Jak wykonać montaż bramy dwuskrzydłowej z napędem. Poradnik

by

Jak prawidłowo wykonać montaż bramy dwuskrzydłowej? Sprawdź co zrobić krok po kroku, a także ile kosztuje montaż bramy wjazdowej

Dwuskrzydłowe bramy wjazdowe to idealne rozwiązanie dla każdego właściciela posesji, która jest stosunkowo wąska i montaż wariantu przesuwnego byłby niemożliwy. Opcja ta jednak charakteryzuje się wieloma innymi zaletami. Oprócz tego, to świetna alternatywa dla innych wersji. Z tego powodu jej popularność jest bardzo duża i dlatego wiele osób decyduje się na instalację tego typu bramy wjazdowej.

Niemniej jednak tak jak w przypadku montażu bramy wjazdowej jednoskrzydłowej bądź przesuwnej, tak i tutaj istnieje parę kwestii problematycznych. Przez to nie wszyscy wiedzą na czym polega prawidłowa instalacja tego typu bramy. A przecież musimy pamiętać, że dla naszego dobra musimy zebrać znacznie więcej informacji, w tym jaki napęd do bram dwuskrzydłowych wybrać, czy też jak zamontować ten mechanizm, aby skrzydła mogły się sprawnie otwierać. 

Jeśli i ty chciałbyś znać odpowiedzi na te pytania i prawidłowo przeprowadzić montaż bramy dwuskrzydłowej, to trafiłeś w dobre miejsce. Poniższy poradnik to zbiór kluczowych informacji dotyczących nie tylko samego procesu montażu, ale też niezbędnych elementów i akcesoriów potrzebnych do przeprowadzenia tego działania. Dodatkowo omówiliśmy kiedy najczęściej wybiera się tego typu bramę do naszego ogrodzenia, a także jak przygotować się do zadania. 

Bramy dwuskrzydłowe są bardzo częstym wyborem – sprawdź czy jest to dobre rozwiązanie i u ciebie!

Zanim jednak przejdziemy do instrukcji instalacji bramy dwuskrzydłowej, musimy przede wszystkim zrozumieć dlaczego ten wariant furtki jest tak często wybierany i w jakich sytuacjach okaże się on niezbędny. Otóż niewiele osób zdaje sobie sprawę, ale czasami to właśnie ta opcja będzie jedynym rozwiązaniem dla naszej działki z uwagi na ukształtowanie terenu, kształt i obszar działki, a także wiele innych dodatkowych rzeczy.

Dodatkowo pamiętajmy też o tym, że nie samą funkcjonalnością człowiek żyje. W tym przypadku warto wiedzieć, że bramy dwuskrzydłowe montowane są z uwagi na swój fantastyczny wygląd. Estetyka to ich zaleta, ale też i możliwości personalizacyjne. Oczywiście pamiętajmy też o nieco mniejszym wysiłku i poziomie skomplikowania, jeśli chodzi o montaż dwóch skrzydelł. Dlatego jeśli nie wiesz jak zamontować bramę przesuwną, to warto ponownie przyjrzeć się opcji dwuskrzydłowej i pomyśleć nad tym jako alternatywą.

Montaż bramy dwuskrzydłowej idealny, jeśli nasza działka jest głęboka, ale wąska

Działki, jakie kupiliśmy bądź otrzymaliśmy w spadku od naszych bliskich są dostępne w różnorodnych kształtach i rozmiarach. Dlatego podczas planowania i projektowania musimy wiedzieć jak dobrać bramę i skrzydła bramy do ogrodzenia, aby te mogły pasować nie tylko pod względem estetycznym, ale też i żeby wszystko się zgadzało od strony fizycznej. 

Dlatego dostępne rozwiązania są tak skonstruowane, że niemal każdy z nas będzie w stanie wybrać rozwiązanie idealne. Osoby posiadające bardzo szeroką działkę mogą zdecydować się na bramę przesuwną. Taka właśnie wymaga sporej przestrzeni z boku, bo skrzydło przesuwa się wzdłuż ogrodzenia. Jest to też idealna opcja w sytuacjach, kiedy nie mamy zbyt dużo miejsca na działce.

Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na wybór opcji przesuwnej i mamy nieco więcej przestrzeni przed wejściem do naszego domu, to wtedy brama skrzydłowa będzie rozwiązaniem idealnym. Tak zwane brame rozwierne umożliwiają montaż nawet kiedy działka jest bardzo wąska. Musi po prostu być bardziej głęboka. Tak, aby otwieranie i zamykanie skrzydeł bramy było bezproblemowe.

napęd do bramy dwuskrzydłowej

Co ciekawe, dwuskrzydłowe bramy mają taką zaletę, że wymagają znacznie mniej miejsca niż jednoskrzydłowa brama. A prawo budowlane nakazuje, aby bramy wjazdowe otwierały się do wewnątrz.

Montaż bramy wjazdowej z dwoma skrzydłami charakteryzuje się cenioną estetyką

Kolejnym atutem modeli uchylnych a nie rozsuwanych jest ich wygląd. Możliwość spersonalizowania bram dwuskrzydłowych sprawia, że ich różnorodność jest naprawdę zaskakująca i gwarantująca ogromne możliwości dostosowania wyglądu bramy do ogrodzenia i naszych własnych upodobań. To też oznacza, że możemy dobrać wygląd do stylu, jaki nam się podoba.

Obecnie dostępne są najróżniejsze opcje, zarówno te metalowe jak i wykonane z mniej twardego materiału. Najczęściej jednak wyróżniamy skrzydła drewniane, stalowe, a także drewniano-stalowe. Oprócz tego, pamiętajmy o ogólnym designie, gdzie do bardziej klasycznych posiadłości wybierzemy bramy kute bądź też w stylu loftowym, natomiast te nowoczesne rozwiązania będą idealnie się komponować z bramami minimalistycznie zaprojektowanymi. 

Instrukcja montażu bramy skrzydłowej – sprawdź co dokładnie należy zrobić

Skoro wiemy już dlaczego bramy dwuskrzydłowe to atrakcyjne rozwiązanie warte rozważenia, sprawdźmy teraz na czym dokładnie polega montaż tych właśnie elementów. Pamiętajmy oczywiście o tym, że informacje te pozwolą ci zrozumieć jak prawidłowo zamontować bramę dwuskrzydłową, a więc do tego liczy się także samo skrzydło czy też fundamenty. Natomiast pamiętajmy, że warto też wiedzieć jaki napęd do bram przesuwnych czy też dwuskrzydłowych należy wybrać, aby sprawnie połączyć wszystkie elementy i przygotować prawidłowo skonstruowane rozwiązanie. 

Początek instalacji bramy polega przede wszystkim na sprawdzeniu gruntu, a także wykonaniu pomiarów. Dopiero później przechodzimy do przygotowania terenu. Oczywiście kolejny krok to przygotowanie dołków i zajęcie się betonowymi słupkami. Niemniej istotne będą późniejsze etapy instalacji, mianowicie zweryfikowanie stanu skrzydłą i właściwe jego przygotowanie. Dalszy krok to oczywiście montaż samej bramy

Oprócz samego instruktażu, który pozwoli nam podłączyć zamówioną bramę we właściwy sposób, warto też wiedzieć jakie są ceny u profesjonalistów. Przyda się to na wypadek, gdyby nasza własna praca była nieodpowiednia, mielibyśmy problem z uzyskaniem poziomu czy po prostu skrzydła nie byłyby odpowiednio dopasowane. 

Zanim zaczniemy pracę, warto sprawdzić grunt, wykonać pomiary i przygotować teren 

Oczywiście pierwszym zadaniem przed rozpoczęciem pracy jest przygotowanie terenu. Jest to sprawa kluczowa z tego powodu, że bez właściwie wylanych i wyrównanych fundamentów stabilność bramy i jej ułożenie będzie nieprawidłowe. Dlatego musimy oczyścić teren, co oznacza pozbycie się starych korzeni czy kamieni. Ponadto, w niektórych przypadkach niezbędne będzie zagęszczenie gruntu w celu uzyskania większej stabilności.

Samo wykonanie pomiarów i wyznaczenie miejsc, w których umieszczone zostaną słupy z betonu też jest sprawą nad wyraz ważną. Jeśli źle wykonamy to zadanie, brama będzie się nie domykać, nachodzić na siebie lub jedno skrzydło nie będzie równać się z tym drugim. Podczas robienia pomiarów i przygotowywania miejsca pod słupki musimy pamiętać, że te muszą być rozstawione nieco szerzej niż skrzydła naszej bramy. Jest to istotne z uwagi na to, że późniejsze prace montażowe i nawiasy nieco zabiorą przestrzeni. Mówi się, że kluczowe jest wyznaczenie miejsc na słupki tak, aby od najbardziej wystającego punktu w skrzydle bramy zostało jeszcze dodatkowe 80 mm.

Jak wygląda montaż bramy wjazdowej dwuskrzydłowej w 2024 roku? Dołek i słupek do kolejny krok

Gdy odpowiednio przygotujemy pomiary i zweryfikujemy głębokość kopania, a także określimy odległość zarówno do słupków jak i innych elementów montażowych, czas na wykonanie dołków. To właśnie w nich umieszczone zostaną słupy zawiasowe, a także słupy montażowe. Tutaj warto odnotować, że standardowe wymiary dołka będą się różnić od siebie i zależą przede wszystkim od rodzaju systemu, jaki zakupiliśmy i przez kogo została wykonana brama. 

Standardowo jednak głębokość powinna liczyć około 1 metra, z czego szerokość i długość nie powinny być mniejsze niż 30 centymetrów. Jeśli więc wykopiemy dołki zgodnie z instrukcją, to nie napotkamy później problemów gdy będziemy osadzać słupy. Kolejną ważną rzeczą związaną z przygotowywaniem tych słupów jest odpowiednie ich zabetonowanie.

Niewiele osób o tym pamięta, ale w celu zapewnienia odpowiedniej stabilności kluczowe jest ich zabetonowanie poniżej granicy przemarzania gurntów. A to oznacza, że w wielu przypadkach metr jest głębokością bezpieczną. Zanim jednak słupy zostaną umieszczone, warto zamontować nawiasy. Tutaj przede wszystkim pomoże nam instrukcja, jaką otrzymaliśmy razem z zakupionym zestawem. Zwrócenie uwagi na instruktaż producenta jest o tyle ważne, że zazwyczaj w zestawie dołączone są zatrzaski i to od nich zależy w którym kierunku brama będzie się otwierać. 

Po instalacji całego osprzętu do słupa, czas wstawić je w odpowiednie rowki i je zabetonować. Tutaj warto wykorzystać sprawdzony beton klasy 25, czyli B25 bądź w nowym oznaczeniu C20-25. Uwaga! Kluczowe jest, aby przed zastygnięciem zaprawy betonowej sprawić poziom słupków i w razie potrzeby dostosować ich położenie. 

Każdy wykonawca czy profesjonalny fachowiec powie, że po przygotowaniu betonowych słupków czas na zajęcie się samą bramą

Musimy pamiętać, że kolejne etapy pracy należy wykonać dopiero po 72 godzinach od wylania betonu. Dlatego w tym czasie dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie uwagi na skrzydła bramy. Bowiem przed montażem kluczowe jest ich przygotowanie. Producent powinien dostarczyć do skrzydeł zamki i rygle, które warto teraz zamontować. W jednym skrzydle dopasowujemy zamek, a w drugim rygiel. Gdy zostaną one przygotowane, czas zamontować nawiasy. Najpierw zaczynamy od dolnego, a dopiero później górny. Pamiętajmy natomiast, że ich ułożenie musi być bardzo równe – w poziomie – bo dzięki temu montaż skrzydła do słupów będzie o wiele prostszy.

Teraz przyszedł czas na umieszczenie skrzydeł na słupach. Jeśli minęły już 3 dni od zabetonowania, możemy rozpocząć ich nakładanie. Skrzydło powinno być umieszczone tak, aby zarówno między słupem i drugim skrzydłem zachowana była przerwa. Powinna ona wynosić mniej więcej 1 centymetr między zamkniętymi skrzydłami. Natomiast sam słup powinien być oddzielony przerwą, która ma nawet i 4 centymetry.

Niekiedy do bram dwuskrzydłowych dodane są łapacze z ryglem. Dodatkowo ,bramy automatyczne muszą być wyposażone w kątowniki do skrzydeł razem ze specjalnymi płytkami maskującymi, które są dedykowane dla każdego ze słupów. Pamiętajmy także, że poza tymi zadaniami warto przykręcić dystanse do podłoża i ograniczników. Pozowlą one uchronić bramę przed zbyt wczesnym zużyciem. 

A jak wygląda cena u profesjonalistów? Sprawdź ile kosztuje brama, a ile kosztuje montaż bramy 

Każdy z nas pragnie, aby nasz podjazd wyglądał pięknie. A to oznacza, że należy poświęcić tyle czasu na pracy na zewnątrz, aby podczas otwierania bramy mieć uczucie wyśmienicie wykonanej pracy. Niemniej jednak bardzo często oznacza to wiele godzin wykonywania korekt i poprawek tak, aby skrzydłą były idealnie wyrównane. Dlatego nierzadko zamiast poświęcać na to nasz własny czas, decydujemy się na angaż profesjonalistów.

I jest to bardzo dobre rozwiązanie z wielu powodów. Przede wszystkim unikamy sytuacji, w której przez nasz błąd może dojść do uszkodzenia podczas otwierania bramy. Dodatkowo warto zauważyć, że skorzystanie z pomocy fachowców znacznie skróci czas montażu, gdyż zazwyczaj wiedzą oni co robić. 

Oczywiście wiąże się to z wydatkiem, a cena waha się w zależności od tego gdzie mieszkamy (okolice wielkich miast oznaczają znacznie wyższe ceny), a także od rodzaju bramy, jej wielkości, czy będzie to brama z napędem czy bez i jak dużo prac przygotowawczych będziemy musieli wykonać. To wszystko sprawia, że cena waha się od 500 – 800 złotych do nawet 1400 – 2000 złotych. Dobra wiadomość jest jednak taka, że to zazwyczaj znacznie tańsza opcja niż, chociażby, brama przesuwna. 

Teraz wiesz jak zamontować siłowniki, słupek betonowy, a także jak wykopać fundamenty i wykonać pozostałe zadania

Wiele osób zastanawia się jaki napęd do bram garażowych wybrać w 2023 roku , gdyż nie wiedzą dokładnie który komponent się sprawdzi idealnie. Niestety, podobnie wygląda sytuacja z całymi bramami czy też skrzydłami. Dlatego tak często pojawiają się zapytania o instrukcje krok po kroku jak dokładnie zamontować bramę i skrzydła, a także napęd.

Na szczęście cały proces można łatwo omówić i zapewnić informacje potrzebne do bezpiecznego przygotowania bramy. I nieważne czy będziemy wybierać komponenty wykonane ze stali, aluminium, drewna czy też innego materiału. Niemal w każdej sytuacji bramę dwuskrzydłową montujemy tak samo. Jedno, o czym musimy pamiętać, to postępowanie zgodnie z instrukcjami producenta. Jest to o tyle istotne, że niekiedy mogą wystąpić różnice pomiędzy ogólnie dostępnymi instruktażami, a zaleceniami firmy odpowiedzialnej za produkcję bramy. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak wykonać montaż bramy dwuskrzydłowej z napędem
Average rating:  
 0 reviews