Jaką frezarkę dolnowrzecionową wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking

by

Frezarka do drewna dolnowrzecionowa – ranking najlepszych elektronarzędzi 2024 

Zakup obrabiarki z wrzecionami skierowanymi ku dołu to zdecydowanie opcja dla bardziej zaawansowanych stolarzy. To także świetny wybór dla osób, które profesjonalnie zajmują się dekorowaniem drewna, tworzywa sztucznego, czy też w niektórych sytuacjach nieco twardszym materiałem. Nie powinno nikogo dziwić więc, że zakup frezarki dolnowrzecionowej z posuwem to naturalny krok dla każdego, kto zebrał doświadczenie przy korzystaniu z górnowrzecionowego rozwiązania.

Oczywiście wielu z nas myśli, że skoro korzystaliśmy już z mniej skomplikowanych i prostszych frezarek z wrzecionem montowanym od góry, to zakup wersji dolnowrzecionowej nie będzie problematyczny. Prawda jest jednak zgoła inna, bo o ile kluczowe elementy pozostają niezmienne, tak ich dokładne wartości czy parametry dodatkowe się zmieniły.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

FREZARKA PROMA SF-40

9.9

Droga

FREZARKA HOLZMANN

9.8

Średnia

FREZARKA DEDRA DED7742

9.7

Tania

FREZARKA FERM

9.6

Tania

Frezarka HOLZMANN TFM610V

9.5

Średnia

Jeśli zatem chcemy, aby frezarka dolnowrzecionowa do drewna oferowała wysoką wydajność i gwarantowała bezawaryjność i niezawodność, to przede wszystkim musimy pamiętać o zweryfikowaniu takich parametrów jak moc urządzenia czy liczba obrotów bez obciążenia. Dodatkowo uwagę specjalistów przykuły parametry tnące, a także opcje regulacyjne. Nie inaczej było z rozmiarem – stołu oraz powierzchni roboczej. Ponadto pamiętaliśmy o komforcie.

PROMA FREZARKA STOŁOWA DOLNOWRZECIONOWA OBRABIARKA

frezarka dolnowrzecionowa

Frezarka Proma SF-40/1500 o mocy maksymalnej 1500 W i wartości prędkości obrotowej do 24000 RPM to propozycja, która zaciekawi niejednego użytkownika. Zwycięzca rankingu 2024 jest maszyną ważącą 32 kg, a więc całkiem sporo. Sprawdzi się jednak doskonale w warunkach profesjonalnych, o czym świadczy możliwość zastosowania uchwytów narzędziowych w rozmiarach 6, 8, 12 oraz innych.

Wysokie parametry techniczne gwarantują doskonała jakość pracy z produktem. Narzędzie oferuje dodatkowe udogodnienia, takie jak płynna regulacja obrotów czy odsysanie pyłu. To pierwsze sprawia, że praca z urządzeniem staje się prostsza, zaś drugi punkt ma znaczenie dla komfortu regularnego stosowania. To także dbałość o klarowne miejsce pracy.

Frezarka stolarka jest przeznaczona do obrabiania miękkiego i twardego drewna. Odpowiedni rozmiar stołu czyli 1030x360x311 mm gwarantują możliwość obrobienia materiału o większych gabarytach.

Wysoka cena zakupu produktu wynika między innymi z jego solidnej konstrukcji. Dobrze osadzone wrzeciono maszyny o średnicy 30 mm zapewnia optymalną i precyzyjną pracę w różnych warunkach. Produkt został objęty 24-miesięcznym okresem gwarancyjnym. Frezarka w formie stołu wykonanego z żeliwa sprawdzi się świetnie w mało- i średnioseryjnej produkcji.

 • Uniwersalny rozmiar uchwytów narzędziowych;

 • Tryb płynnej regulacji;

 • Solidna konstrukcja.

 • Wysoka cena zakupu.FREZARKA STOŁOWA DOLNOWRZECIONOWA DREWNA HOLZMANN

frezarka dolnowrzecionowa z posuwem

Następna propozycja jest równie ciekawa, a dodatkowo nieco tańsza. Oprócz tego, jest nieco lżejsza od swojego poprzednika. Ważący 23 kg model Holzmann TFM610V oferuje regulowaną płynnie prędkość obrotową na poziomie od 11500 do 24000 obr./min, co gwarantuje precyzyjne efekty końcowe posługiwania się maszyną i pozwoli na dokładne szlify końcowe oraz szybką pracę dla bardziej zaawansowanych użytkowników. 

Frezarka stołowa zasilana sieciowo za pomocą 2-metrowego kabla będzie idealnym wyborem dla niewielkiego warsztatu produkcyjnego. Napięcie na poziomie 230V / 50Hz gwarantuje optymalne warunki wykorzystania energii. Wymiary całkowite frezarki 1035 x 690 x 555 mm zapewniają możliwość jej umiejscowienia nawet w niewielkiej przestrzeni roboczej.

Frezarka stołowa o kompaktowej konstrukcji to produkt idealny nie tylko dla profesjonalistów, ale także dla majsterkowiczów. Regulowana wysokość wrzeciona w zakresie od 0-40 mm a także mocny silnik to dodatkowe atuty wpływające na jakość posługiwania się narzędziem.

Choć produkt nie został zaopatrzony w adapter odprowadzający zanieczyszczenia, fakt ten wynagradzają ergonomiczne wymiary urządzenia. Frezarka została objęta jedynie 12-miesięcznym okresem gwarancyjnym. Produkt łatwy w obsłudze, oferujący odpowiednie warunki techniczne do profesjonalnych zadań.

 • Wysoka wartość prędkości obrotowej;

 • Lekka i solidna konstrukcja;

 • Kompaktowe rozmiary;

 • Regulowana wysokość wrzeciona.

 • Krótki okres gwarancyjny;

 • Brak adaptera na pył.Frezarka dolnowrzecionowa DEDRA DED7742 1500 W

frezarka dolnowrzecionowa do drewna

Nie sposób też nie wspomnień w rankingu 2024 o frezarce DED7742, idealnej do niewielkich przestrzeni roboczych. Frezarka w formie małego stołu o wymiarach 600 × 460 mm sprawdzi się świetnie przy obróbce mniejszych materiałów, zaś wysokie parametry techniczne zapewniają dobry efekt końcowy.

DED7742 to model odpowiadający potrzebom niewielkich zakładów produkcyjnych oraz zastosowaniu prywatnemu. Urządzenie oferuje moc maksymalną 1500 W oraz maksymalną liczbę obrotów bez obciążenia 27000 RPM. Wysokie parametry gwarantują doskonałą jakość pracy z maszyną.

Silnik jednofazowy, komutatorowy cechuje się zwiększoną wydajnością, a osłona wrzeciona z PVC dołączona do zestawu gwarantuje większe bezpieczeństwo podczas pracy. Choć produkt jest przeznaczony jedynie do mniejszych kawałków drewna, z pewnością warto na niego zwrócić uwagę z powodu dość niskiej ceny inwestycji.

Solidna frezarka dolnowrzecionowa z regulacją wrzeciona zajmuje mało miejsca, a więc sprawdzi się doskonale w przypadku użytku amatorskiego. Niestety, jeśli liczymy na niskie natężenie hałasu, to nie znajdziemy tego tutaj. W przypadku modelu DED 7742, jest ona na poziomie 95,3 dB, a więc to nie jest dodatkowy atut tego produktu.

 • Niewielki rozmiar;

 • Wysoka moc;

 • Mała waga;

 • Przystępna cena zakupu.

 • Tylko dla mniejszych elementów drewnianych.

Ferm frezarka dolnowrzecionowa 1200w

dobra frezarka dolnowrzecionowa

Osoby poszukujące nieco mniejszej frezarki z pewnością powinny zainteresować się modelem producenta Ferm. To niepozorne urządzenie o mocy maksymalnej 1200 W i obrotach bez obciążenia na poziomie 30000 RPM jest lekkie, poręczne i skuteczne, jeśli chodzi o efekty końcowe. Co prawda mamy tutaj do dyspozycji górnowrzecionową opcję, lecz z pewnością sprawdzi się w wielu amatorskich projektach. 

Wszechstronne urządzenie sprawdza się doskonale do wręgowania, fazowania, wykonywania nacięć i rowków czy wycinania krawędzi i profili. Przedmiot posiada wydajny silnik. Co prawda jego moc wynosi jedynie 1200 W, lecz dzięki bardzo dużej prędkości obrotowej wynoszącej 30000 RPM, możemy bezproblemowo pracować przez długi czas.

Parametry te zapewniają szybkie i precyzyjne wykonywanie różnego rodzaju prac frezarskich. Tryb płynnej regulacji pracy zapewnia użytkownikowi precyzyjną obróbkę różnych materiałów. Regulacja głębokości frezowania jest gwarantem ustawienia żądanej głębokości frezowania, co zapewnia oczekiwane rezultaty pracy.

Fakt, iż urządzenie posiada uchwyt narzędziowy 6 mm wynagradza lekka konstrukcja urządzenia, zdecydowanie ułatwiająca posługiwanie się maszyną. Niska cena z kolei wynagradza nie najwyższą z możliwych mocy maksymalnych oferowanych przez produkt.

Frezarka sprawdzi się doskonale w wielu miejscach, z uwagi na niewielkie rozmiary oraz dużą mobilność. Problemem może oczywiście być niska moc czy też fakt, że mamy tutaj tylko jeden uchwyt narzędziowy. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to idealne rozwiązanie dla wielu z nas. 

 • Wysoka wartość obrotów maksymalnych;

 • Uniwersalne do wielu czynności;

 • Tryb płynnej regulacji obrotów;

 • Atrakcyjna cena zakupu.

 • Jeden uchwyt narzędziowy;

 • Niska moc maksymalna.


Frezarka dolnowrzecionowa stołowa HOLZMANN TFM610V

frezarka do drewna dolnowrzecionowa

Kolejno opisywany produkt to propozycja idealna dla zakładów produkcyjnych, posiadających nieco więcej przestrzeni roboczej do wykorzystania. Model oferujący obrót maksymalny 24000 RPM oraz moc nominalną 1500 W stwarza idealne warunki do profesjonalnej obróbki drewna o różnej twardości.

Frezarka w formie stołu podłączana sieciowo obsługuje uchwyty narzędziowe w rozmiarach 6 i 8 mm. Przedmiot ten to idealny uzupełnienie stolarskie o zwartej i kompaktowej konstrukcji. Opcja powstała z myślą o niewielkich produkcjach, jak również tych o średnim natężeniu. Jedną z największych zalet produktu jest mocny stół wykonany z żeliwa. Dzięki temu frezarka cechuje się doskonałą żywotnością, nawet przy dłuższym stosowaniu.

Produktu oferuje wrzeciono maszyny o średnicy 30 mm, które zostało osadzone na bezobsługowych łożyskach. Fakt ten dodatkowo wpływa na precyzyjną i ergonomiczną pracę.

Wyższy koszt zakupu związany jest z oferowanymi przez urządzenie parametrami technicznymi. Jednakże, jedną z istotniejszych rzeczy jest wprowadzenie prowadnicy wzdłużnego posuwu materiał. Nie jest to co prawda prawdziwy posuw, lecz w zupełności wystarczy w przypadku wielu projektów.

Produkt został objęty 24-miesięczną gwarancją od producenta, co zabezpiecza dodatkowo klienta. Oprócz frezarki w zestawie można znaleźć wiele przydatnych elementów, w tym osłonę freza z plexi czy 2 ograniczniki wzdłużne.

 • Uniwersalny uchwyt narzędziowy;

 • Wysokie parametry techniczne;

 • Bezobsługowe łożyska;

 • Wiele dodatkowych narzędzi w zestawie.

 • Wysoka cena inwestycji;

 • Produkt nie zmieści się w małej przestrzeni.

Co należy zrobić, aby cieszyć się właściwym zakupem? Sprawdź poradnik zakupowy frezarek dolnowrzecionowych 2024!

W rankingu pojawiło się pięć atrakcyjnych i szeroko rekomendowanych produktów dostępnych na rynku 2024. Charakteryzują się one dosyć zróżnicowanymi parametrami, lecz te najistotniejsze pozostały bez zmian. To właśnie gwarantuje świetne parametry tnące oraz pewność, że nawet w przypadku bardziej wymagających projektów te stosunkowo budżetowe opcje będą wystarczająco dobre. Co jednak w przypadku, kiedy potrzebujemy nieco innego rozwiązania?

Przede wszystkim musimy wiedzieć co nieco o budowie frezarki dolnowrzecionowej, bo wtedy dopiero zrozumiemy jak konkretne parametry wpływają na działanie urządzenia. Nawet jeśli jesteśmy totalnymi laikami w tej kwestii, to wiemy jak kluczowa jest moc silnika oraz ilość obrotów na minutę. Oprócz tego, warto sprawdzić parametry robocze urządzenia.

Z innych danych technicznych, musimy porównać powierzchnię roboczą, a także ogólne rozmiary urządzenia w przypadku zakupu do przydomowego warsztatu. Co więcej, sprawdzić trzeba funkcjonalność i regulację, a także komfort użytkowania. Nie możemy też zapomnieć o opiniach i ogólnym stosunku jakości do ceny. Więcej informacji znaleźć możemy również tutaj: http://www.onarzedziach.pl/na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze-frezarki-,151,aktualnosc.html

frezarka dolnowrzecionowa do drewna używana

Moc urządzenia, a także ilość obrotów na minutę

1500 W to wartość, która bardzo często pojawia się w dolnowrzecionowych obrabiarkach. Taka moc silnika oferuje nam wystarczająco dużo energii, aby poradzić sobie z większością projektów, do jakich zakupimy nisko i średnio budżetowe frezarki tego typu.

Oczywiście pamiętajmy także o tym, że im wyższa moc, tym lepsze parametry tnące, a także większa ilość obrotów na minutę.

Ta ostatnia wartość wpływa na maksymalną prędkość, z jaką wykonywać będziemy mogli kolejne nacięcia. Co ciekawe, chodzi tutaj nie tylko o największą ilość obrotów na minutę, ale także i o wartość minimalną. Bardzo duży zakres przekłada się przede wszystkim na możliwość dostosowania sobie prędkości do danego etapu frezowania. Innymi słowy, jeśli dopiero zaczynamy, to ustawiamy maksymalną prędkość. Jeśli zbliżamy się ku końca, to zmniejszamy prędkość obrotową.

PROMA FREZARKA
frezarka dolnowrzecionowa

Frezarka DEDRA DED7742 1500W
frezarka dolnowrzecionowa do drewna

Parametry robocze – skok i długość wrzeciona

Gdy pragniemy wykonywać frezy o zróżnicowanych wielkościach i głębokościach, wypada wyposażyć się w produkt oferujący jak największą regulację skoku i długości wrzeciona. Przekłada się to po prostu na świetne opcje tnące oraz możliwość przygotowania najróżniejszych frezów bez potrzeby wymiany urządzenia. 

Skok wrzeciona powinien wynosić 40 mm, a jego regulacja zaczynać od nawet 0 mm. Taki zakres to podstawa i pozwala na przygotowanie preferowanych ustawień. Jeśli chodzi o długość wrzeciona, to wynosi ona zazwyczaj 15-25 mm, a więc wartości zbliżone do tych widełek będą z pewnością wystarczające.

Pamiętajmy oczywiście o innych, nieco mniej ważnych lecz wciąż odgrywających znaczącą rolę danych technicznych jak chociażby średnica otworu w stole (oraz możliwość jej regulacji), średnica zacisku, czy także średnica końcówki odpylającej, jeśli nasza opcja wyposażona jest w system odsysania pyłu.

Powierzchnia robocza i ogólne rozmiary urządzenia

Kolejne ważne informacje dotyczą rozmiaru frezarki dolnowrzecionowej. Urządzenia te, w przeciwieństwie do alternatywy frezarki górnowrzecionowej , wymagają stołu roboczego podobnego do tego który na której się używa najlepszych pił stołowych czy dobrych wiertarek stołowych, a także o wiele większej stabilności. Wykorzystuje je się bowiem do bardziej zaawansowanych prac. Przy nich precyzja także odgrywa większą rolę.

To właśnie dlatego musimy upewnić się, że powierzchnia robocza stołu będzie wystarczająco duża, aby poradzić sobie ze wszystkimi obiektami, które przygotujemy. Oczywiście im większą powierzchnia robocza stołu, tym większe całe elektronarzędzie. Co za tym idzie, musimy wygospodarować więcej przestrzeni w warsztacie.

FREZARKA STOŁOWA HOLZMANN
frezarka dolnowrzecionowa z posuwem

Funkcjonalność i regulacja

Kolejny kluczowy aspekt dobrego zakupu, czyli funkcjonalność. Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość podłączenia odkurzacza w celu odsysania pyłów (ranking popularnych odkurzaczy przemysłowych). To zagwarantuje nam czyste miejsce pracy. Ponadto funkcjonalność to także szereg cech dodatkowych takich jak, na przykład, zastosowanie płynnej regulacji. 

Nie możemy też zapomnieć o tym, że niezwykle istotną kwestią jest wyposażenie się w frezarki z posuwem, czyli specjalnym mechanizmem odpowiadającym za bezproblemowe i, w niektórych przypadkach, zautomatyzowane przesuwanie obiektu, który poddany jest frezowaniu. Co ciekawe, warto tutaj pomyśleć przyszłościowo, gdyż zakup nieco droższego produktu będzie o wiele lepszym rozwiązaniem niż szukanie później adapterów i kupno posuwu oddzielnie.

Frezarka DEDRA DED7742 1500W
frezarka dolnowrzecionowa do drewna

Na funkcjonalność wpływa także możliwość regulowania stołu, narzędzia oraz wszystkich dodatkowych komponentów. Tutaj mamy na myśli regulację skoku freza, regulację obrotów, czy też regulację wrzeciona. Pamiętajmy też o tym, że w zestawie powinny znajdować się tuleje o różnej wielkości.

W przypadku regulacji istotną rolę odegra też ilość stopni. Jeśli mamy prędkość obrotową regulowaną w wielu stopniach (czy nawet bezstopniowo), to przełoży się to na niemalże idealne dostosowanie produktu do frezowanego obiektu. Oczywiście bezstopniowa regulacja to również bardzo duża zaleta w przypadku ustawienia skoku wrzeciona.

Komfort użytkowania i jaki wpływ ma na ten aspekt waga frezarki

Gdy już podejmiemy decyzję odnośnie mocy, prędkości obrotowej, parametrów technicznych, funkcjonalności oraz opcji regulacyjnych, przyjdzie czas na zadbanie o nasz komfort pracy. Frezarki do drewna dolnowrzecionowe charakteryzują się bardzo dużą wagą, szczególnie jeśli porównamy je do najlepszych frezarek górnowrzecionowych.

To właśnie dlatego należy podjąć decyzję na temat tego czy chcemy zakupić stosunkowo kompaktową opcję, którą w przypadku transportu będziemy mogli samodzielnie rozebrać i przewieźć. Jeśli jednak nie będziemy planowali przenosić, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać bardzo ciężką opcję. To natomiast pomoże poprawić stabilność i zwiększy precyzję.

Frezarka HOLZMANN TFM610V
frezarka do drewna dolnowrzecionowa

Komfort to natomiast możliwość idealnego dostosowania sobie urządzenia do naszego wzrostu i do naszych preferencji. Dlatego wyżej wspomniane funkcje regulacyjne to podstawa także z uwagi na podniesienie wygody podczas pracy z większością narzędzi warsztatowych jak np. z najlepszą grubościówką. Oczywiście pamiętajmy o tym, że frezarka dolnowrzecionowa do drewna musi także zabezpieczać nas przed pyłem za pomocą specjalnych osłonek z tworzywa sztucznego.

Dobra frezarka dolnowrzecionowa – podsumowanie rankingu 2024

Zwycięzca rankingu 2024 i jedna z najlepszych opcji, to z pewnością PROMA FREZARKA STOŁOWA DOLNOWRZECIONOWA OBRABIARKA. Produkt charakteryzuje się bardzo wysoką mocą, bardzo dobrymi parametrami tnącymi oraz możliwościami regulacyjnymi. Co prawda przeciętna waga może negatywnie wpłynąć na komfort korzystania, lecz jest ona wciąż zdecydowanie mniejsza niż u niektórych produktów konkurencyjnych. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić używane frezarki dolnowrzecionowe do drewna i wybrać opcję, która gwarantuje jeszcze lepsze parametry. Jednakże, lepiej wybrać produkt nowy, gdyż tego typu frezarka dolnowrzecionowa do drewna będzie jeszcze na gwarancji i w przypadku awarii, otrzymamy zwrot pieniędzy lub nową maszynę.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaką frezarkę dolnowrzecionową wybrać
Average rating:  
 4 reviews
 by Rosa

Ta frezarka Ferm jest ciekawa. Mała, ale dla amatorów będzie ok. Chyba wypróbuje i może wreszcie będę robiła wymarzone metamorfozy starych mebli.

 by gościu z Nowej wsi

Ja mam Holtzman. Dla mnie mega. Używam codzienie na stolarni. Działa sprawnie, a nie wydałem majątku.

 by mały majsterkowicz

Już od dawna czaje się na taki sprzęt. Nie mogłem znaleźć małej, w dobrej cenie i sprawnej. Podpowiedzieliści mi. Kupie Dedre.

 by brzoza

Przeczytałem wszystko, obejrzałem filmiki i wybieram wasz nr 1. Parametry techniczne zdecydowanie najlepsze.