Ranking gładzi szpachlowych 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking

by

Na co zwrócić uwagę kupując gładzie szpachlowe? Sprawdzamy najciekawsze oferty na rynku w 2024 roku

Estetyka w świeżo remontowanym mieszkaniu czy też w takim dopiero co wybudowanym jest jednym z najważniejszych czynników. Rzecz jasna każdy z nas chce mieć jak najlepiej wykończone cztery ściany. Jednakże, aby to osiągnąć, trzeba upewnić się, że podstawy są na najwyższym poziomie. I to właśnie dlatego tak ważną rolę odgrywają tanie przecinarki do glazury na mokro czy gładzie szpachlowe.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Multi-Finish

9.9

Droga

Śnieżka Acryl-Putz FS20

9.8

Droga

CEKOL F-16

9.7

Tania

Megaron Super Finisz

9.6

Tania

Dolina Nidy OMEGA

9.5

Droga

Master Premium

9.4

Droga

Wiele osób zadaje sobie jednak jedno zasadnicze pytanie, a mianowicie jakiej firmy gładź najlepsza do prac domowych, która będzie najtańsza, a która po prostu będzie idealnym kompromisem pomiędzy jakością a ceną. Choć nie każdy jest ekspertem w tej dziedzinie, warto poświęcić nieco czasu na uzyskanie cennej wiedzy. Alternatywnie, warto zainteresować się też poradnikami zakupowymi czy rankingiem jak, na przykład, ten przedstawiony poniżej.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Multi-Finish

9.9

Droga

Śnieżka Acryl-Putz FS20

9.8

Droga

CEKOL F-16

9.7

Tania

Megaron Super Finisz

9.6

Tania

Dolina Nidy OMEGA

9.5

Droga

Master Premium

9.4

Droga

Na liście rekomendacji znalazło się aż siedem różnych gładzi szpachlowych. Są to głównie gładzie bezpyłowe w wersji suchej. Jednakże, warto pamiętać że pojawiły się też gładzie szpachlowe gotowe, które nie wymagają przygotowania. Przy kompletowaniu zestawienia mieliśmy na uwadze tak kluczowe aspekty jak rodzaj gładzi szpachlowej, jej elastyczność, a także zużycie. Istotne było też zwrócenie uwagi na możliwość aplikacji i podatność na szlifowanie. 

Thistle British Gypsum, bo Multi-Finish bezpyłowa gładź szpachlowa 25kg

gładź szpachlowa cena

Jeśli myślisz nad wykończeniem ścian i sufitów przy pomocy sprawdzonej marki, to z pewnością powinniśmy wykorzystać gips półwodny Multi-Finish. to oferta przeznaczona przede wszystkim dla profesjonalistów, którzy pragną ograniczyć pylenie się gładzi do minimum. 

Preparat wyróżnia się na tle konkurencji swoją uniwersalnością z uwagi na to, że idealnie sobie poradzi na wielu różnorodnych powierzchniach. Produkt jest obojętny chemicznie, co ma niezwykle duże znaczenie przy pokrywaniu ścian. Co więcej, podłoże staje się bardzo odporne na wykończeniowe produkty ozdobne.

Co ciekawe, nie musimy martwić się o sam proces przygotowania z uwagi na to, że w tym celu potrzebna będzie nam wyłącznie woda. Jest to spowodowane faktem, że produkt sam w sobie jest półwodny, a dodatkowo został on uzupełniony o środki opóźniające twardzenie gwarantującą pracę przez długi czas.

Niestety, aplikacja nie jest najprostsza. Wymaga ona zastosowania tak zwanej techniki skimmingu. Z uwagi na to, powinna być wykorzystywana wyłącznie przez profesjonalistów, którzy znają się na rzeczy. 

 • Półwodny środek – łatwy w przygotowaniu;

 • Obojętny chemicznie;

 • Uzupełniony o środki opóźniające twardzenie;

 • Wysoka odporność na produkty wykończeniowo-ozdobne.

 • Wymaga specjalistycznej techniki nakładania.

Śnieżka Acryl-Putz FS20 Finisz – Gładź szpachlowa

gładzie szpachlowe

Równie ciekawym, godnym polecenia produktem jest gładź szpachlowa marki Śnieżka. Idealnie biała, przeznaczona do ostatecznego, wykończeniowego wygładzania ścian i sufitów. Nadaje się do aplikacji zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Gładź należy stosować w pomieszczeniach (nie nadaje się do powierzchni zewnętrznych) na podłożach betonowych, cementowo-wapiennych, gipsowych oraz gipsowo-kartonowych.

Produkt jest gotowy do użycia od razu po otwarciu. Szczelnie zamknięty może być przechowywany i wykorzystany później, ponieważ zachowuje wszystkie swoje właściwości przez długi czas. Opakowanie zawiera 5 kilogramów gładzi szpachlowej, ale są dostępne także inne pojemności, dokładnie 1.5, 8, 17 i 27-kilogramowe.

W zależności od chropowatości podłoża wydajność produktu może się różnić, jednak na standardowych, stosunkowo gładkich powierzchniach wynosi ona około kilograma na metr kwadratowy przy warstwie o grubości jednego milimetra. Gładź nie tylko świetnie wygładza, ale również maskuje i uzupełnia wszelkie ubytki, np. po gwoździach. Po wyschnięciu łatwo się szlifuje. Ponadto sprawia, że farba położona na nią trzyma się dłużej i lepiej.

 • Wysoka jakość;

 • Dobra wydajność;

 • Ładny, czysty odcień bieli.

 • Wysoka cena.

CEKOL F-16 BEZPYŁOWA GOTOWA GŁADŹ SZPACHLOWA 20KG

gładź szpachlowa śmig

Warto zapoznać się z gładzią szpachlową bezpyłową marki Cekol. Opakowanie zawiera 20 kilogramów produktu, jednak jest możliwość wybrania mniejszych ilości tej samej gładzi. Produkt cechuje się lekkością szlifowania i łatwością nakładania – producent zaleca aplikowanie gładzi ręcznie, przy pomocy wałka. Niemniej można ją nakładać także specjalnym agregatem (lista dobrych propozycji agregatu do malowania) – nie wpłynie to na jej trwałość lub gładkość.

Produkt spełnia wymagania EN 15824 i posiada atest higieniczny, czyli jest bezpieczny dla środowiska. Cechuje go wysoki stopień przyczepności. Gładź Cekol przeznaczona jest do pomieszczeń, do powierzchni betonowych i gipsowych, płyt gipsowo-kartonowych, wysezonowanych tynków cementowo-wapiennych oraz akrylowych powłok malarskich. Produkt stanowi mieszaninę wysokiej jakości specjalistycznych spoiw polimerowych, wypełniaczy mineralnych i dodatków modyfikujących. Jest to produkt o długim okresie przydatności, który można wydłużyć, odpowiednio go przechowując.

Masa nadaje się do nakładania w temperaturze otoczenia od pięciu do trzydziestu stopni Celsjusza. Średnia wydajność gładzi wynosi około półtora kilograma na metr kwadratowy, przy stosowaniu warstwy o grubości trzech milimetrów. W optymalnych warunkach tj. w temperaturze 22oC i przy wilgotności na poziomie 30% produkt schnie około sześciu godzin.

 • Dobry skład;

 • Wytrzymałość;

 • Gotowa do użycia.

 •  
 • Stosunkowo wysoka cena.

Gładź szpachlowa Megaron Super Finisz 20 kg

gładzie szpachlowe cena

Kolejna pozycja w rankingu należy do gładzi szpachlowej marki Megaron z linii Super Finisz. Masa jest od razu gotowa do użytku i charakteryzuje się idealnie czystym, białym odcieniem. Opakowanie zawiera 20 kilogramów doskonale przywierającej gładzi. Jej zużycie wynosi półtora kilograma na metr kwadratowy przy warstwie jednego milimetra. Producent zaleca nakładanie warstwy nie grubszej niż pięć milimetrów.

Aplikacja może odbywać się zarówno ręcznie, przy pomocy wałka, jak i maszynowo za pośrednictwem agregatu. Konsystencja jest płynna, ale jednocześnie na tyle zwarta i elastyczna, że nie spływa ani nie chlapie. Masa przeznaczona do pokrywania ścian i sufitów w pomieszczeniach. Sprawdza się nawet tam, gdzie panuje wilgoć, np. w kuchniach i łazienkach, lub magazynach czy garażach.

Gładź ma wysoką podatność na szlifowanie i doskonale wygładza powierzchnię przed malowaniem, gwarantując, że farba będzie się lepiej i dłużej trzymać, a także zachowa swoje właściwości. Ponadto doskonale wypełnia wszelkie ubytki i pęknięcia. Sprawdza się również jako baza pod przyklejane tapety.

 • Wysoka wydajność;

 • Ładny odcień bieli;

 • Gotowa do użycia.

 • Bez dokładnego wymieszania może mieć trudną do pracy konsystencję.

Dolina Nidy OMEGA gipsowa gładź szpachlowa 20 kg

jakiej firmy gładź najlepsza

Gipsowa gładź szpachlowa firmy Dolina Nidy przeznaczona jest dla profesjonalistów, ponieważ należy ją odpowiednio przygotować przed użyciem. Opakowanie zawiera dwadzieścia kilogramów proszku, który w zależności od potrzeb, wystarczy na różny obszar. W przypadku nakładania wałkiem należy zastosować cztery litry wody na dziesięć kilogramów proszku. Jeżeli chodzi o natrysk mechaniczny, producent zaleca wymieszać maksymalnie pięć litrów wody z dziesięcioma kilogramami gładzi.

Do pokrycia powierzchni zużywa się średnio około 0,8 kilograma na metr kwadratowy, stosując warstwę o grubości jednego milimetra. Gładź przeznaczona jest do pomieszczeń wewnętrznych, do podłóż cementowych, cementowo-wapiennych, gipsowych, gipsowo-kartonowych, betonowych oraz płyt ściennych typu Pro-Monta. Nie należy stosować zaprawy na powierzchniach drewnianych, metalowych i sztucznych.

Produkt spełnia wymagania PN-EN 13279-1:2009, posiada atest higieniczny PZH, świadectwo z zakresu higieny radiacyjnej oraz deklarację zgodności EC. Produkuje się go na bazie gipsu syntetycznego, dodając wypełniacze mineralne i dodatki modyfikujące. Masa po wymieszaniu z wodą staje się elastyczna i plastyczna, łatwa w rozprowadzaniu i szlifowaniu. Skutecznie wypełnia ubytki i przedłuża żywotność farby.

 • Szerokie zastosowanie;

 • Ładny, czysty kolor;

 • Można nakładać różnymi sposobami.

 • Przed użyciem trzeba wymieszać z wodą.

MASter PREMIUM Gotowa gładź szpachlowa paleta

gotowe gładzie szpachlowe

Gładź szpachlowa marki MASter MAS jest kolejnym produktem gotowym do użytku. Dzięki zastosowaniu minerałów drobno mielonych masa po wyschnięciu tworzy oddychającą i paro-przepuszczalną, idealnie białą powłokę. Produkt jest łatwy w zastosowaniu, można go nakładać ręcznie lub maszynowo, ma bardzo plastyczną, nie chlapiącą konsystencję.

Gładź przeznaczona jest do stosowania w pomieszczeniach i można ją nakładać na powierzchnie gipsowe, cementowe, betonowe, wapienne i mieszane. Szpachlowanie należy wykonywać w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza, ale nie wyższej niż 30oC, przy wilgotności powietrza maksymalnie 70%.

Nałożona warstwa nie powinna przekraczać grubości dwóch milimetrów na gładkiej powierzchni. W zależności od chropowatości podłoża, wydajność gładzi wynosi średnio kilogram masy na 1-2 metry kwadratowe. Produkt jest naturalny, stworzony na bazie bezpiecznych dla otoczenia i ludzi wypełniaczy dolomitowych.

Masę łatwo rozprowadzić i wyszlifować. Nałożona na nią farba ma wyrazisty odcień i jest odporna na ścieranie i pękanie. W jednym wiaderku znajduje się dwadzieścia kilogramów gładzi. W przypadku niewykorzystania całego produktu można go szczelnie zamknąć i pozostawić w suchym, zacienionym miejscu do kolejnego użytku.

 • Elastyczna masa;

 • Gotowa do użycia;

 • Ekologiczna.

 • Dosyć szybko wysycha przy otwartym pudełku.

Artykuły

Gładź szpachlowa mrówka, śnieżka, a może innej firmy? Sprawdź poradnik zakupowy 2024 i najważniejsze wskazówki przed podjęciem decyzji!

Jak widzimy, ofert gotowych gładzi szpachlowych jak i tych do rozrobienia jest bardzo dużo. Każda z przedstawionych propozycji ma swoje wady i zalety – jak zresztą każdy inny produkt. Jednakże, jak upewnić się, że wybrana oferta będzie dla nas idealna? Który preparat spełni wszystkie oczekiwania i nie zawiedzie nas podczas wykańczania wnętrza? 

Aby poznać opcję idealną, trzeba przede wszystkim zapoznać się ze składem wybranej przez nas gładzi szpachlowej. Ponadto, musimy upewnić się, że jest to odpowiedni rodzaj preparatu, a jego elastyczność będzie idealna w stosunku do aplikowanej powierzchni. Innymi kryteriami, jakimi się musimy kierować, to zużycie czy też różnorodne metody aplikacji. 

Zwróćmy też uwagę na podatność na szlifowanie ręczny lub szlifierką do gipsu np. z tego rankingu i ogólną odporność sprzętu, a także na jego datę ważności! Przy okazji miejmy też na uwadze komfort nakładania i to czy produkt wymaga specjalistycznej techniki czy po prostu każdy z odpowiednią packą, czy też dobrym wałkiem malarskim, będzie w stanie efektywnie nakładać gładź na ściany i sufit. Więcej informacji na ten temat znajdziemy również w poniższym artykule: https://www.rangerspoland.com.pl/gladz-szpachlowa-na-co-warto-zwracac-uwage/

gładź szpachlowa gotowa

Sprawdź też czym szlifować gładźnajlepsze papiery do szlifowania gładzi.

Przede wszystkim sprawdźmy skład

Przeglądając dostępne oferty, nie sposób ominąć preparaty o świetnym składzie. Jaki to jest? Przede wszystkim taki, który jest neutralny chemicznie, a więc nie będzie on w negatywny sposób oddziaływał z innymi produktami wykończeniowymi o ozdobnej charakterystyce. Ponadto, to właśnie od składu zależy czy gładź będzie bezpyłowa.

Co więcej, jeśli wybieramy gotowe gładzie szpachlowe, to muszą one być wystarczająco rzadkie, aby po krótkim rozmieszaniu można było aplikować warstwy o grubości nie przekraczającej 1 mm, a przy okazji na tyle gęste, aby czas schnięcia nie przekraczał kilku godzin.

Nie możemy też zapomnieć o tym, że gładź szpachlowa musi oferować nam odpowiednią przyczepność do podłoża, a także atesty, certyfikaty i wszystkie inne elementy, o których więcej powiemy w poniższych akapitach.

Gładź szpachlowa Megaron Super Finisz 20 kg
gładzie szpachlowe cena

Dolina Nidy OMEGA gipsowa gładź szpachlowa 20 kg
jakiej firmy gładź najlepsza

Dodatkowo, uwzględnijmy zużycie

Gdy kupujemy gładź szpachlową, to musimy upewnić się, że zakupiona ilość będzie wystarczająca, aby bez najmniejszych problemów pokryć wszystkie ściany w pomieszczeniu czy też w mieszkaniu. Tutaj natomiast mamy dwie możliwości – albo zawierzyć rekomendacjom ekspertów albo sprawdzić co ma do powiedzenia producent.

Bardzo często na opakowaniach czy po prostu w opisach produktów pojawiają się deklarowane zużycia gładzi szpachlowych. Wskazują one ile gładzi jest potrzebne do pokrycia metra kwadratowego powierzchni przy założeniu, że będziemy równomiernie nakładać bardzo cienkie warstwy – najczęściej o grubości 1 mm. 

Niskie zużycie oscyluje w okolicach do 1 kg gładzi na metr kwadratowy i taką ofertę powinniśmy mieć na uwadze. Oczywiście gotowe gładzie szpachlowe, które nie wymagają tak dużo pracy, mają też o wiele gorsze zużycie sięgające nawet i do 2 kg na metr kwadratowy. Najlepsze natomiast, te do przygotowania, mogą mieć nawet i 0,6 kg na metr kwadratowy.

Gładzie szpachlowe cena, a wielkość – sprawdź stosunek!

Cena gładzi szpachlowej to jeden z istotniejszych parametrów, który musimy mieć na uwadze, aby cieszyć się wydajnym produktem o świetnej wartości. Nie jest trudno znaleźć świetny produkt, który spełnia wszystkie wymienione wyżej kryteria. O wiele trudniej wybrać taką opcję, która pomimo świetnych parametrów będzie stosunkowo tania. I tu nie chodzi o cenę, ale o samą wartość.

Niska cena gładzi szpachlowej nie oznacza przy tym, że produkt będzie miał o wiele gorsze właściwości. Może to być po prostu opcja od mało znanego producenta. Musimy więc sprawdzić stosunek ilości do ceny gładzi szpachlowej mając przy tym na uwadze jej zużycie. Innymi słowy, sprawdzamy ile kosztuje kilogram gładzi i patrzymy przy tym czy w tej cenie uda nam się pomalować metr kwadratowy, czy mniej czy więcej.

Śnieżka Acryl-Putz FS20 Finisz – Gładź szpachlowa
gładzie szpachlowe
CEKOL F-16 BEZPYŁOWA GOTOWA GŁADŹ SZPACHLOWA 20KG
gładź szpachlowa śmig

Sprawdźmy atesty i certyfikaty

Najlepsze marki starają się przyciągnąć potencjalnych kupujących atrakcyjnymi dodatkami. Jedna marka może oferować szereg dodatków, inna świetne promocje na zakup dużej ilości gładzi, a jeszcze inna zaoferuje nam po prostu potwierdzenie jakości i bezpieczeństwa sprzętu poprzez uzyskanie ciężkich do zdobycia certyfikatów czy atestów. I to ta ostatnia opcja powinna nas najbardziej interesować.

Gładź szpachlowa mrówka, śnieżka czy cekol bardzo często dołącza do swojego produktu szereg atestów higienicznych i oferuje nam wgląd w badania laboratoryjne, które potwierdzają bardzo dobre opracowanie preparatu. Spełnienie wymagań europejskich EN 15824 czy też innych rygorystycznych wytycznych świetnie ilustruje jakość gładzi.

Dlatego kupując gładź szpachlową śmig czy jakiegokolwiek innego producenta, warto sprawdzić czy ma atesty higieniczne i jakie dokładnie certyfikaty produkt zdobył.

Packa, wałek, a może natrysk? Uwzględnij też sposoby aplikacji

Kolejnym kluczowym parametrem przy wyborze gładzi szpachlowej jest jej różnorodność aplikacji. Niektórzy użytkownicy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z gładziami i będą korzystać z przyrządów ręcznych. Inni natomiast są na o wiele bardziej zaawansowanym poziomie i mają do tego specjalistyczne urządzenia.

Do wyboru mamy tak naprawdę trzy różne opcje, a mianowicie packę, wałek lub natrysk. Oczywiście najprościej jest aplikować gładź wałkiem, szczególnie jeśli nie mamy dostępu do profesjonalnego sprzętu natryskowego. Packa to najtańsza i najprostsza metoda, która przypadnie do gustu początkującym. 

Należy natomiast pamiętać, że aplikacja gładzi nawet dobrym wałkiem z naszego rankingu najlepszych wałków niekapiących będzie efektywniejsza niż packą. Jeśli jednak nie mamy wprawy, to lepiej zdecydować się właśnie na preparat nieco tańszy, który nie został dostosowany do bardziej zaawansowanego sposobu aplikacji i robić to “po staremu”.

MASter PREMIUM Gotowa gładź szpachlowa paleta
gotowe gładzie szpachlowe

Gładź szpachlowa śmig, cekol, czy śnieżka? Renoma firmy, a opinie użytkowników

Istnieje wielu renomowanych producentów gładzi szpachlowej, a co za tym idzie wybór jest dodatkowo utrudniony. Nawet jeśli wyeliminujemy produkty o słabej wydajności czy te, które nie są gotowe do użycia, to dalej musimy poświęcić wiele dni na przejrzenie oferty od każdego producenta.

Dlatego bardzo dobrym sposobem będzie zapoznanie się z opiniami użytkowników, którzy już wcześniej zakupili daną gładź. Pozwoli nam to sprawdzić czy deklarowane przez producenta parametry są prawdziwe i, co ważniejsze, czy sam produkt idealnie nadaje się do powierzchni, na jakich chcemy go aplikować.

Podsumowanie rankingu gładzi szpachlowych 2024

Choć niezwykle trudno jest wybrać idealną gładź, tak w dzisiejszym rankingu zwycięzcą zostaje Multi-Finish bezpyłowa gładź szpachlowa 25kg. To świetna oferta o niskim zużyciu i bardzo dobrych parametrach. Co więcej, jej właściwości pozwalają na bezproblemowe nakładanie przez długi czas bez martwienia się o przedwczesne wysychanie.

Jeśli jednak szukamy produktu gotowego do nakładania lub takiego, które nie wymaga skimmingu, to sprawdźcie pozostałe produkty w zestawieniu. alternatywnie, skorzystajcie z przygotowanych powyżej wskazówek i sami znajdźcie idealny produkt, który został dostosowany do waszych wymagań. 

Czytaj również : najlepszy płyn do mycia elewacji

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Ranking gładzi szpachlowych
Average rating:  
 5 reviews
 by kaktus

Pierwszy raz robie na dolina nidy. Polecam, super krycie, wydajna, ale nieco droższa.

 by kosmoo

Stosunek ceny do jakości wygrywa cekol, potem multifinish. Najlepsze bez dwóch zdań!

 by wlad 789

Mam megaron jakiś czas i nie mam problemu z konsystencją, także nie wiem ską ten minus. Jak dla mnie jest ok.

 by golaa78

Cekol, megaron i multifinisz - ok. śnieżka jak dla mnie odpada, słabo kryje.

 by bania999

Też polecam Multifinish - dla mnie jako fachowca najlepszy, tylko na nim robie.