Jakie rury do ogrzewania podłogowego wybrać w 2024 roku – Nasze Opinie oraz Ranking

by

Ranking rur do ogrzewania podłogowego 2024 – wybierz propozycję najwłaściwszą i ciesz się z bezawaryjnego i wydajnego systemu grzewczego pod podłogą!

Coraz częściej wielu właścicieli domków jednorodzinnych decyduje się na ogrzewanie podłogowe. Tego typu instalacja gwarantuje przede wszystkim optymalną wilgotność powietrza, a także sporą oszczędność energii. Co więcej, alergicy doceniają takie rozwiązania z uwagi na to, że cyrkulacja powietrza jest nieco bardziej ograniczona. A przecież nie można zapominać o walorach estetycznych – koniec z wiszącymi pod oknami kaloryferami! Jak jednak odpowiednio wybrać instalację? Czy elektryczna zaciskarka do rur przyda się przy pracy? Które rury do ogrzewania podłogowego będą najlepsze?

Pytań odnośnie tego typu zakupu jest całkiem sporo. Istnieje bowiem wiele różnych firm specjalizujących się w produkcji sprzętu wymaganego do prawidłowego montażu ogrzewania takiego typu. Rzecz jasna nie każdy musi znać się na tym co dany wąż do podłogówki oferuje. Dlatego bardzo często o wiele lepszym rozwiązaniem jest po prostu wybranie sprzętu rekomendowanego przez wielu. A pamiętajmy, że oszczędzanie na ogrzewaniu podłogowym może skończyć się bardzo źle, bo nawet i malutka awaria może wygenerować ogromne koszty przy późniejszych ewentualnych naprawach i remontach.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

RURA KAN-therm

9.9

Droga

RURA WAVIN KAMELEON

9.8

Droga

Rura wielowarstwowa Krakfach

9.7

Tania

RURA Vesbo CZERWONA

9.6

Średnia

RURA ALU PEX

9.5

Tania

Aby więc pomóc wam w znalezieniu opcji idealnej, postanowiliśmy wesprzeć się wiedzą i doświadczeniem ekspertów. W ten sposób poddaliśmy analizie najciekawsze rury do ogrzewania podłogowego obecnie dostępne w celu zweryfikowania ich jakości, trwałości, wydajności, a także ceny za metr bieżący. Sprawdź więc dzisiejszy ranking rur do ogrzewania podłogowego i przyjrzyj się rekomendowanym opcjom, a także miej na względzie porady zakupowe udostępnione poniżej.

RURA KAN-therm PE-RT BLUE FLOOR 16X2mm 600m PEX +

rura do podłogówki cena

Pierwszym rozwiązaniem wartym polecenia jest konstrukcja składająca się z pięć warstw, która przygotowana została przez Kan-Therm. Systemy oferowane przez tę markę są znane z trwałości i jakości, co niejednokrotnie już potwierdzili eksperci z całego świata. Produkt charakteryzuje się, co prawda, dosyć dużą ceną. Aczkolwiek biorąc pod uwagę metr bieżący rury, jest to bardzo atrakcyjna propozycja. W cenie otrzymujemy aż 600 metrów rury, co pozwala na przygotowanie powierzchni grzewczej o poziomie 600 metrów kwadratowych.

Rury jednorodne przygotowane przez Kan-Therm PE-RT Blue Floor charakteryzują się bardzo wysoką klasą wykonania. Potwierdzają to klasy zastosowanie 4 wg ISO 10508, a także liczne certyfikaty i normy, jakie produkt zdołał uzyskać. Propozycja ta jest pięciowarstwowa, co znacznie poprawia trwałość i bezpieczeństwo późniejszej instalacji grzewczej. 

Z uwagi na charakterystykę rury, jej montaż jest dosyć łatwy nawet w przypadku niesprzyjającej temperatury. Warto też przyjrzeć się parametrom. Ciśnienie pracy rur wynosi 6 bar, natomiast maksymalna temperatura to 70 stopni Celsjusza. Robocza to jednak 60 stopni Celsjusza. Pamiętajmy też o tym, że istotne będzie uwzględnienie współczynników rozszerzalności i przewodności cieplnej. W tym wypadku wynoszą one kolejno 0,18 mm/mxK i 0,41 W/mxK

 • Bardzo dobre parametry;

 • Pięciowarstwowa konstrukcja;

 • Łatwy montaż nawet przy niskiej temperaturze;

 • Szereg certyfikatów i norm.

 • Dosyć wysoka cena;

 • Przeciętne ciśnienie pracy.

RURA WAVIN KAMELEON PE-RT/EVOH/PE-RT 16x2MM 600 M 

rury do ogrzewania podłogowego ranking

Kolejna propozycja to rura zielona. W podawanej przez producenta cenie otrzymujemy zwój 600 m, którego rozmiar wynosi 16x 2,0 mm. Jest to więc pod względem rozmiarowym i powierzchniowym podobny zestaw. Opcja jest jednak nieco droższa od zwycięzcy rankingu, aczkolwiek wiąże się to z nieco lepszymi parametrami. Warto jednak zauważyć, że podstawa jest niezmienna, mianowicie rura charakteryzuje się pięciowarstwową budową. 

Produkt wyróżnia się na tle rywali kilkoma cechami szczególnymi. Przede wszystkim z uwagi na swoją elastyczność na łukach nie musimy martwić się o wykonywanie zmian w kierunku podczas montażu. Co więcej, świetnie sobie radzi w strefach brzegowych. Pamiętajmy też o tym, że bardzo dobrze współgra z izolacją na końcach pętli. Nie mniej istotną cechą tego rozwiązania jest specjalne opakowanie, w których producent dostarcza rurę. Dzięki temu nie musimy martwić się o zakup dodatkowego rozwijaka. 

Z danych technicznych warto wymienić maksymalną temperaturę pracy stałej. Ta wynosi 70 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o wartość maksymalnego ciśnienia pracy stałej, to jest ono równe 6 bar. Należy natomiast pamiętać, że istotne jest wyposażenie się w złączki przyłączeniowe do rozdzielacza czy grzejnika z pierścieniem. A to oznacza, że nie musimy martwić się o wykorzystanie środków uszczelniających.

 • Pięciowarstwowa, bardzo wytrzymała konstrukcja;

 • Prosty montaż – nie wymaga dodatkowych środków uszczelniających;

 • Opakowanie pozwalające na skuteczne i bezpieczne rozwijanie rury bez potrzeby stosowania rozwijaka;

 • Szereg właściwości poprawiających jakość opcji.

 • Dosyć wysoka cena;

 • Niezbyt duże maksymalne ciśnienie pracy.

 •  

Rura wielowarstwowa PEX/AL/PE 16×2 ALU PEX 200 mb

rura do ogrzewania podłogowego opinie

Kolejnym rozwiązaniem, które charakteryzuje się bardzo dobrym stosunkiem jakości i ilości do ceny, to rura wielowarstwowa przygotowana przez firmę Krakfach. Ten element wyposażenia gwarantuje nam długość na poziomie 200 metrów, co, rzecz jasna, wpływa na cenę za produkt. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku osób prywatnych, które pragną wyposażyć się w wystarczającą ilość rury do instalacji ogrzewania we własnym domu.

Opcja ta charakteryzuje się bardzo dobrymi, ponadprzeciętnymi parametrami. Jest to jeden z najlepszych produktów w tym zakresie cenowym pod względem specyfikacji. Maksymalne ciśnienie robocze wynosi 1 Mpa, co jest równe z 10 bar. Co więcej, temperatura robocza maksymalna to aż 95 stopni Celsjusza. Produkt wykonany został z połączenia polietylenu niesieciowanego, aluminium, a także polietylenu sieciowanego. 

Model ten to z pewnością jedna z najciekawszych ofert z uwagi na bardzo dobre parametry robocze, ale i nie tylko. Warto zauważyć, że sprzęt charakteryzuje się atestem PZH, a dodatkowo jest często rekomendowany przez instalatorów. To, w połączeniu ze świetną specyfikacją i wysokimi ocenami, daje nam dostęp do nadzwyczaj ciekawej alternatywy.

 • Bardzo dobra cena;

 • Wysokie maksymalne ciśnienie robocze;

 • Świetne pozostałe parametry techniczne;

 • Atest PZH i rekomendacje profesjonalistów.

 • Dostępna w sztukach o małym metrażu bieżącym;

 • Konstrukcja trójwarstwowa.

 •  

RURA DO PODŁOGÓWKI 16X2mm CZERWONA 600m 95st.C

rura ogrzewanie podłogowe

Atrakcyjna cena za dużą ilość metra bieżącego? W takim razie czerwona oferta od firmy Vesbo powinna przypaść nam do gustu. Jest to propozycja przygotowana do pokrycia 600 metrów kwadratowych. Charakteryzuje się najnowocześniejszą technologią, co przekłada się na mocniejszą i bezpieczniejszą konstrukcję, a także pewność, że nawet po wielu latach rura będzie dalej bezawaryjnie służyć domostwu. Opcja ta charakteryzuje się wieloma zaletami, a dzięki niskiej wadze i nietoksycznym materiałom jest bardzo łatwa i bezpieczna w instalacji.

Zacznijmy jednak od najistotniejszych parametrów. Przede wszystkim rura została zaprojektowana przy wykorzystaniu polietylenu. Nie jest to jednak standardowy polietylen, bo charakteryzuje się on zwiększoną odpornością na temperaturę typu drugiego. To oznacza, że produkt jest w stanie poradzić sobie z maksymalną temperaturą pracy na poziomie nawet i 95 stopni Celsjusza. Rzecz jasna w celu zagwarantowania bezproblemowego użytkowania sprzętu, eksperci postanowili zabezpieczyć zewnętrzną warstwę przy użyciu bariery antydyfuzyjnej.

Ponadto, produkt charakteryzuje się bardzo dobrymi opiniami i szeregiem zalet. Przede wszystkim przepuszczalność tlenu do układu jest znacznie zredukowana (dzięki warstwie EVOH). Co więcej, osad się nie tworzy, co gwarantowane jest przez gładkie powierzchnie ścianek wewnętrznych. Rura ta jest też odporna na korozję, a zgodność z normą PN-EN ISO 22391-2 przekłada się na bezpieczeństwo i łatwość w aplikacji, a także pewność jakości. 

 • Bardzo dobra jakość wykonania;

 • Wiele zalet wyróżniających ofertę od konkurencji;

 • Dosyć dobra cena za metr bieżący;

 • Bardzo duża maksymalna temperatura pracy i ciśnienie pracy.

 • Brak atrakcyjnego opakowania z rozwijakiem w cenie.

RURA ALU PEX 16×2,0 mm PEX/AL/PE 100 mb

wąż do podłogówki

Jedna z najciekawszych ofert pod względem cenowym to bez wątpienia rura PXPRE16-100, która przygotowana została przez producentów. Sprzęt ten charakteryzuje się bardzo dobrym wykonaniem, chociaż zestawienie materiałowe wskazuje na trójwarstwową konstrukcję. Co ciekawe, ta rura dostępna jest w bardzo niewielkich jak na tego typu produkty elementach, bo zamiast 300 czy 600 metrów bieżących, istnieje możliwość zakupienia wyłącznie 100 mb. Jeśli jednak sprawdzimy cenę za metr, to okazuje się, że oferta jest nadzwyczaj atrakcyjna. 

Ta rurka do ogrzewania podłogowego może nam zaoferować bardzo dobre parametry pracy. Wystarczy tylko spojrzeć na dane techniczne, gdzie maksymalne ciśnienie wynosi aż 1 Mpa, czyli 10 bar. Co ciekawe, maksymalna temperatura to 80 stopni Celsjusza, a więc w porównaniu z konkurencją jest to wynik akceptowalny. Warto też, rzecz jasna, zwrócić uwagę na sam montaż. Nie jest on zbyt uciążliwy, co znacznie powinno poprawić atrakcyjność oferty.

Choć z pewnością opcja ta wydaje się ciekawa i atrakcyjna cenowo, to musimy pamiętać o bardzo niewielkich długości rury. Na szczęście producent oferuje nam też nieco dłuższe zwoje, lecz wtedy cena nie jest już tak ciekawa. Jest to jednak wciąż bardzo atrakcyjna oferta warta rozważenia.

 • Bardzo dobra cena za metr bieżący przewodów do ogrzewania podłogowego;

 • Duże maksymalne ciśnienie;

 • Łatwy montaż.

 • Przy wybraniu oferty o większym metrażu cena nie staje się bardziej atrakcyjna. 

 •  

Artykuły

Dalej nie wiesz jaka rura do podłogówki będzie najlepsza? Sprawdź poniższe porady i wybierz ofertę o najciekawszych parametrach! 

Odpowiednia instalacja ogrzewania podłogowego wymaga przede wszystkim najwyższej klasy materiałów i wyposażenia, ale też i profesjonalnych montażystów. To w ten sposób możemy bez najmniejszych problemów cieszyć się z zalet, jakie niesie ze sobą ogrzewanie tego typu. Warto jednak pamiętać, że wąż do podłogówki to jedna z najistotniejszych części montażu, dlatego znalezienie odpowiedniego produktu jest nadzwyczaj kluczowe.

Z tego względu należy wiedzieć które parametry odgrywają najważniejszą rolę, a z których możemy zrezygnować. Co więcej, bardzo ważne jest też przyjrzenie się specyfikacji i danym technicznym. Te też odegrają nadzwyczaj ważną rolę i pozwolą oszacować czy wybrany przez nas produkt może charakteryzować się niezawodną i odpowiednią pracą przez lata.

Rzecz jasna każda rura do podłogówki musi też charakteryzować się odpowiednią konstrukcją. Nie mniej istotną rolę odgrywać będzie też wielowarstwowa konstrukcja. A też nie możemy zapomnieć o tym, że nadzwyczaj istotne jest uwzględnienie w naszych poszukiwaniach opinii innych użytkowników, w tym specjalistów od montażu ogrzewania podłogowego. Ciekawych informacji udzieli nam także poniższy artykuł:

https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/a/18156-16-bledow-podczas-wykonywania-ogrzewania-podlogowego

rury do ogrzewania podłogowego ranking

Konstrukcja najważniejsza

Wybierając propozycję charakteryzującą się jak najlepszymi parametrami nie sposób pominąć najbardziej kluczowej rzeczy związanej z zakupem tego typu produktu, mianowicie konstrukcji. To właśnie odpowiednio zaprojektowana i skonstruowana rura ogrzewania podłogowego odpowiada za bezawaryjną pracę, a to jest sprawa najwyższej wagi w przypadku montażu ogrzewania podłogowego. 

Rzecz jasna konstrukcja to przede wszystkim zastosowanie wielowarstwowej obudowy. Dzięki takiemu zabiegowi każda warstwa odpowiada za dostarczenie rurom odpowiednich właściwości. Znacząco podwyższa to wytrzymałość. Dobrym przykładem jest łączenie polietylenu z warstwą wiążącą i z osłoną antydyfuzyjną. Niekiedy wykorzystuje się też domieszkę aluminium celem wzmocnienia całej konstrukcji.

RURA WAVIN KAMELEON PE-RT/EVOH/PE-RT 16x2MM 600 M
rury do ogrzewania podłogowego ranking

RURA DO PODŁOGÓWKI 16X2mm CZERWONA 600m 95st.C
rura ogrzewanie podłogowe

Dalej, sprawdź kluczowe parametry robocze

Wybierając rury do podłogówki bardzo ważną rolę odegra zweryfikowanie specyfikacji, jaką może pochwalić się dany model. I chodzi tutaj przede wszystkim o ciśnienie pracy, a także temperaturę – roboczą, maksymalną i awarii. To te wartości wskazują jak wydajna i trwała jest propozycja i czy rzeczywiście poradzi sobie z długim i częstym użytkowaniem systemu cieplnego.

Temperatura robocza powinna wynosić nie mniej niż 60 stopni Celsjusza, natomiast maksymalna może sięgać nawet i 80 stopni Celsjusza. Temperatura awarii to natomiast 100 stopni Celsjusza i nie mniej. W ten sposób ograniczamy szansę na uszkodzenie rury spowodowane zbyt wysoką temperaturą znajdującą się w wężykach.Co więcej, nie mniej istotną rolę odegra też współczynnik rozszerzalności i przewodności cieplnej. Tutaj zachęcamy do sprawdzenia konkretnych parametrów u producenta i porównanie ich z konkurencją.

Dodatkowe cechy też ważne

To jednak nie wszystko, co ma wpływ na atrakcyjność danego rozwiązania. Jak dobrze wiemy, istnieje wiele różnych produktów i firm specjalizujących się w produkcji rur grzewczych. Aby jednak mieć pewność, że produkt jest w stanie dostarczyć nam jak najlepszych parametrów, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na właściwości, jakie producent deklaruje.

Bardzo często firmy chwalą się tym, że wysokiej jakości rury grzewcze są bardzo elastycznie. A to znacznie ułatwia układanie rur – nawet w niskich temperaturach. Co więcej, odpowiednio wykonane rury są też stosunkowo lekkie, a to także jest nie bez znaczenia. Rzecz jasna musimy pamiętać, że rury powinny też charakteryzować się odpowiednią odpornością na korozję. Czasami też rury są znacznie gładsze wewnątrz, a to znacznie redukuje osadzanie się osadu.

RURA ALU PEX 16×2,0 mm PEX/AL/PE 100 mb
wąż do podłogówki
Rura wielowarstwowa PEX/AL/PE 16×2 ALU PEX 200 mb
rura do ogrzewania podłogowego opinie

Opinie rury ogrzewania podłogowego

Feedback pochodzący od profesjonalnych montażystów to kolejny sposób na sprawdzenie czy produkt sprawdzi się w naszych rękach czy też nie. Wieloletnie doświadczenie w danym fachu ma bardzo spore znaczenie w wyborze produktu idealnego, bo jeśli montażyści mieli możliwość układania różnorodnych rur, to z pewnością mają wyrobione zdanie o wielu modelach. Jeśli więc któryś im szczególnie zapadł w pamięć i często do niego wracają, to może to dobrze świadczyć o łatwości montażu, ale i nie tylko.

Wysokie oceny to także wskazanie na niską awaryjność. Co więcej, użytkownicy mogą też potwierdzić nietoksyczność materiałów użytych do produkcji czy też rzeczywistą prostotę montażu. Warto też zauważyć, że nierzadko firmy oferują pomniejsze gadżety czy też detale znacznie ułatwiające pracę z rurami jak, na przykład, opakowanie pozwalające na automatyczne rozwijanie rur bez profesjonalnego rozwijaka.

Zobacz też ranking głowic termostatycznych: https://majsterkujsam.pl/glowica-termostatyczna-wifi-opinie-ranking/

Rury do ogrzewania podłogowego – podsumowanie rankingu 2024

Zwycięzcą rankingu i prawdopodobnie najlepszą ofertą obecnie dostępna jest RURA KAN-therm PE-RT BLUE FLOOR 16X2mm 600m PEX +. To zestaw bardzo duży i dosyć drogi, aczkolwiek charakteryzuje się bardzo trwałą, pięciowarstwową konstrukcją. Co więcej, warto nadmienić, że rury grzewcze bardzo łatwo układać z uwagi na swoją elastyczność. Co więcej, właściwości produktu sprawiają, że sprzęt jest w stanie wytrzymać wiele.

Jeśli jednak poszukujemy opcji o nieco wyższym maksymalnym ciśnieniu roboczym czy też o wyższej temperaturze maksymalnej, to bez wątpienia takie produkt znajdziemy. Nie musimy nawet daleko szukać, bo i w tym zestawieniu pojawiły się opcje nieco droższe, aczkolwiek z nieco lepszymi parametrami. Warto też przyjrzeć się opcjom spoza rankingu mając na względzie wyżej wspomniane porady i wskazówki. Sprawdź ranking kamer termowizyjnych.

Artykuł powiązany: zgrzewarka do rur pp

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie rury do ogrzewania podłogowego wybrać
Average rating:  
 5 reviews
 by eras82

Jako, ze mam pompe ciepła zależało mi na dobrym systemie grzewczym. Kupiłem Wavin - majster pwiedzial,że to jedne z najlepszych na rynku, więc jestem zadowolony.

 by ew_ka R.

W gabinecie mam założone rury EX/AL/PE 16×2 ALU PEX 200. Zimą bylo ciepło, nie mogę narzekać.

 by valij

Z tego co wyczytalem rury Vesbo też będą ok, a cenowo wypadają o wiele lepiej niż konkurencja.

 by LAlaaa

Jestem na etapie budowy i hydraulik zalecił mi kupić dobre, lepiej droższe rury, żeby nie popękały i dogrzały pomieszczenia. Chyba wybiore ktoreś z pierwszych propozycji.

 by klar_15

Ryry KANtherm cechują sie bardzo dobrym przewodnictwem cieplnym. Sam mam w domu. Zimą bardzo dobrze ogrzewają pokoje.