Jakie kotły gazowe kondensacyjne są najlepsze w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking

by

Kotły gazowe kondensacyjne – ranking 2024!

Kotły gazowe kondensacyjne to opłacalna alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania C.O. Posiadają zamkniętą komorę spalania i pobierają tlen niezbędny do procesu spalania z powietrza na zewnątrz budynku. Fenomen kotłów gazowych kondensacyjnych polega na tym, że ich sprawność cieplna może wynieść nawet 102%. Wystarczy, że prawidłowo dobierzesz kocioł do dobrze ocieplonego budynku i możesz cieszyć się tanim ogrzewaniem przez lata.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Junkers Cerapur GC2200

9.9

Drogi

dwufunkcyjny Beretta

9.7

Drogi

Ciao AT25 Beretta

9.8

Tani

MCR HOME MI

9.6

Średnia

Kotły gazowe kondensacyjne – opinie użytkowników

Poniżej prezentujemy kilka wybranych modeli kotłów, które są chętnie wybierane przez użytkowników. Różnią się między sobą zastosowaną technologią, zabezpieczeniami i wydajnością cieplną. Poznaj kotły gazowe, w które opłaca się zainwestować.

Pod propozycjami produktów znajdziesz także krótkie podsumowanie z najważniejszymi cechami, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia grzewczego.

Kocioła gazowy Junkers Cerapur GC2200

kotły gazowe kondensacyjne opinie

Kocioł renomowanej marki Junkers wyróżnia się maksymalną sprawnością cieplną na poziomie 109,5%. Dzięki dużej wydajności (moc 20 kW) jest w stanie ogrzać nawet 200 metrów kwadratowych powierzchni. Idealnie nadaje się do ogrzewania małych i średnich domów. Urządzenie wyróżnia się intuicyjnym sterowaniem. Dotykowy panel sterowania i siedem przycisków funkcyjnych zapewnia prostą obsługę i wygodne korzystanie dla wszystkich domowników.

Dzięki spełnieniu wymagań certyfikacji szóstej grupy tlenków azotu piec marki Junkers jest wyjątkowo bezpieczny dla środowiska, posiada on na tyle czujników że już nie będzie potrzebny dodatkowy czujnik (sprawdź nasz ranking czujników gazu ziemnego).

Piec 5 klasy na drewno i węgiel marki Junkers sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości korzystania z usług elektrociepłowni. Należy jednak uważać przy montażu w domkach letniskowych. Dosyć wysoka masa własna pieca (aż 35 kilogramów) wymaga stosowania wytrzymałego mocowania.

  • duża moc grzewcza,

  • sprawność cieplna na poziomie 109,5%,

  • wygodne sterowanie,

  • wytrzymała obudowa.

  • duża masa własna.

Piec gazowy dwufunkcyjny Beretta

kotły gazowe kondensacyjne cena

Kocioł marki Beretta doskonale sprawdzi się do ogrzania dużych domów lub budynków gospodarczych. Moc grzewcza tego modelu to 25 kW. W górnej części urządzenia został zamontowany aluminiowy wymiennik kondensacyjny, który umożliwia efektywną wymianę cieplną z otoczeniem.

Piec jest wyposażony w energooszczędną pompę, która minimalizuje zużycie energii. Dzięki temu rachunki będą jeszcze niższe. Oprogramowanie pieca zapewnia kompleksową autodiagnostykę oraz system antyzamarzaniowy. Oznacza to, że piec Beretta może swobodnie pracować nawet przy niskich temperaturach. Moduł regulacji pogodowej pozwala na dopasowanie pracy urządzenia do warunków panujących na zewnątrz.

Producent wykorzystał tutaj zabezpieczenia gwarantujące spełnienie wymagań certyfikatu IPX5D. Gwarantuje to wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowania i ochronę przed porażeniem. Gdybyś jednak nie wierzył w zapewnienie to możesz się zaopatrzyć w dodatkowy jeden z najlepszych dostępnych na rynku czujników czadu i gazu.

Piec Beretta został też wyposażony w wymiennik płytowy ciepłej wody użytkowej, który pozwala na jej wstępne podgrzanie.

  • wysoki poziom bezpieczeństwa,

  • duża moc grzewcza,

  • funkcja antyzamarzaniowa,

  • wbudowany wymiennik ciepłej wody użytkowej.

  • wysoka cena.

Kocioł Ciao Green 25 RSI z zasobnikiem

kotły gazowe kondensacyjne

Komplet zawiera kondensacyjny kocioł gazowy Ciao Green 25 RSI z zaworem trójdrogowym oraz zasobnik IDRA 100 SV. Zasobnik IDRA ma pojemność 100 litrów i jest wyposażony w czujnik ciepłej wody użytkowej. Kocioł wykorzystuje zjawisko kondensacji, co przekłada się na wysoką sprawność cieplną. Certyfikat Range Rated pozwala na wybór optymalnej mocy pracy urządzenia przez użytkownika.

Kocioł posiada szereg modułów zabezpieczających, jak cykl blokujący pompę, jonizacyjna kontrola płomienia, dodatkowy odpowietrznik, czy certyfikat IPXD5 zapewniający ochronę przed porażeniem prądem. Opcjonalnie można w nim także zamontować zawory odcinające gaz i C.O.

Piec Ciao Green może współpracować nawet z dwoma lub trzema obiegami grzewczymi. Wbudowany moduł autodiagnostyki wykorzystuje wbudowany wyświetlacz LCD do wyświetlania kodów błędów. Dzięki temu użytkownik można na bieżąco kontrolować stan urządzenia.

  • kilka systemów zabezpieczających,

  • płynna regulacja mocy,

  • certyfikat IPX5D,

  • kontrola kilku obiegów grzewczych.

  • moc 20 kW może być zbyt niska do ogrzania dużych przestrzeni.

Kocioł gazowy kondensacyjny 2F MCR Home MI De Dietrich

kotły gazowe kondensacyjne ranking

Model MCR Home to dwufunkcyjny kocioł naścienny wyregulowany w celu sprawnego podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jego maksymalna moc wynosi aż 30 kW. Jego zwarta konstrukcja oraz niewielkie wymiary sprawiają, że doskonale nadaje się do niewielkich domków letniskowych, ale tez małych kotłowni w domach jednorodzinnych. Może pracować z gazem ziemnym lub propanem bez konieczności przeprowadzania dalszych modyfikacji.

Producent przewidział w tym modelu daleko idące funkcje rozbudowy. Użytkownik może podłączyć przewód powietrzno-spalinowy, komin, adapter bi-flux lub przewód 3CE.

Sprawność modelu wynosi maksymalnie 108,6%. Wysoką wydajność gwarantuje niewielkich rozmiarów wymiennik toroidalny wykonany ze stali nierdzewnej z 5-letnią gwarancją jakości.

Moduł jest wyposażony w szereg zabezpieczeń jak system odprowadzania spalin, wentylator z układem tłumiącym zasysanie powietrza, zawór bezpieczeństwa C.O. czy detektor przepływu. Aby jednak być pewnym dodatkowo proponujemy zakup taniego czujnik czadu.  Dzięki temu korzystanie z kotła jest w pełni bezpieczne. Dodatkowo urządzenie wyróżnia się indeksem ochrony elektrycznej IPX5D, który zapewnia pełną ochronę przed porażeniem prądem.

  • wysoka sprawność energetyczna,

  • długa żywotność wymiennika ciepła,

  • wysoki indeks ochrony elektrycznej,

  • duże możliwości rozbudowy systemu.

  • delikatna obudowa

Artykuły

Oszczędne piece gazowe kondensacyjne – jak je wybrać?

Piece kondensacyjne zwykle pełnią dwie funkcje – służą jako źródło ogrzewania w domu oraz podgrzewają bieżącą wodę użytkową. Jak wybrać je tak, aby należycie spełniały swoje zadanie?

Moc kotła

Przede wszystkim należy ocenić moc generowaną przez kocioł. Jeżeli ma on realizować jednocześnie dwa zadania, jego moc powinna być odpowiednio wyższa. Im więcej domowników korzysta z instalacji oraz większa jest przestrzeń całego budynku, tym mocniejszy model powinieneś wybrać. Na przykład kocioł Dietrich ma aż 30 kW mocy, ale model Cerapur już 20 kW. Mniejszy zakres będzie wystarczający np. do domków letniskowych lub pomieszczeń gospodarczych.

Sprawność kotłów kondensacyjnych

Pod pojęciem sprawności rozumie się ilość energii cieplnej przekazywanej w wodzie w relacji do energii zgromadzonej w paliwie. Im sprawność jest wyższa, tym mniej paliwa potrzeba do ogrzania wybranego obszaru i więcej ciepła zostanie w tym celu użyte. Kotły kondensacyjne wyróżniają się niezwykle wysoką sprawnością, na poziomie, który często przekracza 100%. Wśród naszych propozycji znajdziesz m.in. kocioł de Dietrich ze sprawnością 108,6%, kocioł Cerapur ze sprawnością 109,5% czy kotły Beretta, które również cechują się wysoką efektywnością.

Jaka instalacja do kotła kondensacyjnego?

Obecna generacja kotłów kondensacyjnych współpracuje już z każdym rodzajem instalacji także podłogową. Możesz jednak natknąć się na oszczędne piece gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne, które wymagają specjalnej adaptacji sieci domowej. W naszym zestawieniu uwzględniliśmy wyłącznie urządzenia, które pozwalają na uniwersalną konfigurację pieca (np. modele Beretta i Cerapur).

Warto zwrócić uwagę, że niektóre modele kotłów kondensacyjnych można rozbudować o dodatkowe akcesoria. Do najpopularniejszych zalicza się: komin, adapter biflux, przewód C3E. W ten sposób można poprawić efektywność i zmniejszyć zużycie energii przez urządzenie.

Czy potrzebuję zbiornika do kotła kondensacyjnego?

Niektóre modele kotłów, jak na przykład Ciao Gren sprzedawane są razem z zasobnikiem na wodę. To dobry wybór zwłaszcza w sytuacji, kiedy trzeba zasilić kilka punktów poboru wody (np. dwie łazienki i kuchnię) i w każdym z nich chcemy uzyskać odpowiednią temperaturę i ciśnienie wody.

W sytuacji, kiedy zależy nam na zasileniu tylko jednej punktu poboru wody (np. w domku letniskowym), z powodzeniem można zdecydować się na kocioł kondensacyjny bez zbiornika.

Systemy zabezpieczeń w kotłach kondensacyjnych

Podobnie jak w każdym innym rodzaju urządzenia grzewczego, także w kotłach gazowych montowane są wielopoziomowe zabezpieczenia, które mają na celu bieżącą kontrolę sprawność sprzętu.

Do najczęściej spotykanych mechanizmów zabezpieczających należy: system odprowadzania spalin, wentylator z układem tłumiącym zasysanie powietrza, zawór bezpieczeństwa C.O. czy detektor przepływu. Powszechnie jest też stosowany standard ochrony przeciwprądowej IPXD5, który zapobiega przypadkowemu porażeniu prądem (także przy kontakcie z wilgocią).

oszczędne piece gazowe kondensacyjne

Waga kotła

Cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest także masa własna kotła gazowego. W sklepach z wyposażeniem domu znajdziesz kotły kondensacyjne stojące i wiszące. Te pierwsze są bardziej stabilne, ale zajmują więcej miejsca. Z kolei kotły wiszące są bardziej uniwersalne, jeżeli chodzi o zastosowanie (zmieszczą się nawet w niewielkiej kotłowni), ale musisz pamiętać, aby dopasować sposób montażu do struktury ściany.

Ma to znaczenie zwłaszcza w domkach letniskowych, których konstrukcja nośna nie jest tak wytrzymała jak w przypadku całorocznych domów jednorodzinnych.

W parze z wagą często idą także odpowiednie gabaryty. Im urządzenie jest cięższe, tym jego obudowa zajmuje więcej miejsca. Musisz o tym pamiętać przy projektowaniu pomieszczenia łazienki lub kotłowni. Jeżeli szukasz pieca o kompaktowych wymiarach, postaw na modele Beretta lub Cerapur.

Więcej na temat tego, jak wybrać kocioł gazowy kondensacyjny znajdziesz tutaj: https://jakbudowac.pl/Kociol-kondensacyjny-jaki-wybrac-typ-kotla-gazowego-Jak-dobrac-moc

Poniżej znajdziesz kluczowe cechy wybranych przez nas modeli umieszczone w czytelnej tabeli.

 CerapurCiao Green BerettaDe Dietrich
Moc grzewcza25 kW25 kW20 kW30 kW
Waga35 kg40 kg27 kg26 kg
Zabezpieczenia i dodatkowe funkcjeIV klasa emisji tlenków azotu,System antyzamarzaniowy z redukcją kondensatu FCR, zabezpieczenie przeciporażeniowezasobnik w komplecie, ochrona przeciwporażeniowa, cykl antyzamarzaniowy, cykl blokujący pompę, elektryczna kontrola zapłonuochrona przeciwporażeniowa, zawór bezpieczeństwa, ogranicznik przepływu, detektor i ogranicznik przepływu, zawór do napełniania

Jak wybrać gazowy kocioł kondensacyjny – podsumowanie rankingu 2024

Kondensacyjne kotły gazowe to wygodne w użyciu urządzenia, które mogą być wykorzystane do ogrzewania dużych powierzchni mieszkaniowych lub usługowych. Oferują dużą moc grzewczą, są bezpieczne w użytkowaniu, a niektóre modele możesz także rozbudować. Do ogrzewania mniejszych pomieszczeń polecamy modele Cerapur lub Beretta. Maja kompaktowe wymiary i łatwo je zaprogramować.

Z kolei do większych przestrzeni lepiej sprawdzi się kocioł Ciao Green lub De Dietrich. Oba modele są wyposażone w wielostopniowe zabezpieczenia i system zamarzaniowy, który pozwala na wykorzystanie potencjału pieca przez cały rok.

Inne nasze rankingi:

piec na pellet 25kw,

https://majsterkujsam.pl/piec-na-pellet-10kw-opinie-ranking/

https://majsterkujsam.pl/piec-na-pellet-15-kw-opinie-ranking/

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie kotły gazowe kondensacyjne są najlepsze
Average rating:  
 5 reviews
 by jaśmina

W wyborze najbardziej pomogło mi zestawienie tabelaryczne. Fajnie podsumowane funkcje wszystkich kotłów.

 by sławek p.

Ciao AT25 też daje rade. Jak ktoś nie ma ogromnych potrzeb to ak najbardziej polecam.

 by milaaa4

Ja podobnie, junkersa starej generacji zastąpiłam nowoczesnym. To jeden z najlepszych kotłów na rynku!

 by zala

U mnie na pierwszym miejscu zawsze Junkers. Służy nam od lat, jest niezawodny.

 by klema

Zamówiłam Berrete, bo potrzebuje kotła o dużej moct, a 25 kw to już solidny sprzęt.