Jaki multimetr wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking

by

Zastanawiasz się jaki będzie dobry multimetr do 300 zł? Nie wiesz czy wybrać opcję bardziej budżetową czy lepiej dołożyć do czegoś droższego? Sprawdź dzisiejszy poradnik zakupowy 2024 i zapoznaj się z rankingiem multimetrów!

Urządzenia elektryczne mają to do siebie, że co jakiś czas mogą odmówić posłuszeństwa. Oprócz tego, podczas prac związanych z elektryką potrzebujemy raz na jakiś czas sprawdzić napięcie. W obu przypadkach potrzebujemy specjalnego sprzętu, który nam pomoże. A najbardziej podstawowym narzędziem służącym do detekcji napięcia jest właśnie miernik prądu, czyli po prostu multimetr elektryczny

Znalezienie jednak urządzenia idealnego nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Dla jednego miernik prądu musi przede wszystkim służyć jako sprzęt do sprawdzenia poprawności zasilania, a inny wykorzystywać będzie urządzenie do nieco bardziej zaawansowanych kwestii. Dlatego dla jednego miernik uniwersalny będzie wystarczający, a inny użytkownik będzie usilnie rozglądać się za multimetrem profesjonalnym.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Multimetr Stazer XL830L

9.9

TaniaMultimetr DexXer XL830L

9.8

Tania


 

Multimetr Uni-T UT33C+

9.7

Średnia


 

Multimetr YATO YT-73080

9.6

Tania


Multimetr Powermat PM

9.5

Tania

Multimetr FORSCHER 707

9.4

Droga

Prawdą jest, że jeśli to nasz pierwszy zakup miernika prądu do gniazdka, to w dużej mierze nie wiemy na jakie kwestie powinniśmy zwracać uwagę. To właśnie dlatego powstał dzisiejszy ranking multimetrów. W nim pojawiło się aż sześć ciekawych gadżetów. Każdy z nich oferuje ciekawe parametry, natomiast eksperci mieli przede wszystkim na względzie ich precyzję działania, szeroki zakres pomiaru napięcia, a także ilość dodatkowych parametrów, jakie produkt jest w stanie nam sprawdzić.

Profesjonalny Miernik Prądu Multimetr Cyfrowy LCD

multimetr ranking

Multimetr cyfrowy XL830L marki Stazer waży 240 gramów, a jego wymiary to 138 milimetrów wysokości, 69 milimetrów szerokości i 31 milimetrów głębokości. W komplecie z multimetrem są niezbędne przewody pomiarowe. Model ma pokrętło służące do manualnego ustawiania zakresu pomiaru i wyświetlacz LCD. Urządzenie jest zasilane baterią 9V, której nie ma w zestawie.

Multimetr pracuje prawidłowo w temperaturze otoczenia od 0 do 40 stopni Celsjusza. Za pomocą produktu można zmierzyć napięcie stałe w przedziałach 200mV, 2V, 20V i 200V; napięcie zmienne w przedziałach 200V i 600V oraz pomiar rezystencji 200 ohm, 2K ohm, 20K ohm, 200K ohm, 2M oh. Urządzenie wyposażono w automatyczny wskaźnik przeciwnej polaryzacji oraz specjalne zabezpieczenie „overload” dla każdego z pomiarów.

Multimetr ma sygnalizację dźwiękową i pokazuje stan naładowania baterii. Żółta obudowa powstała z tworzywa sztucznego, które jest przyjemne w dotyku i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Szczelne połączenia zapobiegają przedostawaniu się pyłu do wnętrza urządzenia. Z tyłu modelu znajduje się rozkładana nóżka umożliwiająca oparcie multimetru w pozycji pionowej.

 • Estetycznie wykonany;

 • Łatwy w obsłudze;

 • Wiele możliwości pomiaru.

 • Brak baterii w opisie.

CYFROWY MIERNIK PRĄDU MULTIMETR UNIWERSALNY 1

multimetr profesjonalny

Model XL830L marki DexXer jest sprzedawany w zestawie z kablami pomiarowymi oraz baterią 9V 6F22 niezbędną do uruchomienia urządzenia. Produkt służy do mierzenia napięcia energii elektrycznej i posiada dobrej jakości wyświetlacz LCD z podświetleniem oraz przełącznik manualny z ustawieniem w dwudziestu pozycjach. Model waży 240 gramów i ma 13,8 centymetra wysokości, 7 centymetrów szerokości i 3 centymetry głębokości.

Multimetr wskazuje biegunowość, testuje tranzystory i diody. Ponadto sygnalizuje dźwiękiem o ciągłości obwodu, o przekroczeniu zakresu pomiarowego, lub o rozładowaniu baterii. Urządzenie dokonuje pomiarów w temperaturach otoczenia od 0 do 40 stopni Celsjusza i przy wilgotności względnej nieprzekraczającej 75%. Model mierzy ciągłość, częstotliwość, napięcie przemienne, stałe, parametry diody, pojemność, prąd przemienny i stały oraz rezystancję. Poziom wilgoci możesz sprawdzić korzystając z wilgotnościomierza do drewna.

Produkt ma intuicyjny interfejs, którego obsługa została dokładnie opisana w instrukcji obsługi. Obudowa powstała z mocnego tworzywa i ma żółty kolor. Została ona wyprofilowana w taki sposób, żeby można było wygodnie chwycić multimetr. Z tyłu przytwierdzono składany element służący jako oparcie – dzięki temu produkt można ustawić np. na blacie.

 • Bateria w zestawie;

 • Ergonomiczne pokrętło;

 • Podświetlany wyświetlacz.

 • Słabej jakości przewody.

MIERNIK PRĄDU TEMPERATURY UNIWERSALNY Uni-T UT33C+

miernik uniwersalny

Model UT-33C+ marki UNI-T to ręczny multimetr służący do pomiaru napięcia przemiennego, stałego, parametrów diody, rezystancji, temperatury oraz ciągłości energii elektrycznej. Do zasilania niezbędne są dwie baterie AAA 1,5V. Urządzenie ma czarną obudowę z tworzywa sztucznego i dodatkowy gumowy pokrowiec w czerwonym kolorze. Pokrowiec dodatkowo zabezpiecza produkt przed uszkodzeniem np. podczas transportu i ułatwia jego trzymanie.

Z tyłu multimetru unit jest składana klapka, która służy jako podstawa, dzięki której można ustawić model na blacie lub ziemi i wygodnie odczytać, lub przepisać wynik. Panel sterowania składa się z pokrętła opisanego odpowiednimi parametrami, dwóch przycisków i wyświetlacza LCD. Model waży 206 gramów, a jego wymiary to 134 milimetry wysokości, 77 milimetrów szerokości i 47 milimetrów głębokości.

Do multimetru dołączono baterie i przewody pomiarowe, dlatego produkt jest od razu gotowy do użytku. Model posiada certyfikaty EN61010-1:2010, EN61010-2-030:210, EN1326:2013, CAT II:600V oraz CE RoHs i jest zgodny z normą ISO 9001. Urządzenie zostało odpowiednio skalibrowane fabrycznie i nie trzeba go w żaden sposób ustawiać po zakupie.

 • Gumowy holster;

 • Podświetlany wyświetlacz;

 • Dobra jakość wykonania.

 • Czasem sygnał dźwiękowy pojawia się bez przyczyny.

YATO – MULTIMETR MIERNIK CYFROWY BUZZER YT-73080

multimetr yato

Kolejnym multimetrem ręcznym jest model YT-73080 marki Yato. Jest to kompaktowe urządzenie ważące 0,28 kilograma przeznaczone do pomiaru napięcia stałego i przemiennego, prądu stałego, rezystancji, diod i tranzystorów, ciągłości obwodu oraz częstotliwości. Wymiary produktu to 164 milimetry wysokości, 85 milimetry szerokości i 34 milimetry głębokości. Opakowanie zawiera multimetr, pokrowiec, przewody testowe 600V Cat I 5A oraz instrukcję obsługi.

Interfejs jest prosty w obsłudze i składa się z pokrętła oraz wyświetlacza LCD. Urządzenie ma czarną obudowę z tworzywa sztucznego. Dodatkowo można założyć gumowy, czerwony holster dołączony do zestawu – chroni on produkt przed uszkodzeniami mechanicznymi i nadaje antypoślizgową ochronę, a to przekłada się na zwiększony komfort pracy użytkownika. Model ma wbudowany brzęczyk, który sygnalizuje o ciągłości obwodu.

Pomiar napięcia przemiennego można sprawdzać w przedziale od 0 do 500 voltów; pomiar napięcia stałego także od 0 do 500 voltów, a prąd stały w zakresie od 0 do 5 amperów. Pomiar rezystancji jest dostępny w przedziale od 0 do 200k. Częstotliwość próbkowania wynosi od 2 do 3 razy na sekundę.

 • Kompaktowy;

 • Holster w zestawie;

 • Dobre przewody.

 • Baterie się szybko rozładowują.

Multimetr CYFROWY Elektryczny Miernik Prądu LCD

multimetr opinie

Model PM-MMT-75PRO marki Powermat to niezwykle poręczny multimetr przeznaczony do mierzenia ciągłości, częstotliwości, napięcia przemiennego, stałego, parametrów diody, pojemności, prądu przemiennego i stałego, rezystancji oraz temperatury. Do zasilania potrzebne są dwie baterie typu AA 1,5V. Urządzenie waży 350 gramów i ma 185 milimetrów wysokości, 88 milimetrów szerokości oraz 52 milimetry głębokości.

Multimetr ma czarną, szczelną obudowę, która nie przepuszcza pyłu i wilgoci – urządzenie może być używane na zewnątrz. Ponadto obudowa ma antypoślizgowe żłobienia po bokach i specjalne uchwyty na kable z tyłu. Dzięki temu kable się nie plączą i nie trzeba ich nosić oddzielnie. W dolnej, tylnej części jest wysuwana klapka pełniąca funkcję podstawki.

Interfejs urządzenia składa się z pokrętła, czterech przycisków i stosunkowo dużego wyświetlacza LCD z podświetleniem. Dodatkowym atutem modelu jest obecność ledowej latarki, która umożliwia pracę w ciemnych pomieszczeniach. Zestaw zawiera kable z sondami (plus i minus), kabel z sondą służący do pomiaru temperatury, baterie oraz instrukcję w języku polskim.

 • Mocna obudowa;

 • Ergonomiczna konstrukcja;

 • Wbudowana latarka.

 • Stosunkowo duży.

 •  

Miernik Uniwersalny True Rms Automat FORSCHER 707

multimetr cyfrowy ranking

Miernik uniwersalny marki Forscher jest dostępny w zestawie z silikonowymi przewodami pomiarowymi, dwoma adapterami „krokodylami”, dwoma adapterami „bananami”, sondą temperatury, dwiema bateriami alkalicznymi R6 oraz praktycznym pokrowcem tekstylnym zapinanym na suwak. Pokrowiec jest granatowy i mieści cały zestaw, co ułatwia przechowywanie i transport. Model waży 125 gramów, a jego wymiary to 146 milimetrów wysokości, 74 milimetry szerokości i 34 milimetry głębokości.

Multimetr ma estetyczną czarną obudowę z gładkiego tworzywa sztucznego; jego boki powleczono niebieską gumą, która dodatkowo zabezpiecza urządzenie przed ewentualnymi upadkami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Obudowa jest szczelna, nie przepuszcza pyłu i skutecznie chroni wnętrze przed przegrzaniem. Z tyłu jest także niebieska klapka stanowiąca podstawkę. Panel sterowania składa się z pięciu dotykowych przycisków, dwóch guzików oraz dużego wyświetlacza.

Miernik dokonuje pomiarów napięcia stałego, zmiennego, prądu stałego i zmiennego, rezystancji, pojemności, częstotliwości oraz temperatury. Wszystkie pomiary można sprawdzać w zakresie do 999.9 mV, 9.999 V, 99.99 V, 999 V oraz 999.9 uA, 99.99 uA, 999.9 mA, 10 A; temperaturę w przedziale od -20 do +1000 stopni Celsjusza.

 • Praktyczne etui;

 • Poręczny, kompaktowy;

 • Bardzo wysoki zakres pomiarowy.

 • Brak pokrętła.
 •  
 •  

Artykuły

Dalej nie wiesz która opcja będzie idealna? Sprawdź poradnik zakupowy 2024 i wybierz multimetr cyfrowy o najlepszej charakterystyce

Jak doskonale wiemy, mierniki uniwersalne do mierzenia napięcia i innych parametrów elektrycznych mogą kosztować nawet i 20 lub 30 złotych. Jednakże, te multimetry profesjonalne to koszt rzędu kilkuset złotych. A dzieje się tak nie bez przyczyny. Przede wszystkim musimy pamiętać, że dla profesjonalnego elektryka liczy się o wiele więcej parametrów niż dla amatora sprawdzającego czy urządzenie otrzymuje odpowiednie napięcie. 

Z tego właśnie powodu każdy z nas powinien wybrać urządzenie dostosowane do naszych potrzeb – nie patrząc na to jakich multimetrów unit czy innej marki inni kupujący potrzebują. Rzecz jasna warto mieć na względzie ich opinie i uwagi, aczkolwiek to nie wszystko, o czym należy pamiętać. Bardzo ważną rolę odegra maksymalny zakres pomiarów, a także liczba parametrów, które będziemy mogli sczytać z urządzenia.

Rzecz jasna bardzo ważne będą też inne aspekty jak, na przykład, temperatury pracy urządzenia czy też funkcjonalność sprzętu. Komfort obsługi i kompaktowość też będzie dla niejednego użytkownika ważna. Ciekawych informacji udzieli nam także poniższy artykuł: 

Co dany multimetr cyfrowy pozwala nam odczytać?

Każde urządzenie pomiernicze charakteryzuje się innymi właściwościami i atrybutami. W jednym przypadku możemy spodziewać się bardzo prostego miernika prądu do samochodu, w którym odczytamy tylko najbardziej podstawowe informacje o napięciu. Z drugiej strony istnieją produkty, które są w stanie zagwarantować nam ogromną liczbę parametrów, dzięki czemu będziemy mogli przeprowadzić dogłębną analizę instalacji elektrycznej.

To, którą opcję wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszych wymagań i preferencji. Oczywistym jest, że dla elektryka liczy się jak największa ilość parametrów do sprawdzenia, w tym napięcie stałe, zmienne, prąd stały, zmienny, rezystancje, pojemność, częstotliwość, czy też współczynnik wypełnienia. Nawet niektóre urządzenia oferują podział na napięcie stałe DC i DCmV.

Multimetr CYFROWY Elektryczny Miernik Prądu LCD
multimetr opinie

miernik prądu ranking
Miernik Uniwersalny True Rms Automat FORSCHER 707
multimetr cyfrowy ranking

Zakres i dokładność miernika prądu do samochodu czy do domu też ważny 

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest zweryfikowanie zakresu działania. To kolejna kwestia, która raczej bardziej powinna interesować profesjonalistów aniżeli hobbystów bądź osoby, które potrzebują prostego urządzenia mierniczego. Zazwyczaj nawet te bardziej podstawowe urządzenia oferują pomiar napięcia stałego 200 mV/2V/20V/200V czy też i 600V, co jest wystarczające dla większości pracy. 

Warto jednak upewnić się, że dokładność jest na poziomie maksymalnie 1% i nie więcej. Rzecz jasna w przypadku mniejszych wartości – na przykład kiedy mowa o napięciu stałym (DC), dokładność dla pomiarów do 200V powinna wynosić nie więcej niż 0.5%, a w przypadku większych wartości do 1%.

Rzecz jasna zwróćmy uwagę na dodatkowe atrybuty i parametry

Nie samymi parametrami powinniśmy się kierować przy wyborze idealnego miernika prądu do gniazdka. Choć to bez wątpienia bardzo istotne elementy, to bez odpowiedniej temperatury pracy urządzenie może okazać się nieużyteczne. Co więcej, warto też sprawdzić jaki jest wyświetlacz i czy wykorzystano w nim podświetlenie bądź nie. Maksymalne wartości ukazywane przez multimetr także mają znaczenie. 

Co więcej, powinniśmy też upewnić się, że produkt oferuje nam kompletny zestaw, a więc wszystkie elementy i akcesoria niezbędne do prawidłowego uruchomienia miernika. Oczywiście pamiętajmy też o okresie gwarancyjnym – im ochrona trwa dłużej, tym większa szansa bezawaryjnego działania urządzenia.

MIERNIK PRĄDU TEMPERATURY UNIWERSALNY Uni-T UT33C+
miernik uniwersalny
YATO – MULTIMETR MIERNIK CYFROWY BUZZER YT-73080
multimetr yato

Komfort obsługi też ważny

Nie mniej istotną rolę odegra też komfort obsługi. A na to największy wpływ będzie mieć kompaktowość sprzętu i funkcjonalność. Jak dobrze wiemy, jeśli urządzenie wyposażone jest w szereg udogodnień, to proces użytkowania będzie po prostu przyjemniejszy. Dlatego sygnalizacja dźwiękowa będzie wskazana, tak jak i możliwość przetestowania diody. 

Nie bez znaczenia jest też waga. Urządzenia te mogą ważyć od 100 do 400 gram. Choć to wydaje się niewiele, to wielogodzinne posługiwanie się sprzętem czy po prostu noszenie go przy pasie z narzędziami może dać się we znaki, szczególnie jeśli wybranemu przez nas urządzeniu bliżej jest do tej drugiej wagi.

Najlepszy Multimetr – podsumowanie rankingu 2024

Kluczową kwestią przy wyborze idealnego multimetru są, między innymi, możliwości mierzące danego urządzenia jak i też kwestie związane z maksymalnym zakresem pomiaru i dokładnością pokazywanych wyników. Nie możemy też zapomnieć o funkcjonalności i udogodnieniach, dzięki którym dany sprzęt będzie po prostu przyjemniejszy w użytkowaniu.

Jeśli nie mamy zbyt wygórowanych oczekiwań i potrzebujemy produktu z niskiej półki cenowej, to z pewnością powinniśmy przemyśleć zakup dzisiejszego numeru jeden. Profesjonalny Miernik Prądu Multimetr Cyfrowy LCD to świetna opcja, która oferuje nam ogromną liczbę atrakcyjnych funkcji i udogodnień, a także jest stosunkowo lekki. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki multimetr wybrać
Average rating:  
 5 reviews
 by davie l.

U mnie poprzedni multimetr świrował, pokazywał zakłamane wyniki. Miałem spoza rankingu. Poszukam czegoś u was.

 by josel82

Większość urządzeń jest tania a parametrowo całkiem ok. Fajnie, że nie bazujecie na samych drogich.

 by chuck

Właśnie przyszła przesyłka z Stazerem, będę użwał od jutra, obym sie nie zawiódł.

 by rolcia

Nie znam się zupełnie, a chciałam kupić mężowi na urodziny coś fajnego. Człowiek sie uczy całe życie, nawet o multimetrach ;D trochę poczytam i będę specem.

 by andy444

Podsumowanie z youtob'a najlepsze. Pan rzeczowo mówi o najważniejszych rzeczach.