Jakie kotły zasypowe 5 klasy kupić w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking

by

Zastanawiasz się jaki piec zasypowy 5 klasy należy wybrać? W takim razie sprawdź dzisiejszą propozycję i wybierz najwłaściwszą opcję!

Wyposażenie domu w odpowiedni sprzęt do ogrzewania to sprawa nad wyraz kluczowa. Nikt przecież nie chce wyposażać się w produkt, którego właściwości nie będą w stanie gwarantować wysokiej sprawności działania i efektywności. Dodatkowo, kotły zasypowe 5 klasy to urządzenia, w które każdy domownik musi się teraz wyposażyć, bo tak nakazuje nam rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 1 lipca 2018 roku.

Jednakże, kotły zasypowe 5 klasy to nie tylko cena produktu czy też moc. Istnieje wiele innych aspektów i właściwości, które ostatecznie wpłyną na jakość sprzętu i na jego działanie. A przecież nie możemy też zapomnieć o tym, że wybierając produkt odpowiedni do naszego urządzenia warto sprawdzić kompatybilność paliwową, a także szereg innych kwestii dodatkowych. Na szczęście w znalezieniu rozwiązania pomoże nam dzisiejsze zestawienie.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Ferroli BIOPELLET PRO

9.9

Tani

MGspaw 5 klasy

9.8

Drogi

PEREKO Qm-PELL ecoDESIGN

9.7

Tani

Defro Gamma 20kW

9.6

Drogi

W rankingu 2024 pieców zasypowych 5 klasy będziemy mogli zapoznać się z najciekawszymi produktami, które obecnie dostępne są na rynku. Rzecz jasna w celu wyboru sprzętu najlepszego, nasi eksperci przyjrzeli się propozycjom zarówno z uwagi na ich wykonanie i rozmiary, ale też i te najistotniejsze parametry czy też atrybuty. Przecież odpowiednia pojemność zbiornika czy też wysoka sprawność lub odpowiednie certyfikaty i potwierdzenia jakości i sprawności mogą okazać się bardzo ważne przy wyborze najmniej awaryjnego kotła gazowego. Równie istotne okazały się funkcje dodatkowe i akcesoria bądź też wyposażenie.

Kocioł Ferroli BIOPELLET PRO 12KW 5 klasa

kotły zasypowe 5 klasy bez podajnika z nadmuchem

Propozycja numer jeden charakteryzuje się dosyć niską ceną, aczkolwiek bardzo dobre parametry i szereg cech dodatkowych czy też właściwości sprawia, że oferty Ferroli jest z pewnością warta rozważenia. Produkt gwarantuje nam moc grzewczą na poziomie 12 kW, co jest wystarczające do domów 100 metrów kwadratowych w starym budownictwie i 120-140 metrów kwadratowych w nowym budownictwie.

Recenzowany kocioł to produkt dolnego spalania i, rzecz jasna, spełnia klasę piątą. Jest to tak zwany ecodesign, gdzie umożliwiono pracę w układzie zamkniętym. Produkt charakteryzuje się stalowym wykonaniem, gdzie producenci zadbali o skonstruowanie produktu o bardzo wysokiej sprawności. Wynosi ona nawet i 96%, co sprawia, że w tym zakresie cenowym produkt charakteryzuje się jedną z najwyższych sprawności. 

Produkt cechuje się przede wszystkim modulowaną pracą palnika pelletowego. Sama komora spalania wykorzystuje wentylator, który kontroluje przepływ powietrza. To wszystko sprawia, że mamy do czynienia z tak wysoką sprawnością. 

 • Bardzo wysoka sprawność sprzętu;

 • Kompaktowy rozmiar;

 • Dosyć duży zbiornik na paliwo;

 • Automatyka.

 • Produkt dostosowany wyłącznie do pelletu.

Sprawdź ranking pieca na pellet: https://majsterkujsam.pl/piec-na-pellet-opinie-ranking/

Nie mniej istotna jest ogromna liczba zalet, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że piec ten ma zbiornik na pellet o pojemności 105 kg, co w połączeniu z dosyć kompaktowym wymiarem daje nam bardzo dobry stosunek wielkości do ilości paliwa, jakie można jednorazowo uzupełnić. Urządzenie wyposażono też w wyświetlacz LCD do kontroli pracy kotła, a także w szereg funkcji automatyzujących pracę i gwarantujących bezpieczne użytkowanie sprzętu. Warto jednak pamiętać, że sprzęt dostosowany jest wyłącznie do pracy z pelletem.

PIEC CO PIECE KOCIOŁ 24 KW KOTŁY DUO 2 PALIWA

kotły zasypowe 5 klasy ranking

Jeśli nie przeszkadza nam znacznie większa cena, ale istotnym będzie wybranie urządzenia o większej mocy, to warto przemyśleć model przygotowany przez firmę MGspaw. Opisywany piec charakteryzuje się dwukrotnie większą mocą grzewczą niż konkurencyjny produkt. To oznacza, że kocioł idealnie sprawdzi się w bardzo dużych domach czy też budynkach – o pojemności przekraczającej nawet i 200 metrów kwadratowych. Rzecz jasna wiąże się to też ze znacznie większą ceną, aczkolwiek istnieje parę innych zalet tego rozwiązania.

Zacznijmy jednak od podstaw. W przeciwieństwie do konkurencyjnej oferty, tutaj mamy do czynienia z piecem górnego spalania. Jeśli jednak chodzi o klasę kotła, to jest to dalej klasa piąta typu ecodesign. Piec gwarantuje nam możliwość pracy w układzie zamkniętym, a sam kocioł wyposażony jest w podajnik, którego lokalizację możemy dostosować i umieścić po stronie lewej albo prawej.

Jeśli chodzi o samą konstrukcję, to model ten wyprodukowano z bardzo trwałej i odpornej na uszkodzenia czy też wysoką temperaturę stali kotłowej P265GH. Ma ona 6 mm grubości. Co więcej, sprzęt zdobył dwa certyfikaty 5 klasy i ecodesign. A to oznacza, że dostosowany został on do pracy z ekogroszkiem i pelletem. Decydując się na recenzowany model mamy przede wszystkim gwarancję jakości i bezpieczeństwa, ale to nie wszystko.

 • Możliwość wykorzystania pelletu i ekogroszku jako paliwa;

 • Bardzo dobrej jakości wykonanie;

 • Zautomatyzowane działanie;

 • Szereg funkcjonalności ułatwiających korzystanie ze sprzętu.

 • Przeciętna sprawność;
 • Wysoka cena.
 •  

Urządzenie charakteryzuje się ogromną liczbą nowinek i funkcjonalności. Dobrym przykładem jest automatyczne rozpalanie czy też wygaszanie. Co więcej, produkt jest w stanie obsłużyć do 3 pomp jednocześnie, a także wyposażono piec w bieg wsteczny ślimaka. Pomimo wysokiej ceny i świetnego wykonania, sprawność jest nieco niższa i wynosi w przybliżeniu 93%.

KOCIOŁ PIEC PEREKO Qm-PELL 8 kW PELET ecoDESIGN

kotły zasypowe 5 klasy bez podajnika opinie

Innym rozwiązaniem wartym rozważenia może okazać się piec od Pereko. Jego cena jest podobna co do zwycięzcy rankingu. Jednakże, jest to produkt znacznie mniejszy i przystosowany do małych pomieszczeń. Dzięki temu idealnie nada się do domów, w których nie ma zbyt wielu metrów kwadratowych do ogrzania. Moc 8 kW to jednak coś, co z pewnością nie będzie zadowalającym wynikiem. Jednakże, jeśli powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń nie jest większa niż 100 metrów kwadratowych, to model ten poradzi sobie bez żadnych wątpliwości.

Jeśli zaletą tego rozwiązania jest jego kompaktowość, to nie sposób nie wspomnieć o potencjalnym kompromisie, na jaki musieli pójść producenci. Aby osiągnąć rzeczywiście bardzo kompaktowe rozmiary, trzeba było nieco ograniczyć pojemność zasypową kosza. Ta wynosi tu 60 litrów, co nie jest, niestety, zaskakujące i pozytywne.

Należy natomiast pamiętać, że sama obsługa produktu jest bardzo prosta i intuicyjna. Dotyczy to zarówno obsługi samego sterownika, jak i korzystania z systemu podawania. Ten, choć zwany przez autorów innowacyjnym, wykorzystuje podawanie grawitacyjne. Jest to, rzecz jasna, sprawdzony sposób. Aczkolwiek należy pamiętać, że nierzadko wykorzystywany w innych, mniejszych piecach.

 • Bardzo małe, kompaktowe wymiary;

 • Innowacyjny system podawania;

 • Łatwa obsługa i czyszczenie;

 • Wykonany ze stali kotłowej o grubości 6 mm.

 • Mocno przeciętna moc grzewcza;

 • Dosyć mała pojemność zasypowa kosza.

Kocioł na pellet Defro Gamma 20 kW

kotły zasypowe 5 klasy bez podajnika ranking

Alternatywą dla poprzednich ofert może być stalowy piec na pellet przygotowany przez firmę DEFRO. Jest to z pewnością jedna z najlepiej wykonanych ofert. Z uwagi na renomę producenta a także długą gwarancję, mamy pewność działania kotła przez długi czas i bez najmniejszych problemów. To, rzecz jasna, produkt klasy piątek typu ecodesign. Jego waga jest dwukrotnie większa od lekkich ofert z tego rankingu i wynosi 411 kg. Jednakże, moc na poziomie 20 kW z pewnością dobrze świadczy o możliwościach grzewczych.

Urządzenie charakteryzuje się sprawnością na poziomie 92%, co nie jest zachwycające. Jednakże, to i tak lepiej niż większość kotłów od niesprawdzonych i nierzetelnych producentów. Sprzęt dostosowany jest do pracy z peletem drzewnym. Warto zauważyć, że propozycja charakteryzuje się zachwycającymi możliwościami regulacyjnymi. Ponadto, produkt dostarcza nam ogromny wręcz pojemnik na paliwo – jednorazowy zasyp paliwa może pochwalić się prawie 150 kilogramami.

W standardowym wyposażeniu znalazły się najpotrzebniejsze elementy akcesoryjne w postaci sterownika APC K Slim i Adaptive Control, a także system automatycznego czyszczenia wymiennika, czy też stopki poziomujące, czy zapalarka. 

 • Duża moc grzewcza;

 • Ogromny zbiornik na paliwo;

 • Bogate wyposażenie dodatkowe;

 • Nadzwyczaj wysoka trwałość.

 • Dosyć duża cena;

 • Brak niektórych funkcji automatyzujących pracę.

Sprawdź artykuł >> piec na pellet 15 kw opinie <<

Artykuły

Dalej nie wiesz który kocioł zasypowy 5 klasy należy wybrać? W takim razie sprawdź poniższe wskazówki!

Wiele osób marzy o tym, aby wyposażyć się w kotły zasypowe 5 klasy bez podajnika z nadmuchem czy też opcje z podajnikiem bądź po prostu dobre kotły gazowe jednofunkcyjne charakteryzujące się innymi atrybutami czy też właściwościami. Niestety, nie każdy pamięta o tym, że w celu wybrania najlepszej opcji powinniśmy przede wszystkim wybrać sprzęt oferujący nam jak najlepsze parametry robocze i dane techniczne. Dopiero wtedy będziemy mieć gwarancję właściwie dobranego produktu.

Nie mniej jednak kotły zasypowe 5 klasy bez podajnika czy też inne warianty powinny być wybierane zgodnie z naszym zapotrzebowaniem i zgodnie z rekomendacjami ekspertów. Jak dobrze wiemy, dla jednego wystarczającym rozwiązaniem będzie wyposażenie się w produkt o niskiej mocy i kompaktowej budowie, a jeszcze inny będzie skupiać się na wybraniu sprzętu o niezwykle dużej mocy i świetnej funkcjonalności.

To, co jednak odgrywa najważniejszą rolę, to przede wszystkim bardzo wysoka sprawność i wykonanie. Rzecz jasna pamiętajmy o tym, że produkt idealny to taki, które charakteryzuje się ciekawą funkcjonalnością i właściwymi opcjami dodatkowymi. Nie mniej istotną rolę odegrają też szczegóły dodatkowe w postaci wielkości zbiornika na paliwo, wbudowane systemy zabezpieczające urządzenie czy też takie elementy, które są w stanie znacznie usprawnić korzystanie z kotła. Ciekawych informacji udzieli nam też poniższy poradnik zakupowy: 

https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/porady/25561-na-co-nalezy-zwrocic-uwage-wybierajac-kociol-5-klasy

kotły zasypowe 5 klasy opinie

Przede wszystkim sprawdź moc

Jak dobrze wiemy, jednym z najistotniejszych kryteriów podczas wyboru żeliwnego kotła zasypowego 5 klasy jest uwzględnienie jego mocy. Wyrażana jest w kilowatach i pozwala ocenić czy dany kocioł będzie w stanie dostarczyć ciepło do całego domu. Zapotrzebowanie na moc grzewczą określić można korzystając z odpowiednich kalkulatorów. Przyjęło się jednak, że stare budownictwo wymaga nieco większej mocy grzewczej z uwagi na gorsze ocieplenie. 

Trudno jednoznacznie wskazać wystarczającą moc grzewczą, aczkolwiek przyjeło się, że kotły zasypowe 5 klasy powinny oferować nie mniej niż 12 kW w przypadku domów o powierzchni wynoszącej więcej niż 120-130 m2. Jeśli budynek jest mniejszy, z pewnością wystarczy piec o mocy 8 kW.

PIEC CO PIECE KOCIOŁ 24 KW KOTŁY DUO 2 PALIWA

kotły zasypowe 5 klasy ranking
Kocioł na pellet Defro Gamma 20 kW
kotły zasypowe 5 klasy bez podajnika ranking

Dalej, uwzględnij w poszukiwaniach parametry dodatkowe

Kolejną rzeczą, którą należy uwzględnić w poszukiwaniach produktu idealnego, to parametry dodatkowe. A tych jest sporo i praktycznie każdy ma niebagatelne znaczenie na ostateczną sprawność urządzenia. A dodatkowo sprawność też powinno się zweryfikować, bo ta może się znacznie różnić z uwagi na to, że jeden producent postanowi przygotować bardziej budżetowe rozwiązanie, a drugi nie będzie oszczędzał na wykonaniu i zastosowaniu najciekawszych nowinek technicznych.

Aby jednak cieszyć się właściwie wybranym urządzeniem i mieć gwarancję, że decydujemy się na produkt o najlepszych parametrach, musimy pamiętać o sprawności kotła wyrażonej w procentach. Powinna ona wynosić nie mniej niż 92-93%. Przekłada się to na bardzo duży wydatek energii cieplnej z małą stratą ciepła podczas pracy. 

Rzeczą oczywistą jest wyposażenie się w produkt, który zyskał certyfikaty potwierdzające klasę produktu i jego ekologię. Nie mniej istotną rolę odegra wysokiej klasy mechanizm wyrzutowy czy też kosz załadunkowy, który będzie oferować chociażby 80-90 litrów pojemności. Aczkolwiek bez mniejszych problemów znajdziemy też rozwiązania większe – 100 lub 120 litrów.

Funkcjonalność to także kluczowa sprawa

Jeśli kupujemy piec, który kosztować będzie kilkanaście tysięcy złotych, to oczywistą sprawą jest wybranie produktu, którego użytkowanie z pewnością będzie bardzo proste. A to oznacza, że produkty charakteryzujące się wysoką atrakcyjnością będą wyposażone w wyświetlacz LCD umożliwiający kontrolę pieca, automatykę, pompę obiegową, a także zaawansowany system odprowadzania spalin.

Nie mniej istotną rolę odegra też wybranie sprzętu, który został tak zaprojektowany, że dostęp do podzespołów wymagających czyszczenia jest prosty. To znacznie ułatwi czynności serwisowe. Ponadto, pamiętajmy też o tym, aby produkt oferował szereg systemów wspomagających i umożliwiał podłączenie nawet do 3 pomp.

KOCIOŁ PIEC PEREKO Qm-PELL 8 kW PELET ecoDESIGN 5

kotły zasypowe 5 klasy bez podajnika opinie
Kocioł Ferroli BIOPELLET PRO 12KW 5 klasa
kotły zasypowe 5 klasy bez podajnika z nadmuchem

Nie mniej istotne jest bezpieczeństwo

Ostatnie czego chcemy, to wybranie produktu, który nie jest w żaden sposób zabezpieczony i za każdym razem, kiedy piec włączamy, ryzykujemy awarią czy nawet poważniejszym problemem. Dlatego uwzględnienie kwestii bezpieczeństwa i zweryfikowanie wykonania czy też odporności produktu to bardzo ważna sprawa.

Na bezpieczeństwo bez wątpienia wpłynie sama jakość wykonania i szczelność. Nieraz przecież zdarza się sytuacja, w której piec zasypowy ma nieszczelne spawy. A to przecież negatywnie wpływa na ostateczną wytrzymałość i przydatność kotła. Ponadto, musimy pamiętać, że sprzęt musi być wyposażony w odpowiedni system wentylacyjny, aby sprawnie radzić sobie z wyciąganiem zanieczyszczeń. Oprócz tego, przyjrzyjmy się też zaworowi bezpieczeństwa.

Kotły zasypowe 5 klasy – podsumowanie rankingu 2024

Co tak naprawdę wskazuje, że mamy do czynienia z najlepszym kotłem żeliwnym zasypowym 5 klasy? Czy jest to jego niska cena? A może wysoka moc? Tak naprawdę kluczowych atrybutów wskazujących na atrakcyjność rozwiązania jest wiele. Dla jednego bardziej istotna będzie właściwa moc, a dla innego prosta obsługa i wiele innych komfortowych rozwiązań. To, na które urządzenie się zdecydujemy, wpływ będzie mieć przede wszystkim nasze własne wymagania i oczekiwania, a także dom, w którym mieszkamy – jego wielkość, konstrukcja, ocieplenie, a także miejsce, jakie przeznaczyliśmy na umieszczenia kotła zasypowego 5 klasy bez podajnika z nadmuchem.

Jeśli jednak własne poszukiwania nie są dla nas bądź po prostu nie czujemy się na siłach, aby wybierać tak ważne urządzenie do naszego domu według własnej wiedzy, to w każdej chwili możemy skorzystać z udostępnionej recenzji i analizy porównawczej. Szczególnie ciekawym wyborem okazać się może Kocioł Ferroli BIOPELLET PRO 12KW 5 klasa, czyli produkt o stosunkowo niskiej ceny jak na dzisiejsze realia, ale charakteryzujący się dobrą mocą i odpowiednim wykonaniem. 

Artykuły powiązane:

https://majsterkujsam.pl/piece-na-pellet-25-kw-opinie-ranking/

https://majsterkujsam.pl/piece-gazowe-dwufunkcyjne-opinie-ranking/

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie kotły zasypowe 5 klasy kupić
Average rating:  
 0 reviews