Jak działają grzejniki na podczerwień – najnowsze ogrzewanie na podczerwień wytłumaczone

by

Co to jest ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień to jeden z innowacyjnych rozwiązań w nowoczesnych domach, mieszaniach, a także budynkach gospodarczych. Źródłem ciepła są promienniki podczerwieni, wykonane z metalu lub ceramiki. Panele stanowią formę płyt montowanych do powierzchni. Ich prosta forma i design idealnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. Ponadto na rynku dostępne są panele w formie obrazów lub luster, które można dopasować do wystroju wnętrza pomieszczeń, w których mają zostać zamontowane. W ich wnętrzu znajdują się nowoczesne włókna węglowe produkowane za pomocą nanotechnologii. Włókna węglowe zamienianą dostarczony prąd na ciepło.

Jakie są rodzaje grzejników na podczerwień?

Grzejniki na podczerwień instalowane są w różnych pomieszczeniach, można je zawiesić na ścianie, suficie bądź podłodze. Najczęściej stosuje się jednak montaż na ścianie. Ułożenie paneli na podłodze pełni swego rodzaju formę ogrzewania podłogowego, jednak zasada działania jest inna. Bez względu na lokalizację, podstawowym wymaganiem do ich montażu jest posiadanie źródła prądu w pobliżu promiennika. Wystarczy włączyć panel do prądu a ten w krótkim czasie dostarczy przyjemne ciepło użytkownikom. Promienniki stosuje się głównie w domach i mieszkaniach, ale coraz częściej wykorzystywane są w rolnictwie, gdzie sprawdzają się jako źródło ciepła dla zwierząt hodowlanych. Urządzenia wykorzystują wyłącznie energię elektryczną, dzięki czemu wpisują się w trend ekologicznych i energooszczędnych domów. Nawet najtańsza rura do ogrzewania podłogowego jest dużo droższa niż grzejnik na podczerwień.

Grzejnik na podczerwień – koszty

Ogrzewanie podczerwienią to nie tylko dostarczanie ciepła, ale i oszczędności finansowe. Panele grzewcze są najbardziej efektywnym rodzajem ogrzewania elektrycznego. Dzięki temu, że osiągają temperaturę i oddają energie w krótkim czasie zużycie prądu jest mniejsze niż w przypadku tradycyjnych grzejników. Przekłada się to na energooszczędność. Ponadto producenci dbają o to, aby jak najwięcej zużytego prądu było zamienione na ciepło. Przy zastosowaniu dobrze dobranego sprzętu rachunki za energię można zmniejszyć nawet o 70%.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień ?

W przypadku ogrzewania podczerwienią zasada działania oparta jest na emitowaniu fal elektromagnetycznych, które padają bezpośrednio na meble i ludzi. Promienniki zamieniają pobraną energię elektryczną na energię cieplną w postaci promieni, a te ogrzewają najpierw przedmioty i ludzi. Długa fala podczerwona ogrzewa również powietrze siłą tarcia w całej kubaturze pomieszczenia. Ponadto od nagrzanych przedmiotów ogrzewa się powietrze, a to potęguje równomierny rozkład temperatury. Za pomocą tych nowoczesnych rozwiązań system konwekcji został wyeliminowany. Panelowe płyty grzewcze od frontu osiągają temperaturę ok. 85 – 95 stopni Celsjusza. Wbudowane termostaty pozwalają utrzymać pożądaną temperaturę otoczenia w zakresie od 5 do 30 stopni Celsjusza. Zasada przekazywania ciepła do pomieszczenia sprawia, że człowiek odczuwa przyjemne ciepło w krótkim czasie, podobnie jak podczas przebywania na słońcu. Promienniki podczerwone mają za zadanie ogrzewać ludzi promieniowaniem wprost na nich. Nagrzewanie promieniami słonecznymi jest niemalże identyczne jak podczerwień z paneli grzewczych. Promienie słoneczne również przekazują ciepło bezpośrednio organizmom żywym, zapewniając komfort termiczny.

Różna długość fali podczerwonych docierająca do bliżej i dalej położonych przedmiotów wpływa na równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Wyróżnia to sposób ogrzewania podczerwienią od tradycyjnego systemu. Standardowe grzejniki wykorzystują zasadę konwekcyjnego przekazywania ciepła. Polega to na ogrzewaniu mas powietrza wędrujących od dołu do góry pomieszczenia. Konwekcja powoduje, że najwyższą temperaturę osiągają przedmioty znajdujące się blisko grzejnika. W dużych pomieszczeniach sprawia to ogromny problem, ponieważ część pokoju może okazać się niedogrzana. Zwiększa się wówczas zapotrzebowanie na ciepło, a to przekłada się na większe zużycie czynnika grzewczego. Ponadto jeżeli na drodze przewodzenia ciepła stanie przegroda w postaci mebli, energia jest przekazywana w minimalnym stopniu do otoczenia. W przypadku pojedynczego grzejnika tradycyjnego w sezonie grzewczym, duże pokoje zazwyczaj pozostają niedogrzane, a mury wilgotne. To prosta droga do rozwoju pleśni na ścianach, podłogach oraz sufitach. Ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego sprawia, że bezpośrednio ogrzewane są ściany, podłoga i sufit. Rozgrzane mury pozostają suche i ciepłe, dzięki temu eliminujemy problem wilgoci i rozwoju grzybów. Ograniczenie cyrkulacji powietrza w pokojach wpływa natomiast na poprawę samopoczucia osób z alergią na kurz i roztocza. Znajdując się w pomieszczeniu powietrze nie nagrzewa się nadmiernie, ograniczony zostaje jego rucha, a co za tym idzie, ograniczony zostaje ruch kurzu i roztoczy. Podczerwień z jednej strony ma za zadanie ogrzewać pomieszczenia, a z drugiej strony przynosi również korzystny wpływ na zdrowie, Warto dodać, że promieniowanie podczerwone stosowane jest w inkubatorach dla noworodków. Komfort cieplny dzieci i noworodków wpływa bowiem na ich rozwój oraz podtrzymanie funkcji życiowych. Emitowanie ciepła podczerwieni znalazło również zastosowanie w niwelowaniu bólu reumatycznego, stawów, mięśni, a także nerwobóli. Ciepło wpływa na organizm człowieka relaksacyjnie i odprężająco, dzięki temu eliminujemy uczucie napięcia mięśniowego i stresu.

Czy warto zdecydować się na tego typu ogrzewanie ?

Zgodnie z tym co zostało przedstawione wcześniej, panele grzewcze na podczerwień mogą przynieść szerokie spektrum korzyści – od finansowych po zdrowotne. Jak już wspomnieliśmy wcześniej promienniki zużywają mniej prądu od tradycyjnych grzejników. W zależności od wielkości pomieszczeń oszczędności miesięczne mogą sięgać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Największą różnicę odczuwają posiadacze dużych domów, w których do osiągnięcia komfortowych temperatur musieli zużyć duże ilości gazu bądź węgla. W połączeniu z panelami fotowoltaicznymi nowoczesny dom może sta ć się zupełnie pasywny i ekologiczny. Wówczas rachunki za prąd w miesiącach letnich, w których własna produkcja prądu jest największa, ograniczymy wyłącznie do opłat transmisyjnych. Rezygnując w całości z tradycyjnych źródeł grzewczych nie będziemy musieli obawiać się wysokich rachunków za gaz bądź węgiel. Panelowe płyty grzewcze są bardzo efektywne, ponieważ oddają energię cieplną praktycznie w 100 % przedmiotom i organizmom żywym. Odczucie ciepła zostaje osiągnięte w bardzo krótkim czasie, a więc skracamy czas pracy i poboru energii przez urządzenie. Dzięki temu, że ciepło zostaje przekazane przedmiotom, a te oddają je do pomieszczenia, temperatura pozostaje dłużej na stałym poziomie niż w przypadku przekazywania ciepła za pomocą grzejników. Ponadto podczerwień gwarantuje równomierny rozkład temperatury, co sprawia że możemy poczuć temperaturę otoczenia całym ciałem, eliminując uczucie zimnych stóp i dłoni. Ogromną zaletą jest również utrzymywanie ciepła ścian, sufitów i podłóg, dzięki czemu pozostają suche a to stwarza niekorzystne warunki rozwoju grzybów. Warto wspomnieć, że zarodniki grzybów obecne w pomieszczeniu przedostają się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Grzyby są źródłem rozwoju chorób płuc. Podczerwień jest także bezpiecznym źródłem ciepła. Zasilanie prądem ogranicza możliwość pożaru.

W większości domów system elektryczny zaprojektowany jest w taki sposób, że w przypadku awarii sieci (zwarcia) automatycznie wyłączona zostaje cała skrzynka rozdzielcza, potocznie mówiąc „wyskakują wszystkie korki”. Przedstawionych zalet jest wiele, ale czy są jakieś wady? Jedną z nich jest to, że podczerwień może nie sprawdzić się w domach o złej izolacji termicznej oraz nieszczelnych. Wówczas wyprodukowane ciepło będzie uciekać, panele będą pracować dłużej i intensywniej, co przełoży się na większe zużycie energii i wzrost kosztów ogrzewania. W starych domach termomodernizacja może okazać się kosztowna. Jeżeli mamy wątpliwości, czy nasz dom jest dobrze ocieplony i inwestycja się opłaca należy skonsultować się z fachowcem. Z pewnością rozwieje on wszelkie wątpliwości i pomoże dobrać urządzenia, które sprawdzą się w naszym domu, mieszkaniu czy też gospodarstwie. Warto poznać wszystkie za i przeciw, aby upewnić się, że promiennik będą dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Sprawdź również artykuł: Grzejnik konwektorowy zasada działania oraz zobacz jaka dobra zgrzewarka do rur pp jest naszym nr 1 w rankingu.

 

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak działają grzejniki na podczerwień - najnowsze ogrzewanie na podczerwień wytłumaczone
Average rating:  
 0 reviews