Co to jest ogrzewanie na podczerwień? Opinie, Koszty oraz Cena

by

Ogrzewanie na podczerwień 2024

Z pewnością słyszałeś już o ogrzewaniu podczerwienią. Temat ogrzewania podczerwienią jest bowiem coraz bardziej popularny i chętnie poruszany na stronach i forach internetowych. Elektryczne panele grzewcze to jeden z najlepszych źródeł ciepła w mieszkaniach, o czym świadczą opinie internautów. To bardzo modny system ogrzewania, gdyż jest ekologicznym a zarazem ekonomicznym rozwiązaniem, gdyż jest dużo tańszy niż rury do ogrzewania podłogowego. System infrared stał się jednym z najlepszych zamienników dla tradycyjnych grzejników. Emitowane fale podczerwieni dostarczają ilość ciepła zapewniającą komfort cieplny użytkowników w dość krótkim czasie. Promienniki podczerwieni oprócz efektywnego ogrzewania naszych domów stanowią również bardzo estetyczne dodatki w wystroju wnętrz.

Producenci prześcigają się w pomysłach na design promienników grzewczych na podczerwień. W artykule przedstawimy więcej szczegółów i odpowiemy na najważniejsze pytania. Na czym jednak polega ten innowacyjny i efektywny sposób ogrzewania na podczerwień ? Czy nada się do wszystkich rodzajów budynków ? Jakie są wady i zalety ogrzewania podczerwienią ?

Jak działa ogrzewanie na podczerwień ?

Ogrzewanie podczerwone znane nam jest od dawien, ale prawdopodobnie nie jesteśmy tego świadomi. Na co dzień spotykamy sie z ogrzewaniem podczerwienią emitowanym przez promienie słoneczne. Sprawią one, że stojąc w pełnym słońcu nawet zimą odczuwamy przyjemne ciepło i jesteśmy w stanie rozgrzać się pomimo niskiej temperatury otoczenia. Odczucie ciepła ze słońca dostarcza właśnie promieniowanie podczerwone. Nikt natomiast nie zastawia się nad tą zasadą i korzysta z przyjemnego ciepła słońca jak tylko jest to możliwe. Bardzo podobnie działają panele grzewcze na podczerwień. Urządzenia są zasilane prądem. Źródłem ogrzewania domów są zazwyczaj panele montowane na ścianie, suficie lub w formie ogrzewania podłogowego. Znaleźć możemy również promienniki w postaci żarówek, jednak są one stosowane dość rzadko. Instalacja oraz montaż paneli są proste i szybkie, bez konieczności zakupu i użycia specjalistycznego sprzętu. W większości przypadków z montażem poradzisz sobie sam i to bardzo szybko. W zestawach z panelami znajdują się uchwyty do zawieszenia. Wystarczy tylko przymocować urządzenie do ściany i podłączyć do prądu. Promiennik przetworzy dostarczoną energię elektryczną na ciepło. Nośnikiem ciepła są fale elektromagnetyczne, które odbierane są wyłącznie przez organizmy żywe lub przedmioty. Długość fali jest różna, dzięki czemu docierają do osób lub przedmiotów stojących bliżej jak i tych nieco oddalonych. Wyróżnia się 3 zakresy długości:

  • krótkie: 0,8 do 2,5 μm
  • średnie: 2,5 do 25 μm
  • długie: 25 do 100 μm

Oczywiście żadna z wymienionych długości nie jest zauważalna przez człowieka, ale odczuwane jest natomiast emitowane ciepło. Co ważne, grzejnik na podczerwień nie nagrzewa powietrza tylko bezpośrednio przedmioty. Pominięcie ogrzewania powietrza, szczególnie w dużych pomieszczeniach przekłada się na mniejsze straty ciepła i zużycie energii. Promieniowanie odbija się od ścian, sufitu i podłogi, koncentrując się na celu, który ma zostać nagrzany, czyli meble i ludzie. Pozawala to uzyskać równomierny rozkład temperatur i zapewnić odpowiedni komfortu termicznego w pomieszczeniu. Ciepło oddawane przez meble wpływa na odczucie ciepła w otoczeniu, natomiast promienie podczerwone docierające do człowieka ogrzewają ciało. Promieniowanie emitowane przez panele dotrze do dolnych i górnych części ciała w tym samym czasie, dzięki czemu odczuwana temperatura będzie komfortowa. Podczerwień nie powoduje przegrzewania poszczególnych części ciała, np. stóp lub głowy, dzięki czemu ten typ ogrzewania nie jest szkodliwy dla zdrowia. Z uwagi na to, że promienniki pozwalają ogrzać również ściany i sufit, co ogranicza, a nawet eliminuje rozwój pleśni na ścianach, doskonale sprawdzą się w budownictwie starszym, gdzie problem najczęściej sie pojawia. Ponadto w starych, wysokich budynkach (np. kamiennicach) promienniki mogą stanowić ogrzewanie uzupełniające do ogrzewania gazowego, które jest mnie efektywne.

TERMOWENTYLATOR FARELKA GRZEJNIK ELEKTRYCZNY 2000W

Ogrzewanie gazowe jest rodzajem tradycyjnego ogrzewania, w którym do ogrzewanie pomieszczeń odbywa za sprawą konwekcji. Zasada konwekcji polega na ogrzewaniu powietrza przy użyciu grzejników albo systemu rurek rozmieszczonych w posadzce lub ścianach, w których nośnikiem ciepła jest woda. Nagrzanie powietrza nie jest równomierne, a także zajmuje o wiele więcej czasu. Ogrzewanie na podczerwień w ciągu kilku minut pozwala osiągnąć oczekiwaną temperaturę, niestety nie można powiedzieć tego o zwykłych grzejnikach. W przypadku grzejników z termostatem możemy w pewnym stopniu sterować emitowanym ciepłem, nie mniej jednak nadal rozkład temperatur nie będzie równomierny. Zawsze najcieplej będzie przy samym grzejniku, a im dalej tym chłodniej. Ten sposób ogrzewania może dawać odczucie zimnych stóp i dłoni, które pozostają niedogrzane.

Panele mogą być wykonane z metalu lub ceramiki. W ofercie znajdziemy również podczerwień w formie żarówek. Opcje dostępne na rynku pozwalają na dobranie rozwiązań do wystroju domu. Producenci prześcigają się w formach i kolorach. Dostępne są panele imitujące obrazy, a także będące lustrem, dzięki czemu stanowią idealną dekorację ścian. Panele infrared spełnią zatem funkcje zarówno grzewczą, jak i dekoracyjną.

Zgrzewarki do rur PP profesjonalne – sprawdź nasz ranking

Czy warto zdecydować się na tego typu ogrzewanie?

Panele grzewcze to na pewno jeden z nowocześniejszych systemów ogrzewania domów i mieszkań. Interesuje się nim coraz więcej osób. Oczywiście znajdą się wśród nich zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy. Opinie użytkowników są natomiast pozytywne, Sprawdźmy zatem jakie są zalety i wady, a także czy inwestycja przełoży się na mniejsze wydatki na ogrzewanie.

Niewątpliwie jedną z głównych zalet jest to ogrzewanie elektryczne. Zasilanie promienników prądem należy do ekologicznych form ogrzewania, co w ówczesnych czasach jest bardzo ważne. Korzystając wyłącznie z prądu, ograniczamy emisję CO2 do środowiska, a tym samym ograniczamy ślad węglowy dla przyszłych pokoleń. W dodatku panele bardzo szybko zapewnią komfort cieplny użytkownikom, dzięki czemu czas ich pracy jest krótszy niż tradycyjnych grzejników. Oprócz ekologii ma to wpływ na oszczędności. Krótki czas pracy to mniejsze zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie koszt ogrzewania za każdy m2 domu jest niższy. Koszty eksploatacji panelów grzewczych są również niskie, ponieważ oprócz zużycia prądu, działają bezawaryjnie, a w razie ewentualnej awarii można skorzystać z gwarancji. Ogrzewanie na podczerwień w ciągu roku zrekompensuje koszty poniesione w związku z zakupem węgla lub gazu. Co więcej promienniki ciepła są bardzo łatwe w obsłudze i montażu, dzięki czemu można samemu zamontować je w domu. Odpowiednio dobrane staną się dekoracją lub praktycznym lustrem.

Ciepło emitowane przez panele poprzez ogrzewanie ścian, sufitów i podłóg zapobiega rozwojowi pleśni. Ma to bezpośrednie przełożenie na zdrowie mieszkańców, gdyż obecne w pokojach zarodniki grzybów przenikają do płuc wpływają na złe samopoczucie oraz choroby układu oddechowego. Podczerwień znajduje zastosowanie w rolnictwie do dogrzewania budynków gospodarczych. W tym przypadku wykorzystuje się krótki czas pracy i działania urządzenia, które przekładaą się na niższe koszty miesięczne. Ponadto zgodnie z zasadą działania panelami na podczerwień dobrze dogrzejemy organizmy żywe i przedmioty, czyli zapewni komfort cieplny naszym zwierzętom w gospodarstwie.

Znasz już zalety omawianego systemu grzewczego, teraz poznaj jego wady. Efektywności ogrzewania podczerwienią zależy od więcej niż jednego czynnika, a mianowicie izolacji budynku, szczelności okien i drzwi, wielkości pokojów, rodzaju wybranego sprzętu i jego mocy. Ogrzewanie na podczerwień nie będzie tak efektywne w starych budynkach. Często są one słabo izolowane i nieszczelne, przez co cześć ciepła może zostać wyemitowana na zewnątrz. Ponadto często w starym budownictwie pokoje są bardzo duże i wysokie. Wówczas czas na ogrzanie pokojów lub całego domu wydłuża się, a to wiąże się z dłuższym czasem pracy oraz większym poborem energii. Należałoby zatem najpierw przeprowadzić termomoderniazację budynku, a to generuje dodatkowe koszty. Jeżeli mamy do ogrzania dużą powierzchnię, cena instalacji grzewczej może okazać się wysoka. Warto najpierw przeprowadzić wyliczenia odnośnie zapotrzebowania na dany sprzęt oraz ilość zużywanej przez niego energii w perspektywnie miesięcznej lub rocznej. Nie zapominajmy, że jest to elektryczne źródło ogrzewania, więc przed zakupem należy skonsultować się z elektrykiem, czy aby nasza instalacja podoła zadaniu.

Zalet wynikających z wyboru ogrzewania na podczerwień jest zdecydowanie więcej niż wad. Przewagą tego systemu grzewczego niewątpliwie jest ekologiczna i energooszczędność. Według ogólnodostępnych danych grzejnik na podczerwień potrafi przynieść oszczędności rzędu od 30% do nawet 70%. Wszystko zależy od tego jaką powierzchnię chcemy ogrzać oraz czy nasz budynek spełnia odpowiednie warunki jeżeli chodzi o izolacje i szczelność. Podczerwień sprawdzi się z pewnością w nowoczesnych domach, gdzie spełni również rolę dzieła sztuki. Jeżeli jednak nie jesteś pewien czy zakup paneli grzewczych na podczerwień będzie dla ciebie dobrym rozwiązaniem, wykonaj test. W tym celu wybierz średniej wielkości pokój, zakup grzejnik dostosowany do wielkości pokoju, zgodnie z zaleceniami producenta. Spróbuj zamontować panele samodzielnie, aby wyeliminować koszty ekipy montażowej. Oczywiście, jeżeli nie potrafisz, skorzystaj z pomocy fachowców. Koniecznie przed uruchomieniem promiennika podczerwieni spisz stan licznika prądu. W celu kontroli temperatury warto mieć ze sobą termometr pokojowy. Gdy wszystko jest gotowe uruchom grzejnik i przebywaj w pokoju, aby sprawdzić jak szybko urządzenie pozwoli na osiągnięcie dobrej dla ciebie temperatury. Po zakończeniu testu zanotuj czas oraz spisz stan licznika. Pozwoli ci to na wstępne szacunki i porównanie zużycia prądu ze zwykłym grzejnikiem.

Elektryczne ogrzewanie na podczerwień może stać się formą podreperowania domowego budżetu, oszczędności, jak i zmorą inwestora. Przedstawione wady i zalety z pewnością pomogą przy wyborze, ale mogą nie rozwiać wszystkich wątpliwości. Zakup jednego urządzenia nie będzie stanowił ogromnego wydatku i nie nadszarpnie znacznie budżetu, ale jeżeli chcemy ogrzać cały dom wydatki mogą okazać się spore. Tak dużą inwestycję warto skonsultować z doradcą do spraw termomodernizacji. Z pewność przedstawi rozwiązanie indywidualnie dobrane do parametrów budynku, a także oszacuje korzyści finansowe wprowadzone razem z montażem instalacji. Samodzielny zakup paneli grzewczych może okazać się kosztowną pomyłką i ogromnym rozczarowaniem. Nie należy również opierać się na wypowiedziach użytkowników, ponieważ każdy dom jest inny i może okazać się, że w jednym przypadku dany sprzęt sprawdzi się rewelacyjne, ale w następnym już nie.

Głowica termostatyczna WiFi bez centralki – sprawdź nasz ranking

 

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Co to jest ogrzewanie na podczerwień? Opinie, Koszty oraz Cena
Average rating:  
 0 reviews