektu musimy zdefiniować sami. Jeśli jednak miernik jest w stanie dostarczyć nam bardzo szeroki zakres pomiaru, to jest to jak najbardziej dobra wskazówka. Powie nam to czy w przypadku danego modelu urządzenia możliwe jest zweryfikowanie wilgotności przed wykorzystaniem drewna jako opału czy też do innego celu. Niektóre produkty oferują zakres nawet od 1 do 99%, aczkolwiek 15-60% będzie w zupełności wystarczający dla większości zadań.

Margines błędu, czyli jaką dokładność sprzęt pomiarowy powinien nam oferować?

Dokładność, z jaką dany wilgotnościomierz pokazuje dane to tak naprawdę jeden z najistotniejszych czynników ukazujących nam czy mamy do czynienia z produktem atrakcyjnym i skutecznym w swoim działaniu czy też nie. Dopuszczalny margines błędu także zależy od naszych własnych preferencji, natomiast nie powinien wynosić on więcej niż 2-3%.

Najlepsze mierniki są w stanie zaoferować nam precyzję działania nawet do 0,5%, a więc od wskazań pokazywanych na wyświetlaczu LCD rzeczywista wilgoć będzie tylko 0,5% większa bądź mniejsza. A to już bez wątpienia wystarczająca wartość, aby mieć gwarancję prawidłowych odczytów.

Wilgotnościomierz Stihl
wilgotnościomierz do drewna bezinwazyjny
Wilgotnosciomierz Tessa
wilgotnościomierz do drewna ranking

Najlepszy miernik wilgotności drewna będzie przy tym oferować szereg funkcji

Każdy z nas preferować będzie urządzenie wyposażone w różnorodne funkcje znacznie ułatwiające korzystanie ze sprzętu. Takimi funkcjami może być funkcja ułatwiająca mierzenie wilgoci w trudno dostępnych miejscach czy też funkcja alarmu. Oprócz tego, warto mieć pewność, że wybrany przez nas sprzęt wyposażono w specjalny system oszczędzający energię, który po kilku bądź kilkunastu minutach wyłączy urządzenie w celu oszczędzania baterii.

Te najlepsze produkty są też wyposażone w wiele różnych grup materiałów, dzięki czemu możemy sprawdzać wilgoć nie tylko w poszczególnych typach drewna, ale też w pozostałych materiałach budowlanych.

Podsumowanie – teraz wiesz jaki miernik wilgoci będzie najlepszy!

Bardzo dobre mierniki wilgotności drewna są w stanie zaoferować nam świetne parametry i nietuzinkowe funkcje, dzięki którym zakupiony przez nas sprzęt jest łatwy w użyciu. Co więcej, w zależności od modelu, który wybierzemy, produkt powinien charakteryzować się wysoką dokładnością, bo w niektórych przypadkach precyzyjna wartość wilgotności jest kluczowa, aby nie dopuścić do uszkodzenia materiału czy też nie rozpocząć prac przedwcześnie.

Istnieje wiele różnych gatunków drewna, dlatego wybierając opcję idealną warto pomyśleć nad zwycięzcą rankingu 2024. MIERNIK WILGOTNOŚCI DREWNA UniversalHumid BOSCH jest w stanie bez najmniejszych problemów poradzić sobie z wieloma kategoriami drewna. Jeśli jednak interesuje nas możliwość mierzenia wilgotności innych materiałów niż drewno, to powinniśmy pomyśleć nad alternatywami. Są to dobre urządzenia, dzięki którym będziemy w stanie dokładnie zmierzyć zawartość wilgoci i uchronimy się czy materiał przed niechcianymi konsekwencjami.

>> Zobacz jaki impregnat do drewna sosnowego kupić <<

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki wilgotnościomierz do drewna wybrać
Average rating:  
 0 reviews