Ranking rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego w 2024 – Opinie

by

Jaki rozdzielacz do ogrzewania podłogowego powinieneś wybrać? Sprawdź najnowszy ranking 2024 roku i kolejne miesiące!

Każde urządzenie ma pewnego rodzaju jednostkę sterującą, która odpowiada za prawidłowe działanie całego systemu. W przypadku podłogówki, bez właściwie skonfigurowanego i ustawionego rozdzielacza, nie byłoby możliwe sprawne przesyłanie czynnika grzewczego. A to oznacza że nawet najlepszej jakości rury, które przecież nieraz przeglądaliśmy patrząc na rankingi rur do ogrzewania podłogowego, nie pomogłyby w sprawnym ogrzaniu domu.

Niemniej jednak znalezienie idealnego rozdzielacza to zadanie nieco bardziej skomplikowane niż mogłoby nam się wydawać. Przede wszystkim warto odnotować, że poszukiwania opcji idealnej zajmują całkiem sporo czasu nie tylko z uwagi na fakt, że nie każdy wie czego szukać. Dostępne na rynku produkty są bardzo zróżnicowane pod względem budowy, wykorzystanych materiałów, a także szczegółowych parametrów. 

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
Ferro stal nierdzewna 1

Ferro stal nierdzewna

9.9

Średnia

Allegro Logo
Rozdzielacz Hurtinstal 3 obwodow 1

Hurtinstal

9.8

Tania

Allegro Logo
CAPRICORN OPTIMUM11 1

CAPRICORN OPTIMUM11

9.7

Tania

Allegro Logo
Kan Therm Stal nierdzewna 1

Kan Therm

9.6

Droga

Allegro Logo
Wodan mosiezny 1

Wodan

9.5

Tania

Allegro Logo
Reiter Stal nierdzewna 1

Reiter

9.5

Tania

Allegro Logo

Aby więc wybrać opcję o najlepszych właściwościach, musimy najpierw zadbać o zweryfikowanie najlepszego produktu dla nas samych. Aby to zrobić, należy przede wszystkim zadbać o przyjrzenie się specyfikacji i parametrom danej opcji. Dodatkowo, bardzo ważny będzie feedback innych użytkowników. Oczywiście cena też jest istotna. Sprawdź więc który ogrzewania podłogowego rozdzielacz z regulacją będzie najlepszym rozwiązaniem dla naszego domu.

Najlepszy rozdzielacz do podłogówki? W takim razie wybór musi paść na Ferro stal nierdzewna

Ferro stal nierdzewna

Propozycja przygotowana przez firmę Ferro przeznaczona jest do 6 obwodowej instalacji. Produkt stosować możemy do ogrzewania z zaworami termostatycznymi, a także z przepływomierzami wykonanymi ze stali nierdzewnej. Jeśli chodzi o wyposażenie, jest to niemal kompletny zestaw, w którym jedynej rzeczy,której nie ma, to dodatkowe zawory z pozycji numer 7 wg. przedstawionych planów. Niemniej jednak zawory obrotowe, odpowietrzające, a także termostatyczne dostępne są w zestawie,

Tak bogata ilość elementów kluczowych do prawidłowego montażu urządzenia jest bardzo ważna z kilku powodów. Przede wszystkim oznacza to, że otrzymujemy gwarancję na wszystkie te elementy, a nie tylko na sam rozdzielacz. To jest o tyle ważne, że podczas awarii producent nie będzie migał się od odpowiedzialności tłumacząc to niewłaściwymi elementami dodatkowymi.

Choć stal nierdzewna nie jest najczęściej wybieranym materiałem w produkcji tych urządzeń, to jednak prawidłowa konstrukcja i relatywnie wysoka wytrzymałość przemawia na korzyść opcji. Niemniej jednak nie jest to tak tania opcja jak u konkurencji, przez co może nie przypaść każdemu do gustu. 

ok
 • Wysoka wytrzymałość;

 • W zestawie niemal wszystkie elementy dodatkowe;

 • Wysokie oceny użytkowników.

nook
 • Stosunkowo wysoka cena.

Alternatywa dla zwycięzcy to rozdzielacz do ogrzewania podłogowego Hurtinstal mosiężny

Rozdzielacz Hurtinstal 3 obwodow

Jeśli powyższa opcja nie przypadła nam do gustu z uwagi na ilość obwodów czy też wykorzystany materiał, to zawsze można pomyśleć nad ofertami alternatywnymi, jakie sklepy nam mogą zaoferować. Jedną z takich propozycji jest produkt przygotowany przez producenta Hurtinstal. Oferowany model gwarantuje nam przygotowanie do podłączenia instalacji 3 obwodowej. Jest to więc opcja przygotowana do znacznie mniejszych instalacji grzewczych. To przekłada się na atrakcyjniejszą cenę i wiele innych zmian.

Jak dobrze wiemy, im więcej obwodów dany rozdzielacz ma, tym jego cena rośnie. To oznacza, że ta propozycja przypadnie do gustu osobom poszukujących małego i budżetowego rozwiązania. Rozdzielacz przygotowany został z mosiądzu, a więc jest to oferta znacznie bardziej popularna na rynku niż te ze stali nierdzewnej. Oprócz tego, materiał ten jest tańszy. Niestety, wytrzymałość takiej opcji może nie być wystarczająca dla niektórych użytkowników.

Propozycja charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami, gdyż maksymalne ciśnienie robocze wynosi 10 bar, a maksymalna temperatura robocza 95 stopni Celsjusza. Rzecz jasna miejmy na względzie, że rury grzewcze nie mogą być zapatrywane w ciecz o temperaturze większej niż 50 stopni Celsjusza. Maksymalna temperatura robocza dotyczy samego rozdzielacza. Jeśli chodzi o inne istotne rzeczy, to produkt zyskał deklarację zgodności i PN-EN ISO 21003, a więc jest to opcja sprawdzona i wielokrotnie sprawdzona.

ok
 • Szereg certyfikatów i potwierdzeń informujących o jakości wykonania;

 • Atrakcyjna cena;

 • Bardzo dobre parametry;

 • Często rekomendowany przez innych kupujących.

nook
 • Przeciętna wytrzymałość;

 • Brak dodatkowych elementów na wyposażeniu.

Jeśli bardzo wysoka cena za rozdzielacz do podłogówki nie przeszkadza, to sprawdź kolejną firmę, czyli CAPRICORN OPTIMUM11

CAPRICORN OPTIMUM11

Wiele osób zastanawia się jak odpowietrzyć podłogówkę gdyż w niektórych przypadkach dochodzi do sytuacji, w której podłogówka nie grzeje. A to przecież najczęściej spowodowane jest niewłaściwym montażem bądź kiepskiej jakości instalacją. Z tego właśnie powodu zdecydowanie się na opcję od firmy Capricorn może wydawać się najatrakcyjniejszym rozwiązaniem, o jakim możemy pomyśleć.

Model Optimum dostosowany jest do 7 obwodów i jest to propozycja mosiężna. I choć wydawać by się mogło, że to spora cena za produkcję mosiężną, to jednak w zestawie otrzymujemy bardzo bogate zestawy. Przede wszystkim mamy tutaj belki mosiężne i zwory regulacyjne, które są wyposażone w przepływomierze. Ponadto, inne dostępne zawory to te z termoregulacją. Inne dodatkowe elementy to zawory odpowietrzające automatyczne i spustowe. Jedynie w zestawie brakuje zaworów kulowych.

Rozdzielacze zostały skonfigurowane tak, aby jak najskuteczniej pracowały z systemami ogrzewania płaszczyznowego. Te instalacje sterowane są zazwyczaj przez regulatory pokojowe do kontroli temperatury w pomieszczeniach. Ponadto, warto odnotować, że zawory termoregulacyjne na belce powrotnej oferują kompatybilność z siłownikami elektrycznymi M30x1,5. 

ok
 • Bardzo wysoka jakość wykonania pomimo mosiężnej konstrukcji;

 • Najwyższej klasy zawory i inne dodatki w zestawie;

 • 7 obwodów;

 • Kompletny rozdzielacz bez konieczności dozbrajania.

nook
 • Stosunkowo wysoka cena;
 • Mosiężny materiał.
 •  

Kan Therm Stal nierdzewna to kolejny rozdzielacz c.o przeznaczony do bardziej wymagających systemów i instalacji

Kan Therm Stal nierdzewna

Kolejnym atrakcyjnym rozwiązaniem, jeśli mamy bardzo dużo pętli do zasilenia jest opcja przygotowana przez firmę kan-therm. Oferta gwarantuje bardzo sprawny przepływ czynnika grzewczego. Oczywiście miejmy na uwadze, że produkt nie jest pozbawiony wad. Rozdzielacz oferuje, co prawda, sprawny obieg, lecz brak dodatków takich jak zawory odcinające, rotametry, czy innych elementów konstrukcyjnych sprawia, że mamy do naszej dyspozycji bardzo dobry, lecz stosunkowo drogi sprzęt bez wielu elementów dodatkowych. 

Zajmijmy się jednak kwestiami istotnymi. Mianowicie producent zastosował tutaj innowacyjną technologię, w której profil ze stali nierdzewnej o nieco większej średnicy wewnętrznej, lecz mniejszej grubości ścianki gwarantuje, że rozdzielacze mają niemal dwukrotnie większe możliwości hydrauliczne niż opcje mosiężne i to bez utraty wytrzymałości.

Warto tutaj nadmienić, że produkt jest kompatybilny ze śrubunkami przyłącznymi G3/4″ i przyłączkami o takiej samej wielkości. Z innych właściwości warto wspomnieć o możliwości obracania belek o 180 stopni bez demontażu rozdzielacza. Oprócz tego, laserowa numeracja na belkach i specjalnej naklejce sprawia, że identyfikacja obwodów jest bardzo prosta.  Sprzęt wymaga, co prawda, dopłaty do wielu elementów dodatkowych. Niemniej jednak jest to jeden z najwydajniejszych wariantów obecnie dostępnych na rynku w tym budżecie.

ok
 • Bardzo dobra jakość wykonania;

 • Świetna sprawność;

 • Wiele funkcji usprawniających działanie rozdzielacza.

nook
 • Wysoka cena.

Oczywiście warto też wybrać Wodan mosiężny Wodan, czyli bardzo dobry układ 6 obwodowy

Wodan mosiezny

Kolejną alternatywą dla ogrzewania grzejnikowego będzie opcja przygotowana przez firmę Wodan. I choć jest to propozycja mosiężna, to jednak znacznie niższa cena i bardzo bogaty komplet elementów sprawia, że jest to jedna z najciekawszych opcji mając na uwadze stosunek ilości elementów do wykonania i ceny. Jest to wariant 6 obwodowy, a więc zadaniem rozdzielacza będzie optymalny rozkład temperatury na wielu spiralach jednocześnie. 

Propozycja korzysta ze złączki pex 16 euroconus RTT6. W skład zestawu wchodzi naprawdę bardzo duża ilość akcesoriów dodatkowych. Dobrym tutaj przykładem jest belkga górna i dolna, a także uchwyty montażowe i śruby montażowe. W zestawach belek warto też wspomnieć o przepływomierzach, wkładkach termostatycznych, nyplach, a także o zespołach odpowietrzająco-spustowych z odpowietrznikami, które znajdują się zarówno w belce górnej, jak i dolnej.

Oczywiście opcja ma na wyposażeniu rotametr, a także zawór termostatyczny z pokrętłem i inne akcesoria. Sprzęt zyskuje pochlebne opinie wśród użytkowników, a dodatkowo ilość elementów objętych gwarancją sprawia, że to atrakcyjne rozwiązanie. Co ciekawe, jeśli szukasz opcji, którą najtaniej kupisz ze wszystkimi dodatkowymi elementami, to obecnie na rynku jest to jedna z lepszych propozycji.

ok
 • Bardzo bogaty zestaw;

 • Stosunkowo niska cena za ilość elementów dostępnych w komplecie;

 • 6 obwodów.

nook
 • Mosiężna konstrukcja.

Zestawienie na rok 2024 uzupełnia też Reiter

Reiter Stal nierdzewna

Jeśli potrzebujemy wyłącznie rozdzielacza, czyli interesuje nas wariant nieuzbrojony i atrakcyjnej cenie, to w takim razie bardzo dobrą opcją okaże się Reiter. Propozycja wykonana jest z mosiądzu, a więc to produkt o akceptowalnej jakości i wytrzymałości. Jest on bez wątpienia znacznie bardziej wytrzymały od tworzywa sztucznego, a cenowo nie ma zbyt dużej różnicy. Ponadto, produkt gwarantuje nam aż 6 obwodów, lecz producent dostarcza ogromną ilość innych propozycji, w tym opcje dostosowane do większych jak i mniejszych instalacji grzewczych.

Produkt bardzo sprawnie rozprowadzi ciepło po pomieszczeniach zważywszy na fakt, że rozdzielacze umieszczone są w centralnej części, co znacznie poprawia szybkość otrzymywania wody. Oprócz tego, jest to wariant przygotowany z mosiądzu zgodnego z normą CW617N. A to oznaka, że produkt bardzo dobrze radzić sobie przez długi czas pomimo ogólnej trwałości tego materiału w porównaniu do opcji ze stali nierdzewnej.

Opcja cechuje się wieloma ciekawymi zaletami. Przede wszystkim warto odnotować, że każdy egzemplarz jest wielokrotnie poddawany testom, dzięki czemu zarówno pod względem ciśnienia, temperatury i wydajności rozdzielacz poradzi sobie z każdym zadaniem. Oczywiście możemy mieć też pewność, że kompatybilność z dostępnymi zaworami i innymi akcesoriami będzie bardzo dobra.

ok
 • Stosunkowo niska cena;

 • Wysokiej jakości wykonanie pomimo mosiądzu;

 • Wariant 6 obwodowy;

 • Wysoka sprawność działania.

nook
 • Opcja wymaga dozbrojenia.

Artykuły

Dalej nie wiesz który rozdzielacz do ogrzewania podłogowego wybrać? W takim razie wybierz grzewcze rozdzielacze c.o

Wiele osób zastanawia się jaka temperatura na podłogówkę, choć tak naprawdę ostateczne wartości zależą przede wszystkim od naszych preferencji i oczekiwań względem docelowej temperatury, jaka będzie obowiązywać w naszym domostwie. Niemniej jednak prawidłowo wybrane elementy instalacji pozwolą osiągnąć bardzo dobre wyniki i sprawność na bardzo wysokim poziomie. 

Niemniej jednak warto odnotować, że prawidłowo dobrane urządzenie to takie, które charakteryzować się będzie najlepszymi parametrami, najpierw musimy wiedzieć co i jak. Parametry o kluczowych wartościach są przede wszystkim sprawne i gwarantują wysoką skuteczność pracy. Rzadko kiedy powstają przez nie problemy, a usterki całej instalacji zdarzają się bardzo rzadko. Co jednak powinno pomóc nam w wyborze rozwiązania idealnego? 

Istnieje parę kluczowych spraw, które każdy z nas musi wziąć pod uwagę. Najpierw musimy określić rodzaj rozdzielacza, jaki potrzebujemy mając na uwadze ilość obwodów. Następnie powinniśmy skontrolować maksymalne ciśnienie robocze, maksymalną temperaturę, a także inne tego typu parametry. Rzecz jasna sam materiał wykonania też jest kluczowy, jak i dodatkowe elementy wyposażenia i ich jakość. Zwrócić uwagę powinniśmy też na ceny i opinie. Dodatkowych informacji udzieli nam poniższy artykuł: 

Jaki będzie najlepszy rozdzielacz c.o? Przede wszystkim dostosowany do naszych potrzeb

Decydując się na wybór prawidłowego rozdzielacza należy myśleć o kilku sprawach. Przede wszystkim najpierw musimy określić wymagania odnośnie tego narzędzia. Czy będzie on obsługiwał instalację, która działa jako wsparcie dla ogrzewania grzejnikowego czy może będzie to główny system ocieplenia pomieszczeń? 

Inny wybierzemy rozdzielacz do systemu hybrydowego, a inny kiedy podłogówka to jedyne źródło ciepła. Ponadto, warto też odnotować, że ilość spirali i pomieszczeń do ogrzania ma znaczenie. Liczba obwodów pozwala nam ocenić jak dużo zaworów podłączymy do produktu. Im większa instalacja, tym rozdzielacz musi oferować znacznie więcej obwodów.

Hurtinstal mosiężny
Rozdzielacz Hurtinstal 3 obwodow

Rozdzielacz do podlogowki 2236 2
CAPRICORN OPTIMUM11
CAPRICORN OPTIMUM11

Maksymalna temperatura i co jeszcze? Sprawdź jak dobrać właściwą opcję

Skoro już wiemy, że na rynku dostępne są różnego rodzaju rozdzielacze, czas przyjrzeć się kolejnym kwestiom. Jeśli chodzi o te urządzenia, to bardzo ważna będzie specyfikacja, a dokładniej określenie takich wartości jak maksymalna temperatura urządzenia i maksymalne ciśnienie robocze. Te dwa parametry wskazują nam maksymalne obciążenia, zarówno termiczne jak i ciśnieniowe, jakim może zostać rozdzielacz poddany zanim dojdzie do uszkodzenia.

Obecnie minimalnymi wartościami jest 90 stopni Celsjusza i 9 Bar. Pamiętajmy jednak o tym, że tak wysoka temperatura nie oznacza, że możemy bez mniejszych problemów wprowadzać do rur ciecz o takiej temperaturze. To doprowadziłoby do szybkiego uszkodzenia rur i pozostałych elementów konstrukcyjnych. Wskazuje to po prostu maksymalne chwilowe wartości, z jakimi rozdzielacz sobie poradzi zanim czynnik grzewczy nie wymiesza się i nie ochłodzi.

Oprócz specyfikacji, kluczowy będzie, rzecz jasna, materiał

Oczywiście pamiętajmy też o materiale wykonania. Najlepsze produkty będą gwarantowały pracę niezliczoną ilość miesięcy, a nawet lat. To musi oczywiście pochodzić z materiału, który jest wysokogatunkowy. Dodatkowo sam rodzaj materiału jest tu kluczowy. Najczęściej wybiera się spośród stali nierdzewnej, mosiądzu, a także tworzywa sztucznego, mianowicie poliamidu.

Każda z opcji ma swoje zalety, ale też i wady. Najtrwalszym rozwiązaniem wydaje się stal nierdzewna z uwagi na swoje właściwości ponadprzeciętną twardość i wytrzymałość, odporność na skrajne temperatury, a także odporność na rdzę. Nieco mniej atrakcyjnym rozwiązaniem wydaje się wykonanie mosiężne. Niemniej jednak to obecnie najpopularniejsza propozycja z uwagi na znaczną różnicę cenową, lecz tylko niewiele gorszą wytrzymałość. Tworzywo sztuczne jest najrzadziej wykorzystywane.

Kan Therm Stal nierdzewna
Kan Therm Stal nierdzewna
Wodan mosiężny Wodan
Wodan mosiezny

Opinie i ceny też kluczowe 

Pozytywny feedback to także bardzo ważna część poszukiwania opcji idealnej. Nikt przecież nie chce wybrać sprzętu charakteryzującego się kiepskimi ocenami i częstym narzekaniem użytkowników, którzy kupili dany produkt. Niemniej jednak należy odnotować, że są to względnie subiektywne informacje. To oznacza, że bazują one na doświadczeniach użytkowników i potencjalnie niewłaściwym użytkowaniu sprzętu.

Oczywiście równie kluczowa będzie cena, a dokładniej stosunek jakości produktu i dozbrojenia sprzętu do ceny. Im więcej komponentów niezbędnych do pracy urządzenia, tym cena produktu będzie większa. Niemniej jednak jeśli sprzęt oferuje wszystkie niezbędne akcesoria, a przy tym jednocześnie jest wykonany z wysoko gatunkowego materiału, to jest to idealny wskaźnik, że mamy do czynienia z bardzo dobrym rozwiązaniem o wysokiej wartości.

Mosiężne, a może ze stali nierdzewnej? Teraz wiesz który rozdzielacze będą najwłaściwsze! 

Kluczowa kwestia podczas poszukiwania idealnego rozdzielacza to, rzecz jasna, parametry i jakość wykonania, a także materiał sprzętu. Niemniej jednak bez wcześniejszego określenia rodzaju ogrzewania, jakie mamy i czy podłogówka będzie głównym i jedynym źródłem ciepła czy też dodatkiem trudno wskazać najlepszą opcję. Jedno jest pewne, wyżej wspomniane porady będą pomocne i zagwarantują odpowiednią wiedzę podczas poszukiwań.

Jeśli jednak nasze własne poszukiwania spełzają na niczym bądź nie chcemy poświęcać aż tyle czasu na wybór prawidłowego rozdzielacza, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z jednej z oferty w zestawieniu. W szczególności Ferro stal nierdzewna wydaje się ciekawą opcją, szczególnie jeśli potrzebujemy kompletnego zestawu o bardzo dobrej jakości wykonania. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Ranking rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego
Average rating:  
 0 reviews