Przenośne grzejniki a ogrzewanie domu jesienią

by

Nasz klimat nie zalicza się do najłagodniejszych. O ile w lecie temperatury sięgają coraz częściej rekordowych wartości, to zimą bywa naprawdę mroźnie. Dlatego też podczas planowania domowych instalacji nie można zapomnieć o stworzeniu wydajnego systemu grzewczego, który zapewni komfort termiczny w szczególnie chłodne dni.

Co jednak zrobić w okresie jesiennym, gdy temperatury zaczynają już spadać, a na regularny sezon grzewczy jest zdecydowanie za wcześnie? Wówczas można wykorzystać praktyczne dobrą tanią farelkę czy grzejniki przenośne, o których opowiemy poniżej.

Grzejniki przenośne – wygodny sposób na ciepło

Grzejniki przenośne coraz częściej bywają wykorzystywane we wnętrzach jako dodatkowe lub główne źródło ciepła. Służą do dogrzewania pomieszczeń, a niekiedy przydają się do zapewnienia ciepła domownikom i ich gościom w miejscach, gdzie nie ma innej instalacji.

Zazwyczaj sięga się po urządzenia przenośne w porze jesiennej, gdy wieczory robią się coraz chłodniejsze. Wówczas dzięki nim da się poprawić warunki we wnętrzach, bez konieczności uruchamiania głównej instalacji. To też idealne rozwiązanie dla osób, które standardowo korzystają z ciepła sieciowego. Przed rozpoczęciem lub tuż po zakończeniu sezonu grzewczego dodatkowe źródło ciepła, jak te oferowane przez Econovli.pl, potrafi być bardzo przydatne, by w domach nie panował przejmujący chłód.

Rodzaje grzejników przenośnych

Najczęściej wybieranym typem grzejników przenośnych do domu są produkty elektryczne. Występują w wielu wariantach, różniących się między sobą zasadami działania oraz ilością emitowanego ciepła. Zalicza się do nich choćby:

  • termowentylatory,
  • promienniki,
  • konwektory,
  • grzejniki olejowe.

W pierwszym przypadku grzejnik składa się z dwóch modułów: grzałki i wiatraka, który rozprowadza ogrzane powietrze. Promienniki podczerwone nagrzewają wyłącznie ciała stałe, znajdujące się na drodze fal, co przyspiesza proces oraz minimalizuje straty, wynikające z ogrzewania dużych przestrzeni. Grzejniki konwektorowe ogrzewają powietrze we wnętrzu i doprowadzają do wystąpienia zjawiska konwekcji – ciepłe powietrze unosi się pod sufit, wymuszając sztuczną cyrkulację. Grzejniki olejowe są zbliżone do klasycznych modeli grzejników konwektorowych wodnych, różnią się jednak substancją krążącą w instalacji. Olej dłużej się nagrzewa, ale co niezmiernie ważne – dłużej też oddaje ciepło.

Każdy z wymienionych produktów ma swoje niezaprzeczalne zalety. Warto zatem dokładnie sprawdzić wszystkie dostępne opcje i dobrać odpowiedni grzejnik do konkretnych potrzeb oraz oczekiwań.

Gdzie ustawić grzejnik przenośny?

Grzejniki przenośne elektryczne wymagają stałego dostępu do energii elektrycznej. Trzeba zatem ustawić je w pobliżu gniazdka. Mogą się znaleźć w pomieszczeniu mieszkalnym lub gospodarczym. Coraz częściej da się znaleźć również modele przystosowane do pracy na zewnątrz (np. promienniki elektryczne na taras). Takie urządzenia powinny wyróżniać się wysoką jakością materiałów, odpornych na szkodliwe czynniki zewnętrzne, a także odpowiednim stopniem ochrony IP, by zapewnić pełne bezpieczeństwo użytkowania przez długi czas.

Produkty mobilne stosuje się w domu, mieszkaniu lub okazjonalnie wykorzystywanym domku letniskowym. Przy ich pomocy da się dogrzać garaż lub piwnicę, by zminimalizować ryzyko pojawienia się wilgoci i pleśni.

Gdzie je ustawić? Niewielkie promienniki i wentylatory da się zawiesić na ścianie lub pod sufitem. Można też postawić je na meblach, jak choćby komoda do sypialni od iHome24.pl. Nie dość, że zapewnią ciepło, to jeszcze wyróżnią się przyjemnym dla oka designem, wpisującym się w charakter przestrzeni. Takie nowoczesne produkty świetnie łączą bowiem wysoką funkcjonalność z dużymi walorami estetycznymi.

Komfort cieplny w domu o każdej porze roku – wygodne ogrzewanie przenośne

Grzejniki elektryczne przenośne to produkty o wysokiej funkcjonalności. Da się ich używać stacjonarnie w domu lub zabrać ze sobą na wyjazd, by móc zawsze cieszyć się z przyjemnego ciepła w każdych warunkach. Zdecydowanie warto znaleźć w swoim domu miejsce dla takiego urządzenia – dla własnego komfortu (nie tylko cieplnego) i wygody wszystkich domowników.

Jacek Kowal

Dodaj komentarz