Jaki piec na pellet 15 kw wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking

by

Najlepszy piec na pellet 15kw – ranking 2024

Mały piec na pellet do centralnego ogrzewania to jedne z najbardziej popularnych metod ogrzewania domowego. Są tanie, łatwo je zamontować, a ich eksploatacja jest prosta. Poniżej znajdziesz wybrane modele pieców grzewczych, które spełniają standardy jakościowe odpowiednie do domu jednorodzinnego. Przekonaj się, że ogrzewanie może być tanie i wcale nie musi być nadmiernie skomplikowane.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Piec MGspaw

9.9

Tania

Piec Defro Gamma

9.8

Tania

Piec Kotły Pleszewskie

9.7

Droga

Piec Defro Calori

9.6

Droga

Wybierz dla siebie najlepszy piec na pellet 15kw

Poniżej znajdziesz opisy czterech pieców różniących się między soba osiągami, zastosowanymi technologiami i systemami zabezpieczeń. Znajdź wśród nich wymarzony model do swojego domu i przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę, kiedy wybierasz piec na pellet do domu.

Piec na pellet MGSpaw

piec na pellet 15 kw cena

Model Tech-Pel to piec na pellet z podajnikiem 15k V klasy. Duża moc grzewcza pozwala ocieplić powierzchnię od 60 do nawet 160 m2. Ma certyfikat zarówno piec na ekogroszek i drewno, jak i pellet, dlatego możesz zasilać go jednym lub drugim rodzajem paliwa.

Piec MGSpaw to nowoczesna, ale prosta w obsłudze konstrukcja pozbawiona zbędnych elementów dekoracyjnych, które mogłyby utrudnić czyszczenie. Jest ekologiczny i łatwy w konserwacji. Wbudowana automatyka powoduje, że urządzenie samo się rozpala i wygasza bez konieczności manualnej ingerencji użytkownika.

Produkt posiada certyfikaty zgodności z klasą V oraz Ecodesignem. Dzięki temu możesz być pewny, że kupując go, spełniasz wymagania do otrzymania dotacji w ramach programu finansowania wymiany źródeł ciepła na ekologiczne.

Model Tech-Pel wyróżnia się niską konstrukcją więc łatwo go dopasować jego wlot do każdego komina bez względu na jego umiejscowienie. Jest tez wyposażony w komorę antysadzową.

Oprogramowanie pieca informuje użytkownika o wysokości spalania, stanie paliwa. Informacje pojawiają się na czytelnym wyświetlaczu LCD.

Producent wyposażył go także w funkcję osuszania paliwa oraz wyrównywania ciśnienia w koszu. Dzięki temu eksploatacja pieca jest prosta i bezpieczna. Nie ma w nim tez tylnych kanałów, które trudno jest utrzymać w czystości.

 • unikalna, boczna konstrukcja palnika,

 • system wyrównywania ciśnienia i osuszania paliwa,

 • wykonany z atestowanej blachy o grubości 6 mm,

 • certyfikaty V klasy oraz Ecodesignu ułatwiają uzyskanie dotacji.

 • wysoka cena.

Piec na pellet Defro 15kw

piec na pellet 15 kw opinie

Model marki Defro to piec na pellet drzewny o mocy 15kw. Posiada Ecodesign dla wszystkich mocy i przyznaną klasę V. Dzięki temu bez problemu uzyskasz dotację na refinansowanie wydatków.

Wymiennik ciepła zostały wykonany z wysokogatunkowej stali, która minimalizuje utratę energii i usprawnia rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu. Sprawność cieplna urządzenia jest tym większa, że wbudowana elektronika pozwala na skuteczne odzyskiwanie ciepło ze spalin (nawet 94,2%).

Wygodne sterowanie Adaptive Control za pomocą jednego zaworu mieszającego pozwala na regulację pracy kotła w oparciu o przepływ powietrza przez wymiennik. Jest ono podłączone do czterech pomp – C.O., C.W.U., pompa zaworu oraz dodatkowa.

Wśród innych zalet pieca Defro warto wymienić ceramiczne katalizatory, które kontrolują proces spalania oraz wbudowany układ samoczynnego zapłonu paliwa. Już nie musisz rozpalać płomienia ręcznie!

 • wygodne sterowanie Adaptive Control,

 • wysokiej jakości wymiennik ciepła,

 • piec V klasy, spełnia wymagania Ecodesign,

 • niewielkie wymiary

 • wysoka waga.

Dwupalnikowy kocioł C.O. na pellet EKOPEL

ranking piecy na pellet 15 kw

Ten model został wyposażony w dwa palniki z systemem autozapłonu. Nadaje się do spalania ekogroszku, pelletu i agropelletu. Piec posiada certyfikat Ecodesign, który ułatwia uzyskanie dotacji i refinansowanie wydatków na piec. Jest to urządzenie V klasy, zapewniające wysoką energooszczędność oraz sprawną dystrybucję energii.

Piec EKOPEL został wyposażony w sterownik Argos Black i palnik bocznego spalania SV200. Dzięki temu możliwe jest równie skuteczne spalanie kilku rodzajów popularnych paliw. Sterownik współpracuje z czterema pompami – C.O., C.W.U., pompa i zawór. Sprawność urządzenia to nawet 93%.

Kosz pieca EKOPEL jest na tyle pojemny, że zmieścić w nim ładunek na cały tydzień stabilnej pracy. Uzupełnij paliwo raz w tygodniu i zapomnij o tym obowiązku na cały tydzień.

Konstrukcja pieca pozwala na ciągłą eksploatację bez konieczności wygaszania palnika. To bardzo wygodne zwłaszcza zimą, kiedy zależy Ci na utrzymaniu stałej, wysokiej temperatury w pomieszczeniach.

 • pozwala na ciągłą eksploatację,

 • posiada certyfikat Ecodesign,

 • wysoka sprawność cieplna kotła,

 • pojemny kosz na pellet.

 • brak elementów ceramicznych, które mogłyby dodatkowo podnieść sprawność cieplną.

Kocioł na pellet Defro Calori 15kw

piec na pellet 15 kw ranking

Nowoczesny model Defro Calori jest wyposażony w automatyczny i samoczyszczący palnik pelletowy. Dzięki temu jego obsługa jest prosta i w pełni bezpieczna. Wbudowane sterownik PID oraz Adaptive Control utrzymują spalanie paliwa na odpowiednim poziomie. Dla Ciebie oznacza to oszczędność surowca oraz mniejsze wydatki co miesiąc.

Czytelny wyświetlacz LCD ma wbudowany programator tygodniowy, z którym zaplanujesz rozkład pracy urządzenia. Oprócz tego wyświetla informacje na temat ilości paliwa pozostałej w zbiorniku oraz obsługuje bufor.

Urządzenie ma certyfikat V klasy czystości spalin i posiada certyfikat Ecodesign. Z Defro Calori będzie Ci łatwo o dotację na ekologiczne ogrzewanie. Kocioł może funkcjonować w układzie otwartym lub zamkniętym, a efektywność energetyczne wynosi nawet 93%.

Dla wygody możesz wybrać jeden spośród kilku dostępnych trybów pracy urządzenia – tryb letni, ogrzewanie podłogowe, pompy równoległe, priorytet bojlera. Wgrany system operacyjny przechowuje także informacje o odnotowanych kodach błędów, co może okazać się niezwykle przydatne podczas diagnostyki.

 • V klasa czystości spalin i certyfikat Ecodesign,

 • kilka trybów pracy,

 • automatyczna kontrola ilości paliwa,

 • prosta diagnostyka urządzenia

 • brak ceramicznych katalizatorów, które skutecznie kontrolują proces spalania.

Artykuły

Jak wybrać kocioł na pellet?

Od tego, jaki kocioł do ogrzewania domu wybierzesz, zależy efektywność całego systemu grzewczego, ale także wysokość rachunków, jakie będziesz musiał regularnie płacić. Dlatego warto wyboru dokonać świadomie.

Postaw na dotacje!

Trudno nie zgodzić się z tym, że kotły grzewcze to dosyć drogie urządzenia. Na szczęście przepisy prawa umożliwiają skorzystanie z dofinansowania ich zakupu i instalacji, o ile zostaną spełnione odpowiednie warunki. Wybierając kocioł, szukaj modeli, które wyróżniają się V klasą czystości spalin i posiadają certyfikat Ecodesign. To gwarancja, że będziesz mógł ubiegać się o zwrot wydatków poniesionych na inwestycję. Jeżeli Twoim celem jest piec ekologiczny, sprawdź np. modele MGSpaw, Defro lub Ekopel.

Wybierz piec z kilkoma trybami pracy

Jeżeli szukasz uniwersalnego pieca na pellet, wybierz model, który będziesz mógł z równą skutecznością używać przez cały rok. Zazwyczaj będzie to tryb letni, ogrzewanie podłogowe, pompy równoległe, priorytet bojlera. Takie możliwości oferuje m.in. piec Defro Calori.

Dla Ciebie oznacza to mniejsze wydatki na paliwo i niższy koszt utylizacji urządzenia, a także jego dłuższą żywotność. Dopasowując tryb do warunków panujących w pomieszczeniu, możesz produkować dokładnie tyle energii, ile potrzebujesz. Część modeli jest także wyposażona w specjalną czujkę zewnętrzną, która monitoruje warunki panujące na dworze i automatycznie dopasowuje do nich pracę pieca.

Oszczędne piece gazowe kondensacyjne – sprawdź nasz ranking

piec na pellet z podajnikiem 15kw

Co jeszcze jest przydatne?

Zwróć uwagę, czy Twój piec na pellet ma zbudowany system automatycznego czyszczenia rur oraz palnika. Dzięki temu będzie on działał sprawniej i nie wymaga manualnej konserwacji. Takie rozwiązanie znajdziesz w piecu Defro Calori. Z kolei MGSpaw ma palnik umieszczony z boku. Dzięki temu łatwo możesz do niego sięgnąć i usunąć gromadzący się pył, sadzę i zabrudzenia.

Niektóre modele Defro są też wyposażone w ceramiczne katalizatory, które poprawiają wymianę ciepła i zwiększają efektywność grzewczą urządzenia. Na ceramiczne elementy musisz jednak uważać, ponieważ łatwo pękają pod wpływem przypadkowego uderzenia.

Zwróć uwagę, z jakiego materiału został wykonany wymiennik ciepła. Powinna to być wysokogatunkowa stal, która zapewnia skuteczny przepływ energii cieplnej (takie rozwiązanie stosuje m.in. producent Defro) i nie traci właściwości użytkowych wraz z upływem czasu.

Piec na pellet może mieć palnik pojedynczy lub podwójny. Te pierwszy będzie bardziej ekonomiczny, zaś drugi pozwala na wygenerowanie większej mocy i uzyskanie wyższej temperatury w pomieszczeniach (podwójny palnik znajdziesz m.in. w kotle EKOPEL).

Postaw na niezawodność

O tym, czy piec na pellet jest w pełni bezpieczny i łatwy w użytkowaniu decydują sterowniki oprogramowania. Powinny one pozwalać na płynną regulację pracy urządzenia, możliwość szybkiego wygaszenia, a przede wszystkim automatycznie kontrolować pracę pieca.

Wybrane przez nas modele współpracują ze sterownikiem PID, Adaptive Control lub Argos Black. Wszystkie z nich zapewniają bezpieczną pracę pieca, optymalizację spalania oraz efektywną utylizację spalin. Podobne rozwiązania znajdziesz m.in. w piecu na pellet Lazar 15kw.

Jak wybrać moc kotła C.O. na pellet?

Według specjalistów zajmujących się ogrzewaniem pomieszczeń, 1 kw mocy pieca wystarczy do ogrzania 10 m2. Wszystkie z proponowanych przez nas rozwiązań pracują z wydajnością 15 kw, co oznacza, że ogrzeją skutecznie nawet dom o powierzchni 150m2. Warto jednak pamiętać, że o skuteczności każdego systemu ogrzewania decyduje przede wszystkim jakość ocieplenia budynku.

Może się okazać, że zanim zdecydujesz się na montaż kotła C.O., lepszym rozwiązaniem będzie w pierwszej kolejności docieplenie konstrukcji. W ten sposób zapobiegasz utracie energii i sztucznego zawyżaniu rachunków.

Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak wybrać piec na pellet, zajrzyj tutaj: https://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-paliwami-stalymi/piec-na-pellet-jaki-kociol-wybrac-co-kupic-do-domu-aa-UkYB-CmG5-gJaC.html.

Poniżej znajdziesz zestawienie głównych cech wybranych produktów ujęte w tabeli:


MGSpawDefroEkopelDefro Calori
Moc15 kw15 kw15 kw15 kw
Ecodesign+V klasa czystości spalinTakTakTakTak
SterownikPIDAdaptive ControlArgos BlackAdaptive Control, PID

Piec na pellet – podsumowanie rankingu 2024

Piece na pellet to skuteczna alternatywa dla sieciowego ogrzewania. Pracują efektywnie, są proste w obsłudze i możesz obniżyć koszt inwestycji dzięki uzyskaniu dotacji.

Piece marki Defro wyróżniają się multifunkcjonalnym sterownikiem Adaptive Control. Z kolei MGSpaw to wygoda czyszczenia i obsługi dzięki bocznemu palnikowi. Model Ekopel gwarantuje aż 93% wydajności energetycznej. Jego dodatkową zaletą jest wbudowany pojemnik na paliwo na tyle duży, że urządzenie może bez przerwy działać przez cały tydzień.

Zainwestuj w piec na pellet i ciesz się z ekologicznej energii! Zobacz też nasz ranking kotłów gazowych: https://majsterkujsam.pl/kotly-gazowe-jednofunkcyjne-opinie-ranking/

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki piec na pellet 15 kw wybrać
Average rating:  
 0 reviews