Jakie farby do okien drewnianych wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking

by

Ranking farb do okien drewnianych  na rok 2024 – dowiedz się jaki preparat wybrać i ciesz się najwyższą jakością!

Konserwacja i odświeżenie okien drewnianych to podstawa, aby utrzymać je w schludnym i urzekającym oko stanie. Choć nowoczesne okna nie wymagają tak częstej konserwacji, podobnie jak dachy domu (https://majsterkujsam.pl/farby-na-dach-opinie-ranking/). Te nieco starsze drzwi wewnętrzne z ościeżnicą trzeba malować nawet co kilka lat. Aby to zrobić skutecznie i uzyskać interesujący nas wygląd, przygotowaliśmy dziś dla was zestawienie, w którym omówimy polecane farby do okien drewnianych. 

Czemu powstał ten ranking? Przede wszystkim z uwagi na to jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu preparaty a jak niewiele użytkownicy wiedzą o ich parametrach i o tym która farba do okien drewnianych na zewnątrz będzie lepsza. Co więcej, lista oferuje nam porównanie różnych preparatów, które dostosowane zostały do nieco innych warunków. Co więcej, każdy z nas ma inne oczekiwania i wymagania.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Dothée

9.9

Droga

Remmers

9.8

Średnia

Koopmans

9.7

Tania

SIGMA

9.6

Tania

Aby więc upewnić się, że wszyscy będą zadowoleni z przygotowanych recenzji, ranking farb do okien drewnianych czy lakierobejca do drewna skupił się na kluczowych parametrach jak, na przykład, wydajności danej emulsji, sposobem aplikacji, typem wykończenia, stosunkiem ilości i jakości farby do ceny, a także paroma innymi aspektami, jak na przykład skuteczność krycia, ilość wymaganych powłok czy też ilość dostępnych barw. Zobacz jaki profesjonalny lakier do parkietu wybrać.

FARBA DO MALOWANIA DREWNA NA ZEWNĄTRZ

 

ranking farb do okien drewnianych

Najlepszą farbą do drewna jest matowa emulsja marki Dothée sprzedawana w wygodnej i mocnej puszce zawierającej kilogram produktu. Farba jest dostępna w czternastu atrakcyjnych odcieniach, a każdy z nich cechuje się dobrym kryciem i trwałością. Produkt przeznaczony do malowania powierzchni drewnianych zewnętrznych.

Emulsję można nakładać wałkiem, pędzlem lub napędem hydrodynamicznym (natryskowo). W zależności od wybranego sposobu wydajność jest nieco inna. Przy aplikacji wałkiem lub pędzlem wynosi ona od 150 do 150 gramów na metr kwadratowy (na jedną warstwę), natomiast natryskiem – od 300 do 400 gramów na metr kwadratowy (również przy jednej warstwie). Produkt posiada atest higieniczny PZH.

Farba jest w 100% wodoszczelna i w 600% elastyczna – oznacza to, że chroni drewno przed wilgocią, zapobiega pękaniu, łuszczeniu się oraz wybrzuszaniu. Jest także paroprzepuszczalna, dzięki czemu zamalowana powierzchnia może oddychać, tj. drewno wciąż prawidłowo pracuje. Emulsja zabezpiecza powierzchnię przed szkodliwym światłem UV i alkaliami oraz wszelkimi czynnikami atmosferycznymi. Dodatkowo farba jest odporna na zanieczyszczenia i chemikalia. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że bardzo łatwo się ją aplikuje i każdy może zrobić to samodzielnie bez pomocy fachowca.

 • Łatwa aplikacja;

 • Tworzy wysokiej jakości odporną powłokę;

 • Trwałość.

 • Stosunkowo droga.

Remmers Farba kryjąca drewna,mebli,drzwi, Biały

farba do okien drewnianych

Kolejny produkt pochodzi od marki Remmers. Jest to biała farba w pięciolitrowej puszce, sprzedawana razem z profesjonalnym pędzlem Schuller Eh’klar Mercato M 50 milimetrów. Pędzel jest dedykowany do zabezpieczania drewna i posiada wysokiej jakości ocynkowaną skuwkę. Omawiana farba jest biała, ale ta sama emulsja dostępna jest również w jedenastu innych odcieniach.

Produkt nadaje się do stosowania na powierzchniach drewnianych zarówno wewnętrznych jak meble, framugi lub drzwi , jak i zewnętrznych jako farba do okien. Można go wykorzystać do wszystkich elementów budowlanych wykonanych z drewna, nie tylko do ram okiennych, co czyni z niego atrakcyjny przedmiot wykończeniowy. Producent zaleca malowanie dwuwarstwowe, natomiast sposób nakładania jest dowolny.

Wydajność farby to dziesięć metrów kwadratowych z jednego litra emulsji (przy jednej warstwie). Emulsja silnie kryje i tworzy elastyczną powłokę, dzięki której drewno może oddychać i pracować. Jednocześnie zamalowana powierzchnia jest odporna na światło ultrafioletowe, wilgoć oraz niskie i wysokie temperatury. Kolejną zaletą farby jest jej trwałość – nie łuszczy się ona, ani nie ściera nawet pod wpływem wilgoci. Produkt jest łatwy w aplikacji, a jego zapach jest łagodny.

 • Bardzo duża pojemność;

 • Pędzel w zestawie;

 • Trwałość.

 • Pędzel jest plastikowy.

Koopmans Farba DREWNA METALI BETONU Antracyt 750ml

profesjonalna farba do okien drewnianych

Antracytowa farba marki Koopmans sprzedawana jest w zestawie z drewnianym pędzlem 50 milimetrów. Produkt zapakowany jest w praktyczną metalową puszkę z uchwytem do przenoszenia, a pojemność opakowania to 750 mililitrów. Farba jest dostępna w siedmiu innych odcieniach, a każdy z nich dobrze kryje wybraną powierzchnię. Można ją dostać także w mniejszej pojemności (250 ml).

Produkt można aplikować pędzlem lub natryskiem; w zależności od sposobu wydajność farby jest nieco inna. Malując pędzlem, wydajność wynosi od 8 do 10 metrów kwadratowych na litr, a metodą natryskową – od 4 do 6 metrów kwadratowych na litr. Emulsja zawiera fosforan cynku, dzięki czemu wykazuje ona właściwości antykorozyjne i zabezpiecza również metalowe elementy okien.

Farba tworzy trwałą powłokę odporną na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, chemiczne i atmosferyczne – zabezpieczona powierzchnia jest odporna na wilgoć, skrajne temperatury oraz światło słoneczne. Powstała powłoka jest także elastyczna i umożliwia drewnu oddychanie. Ponadto emulsję łatwo się nakłada, dlatego można ją stosować samodzielnie podczas prac wykończeniowych lub remontu.

 • Mała pojemność.

FARBA do okien, drzwi, elewacji SIGMA 1L KRYJĄCA

farba do okien drewnianych na zewnątrz

Do drewnianych okien dobrze sprawdzi się również farba Sigma Coatings przeznaczona do malowania powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych. Produkt nadaje się także do krycia drewnianych podłóg, takich jak tarasy i podesty oraz do altan, okiennic i profili drewnianych. Farba jest biała i można ją nakładać natryskowo, pędzlem lub wałkiem.

Jednym litrem emulsji można pokryć trzy metry kwadratowe powierzchni (jedną warstwą). Farba staje się pyłosucha po 45 minutach i sucha dotykowo po trzech godzinach. Kolejną warstwę należy nakładać po upływie czterech godzin, a pełne utwardzenie powłoki następuje po 72 godzinach od nałożenia ostatniej warstwy. 

Należy malować w temperaturze powyżej 5 i poniżej 30 stopni Celsjusza, w suchą pogodę. Wilgotne powietrze może zaburzyć przyczepność emulsji i znacznie wydłużyć czas schnięcia.

Farba jest akrylowa i wykończeniowa. Służy do zabezpieczenia drewna przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak światło słoneczne, wilgoć i niskie temperatury oraz uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak obicia lub zadrapania. Produkt tworzy wysoce estetyczną powłokę, która pełni również funkcję dekoracyjną. Na rynku znajdziesz także farby elewacyjne kolorowe, które pozwolą ci odmienić dom.

 • Ładny kolor;

 • Duża pojemność;

 • Tworzy mocną powłokę.

 • Powinna być nakładana przez fachowca.

Artykuły

Jaką profesjonalną farbę do okien drewnianych należy wybrać? Jeśli nie jesteście pewni, sprawdźcie poradnik 2024!

Jeśli wciąż zastanawiamy się nad tym jaka farba do okien drewnianych okaże się najskuteczniejsza, to warto przede wszystkim pamiętać o tym, że przedstawione w powyższym zestawieniu produkty to tylko rekomendacje, jakie nasi eksperci dla was przygotowali. Bazują one na doświadczeniu i wiedzy, jaką zebraliśmy przez wiele lat. Nie są to jednak produkty idealne. Aby więc upewnić się, że wybraliśmy najlepszy możliwy sprzęt na rynku, należy samemu zająć się poszukiwaniami farby czy impregnatu do drewna.

W tym celu najlepiej sprawdzić te polecane farby do okien drewnianych i sprawdzić ich parametry czy cechy szczególne. Pomoże nam to zrozumieć które aspekty są najistotniejsze, a które nie powinny decydować o naszym finalnym wyborze. Starając się jednak ułatwić to zadanie, postanowiliśmy przygotować poradnik zakupowy, w którym omówiliśmy wszystkie ważne parametry. 

Jeśli zatem zależy nam na jak najlepszej opcji, to musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na skuteczność krycia i rodzaj wykończenia. Oprócz tego, bardzo ważne będzie zweryfikowanie zużycia farby. Następnym kluczowym atrybutem wskazującym czy mamy do czynienia z atrakcyjną opcją czy też nie będzie sposób aplikacji. Nie mniej istotną rolę odegrają pozostałe parametry. Więcej informacji na temat farb do okien drewnianych na zewnątrz znajdziemy w poniższym artykule:

https://www.rafil.pl/czyszczenie-i-malowanie-okien-drewnianych-poradnik-krok-po-kroku/

Jakie jest zużycie farby? Co nieco o wydajności 

Aby wiedzieć ile farby powinniśmy kupić, należy mniej więcej określić jej wydajność. Im jest ona większa, tym, rzecz jasna, większą powierzchnię uda nam się pomalować przy użyciu tego samego litrażu. To natomiast oznacza, że produkt charakteryzuje się bardzo dobrym kryciem i niskim zużyciem. Innymi słowy, będziemy musieli wydać mniej na farbę, a efekt końcowy będzie taki sam. Możesz też zakupić olej do drewna kolory, który pozwoli ci ochronić drewno.

Bardzo ważne jest jednak to, aby wybrać produkt gwarantujący nam jak najwyższą wydajność, a na rynku produktów jest bardzo dużo. Dlatego zwróćmy uwagę wyłącznie na te, których zużycie wynosi nie więcej niż 8 m2 z litra preparatu. Najlepiej jednak sprawdzą się farby o wydajności na poziomie 10 czy nawet 12 m2 na litr. 

Rzecz jasna pamiętajmy o tym, że deklarowane przez producenta wydajności są tylko zbliżone i mogą być mniejsze bądź większe. Co więcej, dotyczą one zazwyczaj tylko jednej warstwy. A żeby uzyskać interesujący nas efekt nieraz będziemy musieli nałożyć dwie warstwy preparatu.

Remmers Farba kryjąca drewna,mebli,drzwi, Biały
farba do okien drewnianych

Krycie i rodzaj wykończenia też ważny

Kolejną kwestią znacznie wpływającą na atrakcyjność danej farby jest jej krycie i rodzaj wykończenia. Tutaj chodzi przede wszystkim o to czy wybierzemy mat czy półmat. Z pewnością znajdziemy też i opcje gwarantujące inny rodzaj wykończenia. Jednakże, powinno nam zależeć przede wszystkim na wybraniu matowego wykończenia z uwagi na to, że gwarantuje nam to bardzo dobre krycie.

Zaletą matu jest przede wszystkim to, że świetnie radzi sobie z zakrywaniem niedoskonałości. Jest to spowodowane bardzo prostym faktem, mianowicie trudniej dostrzec niedoskonałości powierzchni na farbie, która nie odbija tak dobrze światła.

Koopmans Farba DREWNA METALI BETONU Antracyt
profesjonalna farba do okien drewnianych

farba do okien drewnianych ranking

Wiesz już czym pomalować okna drewniane? Zobacz również jaka farba do płytek łazienkowych pomoże ci odświeżyć łazienkę.

Sposób aplikacji będzie tu kluczowy

Przy wyborze idealnej farby do malowania drewna warto pamiętać o tym, aby produkt był na tyle uniwersalny, aby można było go aplikować nie tylko za pomocą wałka, ale też natrysku. Metoda wykorzystująca napęd hydrodynamiczny pozwala na o wiele szybszą aplikację całej emulsji i równomierne zabezpieczenie malowanej powierzchni. 

Aby jednak produkt oferował nam taką wszechstronność, bardzo ważne będzie sprawdzenie gęstości. Jeśli farba będzie bardzo gęsta, a dodatkowo jej rozcieńczanie będzie mocno ograniczone, to z pewnością nie będziemy w stanie wykorzystać jej do natrysku. Jeśli jednak nie zależy nam aż tak bardzo na natrysku i wystarczy aplikacja pędzlem bądź wałkiem, to nie jest zalecane wybierać farby uniwersalne z uwagi na ich wyższą cenę.

FARBA DO MALOWANIA DREWNA NA ZEWNĄTRZ
ranking farb do okien drewnianych

FARBA do okien, drzwi, elewacji SIGMA 1L KRYJĄCA
farba do okien drewnianych na zewnątrz

Pozostałe parametry, czyli miej na uwadze te liczby! 

Wyżej wspomniana gęstość to tylko jeden z licznych parametrów które mają nader istotne znaczenie przy wyborze idealnej farby do okien. Jak doskonale zdajemy sobie sprawę, farby muszą gwarantować właściwą lepkość, mieć dobrą wydajność, a przy tym ich zawartość części stałych powinien mieścić się w rekomendowanych przez specjalistów wartościach. Tylko wtedy będziemy w stanie zagwarantować sobie odpowiadającą nam jakość i efektywność pracy.

Bardzo istotnym parametrem okaże się natomiast czas, jaki potrzebny jest do nałożenia drugiej warstwy, do wyschnięcia bądź do pełnego utwardzenia emalii. Pierwszy okres jest zazwyczaj najkrótszy i te rekomendowane, bardzo dobre farby do drewna są w stanie zagwarantować nam czas schnięcia do 2-3 godzin przy zachowaniu odpowiedniej temperatury i niskiej wilgotności. Nie wiesz ile wynosi poziom wilgoci? Kup wilgotnościomierz do drewna, aby go sprawdzić.

Czas Farba sucha dotykowo będzie po nieco dłuższym okresie, lecz nie powinien on wynosić więcej niż 5-6 godzin. Bardzo ważną rolę odegra jednak trzeci czas, mianowicie pełnego utwardzenia. To zazwyczaj wskazuje nam czy mamy do czynienia z preparatem, który szybko uzyska właściwości chroniące czy będziemy musieli na to poczekać. Nie powinniśmy wybierać opcji potrzebujących więcej niż 72 godziny do utwardzenia farby i uzyskania przez nią swoich właściwości.

Usuwanie farby ceramicznej – sprawdź jak pozbyć się starej farby zanim pomalujesz ściany nowym kolorem. Zobacz także jaka jest najlepsza farba zmywalna do ścian, która jest najlepszym wyborem jeśli posiadasz dzieci czy zwierzęta.

Farba do okien drewnianych – podsumowanie rankingu 2024

Trudno jednoznacznie wskazać który produkt będzie najlepszy. Na rynku jest ich bardzo dużo, a przecież oprócz tego bardzo ważną rolę odegrają też nasze własne preferencje, kolor, jaki sobie wymarzymy, czy też wiele innych parametrów. Spośród wszystkich podawanych przez producenta, dwoma najważniejszymi z pewnością jest wydajność i czas schnięcia. Jeśli dodatkowo wybierzemy produkt o niskiej cenie w stosunku do oferowanej ilości i jakości, to będziemy zdecydowanie zadowoleni z zakupionego preparatu.

FARBA DO MALOWANIA DREWNA NA ZEWNĄTRZ to z pewnością jedna z najlepszych ofert dostępnych na rynku. Numer jeden gwarantuje nam przede wszystkim świetną wydajność i bardzo dobre parametry użytkowe. Ponadto, można farbę aplikować za pomocą natrysku. Jest to też opcja szybkoschnąca. 

Czy wiesz jaka jest najlepsza farba antygrzybiczna? A może szukasz farby do kuchni? Sprawdź inne nasze rankingi: https://majsterkujsam.pl/farba-do-kuchni-opinie-ranking/.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie farby do okien drewnianych wybrać
Average rating:  
 5 reviews
 by arleta22

Mam tylko do pomalowania niewielkie okno w domku letniskowym i chyba wybiore sigmę.

 by zojaaa

Szukam czegoś w antratycie. U was z zestawienia wzięłabym Koopmas. Super, że zabepicza przed korozją.

 by mr jack

Nie zawiodłem się jak do tej pory na remmersie a malowałem nim już trochę okien.

 by jammin

W dothee idealnie dobierzecie kolor do okien. Niestety nie wszyscy dają taką możliwość.

 by rosalie

Kupiliśmy dom z drewnianymi oknami - moimi wymarzonymi. Wielkie, piękne, jak je odświeże będą jeszcze lepsze. Ja kupuje Dothee