Ile prądu zużywa panel grzewczy na podczerwień ogrzewając?

by

Panele grzewcze na podczerwień – zużycie prądu

W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o wpływie ogrzewania na środowisko, ale też na domowy budżet. Rosnący koszt ogrzewania przekłada się na zwiększone zainteresowanie ekologicznymi źródłami ogrzewania. Poszukujemy urządzeń pasywnych i energooszczędnych. Jednym z takich rozwiązań jest ogrzewanie na podczerwień, opieracące się na systemie elektrycznym. Promienniki na podczerwień zyskały na popularności w ciągu ostatnich kilku lat. Co prawda nie są jeszcze standardem jeżeli chodzi o termomodernizację. Nie mniej jednak wiele osób szuka informacji o tym, jak działa promiennik podczerwieni, czy fale elektromagnetyczne są bezpieczne, a także ile prądu zużywa elektryczny promiennik podczerwieni. W naszym artykule postaramy się przybliżyć wymienione zagadnienia i rozwiać wątpliwości, co do atrakcyjności i opłacalności inwestycji. Przede wszystkim odpowiemy na pytanie czy ogrzewanie podczerwienią jest rozwiązaniem ekonomicznym, czy może lepiej zainwestować w klasyczny grzejnik czy też ogrzewanie podłogowe.

Czym są grzejniki na podczerwień?

Promiennik podczerwieni to nowoczesne urządzenie w postaci panelu ściennego. Jest to system ogrzewania elektrycznego, Wydawałoby się zatem, że koszt ogrzewania za pomocą pradu będzie wysoki. Nic bardziej mylnego, wystarczy przeczytać o podstawach działania paneli na podczerwień oraz wykonać proste obliczenia. Zacznijmy od porównania zasady emitowania ciepła przez promiennik podczerwieni. Zasada działania paneli polega na oddawaniu ciepła wyłącznie przedmiotom, meblom, ścianom i ludziom, nie zużywając energii na ogrzewanie powietrza w pokoju. Ciepło oddawane przedmiotom za sprawą fali podczerwieni przekłada się na to, że osiągają one wyższą temperaturę niż otoczenie. W przypadku tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego najwyższą temperaturę osiąga nośnik ciepła – grzejnik, a im dalej od niego odejdziemy tym odczucie ciepła będzie słabsze. Używanie tradycyjnego systemy grzewczego nie sprawdzi się zatem do ogrzewania dużych powierzchni. W dodatku efektywność grzania klasycznym grzejnikiem maleje wówczas gdy na drodze emitowanego ciepła stanie przegroda, np. mebel, kanapa, sofa. W takiej sytuacji przenikanie ciepła do otoczenia jest bardzo małe, wręcz nieodczuwalne przez człowieka. Wówczas nawet najlepszy termostat nie sprosta zadaniu. Całe ciepło zostanie zatrzymane przez przegrodę. Innym rozwiązaniem jest powszechnie znane ogrzewanie podłogowe, które wydaje się być dość ekonomicznym i dobrym pomysłem. Problem tkwi natomiast w tym, że źródłem ciepła jest podłoga, która nagrzewa się najbardziej, a wyższe partie pomieszczenia pozostają chłodniejsze. Sprawia to, że najbardziej ciepłe są nasze stopy i nogi, a pozostałe części ciała pozostają chłodniejsze lub zupełnie zimne. Przegrzanie kończyn dolnych może prowadzić do powstania opuchlizny, mrowienia oraz zwyczajnego dyskomfortu i złego samopoczucia. Uzyskanie stałej temperatury w pokoju oraz jednomiernego odczucia ciepła uzyskamy natomiast za pomocą ogrzewania panelami na podczerwień. Promienniki zapewnią komfort cieplny w krótszym czasie niż zwykłe grzejniki. Panele wyposażone w termostaty pozwolą dostosować temperaturę do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu można dowolnie sterować ciepłem. Przedstawione zasady ogrzewania odróżniają nagrzewanie infrared od tradycyjnych sposobów ogrzewania, a także sprawiają, że coraz wiecej konsumentów decyduje się na taki model grzewczy domu.

energooszczędne grzejniki elektryczne

W tym miejscu warto wspomnieć również o estetyce. Producenci oferują bowiem całą gamę barw oraz wzorów. Na rynku znajdziemy promienniki w jednolitym kolorze, ale są również takie wyglądające jak obraz. Odpowiednio dobrana grafika i kolorystka sprawią, że promiennik stanie się nie tylko źródłem ogrzewania domu, ale również piękną ozdobą. Ponadto promienniki na podczerwień są bardzo łatwe i szybkie w montażu, a uchwyty niemalże niewidoczne, co jest ich dodatkowym atutem.

Jak wyglądają koszty zużycia energii ?

Panele grzewcze na podczerwień to zdecydowanie duży krok w kierunku energooszczędności. lle zatem będą wynosić rachunki za energie elektryczną po ich montażu ? Czy miesięczne koszty ogrzewania będą niższe i atrakcyjne do konsumenta ? Czy aby na pewno jest to efektywne źródło ciepła?

Zacznijmy od tego, że pobór energii zależy przede wszystkim od mocy nominalnej urządzenia. Im wyższa moc tym wyższy pobór prądu, a co za tym idzie wzrost kosztów. Należy zatem dobrać urządzenie dostosowane do m3 ogrzewanej powierzchni. Niezbędne będą pewne obliczenia. Zacznijmy od wyliczenia kubatury ogrzewanej na podczerwień. Powierzchnię pomieszczenia w m2 mnożymy przez wysokość (np. 10 m2 x 2,75 m). W ten sposób otrzymujemy kubaturę w m3 (np. 27,5m3). Następnie uzyskaną wartość mnożymy przez odpowiedni współczynnik:

  • dla domów nieocieplonych – 35W,
  • dla domów ocieplonych – 20W

Na podstawie powyższego przykładu uzyskamy wartość 550 W. Oznacza to, że do ogrzania pokoju o powierzchni 10 m2 potrzebujemy promiennika podczerwieni o mocy ok. 550 W. Promiennik pracując przez 1 godzinę zużyje 0,55 kWh. Teraz wystarczy tylko pomnożyć ilość zużytej energii przez cenę za k Wh u naszego operatora energii. Jeżeli 1 kWh kosztuje 0,70 zł, wówczas koszt pracy urządzenia przez 1 h wyniesie 0,38 zł. Warto zaznaczyć, że do uzyskania komfortowej temperatury w pokoju panel będzie musiał być włączony średnio 2 – 3 h, zatem koszt ogrzewania zwiększy się, ale w nieznacznym stopniu. Oczywiście są to założenia wyłącznie teoretyczne. Weźmy pod uwagę, że w praktyce wpływ na zużycie prądu będzie miał między innymi rodzaj zakupionego urządzenia, szczelność drzwi oraz okien w pomieszczeniu, wentylacja, a także izolacja całego budynku. Zastosowanie ogrzewania elektrycznego w nowoczesnym budownictwie z dobrą izolacją, nie powinno przysparzać problemów. Ogrzewanie starego budynku posiadającego gorszą izolację termiczną, sprawia, że dostosowane tego typu ogrzewania domu staje się trudniejsze i droższe. Co więcej efektywność oddawania ciepła między dobrej klasy pojemnikiem a tym najtańszym odpowiednikiem kwarcowym może być znaczna. Sprzęt o większej mocy i lepszej efektywności zalecamy do ogrzewania powierzchni dużych i takich, w których często spędzamy czas (np, sypialnia, salon). Z kolei tańsze nośniki ciepła na podczerwień warto dobierać do pokojów mniejszych lub rzadziej użytkowanych, w których komfort termiczny nie musi zostać zachowany przez długi czas.

Szacuje się, że wymiana konwencjonalnego ogrzewania na podczerwone przekłada się na oszczędności rzędu 30 – 70%. Czy jest to zatem tanie ogrzewanie ? Odpowiedź wydaje się być jednoznaczna. Termomodernizacja, nawet w postaci wymiany grzejników, zawsze się opłaca. Uzyskanie komfortowych temperatur w sezonie grzewczym będzie miało dobry wpływ nie tylko na nasz portfel, rachunki za prąd, ale również codzienne samopoczucie i zdrowie. Promieniowanie to przyszłościowy i energooszczędny system ogrzewania mieszkań i domów. Niebywałym atutem jest również to, że wygląd promiennika można dostosować do miejsca montażu i wystroju wnętrza, dzięki czemu przyozdobi nasz energooszczędny i ekologiczny dom. Może być również wykorzystywany w rolnictwie do dogrzewania większych budynków, w których stosowanie grzałek przekłada się na wysoki koszt miesięczny utrzymania gospodarstwa. Ogrzewanie na podczerwień pozwoli zatem oszczędzić energię zarówno w domu jak i gospodarstwie.

 

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Ile prądu zużywa panel grzewczy na podczerwień ogrzewając?
Average rating:  
 0 reviews