Jak wykonać montaż karnisza sufitowego z szyną. Poradnik

by

Jak zamontować karnisz sufitowy? Sprawdź na czym polega montaż szyny sufitowej pcv już dziś! 

Wykańczanie naszego wymarzonego domu to nie tylko wybór odpowiednich paneli, płytek czy nawet mebli. To, co zdecydowanie ociepli nasze wnętrza to dbałość o detale o właściwy dobór dekoracji. Jednym z niezbędnych elementów wykończenia mieszkania są karnisze sufitowe, które posłużą nam do zawieszenia ozdobnych zasłon oraz firan. Wszystko to sprawi, że nasze wymarzone wnętrze będzie o wiele przytulniejsze, cieplejsze oraz bardziej komfortowe.

Oczywiście, aby zamontować szyny sufitowe, możemy wynająć profesjonalną ekipę, która zajmuje się tym na co dzień. Jednakże, warto rozważyć ich instalację na własną rękę, a do tego przyda nam się dobra wiertarko wkrętarka z udarem, wkrętarka akumulatorowa lub 

wkrętarka bezszczotkowa. Karnisze sufitowe przeważnie są wykonane z trwałych i lekkich materiałów, takich jak aluminium czy stal, i jednocześnie pięknie wkomponowują się w niemalże każde wnętrze. Dlatego też, ich montaż nie należy do najtrudniejszych. Co prawda, w naszym artykule nie znajdziesz informacji na temat tego, jaka wiertarko-wkrętarka akumulatorowa będzie najlepsza, ale z pewnością dowiesz się, jak wygląda montaż szyny sufitowej od postaw.

Zanim zabierzesz się za montaż karnisza sufitowego, dowiedz się w jakich sytuacjach się sprawdzi

Zanim zaczniesz się zastanawiać jaką profesjonalną wiertarkę kupić, w pierwszej kolejności musisz podjąć decyzję, gdzie zamontować karnisz lub szynę sufitową. Następnie, czekają Cię dokładne pomiary okna. Ponadto, istotny jest fakt, gdzie zamierzamy powiesić zasłony oraz firany – wewnątrz czy na zewnątrz ramy okiennej. Dodatkowo, będziemy musieli wziąć pod uwagę, czy żadne meble nie będą przeszkodą dla ozdób okiennych, gdyż dobrze by było gdyby wisiały one w sposób swobodny W sytuacji kiedy sufit w naszym domu jest wysoki, montaż szyn sufitowych okazuje się być bardzo dobrym rozwiązaniem, które sprawia, że dane pomieszczenie stanie się bardziej przestronne.

Czym jest i gdzie najlepiej przeprowadzić montaż karnisza sufitowego?

Szyna sufitowa jest systemem prowadnic montowanym bezpośrednio do sufitu oraz biegnącym wzdłuż ściany albo pomiędzy dwoma ścianami. Rozwiązanie takie jest stosowane jako alternatywa dla bardziej tradycyjnych karniszy. Ponadto, takie szyny gwarantują dużą elastyczność jeżeli chodzi o organizację przestrzeni. Warto dodać, że są one bardzo często wykonywane z lekkich materiałów cechujących się trwałością. Do takich materiałów należą aluminium oraz stal. Co więcej, bardzo dobrze wkomponowują się one w niemalże każde wnętrze.

odległość karnisza sufitowego od ściany

Kiedy zdecydujesz się na montaż karnisza na własną rękę, najpierw musisz zastanowić się, gdzie go zainstalować. W pierwszej kolejności, musisz dokładnie zmierzyć okno tak, aby móc określić szerokość oraz wysokość dla karnisza. Następnie, powinieneś sprawdzić, czy zasłona lub firanka nie będzie blokowana przez różnego rodzaju przeszkody, takie jak meble czy parapet. Ponadto, kiedy będziesz otwierać okno, nie powinno ono w żaden sposób zahaczać o szynę. Kolejnym krokiem będzie podjęcie decyzji czy ozdoby okienne będą wisiały wewnątrz czy na zewnątrz ramy okiennej. Jeśli zdecydujesz się na montaż na zewnątrz, musisz upewnić się, że jest tak wystarczająco dużo przestrzeni tak, aby zasłony mogły wisieć bez większych przeszkód. Z kolei instalacja karnisza wewnątrz ramy idealnie sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach. Jest tak dlatego, że taki montaż zajmuje wtedy mniej miejsca. Na samym końcu, weź ołówek i zaznacz na danej ścianie, gdzie dokładnie zostanie zamontowany pręt, a następnie upewnij się, że wszystko dobrze zmierzyłeś. Do tego niezbędna będzie poziomica.

Montaż szyny sufitowej pcv kluczowy, jeśli masz wysoki sufit

Kiedy w Twoim domu lub mieszkaniu posiadasz wysoki sufit lub musisz zmaksymalizować przestrzeń, najlepszym rozwiązaniem okażą się szyny sufitowe. Warto również dodać, że wspomniane szyny idealnie nadają się także w pomieszczeniach z minimalną powierzchnią ścian. Jest to dobry wybór, który uwalnia miejsce na ścianie. W ten sposób pokój sprawia wrażenie bardziej przestronnego.

Zamontować karnisz sufitowy możesz, jeśli mamy do zawieszenia firany i zasłony o bardzo dużej wadze na ogromnej przestrzeni

Szyny sufitowe idealnie nadają się również do budynków komercyjnych. Są one wtedy wykorzystywane do zawieszenia bardzo ciężkich zasłon na większej powierzchni. Kiedy mamy do czynienia z pomieszczeniami, które mają wysokie i sięgające pod sufit okna, instalacja takich szyn może okazać się jedynym dostępnym rozwiązaniem. Żadne inne uchwyty nie zdadzą tutaj egzaminu.

Jak przebiega montaż karnisza do sufitu i do ściany? Sprawdź jaka powinna być odległość, a także kiedy wykonać zabudowę karnisza

Montaż karnisza nie należy do trudnych i wymagających czynności, jednakże dobrze jest przestrzegać kilku wskazówek. Do instalacji niezbędne będą narzędzia, takie jak wiertarka i wiertła do betonu, a także poziomica i piła do metali lub PCV. Jeśli chcemy zamontować szynę bez konieczności wiercenia, możemy do tego wykorzystać haczyki samoprzylepne, klej lub specjalną taśmę. Nie są to jednak polecane rozwiązania. Na dodatek, przydadzą się także ołówek, miarka i śrubokręt.

Warto również dodać, że minimalna odległość między karniszem a ścianą powinno wynosić przynajmniej 10 cm. W przypadku szyny podwójnej, dobrze by było zostawienie sobie dodatkowych 5 cm. W trakcie instalacji elementów szyny przestrzegaj zasad opisanych w instrukcji montażu lub wskazówek z naszego poradnika.

Jakich narzędzi wymaga od nas karnisz szynowy? Sprawdź czy można montować karnisz bez wiercenia! 

Aby zamocować karnisz szynowy, niezbędna będzie wiertarka z odpowiednim wiertłem. Pozwoli Ci ona na precyzyjne i szybkie wywiercenie w suficie otworów montażowych. W zależności od tego, jak długa jest listwa, musisz wywiercić cztery, sześć lub osiem wspomnianych otworów. Z tego względu warto zainwestować w urządzenie mocne i wydajne. W przeciwnym wypadku, wiercenie w suficie niewątpliwie okaże się mozolne. W wyborze godnej zaufania wiertarki z pewnością pomoże Ci ranking wiertarko-wkrętarek znajdujący się w internecie. Ponadto, niezbędne okażą się wiertła do betonu. Istotne jest, abyśmy wybrali jego odpowiedni rodzaj oraz dobrego producenta. Czasami warto dołożyć kilka złotych, aby zakupić droższy model renomowanej marki cechujący się dużą wydajnością oraz wytrzymałością. W ten sposób zaoszczędzimy sobie niepotrzebnego wysiłku, a także stresu związanego z montażem szyny sufitowej.

Kolejnym narzędziem potrzebnym do zainstalowania karnisza jest oczywiście poziomica. Dzięki niej będziemy mogli na spokojnie sprawdzić, czy szyna została równo zamontowana. Jest to niezwykle istotne, gdyż niepoprawnie i krzywo zainstalowany element negatywnie wpłynie na estetykę nie tylko zasłony i firan, ale także na wygląd całej ściany. Z kolei, piłka do metali lub PCV to narzędzie, które okaże się niezbędne przy przycinaniu szyny sufitowej do odpowiedniej długości. Warto dodać, że piła ta powinna być ostra i bezpieczna tak, aby mogła spełniać swoje zadanie. Również w tym przypadku, dobrze jest zdecydować się na model znanej i cenionej marki.

Jeżeli chodzi o mocowanie karnisza lub szyny bez wiercenia, jest na to kilka sposobów. W pierwszej kolejności możemy wykorzystać haczyki samoprzylepne, które z pewnością dostaniemy w większości sklepów ze sprzętem tego typu. Powinniśmy przymocować haki do tej ściany, na której zamierzamy powiesić zasłony. Następnym krokiem będzie przełożenie karnisza przez haczyki. Jednakże, jeśli nie jesteś przekonany do haczyków samoprzylepnych, możesz użyć specjalnej taśmy lub kleju. Wystarczy, że przymocujesz taśmę do ściany oraz przykleisz ją do tylnej części karnisza. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie uszkodzisz ściany, a sam karnisz będzie bezpiecznie utrzymany w miejscu. Minusem wyboru kleju lub taśmy jest fakt, że karnisz może nie być do końca stabilny, a to niesie za sobą ryzyko zerwania się szyny.

Jaka odległość od ściany? Aby zamontować karnisz na suficie istotne są prawidłowe pomiary, w tym odległość od ściany i sufitu

Podanie dokładnej odległości szyn karniszowych od ściany nie jest możliwe, gdyż zależy to od wielu czynników, takich jak rodzaj wybranej przez nas szyny. Z tego względu, możemy mieć szynę pojedynczą lub szynę podwójną. Jednakże, minimalna odległość powinna wynosić około 10 cm. Jeżeli chodzi o montaż szyny pojedynczej, zaleca się 10-centymetrową odległość między karniszem a ścianą. Z kolei, mając do czynienia z szyną podwójną, rekomenduje się pozostawienie kilku dodatkowych centymetrów w zapasie, czyli około 5 cm.

Zanim zaczniesz wiercić, należy odpowiednio zaznaczyć otwory

Zanim przystąpisz do wiercenia otworów, zdecydowanie będziesz potrzebował przyrządów, takich jak ołówek, miarka oraz śrubokręt. Pozwolą nam one zmierzyć i zaznaczyć wszystkie istotne wymiary. 

Skoro pomiar i wkręty dobrane, czas na działanie 

Kiedy kupimy szynę sufitową lub karnisz, z pewnością otrzymamy również instrukcję montażu. Jednakże, jeżeli nie znajdziesz jej w opakowaniu, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami. W pierwszej kolejności zaznasz na suficie miejsca, w których zamierzasz zamontować karnisz. Następnie, musisz wywiercić w tych miejscach otwory i umieścić w niej kołki montażowe. Ich zadaniem będzie podtrzymywanie karnisza. Ilość otworów i kołków będzie zależała od długości szyny. Jeżeli masz do czynienia z dłuższym karniszem i będziesz musiał połączyć ze sobą dwie lub więcej elementów, musisz wykorzystać specjalny łącznik, zwany również wspornikiem. Pozwoli on na płynne przesuwanie się klipsów pomiędzy poszczególnymi szynami. Na samym końcu zainstaluj karnisz za pomocą dołączonych do zestawu wkrętów.

Maskownica karnisza będzie kluczowa, jeśli chcemy zamontować szyny sufitowe niewidoczne gołym okiem

Czasami montując szyny sufitowe nie chcemy, aby były one widoczne. W takiej sytuacji dobrze jest zdecydować się na zabudowę karnisza. Nie tylko zamaskuje ona widoczne elementy, ale także ozdobi wnętrze pomieszczenia. Możemy wybrać zarówno proste i minimalistyczne modele zabudowy, jak i zawierające ciekawe zdobienia. Co ciekawe, do niektórych elementów zabudowy będziemy mogli dodać dekoracyjne ledowe oświetlenie w dowolnym kolorze.

Wbrew pozorom, mocowanie listwy do zabudowy jest o wiele łatwiejsze niż montaż samego karnisza na własną rękę. Będziesz potrzebować do tego odpowiedniego kleju. Warto również mieć na uwadze dobranie masy do maskowania łączeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskasz równą, a przy tym estetyczną, powierzchnię zabudowy. Ponadto, każda listwa maskownicy może być pomalowana za pomocą farb do wnętrz. Zaleca się przyklejenie całej sztukaterii dopiero po montażu karnisza. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystkie elementy znajdują się we właściwym miejscu. 

Teraz wiesz jak zamontować szyny karnisza sufitowego! 

Mamy nadzieję, że zapoznałeś się ze wszystkimi wskazówkami montowania szyny sufitowej. Na samym początku zdecyduj, gdzie zamierzasz zainstalować karnisz. Dowiedziałeś się także co zrobić w sytuacji, kiedy w Twoim domu lub mieszkaniu są bardzo wysokie sufity. Warto również mieć na uwadze minimalną odległość szyny od ściany. Powinna ona wynosić około 10 cm. Pamiętaj też o niezbędnych narzędziach, którymi są wiertarka, wiertła do betonu, poziomica, piła do metali lub PCV, miarka, śrubokręt oraz ołówek.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak wykonać montaż karnisza sufitowego
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz