Ranking wałków malarskich w 2024 roku – Nasze Opinie oraz Ranking

by

Jak wybrać prawidłowy wałek do malowania ścian? Sprawdź zestawienie 2024!

Malowanie ścian to jedno z tych zajęć, które w budownictwie może wykonać każdy z nas. Rzecz jasna, doświadczenie i wiedza na temat podstaw malowania powierzchni z pewnością się przyda. Prędzej czy później jednak nabędziemy umiejętności, które pozwolą zadbać o właściwe pomalowanie domowych powierzchni (do większych powierzchni polecamy dobry natryskowy agregat malarski). Aby jednak to zrobić, najpierw trzeba przygotować dobrze ścianę np, wyszlifować szlifierką zagruntować a następnie wymagane jest kupno odpowiedniego wałka do malowania ścian. 

Nie jest to jednak tak łatwe zadanie. Kryteriów, na które musimy zwrócić szczególną uwagę, jest bardzo dużo. Co więcej, producenci coraz częściej oferują nam konkurencyjne produkty w podobnych cenach, gdzie tylko niektóre parametry się różnią. Aby więc nie popełnić gafy i wybrać właściwy wałek do malowania sufitu czy też ścian, powinniśmy zapoznać się z rekomendowanymi ofertami. 

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

PAINT ROLLER

9.9

Średnia

BOBIMARKET

9.8

Tani

ANZA Tikkurila

9.7

Tani

AJKA

9.6

Średnia

Blue Dolphin

9.5

Średnia

OSMO

9.4

Drogi

W dzisiejszym zestawieniu uzyskacie informacje na temat aż sześciu różnych produktów. Są to zarówno wałki do malowania narożników, jak i te do ścian, sufitów, czy też specjalne odcinające wałki do malowania gwarantujące komfort i prostotę w przygotowaniu pasów. Aby jednak wybrać ten najlepszy produkt, sprawdziliśmy komfort ich używania, średnicę, ilość elementów w zestawie i materiał wykonania. Opinie wałków do malowania rogów i tych standardowych też okazały się bardzo ważne. 

WAŁEK DO MALOWANIA ZESTAW NIEKAPIĄCY PAINT ROLLER

 

wałek do malowania narożników

Numerem jeden jest z pewnością zestaw marki Paint Roller składający się z dwóch wałków, narzędzia do malowania narożników wewnętrznych, pojemnika na farbę, podstawki i trzyczęściowego kijka. Pierwszy wałek, czyli tzw. główny, jest masywny i walcowaty, drugi natomiast ma kształt ułatwiający malowanie krawędzi. Oba wałki mają wbudowany pojemnik na farbę. Jak na tak duży zestaw dobrej jakości cena jest wyjątkowo atrakcyjna.

Zbiornik w wałku głównym mieści 0,7 litra emulsji, a ten w mniejszym – 0,2 litra. Główny przyrząd ma powierzchnię roboczą o wielkości 16 centymetrów i średnicę 10 centymetrów. Wałki są gotowe do pracy już po pięciu minutach od wlania do nich farby. Zestaw przeznaczony do farb akrylowych i lateksowych.

Trzyczęściowy kijek stanowi przedłużkę do wałka głównego i po złączeniu ma 90 centymetrów. Dzięki temu nawet malowanie okien znajdujących się wysoko jest komfortowe i precyzyjne. Wałki są poręczne, mają proste, antypoślizgowe uchwyty. Gąbka malująca ma wysoką jakość i równomiernie kładzie farbę na wybranej powierzchni. Zestaw sprawdzi się zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego.

 • Duży zestaw;

 • Idealny do malowania ram okiennych;

 • Wysoka jakość wykonania.

 • Rolki są z gąbki, nie z mikrofibry.

WAŁEK MALARSKI ZŁOTA NIC 25CM + RĄCZKA

wałek do malowania ścian

Wałek malarski marki Bobimarket to niezawodny produkt przeznaczony do malowania różnych powierzchni; nadaje się do farb lateksowych, emulsyjnych, silikonowych, akrylowych i silikatowych. Model ma ergonomiczną strukturę – zielona rączka z tworzywa sztucznego ma specjalne pofałdowania, dzięki którym jej powierzchnia jest antypoślizgowa. Dodatkowo w uchwycie znajduje się otwór umożliwiający wygodne przechowywanie wałka, np. na haku.

Z rączki wychodzi mocny metalowy pręt, na którym zaczepiony jest wałek. Włosie jest krótkie i białe, ma atrakcyjne żółte pasy. Struktura wkładu bardzo dobrze chłonie farbę, co z kolei sprawia, że malowanie jest szybkie i łatwe. Farba nie kapie z wałka, jest równomiernie rozprowadzana na wybranej powierzchni i nie robi smug.

Całkowita długość modelu wynosi 25 centymetrów. Rączka ma średnicę 8 milimetrów, a wałek 50 milimetrów. Warto wspomnieć, że uchwyt ma swego rodzaju jelec, który wyłapuje ewentualnie skapującą farbę, co zapobiega zabrudzeniu rąk. Wałek łatwo umyć, ponadto szybko schnie i nie niszczeje pod wpływem farb, wody i detergentów myjących.

 • Estetyczny wygląd;

 • Dobry uchwyt;

 • Dobrze nakłada farbę.

 • Rolka ciężko schodzi z uchwytu.

ANZA Wałek Malarski ANTEX 10cm Tikkurila

dobry wałek do malowania

Znany producent farb stworzył wysokiej jakości wałek do malowania. Produkt marki Tikkurila to biały wałek o szerokości 10 centymetrów i długości włosia 8 centymetrów. Przyrząd świetnie sprawdzi się nie tylko do malowania ram okiennych, ale również drzwi i mebli kuchennych; jego przeznaczeniem są gładkie powierzchnie.

Włosie stworzono z bardzo chłonnej mikrofibry, którą jednocześnie łatwo jest wyczyścić. Dobrze wchłania farbę, dzięki czemu malowanie jest higieniczne; farba nie kapie, równo rozkłada się na malowanej powierzchni, a włókna nie wypadają z wałka. Produkt odpowiedni do bejc, lakierów oraz wszelkiego rodzaju farb. Mikrofibrę można czyścić przy pomocy mydeł lub płynów do mycia naczyń, ponieważ jest ona wyjątkowo odporna na substancje myjące.

Niestety do wałka nie dołączono żadnego uchwytu. Pasuje on do przedłużacza ANZA, który jednak nie znajduje się w zestawie. Niemniej jednak wałek jest bardzo dobry i warto przemyśleć jego zakup przed remontem, ponieważ zdobył do tej pory same pozytywne opinie od zadowolonych klientów.

 • Wysokiej jakości mikrofibra;

 • Atrakcyjna cena;

 • Sprzedawany bez uchwytu.

WAŁEK DO ODCINANIA MALOWANIA ODCIĘĆ 10 CM 

wałek do malowania sufitu

Firma Ajka stworzyła oryginalny wałek do malowania i odcinania pasów ze specjalną płytką ochronną. Przyrząd przeznaczony jest do nakładania farb emulsyjnych i lateksowych. Wałek jest szeroki na 10 centymetrów i posiada wygodny uchwyt o średnicy 6 milimetrów. Płytka ochronna służy do tworzenia odcięć, czyli elementów dekoracyjnych na ścianach lub do precyzyjnego nakładania farby przy szybie, lub podłodze.

Rękojeść jest ergonomiczna, powleczona gumową antypoślizgową powłoką. W jej dolnej części znajduje się otwór, dzięki któremu wałek można przechowywać na haku; górna część natomiast jest rozszerzona i tworzy swego rodzaju parasol, dzięki któremu ewentualne krople emulsji nie spływają na dłoń użytkownika. Uchwyt jest w kolorach czarnym i zielonym.

Rolka jest biała, jej włókna powstały z mikrofibry. Są one krótkie, ale dobrze chłoną farbę, dlatego wałkiem łatwo i szybko się maluje. Włókna nie wypadają, nie tworzą smug i bardzo ładnie, równo rozprowadzają emulsję na wybranej powierzchni. Rolkę można zdjąć z uchwytu i umyć delikatnym detergentem pod bieżącą wodą.

 • Płytka ochronna do malowania pasów;

 • Wysokiej jakości rolka;

 • Ergonomiczny uchwyt.

 • Mały wałek.

ZESTAW DO MALOWANIA DOLPHIN WAŁEK 25CM 10CM KUWETA

wałek do malowania

Blue Dolphin przygotował obszerny zestaw do malowania składający się z dwóch wałków spinner, dwóch wałków killer, uchwytu 25 centymetrów, uchwytu 10 centymetrów oraz dwóch kuwet malarskich w dwóch różnych rozmiarach. Rolki typu Spinner mają 25 centymetrów długości i średnicę wielkości 9 milimetrów; pokryto je poliestrem. Rolki typu Killer pokryto mikrofibrą, ich średnica również jest równa 9 milimetrów, ale długość to 10 centymetrów.

Uchwyty do wałków mają antypoślizgowe powierzchnie i otwory ułatwiające przechowywanie. Świetnie leżą w dłoni, ponieważ zostały odpowiednio wyprofilowane. Kuwety powstały z wysokiej jakości tworzywa odpornego na rozpuszczalniki. Duża ma 33 centymetry długości i 34 centymetry szerokości; wymiary małej to 15 centymetrów długości i 30 centymetrów szerokości.

Wałki są przeznaczone do każdego rodzaju farb. Zarówno te z mikrofibry, jak i te z poliestru dobrze chłoną emulsję i świetnie rozprowadzają ją na wybranej powierzchni. Nie tworzą smug ani zacieków. Nie pozostawiają również włókien. Rolki łatwo ściągnąć ze stelaża i umyć pod bieżącą wodą z dodatkiem detergentu.

 • Obszerny zestaw;

 • Wysokiej jakości rolki;

 • Ergonomiczne uchwyty.

 • Mała kuweta nie jest dopasowana do małych wałków.

OSMO 124 wałek z MIKROFIBRY 1 szt. 10 cm + ZESTAW

wałki malarskie profesjonalne

Marka Osmo oferuje zestaw malarski złożony z wałka z uchwytem i kuwety.  Rolka ma 10 centymetrów długości, tak samo jak uchwyt. Powierzchnia malująca powstała z wysokiej jakości mikrofibry, dzięki czemu dobrze wchłania farbę i maluje wybrany obszar. Produkt przeznaczony do nakładania powłok do drewna na bazie naturalnych olejów i wosków; idealny do podłóg, fasad, drewnianych mebli oraz ram okiennych.

Kuweta oraz uchwyt wałka są w jasnozielonym kolorze. Rękojeść jest plastikowa, odporna na uszkodzenia mechaniczne, takie jak złamanie, zarysowanie lub obicie. Została odpowiednio wyprofilowana, tak aby chwyt był mocny i komfortowy. Specjalne rozszerzenie u góry sprawia, że farba nie brudzi rąk użytkownika. W dolnej części znajduje się praktyczny otwór umożliwiający przechowywanie wałka na lince lub haku.

Wałek można w łatwy sposób zdjąć z uchwytu i umyć go wodą z dodatkiem detergentu. Włókna są krótkie i mocno trzymają się na rolce, nie odpadają podczas malowania. Dzięki zastosowaniu krótkich włókien emulsja nie kapie i równo się nakłada.

 • Kuweta w zestawie;

 • Dobra rolka;

 • Atrakcyjna cena

 • Plastikowy uchwyt.

Artykuły

Ranking wałków malarskich 2024 nie zawęził naszych poszukiwań wystarczająco? W takim razie znajdź swój idealny produkt!

Bez wątpienia powyższe przedmioty to najlepsze wałki do malowania. Jednakże, z uwagi na ich różnorodność zastosowania, inny zakres cenowy czy też zmienne poszczególne kryteria, nie każdemu oferta może przypaść do gustu. Jedna osoba będzie zainteresowana bardzo dużym wałkiem do malowania sufitu i narożników, inna natomiast potrzebować będzie małej ofert do odcinania pasów. 

Z uwagi na różnorodność zadań wykonywanych podczas malowania, bardzo ważne jest wybranie sprzętu, który będzie bardzo wszechstronny lub, jeśli tak wolimy, zakup kilku bardzo dobrych wałków do malowania, gdzie każdy zadba o inne zadanie. Gdy zadbamy o to wszystko, to będziemy mogli z pełną świadomością powiedzieć, że podjęliśmy właściwą decyzję.

Aby jednak do tego doszło, to musimy zapoznać się z dostępną ofertą i przejrzeć każdy wałek do malowania narożników, ścian i sufitów, zapoznać się z ich parametrami, a następnie dokonać analizy porównawczej. Dostępne są również elektryczne wałki malarskie np. takie jak w tym rankingu. Aby jednak wiedzieć na które aspekty warto zwrócić uwagę, przygotowaliśmy dzisiejszy tutorial, gdzie uwzględniono te najważniejsze kryteria.

wałek do malowania odcinający

Materiał wałka bardzo ważny

Przy wybraniu właściwego wałka musimy przede wszystkim upewnić się, że jego jakość jest na jak najwyższym poziomie. Chodzi tutaj mianowicie o klasę wykonania. Im lepsza oferta, tym rzecz jasna możemy liczyć na sprawdzone materiały, a to oznacza pewność, że nawet po wielokrotnym malowaniu nie dojdzie do uszkodzenia ani samego wałka, ani też uchwytu.

Jeśli chodzi o materiał, to bardzo często wybieramy uchwyty plastikowe. Nie powinno to nikogo dziwić, bo ten materiał bardzo łatwo jest wyczyścić – nawet w przypadku kiedy farba zaschnie na wałku. Rzecz w tym, aby upewnić się, że wybrane tworzywo sztuczne jest przy okazji bardzo twarde, o podwyższonej grubości i świetnie sobie poradzi w każdych warunkach.

W przypadku materiału wałka, to najczęściej wybieramy wałki wykonane z mikrofibry. Jest to bezpieczna opcja z uwagi na to, że świetnie chłonie, jest wytrzymała i bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, w której z wałka odpada włosie.

ANZA Wałek Malarski ANTEX 10cm Tikkurila
dobry wałek do malowania

WAŁEK DO ODCINANIA MALOWANIA ODCIĘĆ 10 CM
wałek do malowania sufitu

Wałek do malowania odcinający, a może do sufitów? Zastosowanie wałka

Skoro już omówiliśmy materiał wykonania, to czas zapoznać się z kolejnym istotnym kryterium, mianowicie rodzajem konstrukcji. Jak doskonale wiemy, wałek do malowania rogów lub do odcięć będzie inny niż ten do malowania sufitu lub też ścian. Różnić się będzie wykonanie stelaża, jak i długość włosia, średnica i wiele innych parametrów.

Aby więc wybrać ten idealny produkt, który sprawdzi się w danej roli idealnie, musimy przede wszystkim określić czy będzie on do wykończenia, do małych powierzchni, do malowania w trudno dostępnych miejscach, czy po prostu ogromny wałek, który posłuży do aplikacji emalii na dużych przestrzeniach. 

Wałki malarskie profesjonalne do odcięć charakteryzują się specjalnym ogranicznikiem, który dba o to, aby w precyzyjny sposób nałożyć farbę i nie martwić się o to, że doprowadzimy do załamania się linii czy po prostu najdziemy na część, która nie powinna zostać pomalowana.

OSMO 124 wałek z MIKROFIBRY 1 szt. 10 cm + ZESTAW
wałki malarskie profesjonalne

Uwzględnić należy też komfort malowania

Im bardziej komfortowy wałek i jego uchwyt, tym lepiej będzie nam się pracowało. Jest to oczywiste i nikt nie ma wątpliwości co do zasadności tej tezy. Jak jednak upewnić się, że mamy do czynienia z tym najwygodniejszym produktem? Tutaj musimy pamiętać o paru zależnościach. Przede wszystkim malutkie wałki, o średnicy nieprzekraczającej 10 cm, powinny mieć mały uchwyt, co pomoże nam w malowaniu trudniej dostępnych miejsc. Bo do tego przecież takie mniejsze wałki są stworzone.

W przypadku jednak dużych wałków, gdzie średnica wynosić może 25 cm a nawet i więcej, powinno nam zależeć na długiej rączce, która dodatkowo oferuje ergonomiczną konstrukcję. Jeśli jest ona właściwa, to możemy bez mniejszych problemów malować przez wiele godzin i nie odczujemy większego znaczenia. Rzecz jasna sama grubość uchwytu też jest ważna. Jeśli mamy większą rękę, to bez wątpienia powinniśmy podjąć decyzję o zakupie grubszego uchwytu, aby lepiej leżał w dłoni.

Co znajdziemy w zestawie?

Kolejne kryterium warte rozważenia powiązane jest z tym co ma do zaoferowania producent. Jeśli kupujemy sam wałek, bo jesteśmy już wyposażeni w uchwyt, to rzecz jasna o wiele lepszym wyborem będzie znalezienie pojedynczego elementu, a nie całego zestawu. 

Jeśli jednak dopiero chcemy wyposażyć się w cały sprzęt malarski, to bardziej skorzystamy na wyborze kompletu, w którym oprócz samego wałka czy też uchwytu znajdziemy również pozostałe elementy. 

Mowa tutaj, między innymi, o kuwecie, w której będziemy trzymać przygotowaną wcześniej farbę, specjalnych mieszalnikach do emalii, czy po prostu dodatkowe akcesoria w postaci kija teleskopowego do łatwiejszego malowania sufitu czy też specjalne narzędzie do malowania narożników.

Wałki malarskie profesjonalne oferują różnorodne runo

Następną kluczową decyzją przy wyborze właściwego wałka malarskiego okazać się może runo. Dostosowanie go do malowanej powierzchni okaże się nadzwyczaj istotne, bo w ten sposób zadbamy o to, aby lepiej pokryć powierzchnię przy użyciu mniejszej ilości farby.

Bardzo krótkie włosie sprawdzi się idealnie, jeśli malujemy bardzo gładkie powierzchnie, które wcześniej były gipsowane i wyrównywane. Jeśli jednak malujemy powierzchnie chropowate i nierówne, jak na przykład cegły, to znacznie lepszym wyborem będzie długie runo, które zadba o prawidłowe pokrycie każdej części powierzchni. 

Aby mieć gwarancję, że wybrany wałek poradzi sobie najlepiej w każdej sytuacji, należy przyglądać się zestawom, w których runo wałka ma od 10 do 19 mm. Najlepszą decyzją będzie jednak zakup dwóch różnych wałków – jeden z dolnego zakresu powyższych wartości, a drugi z górnego.

Opinie, czyli dlaczego warto wybrać dobry wałek do malowania polecany przez innych?

Pozytywny feedback od innych kupujących może z pewnością wpłynąć na to czy produkt sprawdzi się w naszych rękach czy też nie. Choć nie jest to obiektywne źródło danych, to zebrane w ten sposób informacje pozwolą nam określić czy dany produkt ma więcej pozytywnych cech czy też negatywnych.

Sposób użytkowania, wygoda i to czy nie kapie – te wszystkie rzeczy może deklarować producent, lecz dzięki innym kupującym możemy rzeczywiście upewnić się czy wybrany przez nas wałek okaże się strzałem w dziesiątkę czy też nie.

Jaki wałek malarski wybrać? Podsumowanie rankingu 2024

Z pewnością wskazówki i porady przedstawione w artykule mogą się okazać przydatne. Co więcej, są to nadzwyczaj istotne kryteria, dzięki którym upewnimy się, że produkt idealnie nadaje się do malowania wielu powierzchni i zrobi to w sposób wydajny i skuteczny. Musimy jednak przestrzegać tych aspektów, aby opcja była komfortowa i wydajna, a także na lata. 

WAŁEK DO MALOWANIA ZESTAW NIEKAPIĄCY PAINT ROLLER to jednak zdecydowanie jedna z najlepszych okazji z uwagi na sam fakt, że propozycja jest niekapiąca, wysoce funkcjonalna, a przy tym gwarantuje nam bardzo wysoki komfort użytkowania. 

Czytaj także: https://majsterkujsam.pl/plyn-do-mycia-elewacji-opinie-ranking/