Jak podłączyć domofon w bloku – praktyczny poradnik

by

Jak podłączyć domofon w bloku – podpowiadamy

Domofony są obecne w większości mieszkań. Dzięki nim domownicy wiedzą, kto stoi przed klatką i próbuje się z nimi skontaktować. Nowoczesne wideodomofony dają możliwość połączenia głosowego oraz wideo jednocześnie. Dla mieszkańców bloków tego rodzaju sprzęt jest niezastąpiony, ponieważ nie każdy ma widok z okna na wejście do klatki. Oprócz funkcji podglądu widoku stanowi również zabezpieczenie mieszkańców przed wtargnięciem niepowołanych osób lub złodzieja. Jeżeli jeszcze nie masz domofonu lub jesteś na etapie zakup, sprawdź jak zamontować domofon i przekonaj się, że możesz zrobić to sam.

Jakie są rodzaje domofonów?

Główny podział opiera się na technologii zastosowanej w urządzeniu. Wyróżnia się:

  • Domofon analogowy – najprostsza forma, która składa się z słuchawki, głośnika, mikrofonu, a także przycisku wywołującego połączenie. Ten rodzaj stosowany jest zarówno w domach jednorodzinnych (sprawdź jaki domofon do domu jednorodzinnego kupić), jak i blokach. W domach podłączenie jest prostsze, ponieważ korzysta się zazwyczaj z 1, maksymalnie 4 unifonów. Każdy z nich jest połączony z panelem zewnętrznym oddzielną żyłą. W budynkach wielomieszkaniowych unifonów jest o wiele więcej, a więc instalacja wymaga sporego okablowania. Domofon posiada proste funkcje, pozwala zadzwonić, przeprowadzić połączenie głosowe oraz otworzyć drzwi bądź furtkę za pomocą odblokowania elektrozaczepu. Obsługa nie stanowi żadnego problemu, a koszt zakupu oraz montażu jest niski.
  • Domofon analogowo-cyfrowy – to bardziej rozbudowany sprzęt, który oprócz podstawowych funkcji pozwala również na użycie zamka szyfrowego czy też czytnika kart. Funkcja otwierania domofonu za pomocą kodu jest szeroko wykorzystywana w blokach i domach wielorodzinnych, z kolei opcję czytnika kart wykorzystuje się w biurowcach, bankach i innych pomieszczeniach o ograniczonym dostępie osób trzecich. Domofony, podobnie jak analogowe również posiadają osobne połączenie każdego panelu zewnętrznego z wewnętrznym i wymagają rozprowadzenie wielu żył.
  • Domofon cyfrowy – sprzęty, w których wykorzystuje się mikroprocesory, dzięki czemu połączenie panelu z unifonem jest łatwiejsze. Zazwyczaj do podłączenia wszystkich mieszkań wystarczą tylko 3 żyły. W tego rodzaju sprzęcie części wewnętrzne są adresowane, co jest bardzo praktyczne i chętnie wykorzystywane w budynkach wielolokalowych. Oprócz tego posiadają również funkcję kontroli dostępu za pomocą kodu.
domofon jednorodzinny ranking

Inny podział domofonów został oparty na ilości zastosowanych przewodów. Pod tym względem wyróżnia się domofony:

  • dwuprzewodowe – w ich skład wchodzą dwie żyły. Jeden z kabli doprowadza prąd od domofonu i potocznie nazywa się „masa”. Z kolei drugi kabel doprowadza sygnał dźwiękowy z kasety do słuchawki. Domofony tego typu to modele najprostsze w instalacji, a także najtańsze.
  • czteroprzewodowe – jest wyposażony w cztery żyły. Tak jak w poprzednim przypadku jedna z nich dostarcza prąd, druga doprowadza dźwięk, kolejna odpowiedzialna jest za działanie mikrofonu, a ostatnia za głośnik.
  • sześcioprzewodowe – posiadają aż 6 przewodów, z których każda odpowiada za inne zadanie. Do zadań poszczególnych żył należą: doprowadzenie prądu, otwieranie zamka (dwie żyły), działanie głośnika i sygnału dźwiękowego. 

Z czego składa się domofon?

Budowa domofonu nie jest trudna, aczkolwiek warto zapoznać się z nią, jeżeli chcemy podejść do samodzielnego montażu. Bez podstawowej wiedzy możemy popełnić błędy podczas podłączenia i stracić czas na demontaż oraz ponowny montaż. Podstawowe elementy budowy to:

  • Kaseta domofonowa – to część domofonu montowana jest na zewnątrz, zazwyczaj przy wejściu do klatki lub furtki. Zawiera panel z przyciskami do każdego mieszkania, niektóre wersje są wyposażone w klawiaturę, służącą do otwarcia drzwi za pomocą kodu, czytnik kart, a także kamerę, umożliwiającą połączenie wideo.
  • Unifon – część znajdująca się wewnątrz domu lub mieszkania, wyposażona w słuchawkę, dzwonek, przycisk do otwierania drzwi/furtki, a bardziej zaawansowane modele również w wyświetlacz do odbioru obrazu. Unifon zawsze musi być dopasowany do kasety domofonowej, w przeciwnym razie nie będzie działał. Warto mieć to na uwadze podczas zakupu.
  • Przekaźnik domofonowy – fachowo nazywany komutatorem, jego zadaniem jest połączenie kaset domofonowej z wieloma unifonami. Wysyła on sygnał do wybranego unifonu, dzięki czemu domofon dzwoni w jednym a nie każdym mieszkaniu.
  • Zasilacz – jest zadaniem jest dostarczenie prądu potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania sprzętu
  • Zaczep elektromagnetyczny – inaczej elektrozaczep, element umieszczony w drzwiach lub furtce, który blokuje drzwi przed dobrowolnym wejściem, zostaje odblokowany dopiero po naciśnięciu przycisku otwarcia na unifonie. Inną możliwością odblokowania jest również wpisanie prawidłowego kodu na domofonie lub użycia właściwej karty. Jest to jeden z najważniejszych elementów domofonu, zabezpiecza bowiem wejście. 

Jak podłączyć domofon w bloku?

Zanim przystąpisz do instalacji domofonu upewnij się, że zestaw który posiadasz jest kompletny. Powinieneś również sprawdzić, czy masz odpowiednie narzędzia, okablowanie. Jeżeli jesteś odpowiednio przygotowany możesz podłączyć sprzęt krok po kroku wraz z poniższym, praktycznym poradnikiem.

Szukasz pistoletu do pianki montażowej? Sprawdź ranking.

1.Bezpieczniki

Pierwszym krokiem jest wyłącznie bezpieczników, po to aby odciąć przewody od zasilania. Jak to zrobić? Wystarczy wyłączyć wszystkie korki w domu, chyba że wiesz który odpowiada za zasilenie żył domofonowych, wówczas wystarczy wyłączyć tylko te.

2.Podłączenie przewodów

Kolejnym krokiem, który należy wykonać jest podłączenie unifonu bezpośrednio z instalacją umieszczoną w ścianie. Ten etap różni się nieco w przypadku rodzajów sprzętów. Domofon cyfrowy z uwagi na bardziej nowoczesne technologie i elementy jest łatwiejszy do podłączenia. W tym przypadku każdy majsterkowicz bez problemu poradzi sobie z podłączeniem. Są to domofony dwużyłowe, zatem nie ma zbyt wielu możliwości popełnienia błędu. Żyły posiadają oznaczenie plusa i minusa i należy połączy je z przewodami. Jeżeli mamy wątpliwości warto zajrzeć do instrukcji, w której znajdziemy dokładni opis lub wyjaśnienie graficzne. Na końcu, za pomocą odpowiednich nasuwek musimy wybrać swój numer mieszkania, aby uzyskać właściwe połączenie z panelem zewnętrznym. W przypadku domofonów analogowych zakres prac jest nieco szerszy. Zazwyczaj są one wyposażone w 4 lub 6 kabli. Pierwszą zawsze należy podłączyć masę, która doprowadzi prąd. Następnym krokiem jest podłączenie kabla od głośnika. Na końcu możemy spróbować metody prób i błędów. Postanie na do podłączenia mikrofon, kabel odpowiedzialny za wywołanie dźwięku oraz zwalniający elektrozaczep w drzwiach. Jeżeli mamy osobę do pomocy to świetnie, może ona stanąć przy panelu zewnętrznym i po każdym podłączeniu kabla dzwonić, sprawdzając czy domofon działa prawidłowo. Możemy również skorzystać ze schematu podłączenia w mieszkaniu obok – o ile oczywiście mieszkańcy pozwolą zajrzeć. W blokach wszystkie domofony podłączone są w identyczny sposób, zatem powinno to znacznie ułatwić pracę. Pamiętajmy, że nie powinniśmy zostawić żadnego wolnego przewodu, każdy musi zostać wykorzystany.

3.Montaż panelu wewnętrznego

Po uporaniu się z okablowaniem możemy zająć się mocowaniem panelu do ściany. Niezbędne będą do tego kołki rozporowe, za pomocą których sprzęt utrzyma się we właściwym miejscu. Ważna jest również odpowiednia wysokość, która powinna wynosić około 150 – 160 cm od podłogi. Taka odległość zapewni wygodę odbierania słuchawki, a w przypadku opcji z wideo zapewni dobry widok obrazu. Jeżeli już wszystko mamy postarajmy się, aby zamontować panel równo, osłona nie może się kołysać, ponieważ pod wpływem użytkowania odpadnie. Po odhaczeniu każdego kroku montażu domofonu możemy uznać za zakończony i korzystać z wygodny i rozwiązań techniki.

Domofon cyfrowy czy analogowy z pewnością ułatwi funkcjonowanie w mieszkaniu. Jeżeli jeszcze nie posiadasz żadnej z opcji warto zastanowić się nad zakupem. Na rynku znajdziesz wiele modeli, możesz również skorzystać z poradników w internecie. Idąc z duchem czasu polecamy dobre wideodomofony bezprzewodowe, które nie są wymagające pod względem instalacji. 

Masz problem z podłączeniem? Wybierz wideodomofon bezprzewodowy.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak podłączyć domofon w bloku - praktyczny poradnik
Average rating:  
 0 reviews