Jaką lutownicę wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking

by

Lutownica ranking na rok 2024 – dowiedz się jak wybrać odpowiedni produkt! 

Zakup urządzenia do spalania dwóch różnych materiałów to podstawa u każdego blacharza, ale także i u osoby zajmującej się naprawą najróżniejszej elektroniki. Gadżety takie jak smartfony, komputery, płyty główne czy głośniki wymagają przede wszystkim urządzenia, które będzie w stanie połączyć dwa przewody w sposób precyzyjny np. przy naprawie instalacji elektrycznej (do zdiagnozowania problemu z pewnością będzie ci potrzebny dobry wykrywacz przewodów elektrycznych) czy spawaniu plastiku. Czasami jednak zamiast lutownicy precyzyjnej bardziej interesuje nas zakup urządzenia do podgrzewania większych przestrzeni. Sprawdź czym różnie się lutowanie od spawania.

To, na jaką lutownicę czy opalarkę się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych własnych preferencji i wymagań. Istotny jest także sposób użytkowania. Niestety, nie każdy wie czym się różni lutownica transformatorowa od lutownicy oporowej. Tak samo nie każdy wie czy lepiej zdecydować się na lutownicę gazową czy może o wiele lepszym wyborem byłaby opcja na baterie. To właśnie dla tych osób, które nie mają pojęcia co wybrać, powstał ranking lutownic 2024.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

LUTOWNICA VERSATIP DREMEL

9.9

Droga

PALNIK GAZOWY Hogert

9.8

Tania

PALNIK FLAME GUN

9.7

Tania

Lutownica YATO YT-82451

9.6

Średnia


 

PALNIK DEKARSKI PAPY

9.5

Tania


 

PALNIK ŻELIWNY MIEDZIAN

9.3

Tania

LUTOWNICA RYOBI R18SOI-0

9.2

Bardzo droga


 

Aby dokonać sprawdzonego wyboru, lutownica powinna przede wszystkim oferować wystarczająco dużą wydajność pracy. Jej moc także powinna być ponadprzeciętna, dzięki czemu osiągana temperatura pracy pozwalałaby na bezproblemowe lutowanie. W dzisiejszym wyborze kluczowy okazał się sam rodzaj lutownicy, a także czas pracy na jednym zbiorniczku czy też cykl pracy oraz pobór mocy. Innym parametrem, który specjaliści wzięli dziś pod uwagę, był oczywiście czas nagrzewania oraz pozostałe funkcjonalności.LUTOWNICA GAZOWA PALNIK VERSATIP DREMEL +GAZ +ACC

lutownica kolbowa

Wielki test palników rozpoczynamy od urządzenia marki Dremel, które stanowi idealny produkt do pracy w warunkach amatorskich i profesjonalnych, jezeli jednak potrzebujesz bardziej profesjonalnego urządzenia polecamy przeczytać ranking najlepszych stacji lutowniczych dostępnych w 2024.

Lutownica gazowa oferuje wystarczające parametry techniczne do skutecznego realizowania wielu zadań. Dodatkowo w zestawie z narzędziem producent dołącza wiele akcesoriów, które pomagają wykonywać pracę na najwyższym poziomie.

Lutownica gazowa oferuje zakres temperatury pracy 550 °C / 680 °C / 1200 °C, co jest gwarantem możliwości doboru odpowiedniego do różnego typu prac. Zapłon Piezo zapewnia skuteczne działanie maszyny, a zbiornik 17 ml / 9 g jest dostatecznie dużym, by pracować wydajnie przez dłuższy czas.

Urządzenie waży zaledwie 0,135 kg, dzięki czemu jest bardzo łatwe w bieżącej obsłudze. Choć cena produktu jest dość wysoka w porównaniu do innych propozycji w tym zestawieniu, fakt ten wynagradza 24-miesięczny okres gwarancyjny.

Oprócz lutownicy producent dołącza również inne przydatne narzędzia do pracy z urządzeniem, jak chociażby nóż do cięcia na gorąco, nóż do wypalania w drewnie czy cynę do lutowania.

 • Trzy zakresy temperatur;

 • Długa gwarancja;

 • Spora wydajność;

 • Lekka konstrukcja.

 • Urządzenie jest dość drogie.
PALNIK GAZOWY KARTUSZ ŻELIWNY LUTLAMPA+5 GAZÓW

lutownica gazowa

Kolejną propozycją jest budżetowy palnik z kartuszem. To idealna opcja dla osób początkujących. Wysoka temperatura maksymalna oraz prostota obsługi sprawia, że narzędziem można posługiwać się z łatwością w różnego typu warunkach. Lekka konstrukcja jest dodatkowym atutem przemawiającym za zainteresowaniem się tą odmienną formą lutownicy.

Produkt oferuje użytkownikowi temperaturę maksymalną 1300°C, co jest wynikiem imponującym jak na produkt o tak niskiej cenie. Multifunkcyjny palnik gazowy na kartusz sprawdzi się doskonale na działce czy w ogrodzie, z uwagi na swoją bardzo lekką konstrukcję. Auto zapłon piezo gwarantuje jeszcze łatwiejszą pracę.

Narzędzie posiada żeliwną dyszę, dzięki czemu będzie w doskonałym stanie przez dłuższy czas. Opcja pracuje z kartuszami gazowymi TS-700, dzięki czemu jest bardzo uniwersalna.

Choć produkt ten nie jest dedykowany zastosowaniu profesjonalnemu, jego atrakcyjna cena z pewnością wynagradza ten fakt. Produkt jest opatrzony 6-miesięcznym okresem gwarancyjnym.

W zestawie wraz z urządzeniem producent dołącza 5 puszek z gazem. Dzięki temu można praktycznie od razu rozpocząć pracę.

 • Wysoka temperatura maksymalna;

 • Uniwersalny charakter produktu;

 • Łatwość w obsłudze;

 • Bardzo niska cena zakupu.

 • Tylko 6 miesięcy gwarancji;

 • Urządzenie tylko dla początkujących;

 • Nie nadaje się do lutowania komponentów elektronicznych.
PALNIK GAZOWY KARTUSZ CERAMICZNY LUTLAMPA+4 GAZY

dobra lutownica

Prosty palnik gazowy do użytku domowego sprawdzi się idealnie do wykonywania prostych prac. Multifunkcyjny palnik gazowy na kartusz jest lekki, a dzięki temu będzie prosty w obsłudze, zarówno dla amatora, jak i osoby nieco bardziej doświadczonej. Wykonany z odpornych materiałów palnik gwarantuje doskonałą jakość pracy przez znacznie dłuższy czas.

Produkt jest wygodny, praktyczny i łatwy w obsłudze, ponieważ palnik wystarczy nałożyć na kartusz gazowy i zabezpieczyć poprzez przekręcenie. Palnik posiada metalowy zawór oraz pokrętło regulacji siły płomienia, co dodatkowo zwiększa łatwość jego użytkowania. 

Temperatura maksymalna 1300°C wystarcza, by przeprowadzić większość prac w ogrodzie czy na działce. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi 17,5cm palnik pracuje doskonale z większością kartuszy.

Palnik powstał z myślą o użytku prywatnym, a z tego powodu nie oferuje możliwości przeprowadzania prac w różnym zakresie ruchów. Fakt ten wynagradza jednak niska cena zakupu palnika. Produkt do użytku domowego będzie doskonałym wyborem dla osób początkujących.

Niestety, tak jak i poprzednik, rozwiązanie tego typu nie zostało przewidziane do użytku profesjonalnego oraz do lutowania bardzo małych komponentów elektrycznych.

 • Niska cena zakupu;

 • Wysoka temperatura maksymalna;

 • Dodatkowy zestaw akcesoriów;

 • Lekka i wytrzymała konstrukcja.

 • Produkt nie do prac profesjonalnych.
YATO Lutownica transformatorowa 200W Walizka

lutownica

Lutownica transformatorowa w walizce to idealny produkt zarówno dla osób początkujących, jak i profesjonalistów. Dzięki zastosowaniu aż trzech trybów pracy lutownica od Yato gwarantuje optymalne warunki dla wykonania większości zadań. Optymalne warunki techniczne oraz mnogość dodatkowych funkcji gwarantuje satysfakcję nawet najbardziej wymagającego użytkownika.

Yato postanowiło stworzyć lutownicę o uniwersalnym charakterze, o czym świadczą trzy tryby pracy: A: 70-200°C, B: 201-350°C oraz C: 351-500°C. Obecne w zestawie 3 wymienne groty gwarantują jeszcze większą swobodę doboru odpowiednich parametrów urządzenia do danego zadania.

Moc 200 W jest optymalna do pracy w domowym warsztacie oraz warunkach oficjalnych. Długi okres gwarancyjny jest dodatkowym atutem, zapewniającym kupującemu bezpieczeństwo.

Produkt wymaga podłączenia do prądu, a w związku z tym należy z nim pracować raczej w warsztacie. Prosta konstrukcja narzędzia sprawia, iż jest ono wygodne w trzymaniu i doskonale spełnia swoje funkcje. 

Lutownica Yato działa w trybie 12s lutowania, 48s przerwy, co jest wygodne dla osób posiadających doświadczenie. Oczywiście pamiętajmy także o tym, że wymienne groty ułatwią pracę i zapewnią optymalną skuteczność. 

 • Trzy tryby pracy;

 • Trzy wymienne groty;

 • Wysoka skuteczność pracy przy małej elektronice;

 • 24 miesiące gwarancji.

 • Urządzenie wymaga podłączenia do prądu.PALNIK GAZOWY DO OPALANIA 3 DYSZE DEKARSKI PAPY 65

lutownica oporowa

Ten palnik gazowy oferuje użytkownikowi zdecydowanie wyższą temperaturę maksymalną, co zwiększa jego użytkowy charakter. Urządzenie z wężem doskonale sprawdzi się zarówno do użytku prywatnego, jak i zawodowego, dzięki prostej konstrukcji i wysokim parametrom technicznym. Uniwersalny palnik gazowy z trzema dyszami jest bardzo łatwy w obsłudze, a jego cena zachęca do zakupu.

Produkt na gaz propan-butan z wężem na butlę może być obsługiwany przez amatora i profesjonalistę. Palnik gazowy idealnie nadaje się do prowadzenia prac przy opalaniu czy rozmrażaniu, dzięki swojej ergonomicznej konstrukcji. Trzy wymienne końcówki gwarantują możliwość przeprowadzenia każdego typu prac.

Urządzenie oferuje temperaturę płomienia do 2000⁰C, co jest wysokim parametrem jak na tak niską cenę produktu. Fakt ten wynagradza brak okresu gwarancyjnego na produkt. Długość palnika wraz z końcówką ok 40 cm, więc narzędzie może obsłużyć bez problemu każdy użytkownik. Palnik posiada wyjście na dużą butlę, co gwarantuje wydajną pracę przez dłuższy czas.

 • Bardzo wysoka temperatura maksymalna;

 • Trzy wymienne końcówki;

 • 3 dysze w zestawie;

 • Prosty w obsłudze.

 • Bardzo krótki okres ochronny.


PALNIK GAZOWY ŻELIWNY AUTO ZAPŁON DO GAZU MIEDZIAN

lutownica transformatorowa

Multifunkcyjny palnik gazowy na kartusz to produkt idealny do domu, warsztatu, ogrodu czy też na działkę. Dzięki lekkiej konstrukcji oraz prostocie obsługi produktem może posługiwać się praktycznie każdy, nawet osoba bez doświadczenia. Optymalne warunki techniczne oraz niska cena zakupu to dodatkowe atuty, dzięki którym ten palnik znalazł się w zestawieniu.

Żeliwna dysza jest gwarantem długiej żywotności produktu, bez względu na stopień eksploatacji. Prosty w obsłudze i wykonany z odpornych materiałów palnik gwarantuje możliwość obsłużenia przez dowolnego typu użytkownika.

Przedmiot należy nałożyć na kartusz gazowy i zabezpieczyć poprzez przekręcenie do delikatnego oporu. Temperatura maksymalna 1300°C gwarantuje odpowiednie warunki do lutowania i podpalania. Choć sprzedawca nie podał informacji na temat gwarancji produktu, jego niska cena zdecydowanie wynagradza ten fakt. 

Palnik gazowy z żeliwną dyszą sprawdzi się idealnie do wielu prac w domu, takich jak obróbka tworzyw sztucznych, luzowanie śrub, odmrażanie czy przeprowadzanie wszelkich napraw wymagających podgrzania materiału.

 • Parametry techniczne;

 • Łatwość w obsłudze;

 • Spora uniwersalność zastosowania;

 • Niska cena zakupu.

 • Brak możliwości pracy przy bardziej zaawansowanych projektach.

LUTOWNICA akumulatorowa RYOBI R18SOI-0 SOLO ONE+

lutownica do elektroniki

Profesjonalna lutownica RYOBI to model najdroższy, który jednocześnie zamyka nasze zestawienie. Produkt oferuje bardzo wysokie parametry techniczne, dzięki czemu sprawdzi się doskonale do praktycznie każdego rodzaju pracy w dowolnych warunkach. Produkt ze specjalną nóżką do odstawiania lutownicy gwarantuje prostą i przyjemną obsługę w warunkach profesjonalnych.

Lutownica akumulatorowa to produkt o wyjątkowo dużej mocy. Produkt nagrzewa się bowiem do temperatury maksymalnej 480°C w około 50 sekund, co jest wynikiem dość imponującym.

Produkt oferuje uchwyt ołówkowy, który zdecydowanie wpływa na komfort użytkowania produktu. Dioda LED sygnalizująca okresy nagrzewania i chłodzenia jest dodatkowym udogodnieniem oferowanym przez tę lutownicę.

Wysoka cena zakupu urządzenia jest związana ze wszystkimi oferowanymi przez tę lutownicę możliwościami. Długość przewodu 83cm gwarantuje możliwość wygodnej pracy w warsztacie, np na stanowisku roboczym.

Lutownica została stworzona do użytku profesjonalnego, o czym świadczy nie tylko cena, ale mnogość oferowanych trybów pracy. Produkt idealny do pracy przy kablach, cechujący się precyzją i wytrzymałością.

 • Szybkie nagrzewanie;

 • Nóżka do odkładania lutownicy;

 • Bardzo wysoka wydajność pracy;

 • Dodatkowe sygnały LED.

 • Wysoka cena zakupu urządzenia.

Artykuły

Jaka będzie dobra lutownica? Sprawdź teraz poradnik zakupowy 2024!

Aby cieszyć się z wysokiej wydajności pracy, musimy przede wszystkim zagwarantować sobie odpowiednie wystarczająco wydajne urządzenie. To musi poradzić sobie z każdym projektem, nad jakim zamierzamy pracować. Dlatego zanim przejdziemy do konkretnych parametrów, musimy odpowiedzieć sobie na szereg pytać wprowadzających nas do świata lutownic oraz innych gadżetów. 

Pierwszym i najważniejszym pytaniem jest rodzaj pracy, jaką chcemy wykonywać. Czy będzie to lutowanie bardzo małych i delikatnych elementów elektronicznych, czy może próba spajania ogromnych komponentów? Do jednej pracy wykorzystamy standardową lutownicę, a do drugiej palnik. Kolejną rzecz, o jakiej musimy wiedzieć, to rodzaj elektroniki do lutowania. 

Gdy już podejmiemy te dwie decyzje, to czas przejść do zapoznania się z parametrami lutownic. Chodzi tutaj przede wszystkim o ich wydajność, maksymalną moc, a także i temperaturę grzania. Dodatkowymi parametrami wpływającymi na jakość wybranego urządzenia będzie czas nagrzewania a także sposób zasilania i funkcjonalność. Więcej informacji na temat tych urządzeń znajdziemy też tutaj: https://www.budujesz.pl/wiadomosc/lutownica-jak-wybrac-ktora-lutownica-jest-najlepsza/6482/

lutownica ranking

Lutownica do elektroniki czy może palnik?

Chociaż ranking 2024 ma za zadanie pomóc wam w wyborze lutownicy, tak bardzo ważnym narzędziem, który również wykorzystywany jest do podobnych projektów co lutownica, jest palnik. Za jego pomocą również możemy podgrzać materiał, a nawet doprowadzić do jego topnienia. To natomiast pozwala na spojenie dwóch części w jedno.

Istotne jednak jest to, że lutownica do elektroniki gwarantuje bardziej precyzyjną pracę niż korzystanie z palnika. To oznacza, że jeśli zamierzamy lutować małe elementy, to naszym wyborem będzie lutownica. Jeśli jednak planujemy “lutowanie” rur czy innych o wiele masywniejszych elementów, to palnik lepiej się sprawdzi w takim zadaniu.

PALNIK GAZOWY LUTLAMPA+4 GAZY
dobra lutownica

LUTOWNICA akumulatorowa RYOBI R18SOI-0 SOLO ONE+
lutownica do elektroniki

Różnica między lutownicą transformatorową a lutownicą oporową

Nie każda lutownica do elektryki jest sobie równa. W zależności od tego czy będziemy lutować mikroskopijne komponenty czy nieco większe części, następną kategorią produktów, które przed nami stoją, to lutownice transformatorowe oraz oporowe.

Transformatorową wykorzystamy do większych projektów, gdyż duża powierzchnia grotu nie pozwala nam na bardzo precyzyjną pracę. Jest to jednak niezastąpiona opcja w przypadku łączenia kabli żyłowych czy innych przewodów o dużym przekroju np. przy remoncie gdy wykryjesz detektorem przewodów elektrycznych w ścianie. Inną zaletą transformatorowej lutownicy jest fakt, że bardzo łatwo wymienić w niej grot. Niestety, są to produkty o wiele cięższe, a więc i mniej komfortowe w użyciu.

Lutownica oporowa charakteryzuje się o wiele mniejszą końcówką, która to pozwala nam na bardzo precyzyjną pracę. Lutowanie niewielkich elementów jest bezpieczniejsze, gdyż nie ryzykujemy przypadkowego stopienia sąsiednich komponentów.

Pamiętaj o wydajności!

Teraz kiedy już wiesz czym róznią się lutownice od palników, a także dlaczego warto pamiętać o podziale lutownic na transformatorowe i oporowe, czas zwrócić uwagę na ich wydajność. W zależności od tego czy zdecydujesz się na produkt zasilany elektrycznością czy gazem (o tym podziale więcej poniżej), musisz wiedzieć jak wydajna dana lutownica jest. 

Wydajność to nic innego jak czas pracy na jednym ładowaniu w przypadku lutownic akumulatorowych, czas pracy na jednym zbiorniku w przypadku gazowych bądź, jeśli mamy do czynienia ze standardową lutownicą sieciową, pobór mocy.

Przeglądając poszczególne oferty należy zapoznać się z tym poszczególnym parametrem, a następnie porównać go do innych przedmiotów w podobnym zakresie cenowym oraz z podobnymi wartościami lutowniczymi. Chodzi tutaj o czas grzania, maksymalną temperaturę, a także ilość funkcji dodatkowych.

Gdy porównamy wszystkie aspekty i dodatkowo upewnijmy się, że mamy do czynienia z wysoko wydajnym urządzeniem, będziemy finalne pewni naszego wyboru.

LUTOWNICA akumulatorowa RYOBI R18SOI-0 SOLO ONE+
lutownica do elektroniki
PALNIK GAZOWY DO OPALANIA 3 DYSZE DEKARSKI PAPY 65
lutownica oporowa

Zwróć uwagę na maksymalną temperaturę

Każdy materiał ma swoją temperaturę topnienia. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że w celu stopienia cyny i rozpoczęcia procesu lutowania, nasza lutownica musi osiągnąć pewną temperaturę. O ile 232 stopnie Celsjusza, bo tyle potrzebne jest do topnienia tego pierwiastku, nie jest dużo, tak warto zapoznać się z możliwościami urządzenia przed zakupem.

Standardowe lutownice gwarantują temperaturę pracy na poziomie 70-500 stopni. Oczywiście dotyczy to standardowych lutownic sieciowych. Te zasilane za pomocą gazu mogą mieć maksymalną temperaturę sięgającą nawet tysiąca stopni Celsjusza. Palniki natomiast pochwalić się mogą jeszcze większą, bo osiągającą zawrotną temperaturę 2000 stopni Celsjusza.

Czas grzania także istotny

Jak długo należy czekać aż wybrana przez nas lutownica osiągnie wymaganą temperaturę pracy? Jeśli jest to kilka sekund – do 10-15, to jest to oznaka dobrego sprzętu. Jeśli to jest mniej niż 10 sekund, to mamy do czynienia z bardzo dobrym, wręcz profesjonalnym narzędziem.

Niestety, bardzo często pomijamy ten parametr i wybieramy produkty, które pomimo wysokiej maksymalnej temperatury i atrakcyjnej ceny, potrzebują bardzo dużo czasu na nagrzanie. O ile nie jest to problemem w przypadku standardowych lutownic sieciowych, tak lutownica na baterie czy też lutownica gazowa traci na swojej wydajności z uwagi na długi czas bezczynności.

LUTOWNICA GAZOWA VERSATIP DREMEL +GAZ +ACC
lutownica kolbowa

YATO Lutownica transformatorowa 200W Walizka

lutownica

Lutownica na baterie czy lutownica gazowa?

Każda dobra lutownica pozwala nam pracować w taki sposób, jaki uznamy za najbardziej komfortowy. Jeśli pragniemy korzystać z kompaktowego urządzenia, które oferuje bardzo duże możliwości regulacyjne temperatury końcówki, to należy skierować swoją uwagę ku lutownicy na baterię. 

Gazowe lutownice gwarantują natomiast o wiele większą temperaturę maksymalną, co także przekłada się na szybsze nagrzanie się. Niestety, nie są to na tyle precyzyjne lutownice, co w przypadku zasilanych akumulatorowo. 

Oczywiście trzecim rozwiązaniem będzie wybranie lutownicy sieciowej, czyli standardowego gadżetu na prąd. To standardowe i o wiele tańsze rozwiązanie, choć ma swoje wady.

Funkcjonalność oraz wyposażenie dodatkowe

Możliwość stabilnej regulacji temperatury to podstawa w każdym urządzeniu. Przekłada się to na możliwość dostosowania pracy do danego materiału, co jest niezwykle istotne w różnorodnych projektach. Jednakże, regulacja to nie jedyna rzecz, o której warto pamiętać.

Dodatkowym atutem lutownic jest oczywiście szereg opcji zabezpieczających, w tym zabezpieczenia przed dziećmi. Dodatkowo, w przypadku standardowych lutownic transformatorowych, warto upewnić się, że w lutownicy zastosowano specjalny system ułatwiający wymienianie grotów. 

Design gwarantujący ergonomię, co natomiast oferuje wysoki komfort to kolejny atrakcyjny dodatek, na jaki musimy uważać. Pamiętajmy oczywiście, że niska waga również będzie mieć wpływ na kontrolę, a wszystkie te elementy wpłyną na mniejsze zmęczenie dłoni.

Jeśli w podobnej cenie otrzymamy bogatą liczbę akcesoriów – czy to dodatkowe kartusze w przypadku palników gazowych czy lutownic gazowych, czy po prostu dodatkowe groty, cynę i inne akcesoria lutownicze, to możemy mówić o bardzo dobrym stosunku jakości produktu i ilości dodatków do ceny.

Lutownica – podsumowanie rankingu 2024

W poradniku ujęte zostały najistotniejsze aspekty zakupu lutownicy czy, w przypadku o wiele większych materiałów do lutowania, palników. Warto przede wszystkim sprawdzić wszystkie poszczególne atuty i wybrać takie urządzenie, które idealnie sprawdzi się w naszych pracach. 

Lutownica kolbowa zasilana gazem, czyli LUTOWNICA GAZOWA PALNIK VERSATIP DREMEL +GAZ +ACC to dzisiejszy zwycięzca rankingu. Jest to przede wszystkim świetne rozwiązanie z uwagi na swoją kompaktowość oraz dobrą precyzję. Pamiętajmy natomiast, że w przypadku większych projektów możemy potrzebować nieco innego rozwiązania. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaką lutownicę wybrać
Average rating:  
 0 reviews