Jaka temperatura na podłogówce jest najlepsza. Poradnik ustawień

by

Jaka temperatura na podłogówkę będzie odpowiednia? Sprawdź jaka jest maksymalna temperatura ogrzewania podłogowego

Komfort cieplny oferowany przez ogrzewanie podłogowe, czyli tak zwaną podłogówkę, jest niespotykany. Uczucie miłego ciepełka zarówno w przypadku paneli podłogowych jak i płytek znacznie poprawia humor. Co więcej, tego typu ogrzewanie ma bardzo wiele zalet i choć jest uznawane za niskotemperaturowe, to bez najmniejszych problemów jest w stanie służyć jako główne źródło ciepła w mieszkaniu. 

Aby jednak cieszyć się z prawidłowo działającego systemu i mieć pewność, że pokój jest prawidłowo ogrzany, należy upewnić się, że we wszystkich pomieszczeniach utrzymywana jest prawidłowa temperatura wody zasilającej. Jeśli jest za niska, efektywność cieplna systemu nie będzie w stanie zagwarantować nam odpowiednio wysokiej temperatu w pomieszczeniach. Dlatego odpowiednio strefa i zakres temperaturowy jest tutaj tak kluczowy.

Jeśli więc nie musimy się martwić o to, że podłogówka nie grzeje czy też zastanawiać nad tym jak odpowietrzyć podłogówkę to tak naprawdę wystarczy tylko odpowiednio dobrać temperaturę, aby później cieszyć się z przyjemnego ciepła, jakie wydobywać się będzie spod posadzki w naszych łazienkach, kuchniach, sypialniach i wszystkich innych pomieszczeniach.

Wodne ogrzewanie podłogowe i optymalna temperatura? Sprawdź dlaczego tak ważna jest temperatura wody

Zanim jednak opowiemy o najlepszej temperaturze, warto dowiedzieć się nieco więcej o istocie tego parametru. Czy ustawienie prawidłowej wartości będzie mieć bardzo duże znaczenie czy możemy tę kwestię pozostawić bez większych regulacji? Otóż nie bez powodu producenci oferują ogrzewanie podłogowe z rozdzielaczem i regulacją.

Tak zwany rozdzielacz do podłogówki to urządzenie, którego głównym zadaniem jest dostarczanie czynnika grzewczego do instalacji w zależności od zapotrzebowania. Dostępne są one z regulacją, dzięki którym znacznie łatwiej jest dostosować odpowiednią wartość. Głównym powodem, dla którego optymalna temperatura jest kluczowa, to oczywiście komfort. 

Niemniej jednak należy pamiętać, że brak tej temperatury może też prowadzić do innych, czasami bardzo przykrych konsekwencji. Rzecz jasna innym istotnym powodem, przez który nie wolno przekraczać maksymalnej temperatury, jest trwałość zestawu. Nawet przeglądając rankingi rur do ogrzewania podłogowego w poszukiwaniu najbardziej wytrzymałego rozwiązania, pewien limit jest z góry określono z uwagi na niskotemperaturową charakterystykę tego typu ogrzewania.

Zalety ogrzewania podłogowego, takie jak komfort, są znane, lecz potrzebna do tego optymalna temperatura

Jedną z najważniejszych rzeczy związanych z odpowiednim ustawieniem temperatury podłogówki jest oczywiście nasz własny komfort. Miłe uczucie wydobywające się spod naszych stóp jest miłe tylko do pewnego momentu. Jeśli podłoga będzie za gorąca, to z pewnością nie będziemy się czuć komfortowo.

Niemniej jednak sama przesadna ciepłota podłogi to nie wszystko. Niestety, jeśli podłoga będzie aż tak gorąca, to równocześnie bardzo negatywnie wpłynie to na temperaturę w pomieszczeniach. Może ona znacznie wzrosnąć i przekroczyć optymalną temperaturę otoczenia dla człowieka. Gdy do tego dojdzie, to niestety będziemy znacznie gorzej się czuć – zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie.

Z tego powodu należy bardzo dobrze dostosować system grzewczy tak, aby nie przekroczyć idealnej temperatury. Oczywiście oznacza to dostosowanie różnych wartości w pokojach dziennych czy łazienkach. Niemniej jednak jeśli dobrze dobierzemy wartości, to później czynnik będzie skutecznie mieszać się i zagwarantuje znacznie lepszą sprawność niż warianty grzejnikowe. 

Maksymalna temperatura podłogi zostanie przekroczona, to komfort zacznie spadać. Natomiast to samo dotyczy temperatury zbyt niskiej

Skoro już wiemy dlaczego zbyt wysoka temperatura powierzchni podłogi jest zła, to czas spojrzeć na negatywne skutki zbyt niskiej temperatury w domu. Oczywiście może być to spowodowane wieloma problemami, lecz czasami nieumiejętna regulacja podłogówki do tego prowadzi. Niemniej jednak pamiętajmy o tym, że nawet jeśli temperatura we wnętrzu domu powinna wynosić powyżej 20°c, to naszym zadaniem jest uwzględnienie wielu dodatkowych kwestii, aby odpowiednio dostosować wartości na instalacji.

Podczas budowy i montażu podłogówki musimy uwzględnić straty ciepła, które są obecne we wszystkich mieszkaniach z uwagi na okna, drzwi, rodzaj budownictwa i zastosowanej termoizolacji, a także wiele innych dodatkowych parametrów. Z tego względu dokładny rozkład temperatur w mieszkaniach będzie się różnić, a to oznacza inne ustawienia zasilania ogrzewania podłogowego. Niemniej jednak możliwość szybkiej zmiany temperatury i dostosowania jej do naszych potrzeb jest sprawą kluczową, aby nie wyziębić się i nie sprowadzić na siebie i naszych bliskich nieszczęścia.

Wodne ogrzewanie podłogowe musi mieć prawidłową wartość, aby uniknąć uszkodzenia

Oczywiście najważniejszym powodem, dla którego temperatura ogrzewania podłogowego musi być na właściwym poziomie jest wytrzymałość i sprawność działania systemu. Otóż jak dobrze wiemy, każde narzędzie ma swoją własną wytrzymałość. W przypadku dur do podłogówki chodzi o odporność termiczną. Jeśli w rurach będzie płynąć zbyt wysoka temperatura, to stosunkowo wrażliwe rury ulegną uszkodzeniu. 

Zniszczenia spowodowane przez wysoką temperaturę będą niestety tragiczne w skutkach, gdyż będzie to wiązać się z ogromnymi wydatkami. W takiej sytuacji zwykła naprawa czy wymiana akcesoriów nie wchodzi grę. Będziemy musieli zweryfikować miejsce, w którym doszło do uszkodzenia, a to oznacza wezwanie specjalistycznej ekipy z wyposażeniem pozwalającym sprawdzić przecieki i inne problemy. 

Temperatura podłogi niższa niż grzejnika, lecz wystarczająca

Temperatura w ogrzewaniu podłogowym nie należy do najwyższych. Nie bez powodu jest to przecież tak zwane ogrzewanie niskotemperaturowe. Niemniej jednak z uwagi na swoją charakterystykę, jest to w zupełności wystarczające, aby ogrzać całe mieszkanie. Jeśli natomiast zdecydujemy się na mniej rozbudowaną i zaawansowaną instalację, to jest to świetna opcja do wsparcia klasycznego ogrzewania grzejnikowego.

Niemniej jednak pamiętajmy o tym, że temperaturę w instalacji należy odpowiednio ustawić. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że produkt radzi sobie wystarczająco dobrze z zadaniem. Ponadto należy też dodać, że im mniejsza temperatura na zewnątrz, tym wyższa powinna być ustawiona w rozdzielaczu. Oczywiście nie powinna przekraczać 50 stopni, ale też wartość nie może znaleźć się poniżej 20 stopni Celsjusza. 

Dodatkowo warto tutaj zaznaczyć, że nawet mając wykładzinę na uwadze powinniśmy ustawić temperaturę optymalną zgodnie z naszym komfortem cieplnym i naszymi preferencjami. Pamiętajmy przy okazji, że wszelkie niezgodności i problemy z dogrzaniem mieszkania należy czym prędzej zgłaszać – szczególnie, jeśli instalacja jest jeszcze na gwarancji.

Jaka temperatura na podłogówkę? Nie więcej niż 50 stopni, ale więcej niż 20

Bardzo często instalacje podłogowe mają z góry określoną maksymalną temperaturę i wynoszą one 50 lub 55°c. Jest to jednak wartość odgórna, której nigdy nie powinniśmy przekraczać. Gwoli ścisłości, zbliżanie się do tych liczb jest równie niebezpieczne z uwagi na znacznie obniżony komfort użytkowników. 

Niemniej jednak przekraczanie granicy 50 lub 55 stopni Celsjusza bardzo szybko doprowadzi do sytuacji, w której instalacja grzewcza zostanie uszkodzona. I niestety, takie uszkodzenia zazwyczaj oznaczają nie tylko usterki związane z elementami akcesoryjnymi i narzędziami dodatkowymi w postaci rozdzielacza czy odpowietrznika.

rury do ogrzewania podłogowego ranking

Temperatura maksymalna ogrzewania podłogowego może i być wysoka, ale ta optymalna jest znacznie niższa

Oczywiście wyżej wspomniana temperatura to absolutne maksimum, które oznacza po prostu bezpieczną dla naszego sprzętu wartość. Niemniej jednak nie jest to w żaden sposób komfortowe, aby utrzymywać mieszkanie w aż tak wysokiej temperaturze. Po czasie będzie to po prostu nieprzyjemne. No chyba, że ktoś uwielbia temperaturę jak w saunie przez cały czas. Jest to jednak także niezdrowe, gdyż taki gorąc może bardzo szybko doprowadzić do problemów zdrowotnych.

Jaka więc powinna być optymalna temperatura? Tutaj to już kwestia całkowicie zależna od domostwa i osób go zamieszkujących. Otóż Przyjęło się, że komfortowy zakres temperatur dla ludzi mieści się w granicy od 17 do 24°c. Miejmy też na uwadze fakt, że wysoka bądź niska wilgotność może wpłynąć na zmianę optymalnej temperatury nawet o kilka stopni. 

To oznacza, że ustawiona w rozdzielaczu temperatura powinna znajdować się w zakresie nieco wyższym niż podane wartości z uwagi na potrzebę ogrzania całego pomieszczenia. Innymi słowy, idealna temperatura podłogówki powinna wynosić od 26 do 34 stopni Celsjusza. Pamiętajmy też o tym, że w łazienkach powinna mieć tę górną granicę, natomiast w pozostałych pokojach lepiej utrzymać niższą temperaturę – w szczególności w kuchni.

Podłoga przy ogrzewaniu podłogowym może zostać uszkodzona? Jeśli instalacja przecieka, to warto to zgłosić! 

Jeśli jakimś cudem mamy trudności z uzyskaniem temperatury czynnika grzewczego na poziomie 27-29°c w pokojach dziennych bądź 34°c w przypadku łazienek, to w takim razie dzieje się coś nieodpowiedniego z naszą instalacją. A to oznacza, że musimy czym prędzej zweryfikować co jest nie tak, aby nie dopuścić do poważniejszych usterek. W optymistycznej wersji problemy z dogrzaniem mogą być spowodowane zapowietrzeniem. Jeśli nie, to niestety czeka nas większy wydatek.

Dobra wiadomość jest taka, że okres ochronny w przypadku ogrzewania podłogowego jest naprawdę długi. A to oznacza, że bez większych problemów będziemy w stanie zgłosić jakikolwiek problem czy usterkę w celu naprawy jej na koszt montażysty czy producenta. 

Teraz wiesz jaka będzie odpowiednia temperatura zasilania w sezonie grzewczym w przypadku zasilania podłogowego 

Odpowiednia temperatura podłogówki jest sprawą kluczową z kilku powodów. Przede wszystkim należy odnotować, że bez prawidłowej temperatury komfort cieplny naszego ciała nie będzie zaspokojony. A to oznacza, że po czasie będziemy się po prostu męczyć we własnym domu. Dodatkowo miejmy na uwadze fakt, że zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do zniszczenia instalacji.

Dlatego należy utrzymać temperaturę w instalacji na poziomie mniejszym niż 50 stopni Celsjusza. Natomiast optymalna wartość wynosi od 22 do 34 stopni Celsjusza, z czego konkretna liczba zależy od rodzaju pomieszczenia, które chcemy ogrzać, a także od termoizolacji domu czy też od naszych własnych preferencji. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaka temperatura na podłogówce jest najlepsza
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz