Jak odpowietrzyć bojler elektryczny? Poradnik prok po proku

by

Jak odpowietrzyć bojler elektryczny? Sprawdź na czym polega odpowietrzanie bojlera 

Prawidłowa praca systemu odpowiedzialnego za podgrzewanie wody jest sprawą kluczową. Bojlery to nic innego jak pojemnościowe podgrzewacze wody. I choć wiele osób zastanawia się jaki elektryczny przepływowy podgrzewacz do wody wybrać, to jednak dostęp do ogromnej ilości ciepłej wody bez potrzeby czekania na jej podgrzanie jest ważnym warunkiem i czynnikiem przemawiającym właśnie za bojlerem. 

Niestety, czasami dochodzi do nieszczelności bądź po prostu innej usterki. Przez to sprzęt nie działa jak powinien. I choć zawsze powinniśmy naprawy pozostawić ekspertom, to przed wzięciem telefonu warto pomyśleć o odpowietrzeniu. Jest to zadanie, które możemy wykonać sami – o ile nie pojawią się nieprzewidziane komplikacje. Wtedy urządzenie, które ma za zadanie podgrzewać wodę w domu, będzie wymagało fachowej ręki.

Jednakże, w przeważającej ilości przypadków bojler można odpowietrzyć samemu i to bez doświadczenia. Niemniej jednak przyda nam się wiedza, szczególnie jeśli po raz pierwszy będziemy wykonywać tego typu zadanie. Oczywiście oznacza to, że musimy znać pewne podstawy. Jeśli więc nie wiedziałeś jaki bojler elektryczny energooszczędny wybrać bądź też do dziś nie znasz parametrów i sposobu działania, to warto sprawdzić jak taki sprzęt grzewczy działa. Na szczęście w poradniku omówimy podstawowy podział tych urządzeń, a także poruszymy temat przyczyn zapowietrzania. Później przedstawimy szczegółowy opis odpowietrzania. 

Zanim jednak zaczniesz odpowietrzać system centralnego ogrzewania, sprawdź jakie są dostępne rodzaje tego sprzętu i czemu w ogóle musimy go odpowietrzać

Prawidłowo działający bojler to podstawa, dlatego jeśli dojdzie do jego zapowietrzenia, należy jak najszybciej rozwikłać tę kwestię. Zapowietrzenie prowadzi do wielu problemów związanym z działaniem systemu grzewczego, jak i wodnego. Powietrze, które zacznie się gromadzić w bojlerze, znacznie utrudni przepływ wody. Ponadto, zmniejszy sprawność grzewczą. Ponadto, musimy pamiętać, że prowadzić to też może do spadku ciśnienia i do wielu innych problemów. 

Pamiętajmy natomiast, że zanim rozpoczniemy pracę z tym sprzętem, warto wiedzieć jaki typ bojlera mamy na wyposażeniu, a także czy w ogóle problemy ze sprzętem można zakwalifikować jako problem z zapowietrzaniem. Jednocześnie warto też dowiedzieć się czy niewłaściwa obsługa lub użytkowanie bojlera wpływa na jego zapowietrzanie się. A jeśli nie, to co innego może obniżać jego wydajność. 

Odpowietrzanie bojlera jest ważne, lecz najpierw warto sprawdzić jaki rodzaj urządzenia mamy zainstalowany

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jaki gazowy podgrzewacz wody wybrać czy też czym powinien się charakteryzować dobry zmiękczacz wody. Dlatego w Internecie jest tak wiele rankingów najlepszych zmiękczaczy wody i innych urządzeń tego typu. W przypadku bojlerów wyróżnić możemy kilka podstawowych rodzajów. Niestety, z uwagi na zasadnicze różnice między sposobem działania, a także zastosowaniem i konstrukcją, należy wiedzieć które z urządzeń mamy, aby później sposób odpowietrzania nie był dla nas zaskoczeniem.

jak odpowietrzyć bojler elektryczny

Najpopularniejsze bojlery to dwupłaszczowe, elektryczne, a także te z wężownicą i grzałką. Bojler dwupłaszczowy składa się, jak sama nazwa wskazuje, z dwóch płaszczy – jeden to wewnętrzny, drugi zewnętrzny. Między nimi znaleźć możemy przestrzeń na wodę, która jest podgrzewana przez dane źródło. Może to być, chociażby, pompa ciepła. 

Elektryczny bojler ma natomiast izolowany zbiornik, w którym znajdziemy grzałkę elektryczną. To ona odpowiada za przekształcanie elektryczności w ciepło. Dodatkowo zbiornik wyposażony jest w termostat, dlatego w momencie gdy woda straci docelową temperaturę, grzałka się włącza i automatycznie podgrzewa wodę. 

Jeszcze innym rozwiązaniem będzie bojler z wężownicą i grzałką, który gwarantuje podłączenie do źródła ciepła i sieci elektrycznej jednocześnie. Oznacza to, że woda w zbiorniku będzie podgrzewana przez przepływ ciepłej wody z wężownicy w momencie, gdy źródło ciepła jest włączone. Natomiast w sytuacji gdy jest wyłączone, wtedy grzałka elektryczna samoczynnie się włącza, aby podgrzać wodę. Dodatkowo grzałka załączy się automatycznie, jeśli źródło ciepła nie jest w stanie podgrzać wodę do odpowiedniej temperatury. 

Co wskazuje na to, że należy odpowietrzyć bojler?

Jeśli ryr w domu wydają dziwne dźwięki lub słychać szumy i piski, a także zaczynają bulgotać, to wtedy można mówić o problemach z ciśnieniem i ogrzewaniem. A to dwa najważniejsze powody świadczące o problemach z zapowietrzonym bojlerem. 

Bulgotanie i inne wyżej wymienione symptomy są po prostu znakiem, że w przepływie wody znajdują się bąbelki. Te zalegają i sprawiają, że wodę ciężej jest ogrzać, a jej ciśnienie jest znacznie niższe. Przez to wydajność całego systemu jest na o wiele gorszym poziomie. 

Dlaczego w ogóle dochodzi do zapowietrzenia instalacji elektrycznej tego typu? 

Skoro tyle jest problemów z bojlerami, to dlaczego by nie zacząć zastanawiać się jakie piecyki gazowe łazienkowe wybrać? Otóż dzieje się tak z uwagi na ich zalety. Niemniej jednak musimy pamiętać, że zapowietrzanie to nie jest rzadki, niespotykany problem. Tak naprawdę woda dostająca się do systemu grzewczego jest stosunkowo częstym widokiem. Należy przede wszystkim odnotować, że dzieje się tak z uwagi na niewielkie nieszczelności w łączeniach instalacji. Najczęściej ma to miejsce przy zaworze, rozgałęźniku lub kolankach.

Niemniej jednak nie tylko zawór czy inne wyżej wymienione elementy są odpowiedzialne za przeniki powietrza. Do takiej sytuacji może też dochodzić w momencie, gdy rury zostały nieprawidłowo zabezpieczone, a dodatkowo są wykonane z tworzyw sztucznych jak, chociażby, polietylen czy polibutylen. 

Czasami sam dostawca wody może być odpowiedzialny za zapowietrzanie. Woda z kranu, która płynie do naszego gospodarstwa domowego, jest do pewnego stopnia utleniona. Jeśli w bojlerze dojdzie do nagłego podwyższenia temperatury, to wtedy z cieczy zacznie wydostawać się uwięzione powietrze. 

Jak prawidłowo odpowietrzać bojler i pompę centralnego ogrzewania? Instrukcja krok po kroku

Jak widzicie, kwestii kluczowych dla prawidłowego przygotowania się do odpowietrzania bojlera jest całkiem sporo. Te pojemnościowe podgrzewacze wody mogą się znacząco różnić od siebie. A to oznacza, że w celu przeprowadzenia prawidłowego procesu odpowietrzania, musimy poznać różnice pomiędzy poszczególnymi typami bojlerów. Na szczęście mamy to za sobą. Jak jednak powinno wyglądać samo odpowietrzanie?

Otóż kwestia ta może być całkiem różna i w dużej mierze zależy od tego czy mamy bojler wyposażony w odpowietrznik czy też nie. Jeśli tak, to tak naprawdę wystarczy stopniowo odkręcać odpowietrznik i chwilę odczekać. W sytuacji gdy tego odpowietrznika nie ma, warto zapoznać się z niżej wymienionymi krokami.

Oczywiście jeśli w jakimkolwiek momencie uznamy, że zadanie nas przerasta bądź obawiamy się nieprawidłowego wykonania zadania,, to zawsze pozostaje nam pomoc fachowca. A ręka specjalisty, choć czasami kosztowna, znacznie szybciej upora się z tym problemem i zagwarantuje prawidłowe ukończenie odpowietrzania. 

Jeśli mamy odpowietrznik, to bardzo dobrze. Jeśli nie, czeka nas parę dodatkowych kroków 

Choć jest to zadanie trudniejsze, to jednak dalej jest ono możliwe do wykonania. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić czy w dokumentacji, którą otrzymaliśmy od producenta, jest dostarczona informacja o sposobie przeprowadzenia odpowietrzania. Czasami znajdują się tam bardzo ważne dane, które umożliwią nam znacznie lepszą obsługę bojlera. Kolejnym krokiem będzie weryfikacja naszego urządzenia. Rozpoznanie się w konstrukcji znacznie ułatwi nasze zadanie z uwagi na fakt, że umożliwia szybsze zlokalizowanie zaworu bezpieczeństwa. 

Aby w końcu zapowietrzony bojler odpowietrzyć, należy najpierw odłączyć zbiornik od zasilania 

Oczywiście pierwsza i niezwykle istotna czynnością, jaką należy wykonać po przed odpowietrzeniem bojlera to jego odłączenie od sieci. To kwestia kluczową z uwagi na fakt, że podczas wykonywania tego zadania istnieje spore ryzyko porażenia prądem. Aby więc nie ryzykować, należy odłączyć urządzenie od prądu. Oczywiście warto tutaj też odnotować, że wszelkie prace z bojlerem powinniśmy uprzedzić zamknięciem zaworów, które doprowadzają do sprzętu wodę.

Oczywiście musimy też wiedzieć, że bojler musi być pusty

Gdy już zadbamy o nasze bezpieczeństwo, czas. Przejść do opróżniania bojlera. Teraz szukamy zaworu bezpieczeństwa. Zazwyczaj zlokalizowany jest on na dole lub pod spodem urządzenia. Niemniej jednak lepiej zweryfikować te informacje w instrukcji dostarczonej przez producenta. 

Zawór należy bardzo powoli odkręcać i robić to stopniowo. Jeśli będziemy postępować zbyt gwałtownie, zaleje nas silny i bardzo duży strumień wody. A to może skończyć się zalaniem pomieszczenia. Jeśli dodatkowo nasz bojler ma bardzo duży zbiornik, to zalanie pomieszczenia może być tym bardziej problematyczne. 

Czas, jaki musimy poświęcić na opróżnianie zbiornika, wynosi od kilkunastu minut do nawet kilku godzin i jest w dużej mierze zależny od pojemności bojlera. Warto zauważyć, że nie musimy obserwować tego procesu cały czas. Jeśli podłączymy wąż ogrodowy do odpływu bojlera, to woda będzie swobodnie płynąć do kanalizacji czy zbiornika. 

Przed nami ostatnia prosta, czyli napełnianie wody

Po wypuszczeniu wody, należy zamknąć zawór bezpieczeństwa, a następnie odkręcić zawór odpowiedzialny za wodę doprowadzającą. Pozwoli to ponownie napełnić bojler. Gdy będziemy go napełniać, należy obserwować czy nie pojawiają się wycieki i czy wszystko przebiega pomyślnie. Ostrożność i stosowanie się do zaleceń producenta jest kluczowe, gdyż nieodpowiednie napełnianie może doprowadzić do uszkodzenia samego bojlera bądź też i całej instalacji hydraulicznej. 

Zarówno pionowy jak i poziomy bojler można szybko i sprawnie odpowietrzyć, ale wtedy potrzebny będzie fachowiec 

Proces odpowietrzania to nic innego jak opróżnienie i ponowne uzupełnienie wody. Niemniej jednak czasami pojawiają się awarie czy też inne usterki. I choć takie sytuacje nie są za częste, to jednak w przypadku wystąpienia problemu jego następstwa mogą być bardzo kosztowne. Dlatego jeśli nie jesteśmy przekonani co do naszych własnych umiejętności, możemy skorzystać z pomocy fachowca.

Ich wiedza i doświadczenie na ten temat gwarantuje bezproblemowe rozwiązanie problemu. Dodatkowo mogą zdiagnozować inne nieprawidłowości czy też wyłapać błędne działania bądź niewidoczne na pierwszy rzut oka uszkodzenia. Oczywiście fachowiec jest też w stanie zagwarantować rozwiązanie problemu znacznie szybciej niż w przypadku pracy amatora. 

Teraz wiesz jak sprawdzić bojler, jak go odpowietrzyć, a także dlaczego co jakiś czas się zapowietrza

Jeśli zapoznałeś się z artykułem, to w takim razie wiesz doskonale dlaczego dochodzi do zapowietrzania się bojlerów, czym charakteryzuje się urządzenie w takiej kondycji, a także co należy zrobić, aby je odpowietrzyć. Prawidłowe ciśnienie i ciepła woda to sprawa kluczowa, dlatego nie powinniśmy dopuszczać do nieprawidłowości w działaniu bojlera. 

Samodzielnie odpowietrzanie bojlera jest możliwe i nie wymaga ekspertyzy czy też zaawansowanej wiedzy. Niemniej jednak należy odnotować, że w celu wykonania tego zadania poprawnie, powinniśmy postępować zgodnie z instrukcją producenta, a także wyżej wspomnianymi wytycznymi. Pozwolą na bezpieczne i skuteczne odpowietrzenie bojlera bez ryzyka zalania mieszkania czy też porażenia prądem. 

 

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak odpowietrzyć bojler elektryczny
Average rating:  
 0 reviews