Jaki czujnik gazu ziemnego wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking

by


W jaki sposób zabezpieczyć się przed gazem ziemnym? Sprawdź czujnik gazu ziemnego ranking na rok 2024

Znany również jako błękitne paliwo, gaz ziemny to bez wątpienia bardzo istotny element życia wielu osób. Jego szerokie zastosowanie gospodarcze sprawia, że użytkujący powinni zdawać sobie z niebezpieczeństw, jakie płyną z niewielkiej nieszczelności. Zatrucie czy nawet zwiększone zagrożenie wybuchem to problemy, które można natomiast rozwiązać kupując odpowiedni czujnik gazu ziemnego z certyfikatem. 

Detektory te odpowiedzialne są za rejestrowanie nieprawidłowości i wykrywanie podwyższonych stężeń nawet w najmniejszych ilościach. Problem jednak pojawia się, kiedy mamy do wyboru wielofunkcyjne urządzenia jak, na przykład, czujnik gazu ziemnego i czadu czy dymu w jednym. Dodatkowo musimy pamiętać o wielu innych kwestiach. Dlatego powstał dzisiejszy ranking czujników gazu ziemnego.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Czujnik ORNO 614

9.9

Tani


 

Czujnik GERDA

9.8

Tani

Czujnik XG10 230V

9.7

Tani

Czujnik Shelly GAS

9.6

Drogi

Czujnik Garvan

9.5

Średnia

Na liście pojawiły się wyłącznie produkty sprawdzone, zweryfikowane i spełniające najistotniejsze normy obowiązujące w Polsce oraz w całej Europie. Są to wyłącznie czujniki gazu ziemnego z certyfikatem. Oprócz tego, z innych parametrów braliśmy też pod uwagę głośność sygnału dźwiękowego, rodzaj dodatkowych sygnalizacji, żywotność sensora, a także funkcjonalność i sposób sterowania.

Czujnik Detektor Gazu Ziemnego ORNO 614 Alarm 70dB

detektor gazu ziemnego

Pierwszą i niezwykle interesującą propozycją jest czujnik gazu ziemnego marki ORNO, model OR-DC 616. Jest to wysoce wyspecjalizowane urządzenie, które pomoże Ci wykryć niebezpieczne dla życia i zdrowia swojego oraz innych domowników, stężenia gazu ziemnego.

Największe zagrożenie wyciekiem gazu występuje w miejscach, w których funkcjonują takie urządzenia jak kuchenki, piecyki (ranking najlepszych piecyków gazowych łazienkowych) czy podgrzewacze wody (gazowe). Firma ORNO podeszła do kwestii bezpieczeństwa naprawdę pomysłowo. Świadczy o tym m.in. nowatorska funkcja, która w momencie wykrycia wycieku gazu, pozwala na uruchomienie wentylatora w zanieczyszczonym pomieszczeniu.

Oczywiście, oprócz tego o zagrożeniu zostaniemy poinformowani za pomocą syreny alarmowej oraz czerwonej diody zamontowanej w urządzeniu. Co prawda głośność alarmu jest mocno przeciętna, bo wynosi jedynie 70 dB, lecz dodatkowa sygnalizacja świetlna okaże się pomocna. 

Czujnik półprzewodnikowy stale monitoruje stan stężenia gazu ziemnego w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Możliwość niezależnego zasilania bateryjnego. Detektor jest nieduży, posiada ergonomiczną obudowę. Warto dodatkowo zauważyć, że żywotność mechanizmu szacowana jest nawet na 5 lat.

Producenci oferują natomiast 24 miesiące gwarancji. Niewygórowana cena wiąże się w tym przypadku z możliwością wykrycia tylko jednego rodzaju gazów. To natomiast uznać możemy za wadę, gdyż wielofunkcyjność pozwala na wykrycie tym czujnikiem również czadu oraz innych substancji szkodzących. 

 • Długa żywotność czujnika;

 • Możliwość uruchomienia wentylatora po wykryciu wycieku gazu;

 • 24 miesiące gwarancji;

 • Dodatkowa sygnalizacja świetlna;

 • Niska cena.

 • Możliwość wykrywania tylko jednego rodzaju gazów;

 • Niski poziom głośności alarmu. 
Czujnik Detektor Gazu GERDA Ziemnego + LPG Propan

czujnik gazu ziemnego opinie

Opisywany dziś czujnik gazu ziemnego marki GERDA, model G67 stanowi kolejną propozycję w naszym rankingu 2024. Detektor ten przystosowano do wykrywania nie tylko gazu ziemnego, lecz również takich gazów jak propan butan czy LPG. Taki czujnik to świetne rozwiązanie, byś już nie musiał się martwić o zdrowie i życie swoje i swoich domowników dzięki bardzo dobrym parametrom. 

Detektor GERDA G67 jest zasilany przewodowo, ale posiada również wbudowaną dodatkową baterię. Dzięki temu ochrona Twojego domu będzie aktywna nawet w przypadku braku zasilania elektrycznego. Posiada głośnik, który w razie zagrożenia zbyt wysokim stężeniem gazu, ostrzeże Cię bardzo głośną syreną alarmową. Poziom wynosi aż 85 dB, a więc jest on zdecydowanie głośniejszy niż u konkurencji.

Czujnik ten jest niewielki, a jego wygląd pozwoli mu być w zasadzie niezauważalnym elementem wystroju. Warto zaznaczyć, że ten detektor musi znajdować się w pobliżu urządzeń, które do swojego działania używają gazu. Oznacza to, że jedno urządzenie może nie wystarczyć do ochrony całego domu. Warto w takim przypadku nabyć więcej czujników.

Kluczową zaletą jest oczywiście zasilanie bateryjne. Nie jest to co prawda pełnoprawny czujnik gazu ziemnego na baterie, ale w przypadku awarii, dodatkowe zasilanie przełoży się na nieprzerwane działanie produktu. 

 • Bardzo czuły sensor;

 • Zasilanie awaryjne;

 • Bardzo wysoki poziom głośności;

 • Możliwość wykrycia także innych gazów.

 • Przeciętne pokrycie mieszkania – jedno urządzenie nie wystarczy do ochrony całego budynku.

Detektor czujnik gazu ziemnego XG10 230V

czujnik gazu ziemnego na baterie

Kolejny w naszym rankingu 2024 jest DETEKTOR GAZU XTREME. Ten czujnik to urządzenie, dzięki któremu będziesz bezpieczniejszy we własnym domu. Większość łatwopalnych i wybuchowych gazów jest niewyczuwalna dla człowieka, dlatego w przypadku wycieku, sam nie będziesz w stanie się ochronić. Model XG10 oferuje nam wysoką czułość przy bardzo niskim zużyciu energii, co gwarantuje spokojny sen zarówno o nasze zdrowie, jak i o rachunki.

Detektor marki XTREME to nieduże urządzenie, które dzięki swoim możliwościom jest w stanie uratować Ci życie. Czujnik ten specjalizuje się w wykrywaniu gazu ziemnego. W przypadku wycieku, zaalarmuje Cię sygnałem dźwiękowym i świetlnym z uwagi na zainstalowanie diod typu LED. 

Aby detektor mógł działać prawidłowo wymaga odpowiedniego usytuowania, najlepiej nie dalej niż w odległości 1-2 m od urządzenia wykorzystującego gaz. Urządzenie też powinno być regularnie testowane (można to zrobić manualnie) oraz serwisowane. 

Wysoka skuteczność działania tego modelu detektora została potwierdzona przez dziesiątki zadowolonych użytkowników. Czujnik niestety nie jest bezprzewodowy, ale jego rozmiar eliminuje szanse na to, że będzie elementem niepasującym do pomieszczenia.

 • Potwierdzona wysoka skuteczność;

 • Diody LED i syrena ostrzegawcza;

 • Wbudowana funkcja testowania urządzenia;

 • Bardzo duży temperaturowy zakres pracy urządzenia.

 • Musi znajdować się w bezpośrednim pobliżu urządzenia wykorzystującego gaz;

 • Wymaga regularnego serwisowania.


Shelly GAS Czujnik Gazu ziemnego Metanu WiFi MQTT

czujnik gazu ziemnego

Jeżeli jesteście prawdziwymi wielbicielami nowoczesnych technologii, to czujnik gazu ziemnego SHELLY GAS będzie zdecydowanie faworytem na waszej liście. To prawdziwy przebój w świecie detektorów gazowych. Ma w sobie bowiem gwarancje bezpieczeństwa, która połączona jest z najwyższej klasy innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. 

Detektor SHELLY GAS posiada wszystkie funkcje, które do tej pory wydawały się standardem w grupie wysokiej klasy czujników gazowych. Chodzi tutaj o, między innymi, ostrzegawczą sygnalizację świetlną i dźwiękową, tryb ciągłego monitorowania poziomu stężenia niebezpiecznych gazów czy zasilanie awaryjne. 

Warto zaznaczyć, że mało który produkt do tej pory mógł pochwalić się podłączeniem do sieci oraz inteligentną obsługą momentu kryzysowego. Jest to zaawansowany system, który gwarantuje dodatkowe bezpieczeństwo.

W skrócie oznacza to, że o wycieku gazu w Twoim domu zostaniesz powiadomiony, nawet pozostając z dala od domu, a to dzięki aplikacji na Twój telefon – Shelly Cloud. Ponadto detektor będzie w stanie samodzielnie odciąć dopływ gazu i uchronić dom przed katastrofą, jeśli będzie on podłączony do urządzenia odpowiadającego za taki mechanizm.

Pomimo całkiem wysokiej ceny, nie jest to czujnik gazu ziemnego i czadu. Producenci upewnili się natomiast, że oprócz weryfikacji stężenia gazu ziemnego, detektor posłuży nam również do sprawdzenia ilości metanu.

 • System inteligentnego przeciwdziałania eksplozji;

 • Połączenie z aplikacją Shelly Cloud;

 • Bardzo czuły detektor;

 • Wiele sposobów powiadamiania o zagrożeniu. 

 • Wysoki koszt zakupu;

 • Stosunkowo niski poziom głośności alarmu.


Czujnik Gazu ziemnego Propan-Butan-Metan Garvan

czujnik gazu ziemnego ranking

Kolejny w naszym zestawieniu jest czujnik gazu ziemnego GARVAN MTG. To wielofunkcyjne urządzenie, które pomoże Ci uchronić się od zatrucia różnego rodzaju gazami ziemnymi (w tym metanem, propanem, butanem, lub ich mieszanką). Posiada wysokiej czułości czujnik katalityczny, dzięki czemu jego działanie zostało już docenione przez bardzo wielu użytkowników. 

Istnieje kilka aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę. Przede wszystkim pamiętajmy, że najlepiej działa będąc zamontowanym w pobliżu urządzeń wykorzystujących gaz. Posiada układ kontroli sprawności działania urządzenia. 

Model MTG 3000H gwarantuje również wszystkie możliwe certyfikaty, które poświadczają jego jakość i skuteczność. Ma również sprawdzone instrumenty do informowania właścicieli o ewentualnym zagrożeniu. Urządzenie jest bardzo łatwe w montażu i obsłudze. Producent zaświadcza wysoką jakość swojego produktu dając na niego aż 3 lata gwarancji. 

MTG 3000H może jedynie razić nieco staroświeckim designem, ale na pewno jest to rekompensowane przez skuteczność działania. Ten model może być stosowany nie tylko w budynkach mieszkalnych czy użytkowych, ale również w samochodach czy ciężarówkach. 

Zaletą tego rozwiązania jest oczywiście bardzo głośny sygnał dźwiękowy. Niestety, opcja ta nie jest najtańsza. Jednakże, jeśli porównamy stosunek jakości i ilości oferowanych funkcjonalności do ceny, to jedno z ciekawszych opcji na rynku w 2024 roku.

 • Skuteczny system powiadamiania o wycieku gazu;

 • Szerokie spektrum wykrywanych gazów;

 • Możliwość stosowania również w pojazdach;

 • Bardzo wysoka głośność akustyczna alarmu;

 • 3-letnia gwarancja.

 • Mało nowoczesny wygląd;

 • Wymaga mocowania ściennego przy użyciu kołków.

Artykuły

Detektor gazu ziemnego – sprawdź jak wybrać najlepsze urządzenie na rynku 2024

Przemyślany i sprawdzony zakup to przede wszystkim taki, który spełni nasze najśmielsze oczekiwania. Nie powinno zatem nikogo dziwić to, że w przypadku czujników gazu ziemnego wymagania kupujących są zaskakujące i niezwykle wygórowane.

Gdy tylko określimy czy detektor gazu ziemnego będzie nas miał chronić przed jednym typem gazu czy też innymi, musimy zwrócić uwagę na skuteczność i precyzję działania. Oprócz tego, warto zweryfikować sposób sygnalizacji o przekroczonych wartościach oraz czy zastosowane metody alarmu są intensywne i widoczne – słyszalne dla użytkownika. 

Równie istotne jest to czy chcemy zakupić tani czujnik przewodowy, nieco droższy czujnik z dodatkowym zasilaniem awaryjnym, czy może pokusimy się o najdroższą opcję bezprzewodową. Sprawdzić należy też opinie czujników gazu ziemnego. Więcej informacji na temat prawidłowego zakupu znajdziemy także w poniższym artykule.

https://czysteogrzewanie.pl/czym-ogrzewac/gaz-ziemny/
czujnik gazu ziemnego z certyfikatem

Detektor gazu ziemnego… i czego jeszcze?

Gaz ziemny to obok czadu jeden z głównych powód, dla którego chcemy zabezpieczyć nasze pomieszczenia. Nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wybrać produkt charakteryzujący się o wiele bardziej zaawansowanym systemem wykrywania szkodliwych substancji.

Oprócz gazu ziemnego, warto wyposażyć się w opcję gwarantującą detekcję także Propanu-Butanu czy też metanu. To trio jest bardzo groźne, dlatego warto przemyśleć czy nie lepiej wydać nieco więcej na możliwość wykrycia dodatkowych substancji.

Czujnik Gazu ziemnego Garvan
czujnik gazu ziemnego ranking

Skuteczność detekcji, a certyfikaty

DGW, czyli dolna granica wybuchowości, mówi nam o wielkości stężenia substancji niebezpiecznych dla naszego zdrowia i określa ono najniższe stężenie substancji palnej. Czujniki mają ustawione różnorodne czułości.

Standardowe detektory gwarantują czułość na poziomie 12-8% DGW. Warto jednak pamiętać, że im niższa ta wartość, tym szybciej czujnik gazu wykryje nieprawidłowości związane ze składem powietrza. 

Pamiętajmy natomiast o tym, że sposobem na weryfikację zdolności do wykrywania gazów jest upewnienie się, że dana opcja spełnia wszystkie normy polskie i europejskie, a dodatkowo posiada certyfikaty potwierdzające zdolność do wykrycia niebezpiecznych substancji.

Czujnik Detektor Gazu GERDA Ziemnego
czujnik gazu ziemnego opinie

Rodzaj zasilania także istotny

Na rynku w roku 2024 mamy do wyboru czujniki wyposażone w zasilanie przewodowe, przewodowe wraz z zasilaniem awaryjnym, a także zasilanie bezprzewodowe. Najtańsze czujniki należą do tej pierwszej grupy, czyli zwykłe detektory zasilane przewodowo. Nieco droższe są te z zasilaniem awaryjnym, a najdroższe bezprzewodowe.

Rekomendujemy unikanie produktów z pierwszej grupy, gdyż w przypadku braku prądu, przestaną działać, a dodatkowo po przywróceniu sprawności sieci energetycznej będziemy zmuszeni na nowo ustawić czujnik. 

Produkty wyposażone w zasilanie przewodowe z awaryjnym zasilaniem bateryjnym gwarantuje pewność, że w przypadku problemów z prądem, czujnik dalej będzie chronił nasze życie do momentu włączenia prądu. Niestety, baterie te nie są przystosowane do dłuższej pracy, jak to jest w przypadku czujników bezprzewodowych.

Ostatnia grupa gwarantuje nam najwyższe bezpieczeństwo i pewność, że przez cały czas czujnik czuwa nad naszym życiem. Czas działania na baterii co prawda różni się i to diametralnie, ale musimy pamiętać o tym że przeważnie wynosi on od kilku do nawet kilkunastu miesięcy.

Sterowanie zdalne, czyli funkcjonalność

Szereg dodatkowych udogodnień wspierających użytkowanie danego przedmiotu zdecydowanie podniesie nasz komfort oraz pewność, że wszystko się zgadza i że zakupiony przedmiot jest właściwie ustawiony, a cały proces monitoringu powietrza jest odpowiedni. 

Funkcje to także dodatkowe opcje odpowiadające za, między innymi, sterowanie zdalne czujnikiem. Jeśli pragniemy aż taki poziom zaawansowania, to musimy upewnić się, że czujnik oferuje nam WiFi i można go podłączyć do sieci domowej.

Wtedy będziemy nie tylko weryfikować stan urządzenia przez telefon, ale w przypadku dłuższego wyjazdu zostaniemy poinformowani o rozszczelnieniu instalacji i o nagromadzeniu się niebezpiecznej ilości gazu w domu.

Czujnik Gazu ziemnego Shelly GAS
czujnik gazu ziemnego
Czujnik ORNO 614 Alarm 70dB
detektor gazu ziemnego

Sprawdź także montaż

Prosty montaż to kolejny decydujący punkt kiedy mowa o czujnikach substancji szkodliwych. Jeśli nie chcemy ryzykować, że będziemy mieć trudności z instalacją detektora gazu ziemnego, to musimy upewnić się, że instrukcja obsługi oraz montażu jest bardzo prosta i nie wymaga dodatkowych narzędzi.

Co ciekawe, uniwersalny montaż to kolejny kluczowy aspekt zakupu. W zależności od rodzaju gazu do detekcji, przedmioty te umieszcza się w różnych miejscach. Czasami na suficie, innym razem na ścianie na wysokości oczu lub wyżej, a czasami na dole. 

Warto zatem upewnić się, że producenci nie ograniczyli możliwości montażu i że możemy wybrać czy chcemy umieścić produkt na ścianie czy na suficie. Co ciekawe, niektóre produkty oferują nawet możliwość swobodnego umieszczenia czujnika.

Najlepszy czujnik gazu ziemnego – podsumowanie rankingu 2024

Poradnik skupił się na najistotniejszych aspektach zakupu czujnika ostrzegającego przed gazem ziemnym. Zawsze zachęcamy do sprawdzenia certyfikatów oraz czułości sensorów czy ich żywotności. Funkcjonalność to kolejny istotny aspekt, tak samo jak i montaż.

Nie musicie natomiast wybierać własnoręcznie, gdyż dzisiejsza lista przedstawia pięć bardzo ciekawych produktów. Zwycięzca w dzisiejszym rankingu 2024 i najlepszy czujnik gazu ziemnego to bez wątpienia Czujnik Detektor Gazu Ziemnego ORNO 614 Alarm 70dB z uwagi na wysoką jakość, świetną żywotność sensora, a także odpowiednie parametry pozostałe.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki czujnik gazu ziemnego wybrać
Average rating:  
 5 reviews
 by Andrzej

Polecam świetne czujnikiz topserwu.

 by Radziu

Bezpieczeństwo domowników bardzo ważne jest i tak się zastanawiam nad kupnem czujnika gazu ziemnego, bo z tym także bardzo różnie bywa. Ale jak dokonać dobrego wyboru? Dlatego też myślę, że taki ranking dość pomocny w takim przypadku będzie.

 by braciak

Wiadomo, że bezpieczeństwo w domu najważniejsze jest. Dlatego też zastanawiam się nad kupnem czujników gazu ziemnego. Ale jaki wybrać jak się na tym nie znamy? I taki ranking dość pomocny może okazać się.

 by Wieśka

Zastanawiam się nad tym czy macie w domach czujniki gazu ziemnego? Bo ja zastanawiam się nad jego kupnem lecz nie wiem jaki wybrać. I tak znalazłam ten ranking dzięki któremu znacznie szybciej dokonam takiego wyboru.

 by Edek

Bezpieczeństwo w domu bardzo ważna sprawa. Dlatego też zastanawiam się czy by nie kupić czujnika gazu ziemnego. Lecz czym powinien się taki czujnik charakteryzować? I tutaj rewelacyjnie sprawdzi się taki ranking.