Czy warto kupić grzejnik olejowy? Sprawdź najpierw wady i zalety

by

Czy warto kupić piecyk olejowy mobilny? Ile może zużywać prądu, jakie są ceny, a także wszystko inne co warto wiedzieć o grzejnikach olejowych

Urządzenie grzewcze działające jako plan zapasowy podczas bardzo mroźnych zim to kwestia obowiązkowa u niemal każdego właściciela domu jednorodzinnego. Możliwość ogrzania danej powierzchni jest kluczowa do utrzymania odpowiedniego komfortu. Co ciekawe, niektórzy szukają obecnie oszczędności i zamiast korzystać z centralnego ogrzewania w domu, wolą dogrzać jedno miejsce i cieszyć się mniejszym zużyciem opału. Aby to zrobić należy wybrać grzejnik olejowy z termostatem oferujący nam efektywność, wydajność, a przy tym stosunkową budżetowość.

Czy rzeczywiście mobilne grzejniki są tak ekonomiczne jak wielu ludzi uważa? Czy stosowanie takiego rozwiązania to dobry sposób, aby nieco odciążyć tradycyjny kaloryfer czy w ogóle go zastąpić? Pytań jest całkiem wiele, gdyż oprócz olejowych wariantów na rynku dostępne są też grzejniki konwektorowe, na podczerwień, a także klasyczne farelki z grzałką w kształcie spirali.

Aby pomóc w zrozumieniu jakie grzejniki olejowe są najlepsze i czy w ogóle warto się tym rodzajem sprzętu zainteresować, postanowiliśmy stworzyć artykuł, w którym omówione są najistotniejsze kwestie tego typu urządzenia. Dowiecie się jak skuteczne jest to źródło ciepła, jakie są jego wady i zalety, jak wygląda zużycie prądu przez grzejnik olejowy, a także czy nie lepiej zainwestować w wariant konwektorowy lub sprawdzić jakie energooszczędne grzejniki elektryczne są najlepsze.

Grzejnik elektryczny olejowy czy konwektorowy? Wady i zalety obu opcji

Zanim przejdziemy do opisu poszczególnych opcji, ich zalet a także wad, warto odnotować, że zarówno wariant konwektorowy jak i olejowy to grzejniki elektryczne. Ich zasada działania jest całkowicie inna i sposób, w jaki zaczną one grzać i ocieplać aurę wokół nas zdecydowanie się różni. Niemniej jednak ich głównym zadaniem jest oddawać ciepło, a jednocześnie gwarantować mobilność z uwagi na kółka. 

Olejowe i konwektorowe grzejniki elektryczne mają w sobie grzałkę. Wariant pierwszy wykorzystuje tę grzałkę do ogrzania oleju, natomiast w drugim przypadku do ogrzewania wykorzystuje się siłę grawitacji. Otóż zimne powietrza napływa od dołu. Jest następnie ogrzewane przez specjalny wymiennik znajdujący się wewnątrz sprzętu, po czym unosi się ku górze.

Oba warianty mogą być wyposażone w termostat, timer, a ich obudowa w dużej mierze jest podobna. Ich design też nie zachwyca jak w przypadku wariantów na podczerwień. Niemniej jednak są one zdecydowanie tańsze od wspomnianego produktu. Co więc jest największą różnicą mając na uwadze jedną opcję i drugą? Otóż chodzi przede wszystkim o aspekt przenośny, warunki pracy, czas nagrzewania i chłodzenia, a także parę innych, już nieco mniej ważnych elementów.

Czy warto kupić grzejnik olejowy

Grzejnik olejowy elektryczny ma niskie zapotrzebowanie na prąd przy długiej pracy, a więc warianty olejowe są energooszczędne

Jedną z najistotniejszych rzeczy, jeśli chodzi o pozytywne aspekty korzystania z wariantu bazującego na oleju, jest niskie zużycie prądu przy bardzo długim czasie działania. Właściwości oleju większość z nas dobrze zna. To ciało ciekłe przede wszystkim bardzo długo utrzymuje temperaturę, a to oznacza, że sprzęt nie musi pracować cały czas, aby olej miał wysoką temperaturę i wydawał tyle ciepła, ile może.

Z tego względu po nagrzaniu tej opcji, grzejnik jest w stanie oddawać wysoką temperaturę przez długi czas bez ponownego uruchomienia sprzętu przez termostat. Dodatkowo, trudno jest przegrzać olej w takim sprzęcie, więc jest to przy okazji opcja bezpieczna.

Inna zaleta opcji na olej to świetna sprawność, jeśli chcemy ogrzać sporej wielkości pomieszczenie

Kolejnym powodem dla którego bardzo często użytkownicy decydują się na wybór sprzętu na olej jest, rzecz jasna, wydajność pracy. Sprzęt ten, w porównaniu do innych opcji, jest znacznie bardziej skuteczny w ogrzewaniu dużych pomieszczeń z bardzo prostego powodu. Mając do dyspozycji określony budżet znacznie łatwiej będzie nam znaleźć elektryczny grzejnik olejowy niż odpowiednik konwektorowy czy, rzecz jasna, na podczerwień. Dlatego sprzęt o mocy do 2500 W będzie znacznie tańszy i umożliwi podniesienie temperatury na znacznie większej przestrzeni.

Masz alergika w domu? Z pewnością doceni działanie grzejnika bazującego na oleju 

Jedną z najistotniejszych zalet, jeśli chodzi o ten wariant grzejnika, jest bezpieczeństwo względem osób z alergiami. Jak dobrze wiemy, klasyczne grzejniki wykorzystują obieg powietrza do podwyższenia temperatury w danym miejscu. Zimne powietrze jest wciągane (zazwyczaj od dołu), a ciepłe wypuszczane. Niestety, taki sposób działania grzejnika powoduje dodatkowy ruch powietrza, przez co cząsteczki pyłu, kurzu, a także innych alergenów są rozwiewane. Grzejniki na olej natomiast nie wymagają obiegu powietrza do działania, bo ciepło jest emitowane z wnętrza. Oprócz tego, nie wysuszają powietrza. 

Są zalety i wady, a największą tą drugą jest długi czas, aby grzejnik olejowy elektryczny skończył się nagrzewać

Niestety, choć wyłączenie rozwiązania na olej pozwala cieszyć się emitowaniem ciepła przez długi czas, to jednak istnieją pewne kwestie problematyczne dla niejednego użytkownika. Jedną z poważniejszych jest długi czas nagrzewania. Nawet najlepsza nagrzewnica elektryczna olejowa wymaga całkiem długiego czasu do uzyskania wysokiej temperatury, co umożliwiłoby później sprawne ogrzanie pomieszczenia. Niekiedy czas ten wynosi nawet i 30 minut, co w przypadku nagłego i szybkiego podniesienia temperatury jest nieakceptowalne.

Dodatkowo tak długi czas nagrzewania urządzenia sprawia, że chęć chwilowego podniesienia temperatury w danym miejscu jest naprawdę nieefektywna. Aby więc rozwiązanie na olej okazało się wydajne i skuteczne w tym co robi, wypadałoby przynajmniej 2-3 godziny przebywać w ogrzewanym miejscu, aby cieszyć się ze sprawności działania i ekonomiczności, jaką zazwyczaj charakteryzuje się grzejnik olejowy. 

Wady i zalety grzejników olejowych są często przeciwne, jeśli chodzi o grzejnik elektryczny konwektorowy 

Olejowy wariant różni się od konwektorowego niemal w każdym aspekcie. A to oznacza, że bardzo często elementy konstrukcyjne odpowiadające za pozytywny sposób działania w przypadku opcji na olej wiążą się też z negatywami. Dobrym przykładem jest tutaj samo zastosowanie oleju. Choć to świetne rozwiązanie gwarantujące wysoką wydajność i wiele innych zalet, to cierpi na tym aspekt przenośny takiego rozwiązania. Otóż grzejniki tego typu są bardzo ciężkie. A to oznacza, że nie będą idealne do szybkiego i prostego transportu. Nawet zmyślnie zaprojektowany uchwyt, którzy producenci zdecydowali się wbudować, nie będzie za dużą pomocą. 

Ponadto, tradycyjne grzejniki konwektorowe możemy wyłączać i po chwili włączać, a czas podnoszenia temperatury będzie niewielki. Niestety, długie utrzymywanie ciepła po wyłączeniu grzejnika olejowego powiązane jest właśnie z czasem nagrzewania znacznie dłuższym niż u konkurencji, co może być problematyczne dla wielu osób.

Wariant olejowy – na co zwrócić uwagę, a także ile prądu zużywa grzejnik olejowy

Jeśli zdecydowaliśmy się na wybranie piecyka mobilnego korzystającego z oleju, to przed zakupem warto sprawdzić najistotniejsze kwestie, które pozwolą nam wybrać najwłaściwsze urządzenie. A jest to sprawa dosyć skomplikowana. Wystarczy tylko spojrzeć ile osób zastanawia się jaką farelkę czy jakiekolwiek inne urządzenie tego typu wybrać. Na szczęście istnieje parę kwestii znacznie ułatwiających proces wyboru produktu idealnego. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, aby dostosować moc urządzenia do warunków, w jakich sprzęt będzie pracować. A to oznacza jakość termoizolacji domu czy wielkość miejsca do ogrzania. 

Oczywiście nie możemy też zapomnieć o tym, że funkcje dodatkowe, możliwość ustawienia takich opcji jak timer, termostat, czy też automatyczne wyłączenie lub włączenie za pomocą zdalnego sterowania. To wszystko znacznie poprawi jakość i komfort posługiwania się produktem. Nie możemy też zapomnieć o tym, że należy każde urządzenie tego typu należy podłączyć do gniazdka, a jeśli pokój jest duży, to długi przewód może okazać się kluczowy do idealnego ustawienia produktu. 

Choć nie do końca energooszczędny, to prądu może zużyć bardzo mało

Bardzo ważną sprawą dla każdego użytkownika poszukującego idealnego grzejnika jest, rzecz jasna, sprawdzenie kosztów jego eksploatacji. Tak naprawdę dokładna ilość złotówek, jakie przyjdzie nam wydać na sprzęt, jest w pełni zależna od wielu czynników, a najważniejszym z nich jest moc zakupionego grzejnika. Im moc jest większa, tym rzecz jasna większe jest zużycie prądu, a więc i większe koszty.

Grzejniki elektryczne olejowe mają moc podawaną w watach. Ta moc wskazuje nam nie tylko na wydajność pracy urządzenia, ale też na to jakie jest zapotrzebowanie na prąd. A więc gdy zdecydujemy się włączyć grzejnik o mocy 1000 W, czyli 1 kW, to zużywać będzie on energię elektryczną na takim właśnie poziomie. Kilowatogodzina to miara wskazująca ile prądu zużywa dany sprzęt przez godzinę. Jak możemy się domyśleć, sprzęt o takiej mocy zużywa więc 1 kWh. 

Rzecz jasna kupując grzejnik olejowy o większej mocy musimy liczyć się z większymi kosztami. Oczywiście miejmy na uwadze fakt, że ostateczne obliczenia nie są tak proste. Olejowe warianty charakteryzują się bardzo długim nagrzewaniem podczas którego sprzęt korzysta ze 100% swojej mocy. Natomiast później urządzenia wyposażone w termostat kontrolują czas, kiedy olej jest podgrzewany do wymaganej temperatury. W ten sposób urządzenie automatycznie odetnie prąd gdy nie będzie potrzeby na dalszą pracę. A to ograniczy zużycie. Dodatkowo po odłączeniu od prądu grzejniki elektryczne mające olej w żeberkach pozostają przez długi czas ciepłe, co bez wątpienia pomaga w oszczędności.

Należy także pamiętać o dodatkowych czynnikach wpływających na ostateczny koszt dodatkowego ogrzewania. Jakość wykonanej termoizolacji i wielkość pomieszczenia w połączeniu z rodzajem grzejnika mobilnego będą tutaj równie ważne.

Gdy działa grzejnik olejowy, późniejsze utrzymywanie ciepła jest kluczowe

Jedną z najistotniejszych rzeczach, jeśli chodzi o to jaki kupić grzejnik jako wsparcie do naszej domowej instalacji grzewczej, jest określenie warunków i miejsca, w którym sprzęt będzie użytkowany. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie produktu idealnie dostosowanego do naszych oczekiwań i wymagań. Dlatego elektryczny grzejnik konwektorowy będzie najlepszym wyborem do szybkiego i krótkiego podgrzewania powierzchni. Choć niektóre grzejniki olejowe sprawdzają się w takich warunkach, to jednak konstrukcyjne przeszkody i wolne nagrzewanie będzie nie do przeskoczenia.

Pamiętaj – grzejnik olejowy zużyje mniej prądy, jeśli ma do czynienia z większym pomieszczeniem, które ogrzewa przez długi czas 

Najlepszym sposobem na czerpanie pełnych zysków z używania grzejnika olejowego jest stosowanie go kiedy dane pomieszczenie charakteryzuje się dobrą termoizolacją, a dodatkowo czas grzania wynosi ponad 4 godziny. Wtedy nawet bardzo duże pomieszczenia będą nie tylko bardzo dobrze dogrzanie, ale też użytkowanie grzejnika będzie niezwykle tanie z uwagi na charakterystykę pracy olejowych wariantów.

Teraz wiesz jaki grzejnik olejowy wybrać, a także jakie są jego wady i zalety

Każdy rodzaj mobilnego ogrzewacza pomieszczeń ma swoje wady czy też zalety. W przypadku opcji z olejem wewnątrz żeberek, największym problemem jest duża waga i problemy z mobilnością, a także długi czas nagrzewania się. Z tego powodu wiele osób do szybkiego i chwilowego ogrzewania wybiera opcje konwektorowe bądź klasyczne termowentylatory. 

Niemniej jednak olejowy grzejnik charakteryzuje się wieloma zaletami. Chociażby długie utrzymywanie ciepła po odłączeniu od prądu czy też bardzo niskie zużycie energii w przypadku ogrzewania wielogodzinnego. To wszystko sprawia, że propozycje te znajdują chętnych i cieszą się niesłabnącą popularnością. Warto zatem zorientować się co dokładnie ma nam do zaoferowania rynek i przejrzeć katalog dostępnych produktów. 

 

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Czy warto kupić grzejnik olejowy
Average rating:  
 0 reviews