Jaka piła stołowa jest najlepsza w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking

by

Wybieramy piły stołowe do drewna na rok 2024

Czas jesieni i zimy to dla wielu mężczyzn okres wzmożonej aktywności w domu. To wtedy rozpoczyna się sezon majsterkowania, napraw i wszelkiego rodzaju prac fizycznych, na które podczas ciepłej miesięcy nie ma czasu. Żaden przydomowy warsztat nie będzie jednak kompletny bez podstawowego kompletu narzędzi. Wśród nich znajdziesz także piłę stołową do drewna, która pozwala na obrabianie mniejszych i większych, drewnianych elementów.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

SCHEPPACH Germany HS100S

9.9

Tania


Riwall Stolarz 3200

9.8

Średnia


DeWALT DWE7492

9.8

Droga


Wuber WR-TS-3100

9.8

Tania


BOSCH GTS 254

9.5

Średnia


MAKITA 2712

9.4

Droga


 

Evolution

9.3

Droga


Ranking pił stołowych – poznaj wybrane modele z 2024 roku

Poniżej prezentujemy wybrane modele pił stołowych, które wyróżniają się na tle konkurencji możliwościami, efektywności i ergonomiczną obsługą. Wśród nich znajdziesz zarówno tanie piły dla początkujących, jak i profesjonalne stołowe piły tarczowe. Oto lista najchętniej wybieranych narzędzi przez Internautów.

Pilarka stołowa Scheppach Germany

piła stołowa precyzyjna

Niemiecka marka Scheppach od lat specjalizuje się w obróbce drewna. Model HS100S to profesjonalna piła tarczowa wyposażone w miedziane uzwojenie o mocy 2000W. Sam stolik wraz z osprzętem waży nieco ponad 25 kilogramów, jest więc stabilny i możesz na nim oprzeć nawet znaczny ciężar.

Silnik pracuje cicho i stabilnie bez względu na obciążenie, a duża moc zapewnia zapas dla tarcz o średnicy 250 mm. W zestawie otrzymasz aż 5 tarcz wykonanych z wysokogatunkowej stali widiowej.

Poszczególne tarcze różnią się między sobą ilością zębów (od 24 do 100). Im bardziej zębata jest tarcza, tym do bardziej precyzyjnego cięcia się nadaje. Dlatego z piłą stołową Scheppach możesz planować nie tylko podstawowe cięcie zgrubne, ale nawet precyzyjne cięcie blatów i laminatów bez żadnych wyszczerbień. To prawdziwie uniwersalne urządzenie!

Pilarka nadaje się zarówno do cięcia pod kątem prosty, jak i pod kątem 45°. Sprawdzi się nie tylko do piłowania drewna, ale też tworzyw sztucznych. Możliwość dużej konfiguracji stołu (prowadnice boczne, regulowana wysokość, możliwość powiększenia powierzchni stołu), możesz przyciąć deski, belki i płyty do wybranych wymiarów.

 • silnik o dużej mocy,
 • duże możliwości konfiguracji stołu,
 • nadaje się do użytku domowego i przemysłowego,
 • sprzedawana z kompletem narzędzi i zapasowych tarcz.
 • blat wykonany jest z cienkiej blachy.

Piła stołowa DeWALT

piła tarczowa stołowa do drewna

Mała piła stołowa DeWALT model DWE 7492 to uniwersalny sprzęt wyposażony w silnik o mocy 2000W i tarczę pilarską o średnicy 250 mm. Wydajny napęd poradzi sobie nawet z twardym drewnem dębowym.

To doskonałe rozwiązanie dla firm budowlanych, które szukają lekkiego, przenośnego sprzętu, nadającego się do przycinania wzdłużnego i poprzecznego popularnych materiałów drewnianych – deski, płyty OSB. Obudowa pilarki została wykonana z grubej blachy, która zapewnia ochronę przed skutkami przypadkowych uderzeń. Dlatego bez względu na warunki, w jakich pracujesz, jest to sprzęt, z którego będziesz korzystał przez lata.

Maksymalna głębokość cięcia waha się od 55 do 77 mm w zależności od kąta pochylenia tarczy. Tak duża elastyczność sprawia, że pilarka Wahl znajdzie zastosowania w wielu branżach, a także do amatorskiego użytku.

Urządzenie zostało wyposażone w system prowadnic, które pozwalają na bezpieczne ustawienie (i utrzymanie) pożądanej szerokości cięcia. Precyzję prowadnicy zapewnia nie tylko gęsto ząbkowany mechanizm, ale też dwie blokady – przednia i tylna.

 • lekka i przenośna konstrukcja pozwala na wygodne przewożenie urządzenia,
 • wytrzymała obudowa sprawia, że pilarka DeWALT to wybór na lata,
 • dobrze zabezpieczona i precyzyjna prowadnica,
 • wydajny silnik.
 • krótki stół roboczy sprawia, że długie elementy piłuje się niewygodnie.

Tarczowa piła stołowa Gude

stołowa piła tarczowa

Piła tarczowa stołowa matki Gude (model GTK2500PS to obowiązkowe wyposażenie każdego małego warsztatu oraz firmy zajmującej się wykończaniem wnętrz. Urządzenie jest wyposażone w wydajny silnik o mocy 2000 W oraz płynną, bezstopniową regulację piły, która pozwala na idealne dopasowanie kąta cięcia.

Waga całego sprzętu to niecałe 19 kg, dlatego bez problemu przemieścisz je w inne miejsce na placu budowy lub w warsztacie.

Prędkość 4250 obrotów na minutę pozwala na dokładne cięcie wszystkich gatunków drewna, płyt MDF oraz wielu tworzyw sztucznych. Rama oraz stojak zostały wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na działanie wilgoci. Na blacie znajdziesz te szereg ograniczników – kąta, równoległy oraz przesuwny z uchwytem. Dzięki temu możesz ustawić obrabiany element dokładnie tak, jak chcesz (szyna ograniczająca została wyposażona w skalę milimetrową).

W zestawie znajdziesz dodatkowo haki do przechowywania ogranicznika i wspornika.

 • możliwość precyzyjnego ułożenia elementu nad którym pracujesz,
 • lekka, ale jednocześnie wytrzymała konstrukcja,
 • wydajny silnik poradzi sobie z większością prac tnących,
 • bezstopniowa regulacja piły umożliwia dokładne ułożenie tarczy pilarskiej.
 • niewielka ilość zębów tarczy (30) sprawia, że piła tarczowa nie nadaje się do precyzyjnego przycinania elementów (np. frontu mebli).

Pilarka do bloczków z gazobetonu Belmashyczny z regulacją Heidmann Nm 2000W LCD

piła stołowa ranking

Piła Belmash model MCS-400 została zaprojektowana tak, aby radzić sobie z blokami konstrukcyjnymi wykonanymi z gazobetonu, krzemianu gazu i betonu komórkowego, które niezwykle często pojawiają się na placu budowy. Dzięki niej praca na budowie będzie znacznie bardziej wydajna. Dzięki systemowi ograniczników maszyna może ciąć pod kątem prostym oraz ostrym, dlatego łatwo uzyskasz formę, której potrzebujesz.

Moc silnika indukcyjnego to 2200 W, dlatego nie musisz obawiać się, że tarcza będzie zwalniać lub zacinać się nawet po wielu godzinach pracy.

Stół został wyposażony w wygodną prowadnicę kołową, dlatego, pomimo sporej wagi, bez problemu przemieścisz pilarkę w inne miejsce.

 • znacząco skraca czas pracy przy cięciu bloczków konstrukcyjnych,
 • ma możliwość cięcia w kilku płaszczyznach,
 • silnik indukcyjny nie wymaga regularnej konserwacji,
 • konstrukcja łatwa do transportu.
 • głośna praca.

Piła stołowa precyzyjna Bosch

piły stołowe do drewna

Model pilarki stołowej GTS 635-216 idealnie sprawdzi się jako przydomowe rozwiązanie do niewielkich prac tnących. Silnik o mocy 1600 W szybko i sprawnie poradzi sobie z cięciem płyt OSB, desek, belek i innych, drewnianych elementów. Jeżeli zamontujesz odpowiednią tarczę tnąca, pilarka poradzi sobie nawet z profilami aluminiowymi i tworzywem sztucznym.

Piła stołowa jest przeznaczona do cięcia wzdłużnego i poprzecznego po linii prostej (w tym ukośnie jak piła ukośnica). Wraz z pilarką otrzymujesz w komplecie składany stół roboczy wykonany z wytrzymałych, metalowych profili, który szybko i łatwo możesz złożyć i przetransportować który z powodzeniem możesz użyć także np. do wiertarki stołowej z naszego rankingu .

 • wbudowany ogranicznik prądu rozruchowego i wyłącznik przeciążeniowy,
 • zintegrowane uchwyty transportowe ułatwiają przenoszenie sprzętu,
 • wyposażona w prowadnicę równoległą do większej precyzji cięć,
 • możliwy montaż zewnętrznego źródła odsysania pyłu.
 • hałaśliwy rozruch, który dodatkowo generuje wibracje.
 •  
 •  
 •  

Piła stołowa Makita

piła do drewna stołowa

Model MLT100 renomowanej firmy Makita to uniwersalna pilarka stołowa o mocy 1500 W wyposażona w hamulec bezpieczeństwa. Dodatkowo bezpieczeństwo korzystania zwiększa osłona tarczy wykonana z wytrzymałego tworzywa sztucznego.

Na tle konkurencji wyróżnia się przede wszystkim delikatnym rozruchem i stabilną, łagodną pracą bez wstrząsów. Dwubiegunowy system podnoszenia i opuszczania tarczy sprawia, że łatwo ustawisz głębokość cięcia.

Aluminiowy stół możesz, w zależności od potrzeb, rozłożyć na obie strony, aby powiększyć powierzchnię pracy. Znajduje się na nim precyzyjna podziałka umożliwiająca dokładne cięcie materiałów. Piła stołowa Makita to idealne wyposażenie dla każdego zakładu stolarskiego i niewielkiej firmy budowlanej.

 • wysoka jakość wykonania,
 • dwustronnie rozkładany, stabilny stół,
 • dwubiegunowy system ślizgowy regulacji położenia tarczy,
 • niska waga.
 • silnik mógłby być nieco mocniejszy.

Piła do drewna Evolution

piła stołowa

Wielozadaniowa piła Evolution model RAGE 5-S z łatwością poradzi sobie nie tylko ze zwykłym drewnem. Potnie według Twoich oczekiwań belki z gwoździami, kształtowniki aluminiowe oraz elementy z tworzywa sztucznego. A to wszystko z wykorzystaniem jednej tarczy!

Cięcie przebiega płynnie, a wbudowany system ograniczników pozwala ustawić materiał dokładnie tak, jak tego potrzebujesz. Warto wskazać też na regulowaną głębokość cięcia tarczy oraz zintegrowany port na pył, do którego możesz podłączyć odkurzacz do usuwania drobin ciętego materiału.

Obszar roboczy możesz rozłożyć tak, aby łatwiej było Ci ciąć większe elementy. W nogach stołu zamontowano system jezdny, który ułatwia prowadzenie urządzenia.

 • uniwersalna tarcza tnąca,
 • możliwość zamontowania odkurzacza,
 • łatwa zmiana kąta i głębokości cięcia,
 • wysoka jakość wykonania i japońska technologia.
 • brak wolnego startu.

Co powinna mieć piła tarczowa stołowa do drewna?

Zanim wybierzesz pilarkę tarczową do drewna, musisz zastanowić się nad kilkoma, kluczowymi kwestiami, które pomogą Ci zadecydować, jakiego sprzętu potrzebujesz. O czym powinieneś pamiętać?

piła stołowa do drewna

Zobacz też jaka zagłębiarka z prowadnicą będzie najlepsza.

Rodzaj obrabianego materiału

Stołowe piły tarczowe nadają się głównie do cięcia drewnianych elementów, ale w sprzedaży znajdziesz także bardziej uniwersalne modele. Wszechstronne tarcze poradzą sobie z kształtownikami, a nawet bloczkami z gazobetonu. Wiele zależy od konstrukcji samej pilarki, ale też rodzaju zastosowanej tarczy.

Jeżeli szukasz piły tarczowej do drewna, wybierz model Scheppach Germany albo piłę stołową DeWALT. Do cięcia bardziej wytrzymałych materiałów lepiej nada się np. pilarka Belmash albo tarczowa piła stołowa Gude.

PILARKA PIŁA STOŁOWA HS100S SCHEPPACH Germany +Tar
piła stołowa precyzyjna

MAKITA MLT100 Piła Pilarka STOŁOWA + STÓŁ WST03 3L
piła do drewna stołowa

Wysokość cięcia i systemy prowadnic

Im większa rozpiętość wysokości cięcia, tym precyzyjniej możesz kształtować obrabiane elementy. Wybierając piłę tarczową stołową, szukaj modelu, który daje jak największe możliwości w tym zakresie. Kiedy chcesz swobodnie móc manipulować głowicą tnącą, wybierz sprzęty marki Makita albo Evolution.

Dobra pilarka powinna być też wyposażona w kilka prowadnic, które ułatwią Ci manipulowanie dużymi, nieporęcznymi elementami i utrzymają je we właściwej pozycji przez cały czas trwania prac. Między innymi tarczowa piła stołowa Gude lub model marki Bosch posiadają odpowiednie rozwiązania.

Moc piły tarczowej

Im większa jest moc piły tarczowej (do zapewnienia niezbędnej mocy w miejscach z ograniczonym dostępem do prądu polecamy zakupić dobry agregat prądotwórczy do domu), tym szybciej i sprawniej poradzi sobie ona z wykonaniem zadania. Bardziej wydajny silnik oznacza płynniejszą pracę tarczy i brak szarpnięć, nawet przy obrabianiu twardych materiałów. W zależności od modelu moc pilarki elektrycznej może wahać się od około 1500 W (piły Evolution, Makita i Bosch) do ponad 2000 W (Scheppach, Gude, DeWALT, Belmash).

Więcej informacji na temat tego, jak wybrać piłę do drewna stołową znajdziesz tutaj: https://www.morele.net/wiadomosc/pila-tarczowa-jak-wybrac-jaka-najlepsza/18634/.

Poniżej prezentujemy najważniejsze cechy wybranych modeli.

 ScheppachDeWALTGudeBelmashBoshMakitaEvolution
Moc2000 W2000 W2000 W2200 W1600 W1500 W1800 W
Wysokość cięcia85 mm77 mm80 mm70 mm83 mm
Zalecany materiałdrewnodrewnodrewnogazobeton, glionkrzemian, pianobetondrewno, tworzywa sztuczne, aluminiumdrewno, tworzywa sztucznedrewno, aluminium, tworzywo sztuczne

Artykuł powiązany: dobra grubościówka

Piły stołowe do drewna – podsumowanie rankingu 2024

W sklepach zaopatrujących firmy budowlane znajdziesz szeroki wybór pilarek tarczowych, więc łatwo będzie Ci wybrać model, który wykorzystasz w codziennych pracach. Nie jest to tani sprzęt, ale dbając o niego, będziesz używał go przez długie lata.

Jeżeli prowadzisz firmę budowlaną i zależy Ci na wydajności, zainwestuj w mocniejszy sprzęt. Polecamy m.in. modele firm Gude i Scheppach. Kiedy Twoją pasją jest obróbka drewna, możesz wybrać jeden z mniejszych modeli, ponieważ wysoka moc nie będzie Ci aż tak potrzebna. Postaw np. na renomowany sprzęt firm Makita i Bosch.

Z dobrą piłą tarczową poradzisz sobie z każdym zadaniem!

Artykuł powiązany: automatyczna ostrzałka do łańcuchów

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaka piła stołowa jest najlepsza
Average rating:  
 4 reviews
 by wit malik

Podsumowanie najlepsze, utwierdziłem się w zakupie Makity, bo nie potrzebuje niczego z super mocą. Czasami muszę coś dociąć w garażu.

 by OLO

Potrzebuje czegość dobrego, zastanawiam się nad belmashem. Testował ktoś ?

Na podstawie tego co napisaliście to bym kupił, ale może ktoś doradzi jeszcze.

 by wiśniesiu

Gude na potrzeby domowe wystarcza. Niewielki, kompatybilny sprzęt, a zdaje egzaminy i nie nadwyręża portfela. Polecam!

 by feniks

Założyłem firmę wykończeniówke pare miesiecy temu. Kupiłem DeWalt. Jak dla mnie bomba. Mieści mi się w samochód, jeżdzę z nią na budowy.