Gdzie zamontować czujnik czadu aby zapewniał bezpieczeństwo?

by

Jak prawidłowo zamontować czujnik czadu i gazu w mieszkaniu? Dowiedz się gdzie umieścić i jak przebiega montaż

Ulatnianie się gazu lub czadu w naszym mieszkaniu może być śmiertelnie niebezpieczne dla wszystkich domowników. Czad, nazywany cichym zabójcą, to bezbarwny, bezwonny, bezsmakowy i lżejszy od powietrza tlenek węgla, który co roku przyczynia się śmierci kilkudziesięciu osób oraz hospitalizacji kilkuset osób. Powstawanie czadu jest efektem ubocznym procesu spalania różnego rodzaju paliw płynnych i stałych, takich jak węgiel, benzyna, gaz, ropa i nafta. 

Dlatego też, niezwykle ważne jest zapobieganie niebezpiecznym zdarzeniom, które mają miejsce na skutek ulatniania się tlenku węgla. Aby móc spać spokojnie, warto zainwestować w niezbędne urządzenie, jakim jest czujnik czadu. Gdy już podejmiemy decyzję jaki czujnik gazu ziemnego lub czadu będzie odpowiedni do naszego mieszkania, musimy dowiedzieć się, jak prawidłowo zamontować wspomniany sprzęt, a także w którym miejscu powinien się on znaleźć. W poniższym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne wskazówki na temat tego, czym kierować się przy wyborze czujnika czadu oraz gdzie należy umieścić detektor.

Zanim dowiesz się jak i gdzie umieścić czujnik czadu, sprawdź najpierw jaki jaki czujnik czadu i gazu wybrać

Jeżeli boisz się, że Twoja instalacja grzewcza lub każdy inny piecyk gazowy mogą stwarzać potencjalne zagrożenie, już czas kupić czujnik czadu i gazu. Szukając odpowiedniego urządzenia, dobrze jest zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii. Na samym początku wybierzmy detektor, który posiada wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty. Dopiero na drugim miejscu dowiedzmy się, jakie dodatkowe funkcje mają nam do zaoferowania wybrane produkty. Wśród interesujących nas opcji powinny się znaleźć rodzaj i moc sygnalizacji czujnika czadu. Możemy tutaj mówić o sygnalizacji głosowej lub wizualnej. Ponadto, zwróćmy także uwagę na zasięg temperatury pracy oraz funkcja, która pozwoli wykryć rodzaje gazu. Co więcej, istotny jest także poziom głośności urządzenia. 

Sprawdzić czujnik dymu i czadu należy od weryfikacji certyfikatów i atestów

Jeżeli szukać detektora czadu, który w momencie ulatniania się tlenku węgla ochroni Ciebie oraz wszystkich domowników, zdecydowanie powinieneś wybrać czujnik posiadający atest lub certyfikat. Musisz wiedzieć, że każde urządzenie dobrej jakości powinno spełniać normę PN-EN 50291. Certyfikat taki powinien być wystawiony przez jednostkę niezależną, jak na przykład TUV, BSI czy CNBOP. Nigdy nie decyduj się na zakup produktu, który nie posiada atestu. Sprzęty te będą po prostu bezużyteczne. Nie musimy się jednak martwić kwestiami finansowymi, gdyż dobry detektor czadu z atestem nie jest dużym wydatkiem, a różnica pomiędzy nim a tańszą podróbką wynosi od 20 do 30 zł. Dlatego też, warto dołożyć kilka złotych, gdyż na szali znajduje się bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

czujnik czadu i gazu ranking

Jeśli nie wiesz jaki czujnik czadu wybrać, to warto też sprawdzić funkcje dodatkowe 

Jeżeli już wiesz, że preferowane przez Ciebie modele posiadają niezbędne atesty i certyfikaty, zerknij także na różnego rodzaje funkcje danego urządzenia. W tym przypadku, dobrze jest wziąć pod uwagę zarówno rodzaj jak i moc sygnalizacji czujnika. Sygnalizacja ta może być głosowa lub wizualna. Ponadto, detektory dobrej jakości zaalarmują nas nie tylko o wysokim stężeniu gazu w każdym pomieszczeniu, ale także poinformują nas o tym, że wymiana urządzenia jest już konieczna. Takie powiadomienie dostaniemy, kiedy zakończy się okres żywotności czujnika gazu, który z reguły wynosi około 5 lat.

Warto również zwrócić uwagę na inną dodatkową funkcję, jaką jest wykrywanie rodzajów gazu. Możemy być pewni, że detektor wykryje nie tylko gaz ziemny, ale także amoniak, czad, propan-butan i wodór. Co więcej, czujnik czadu powinien być umieszczony nie dalej niż 6 metrów od danego źródła gazu. Jednakże, na rynku znajdziemy również egzemplarze ze wspomnianym zasięgiem czujnika do 25 metrów. Dużym atutem, na który zdecydowanie powinniśmy zwrócić uwagę jest duży zasięg temperatury pracy, Najlepiej jest wybierać detektory pracujące w zakresie temperaturowym od -10 do +55 stopni Celsjusza. Z kolei, jeżeli chodzi o rodzaj zasilania czujnika gazu, możemy wybrać zarówno te działające na baterie lub zasilane energią elektryczną.

Oczywiście łatwy montaż czujnika czadu i parametry dodatkowe też będą kluczowe 

Wybrany przez nas czujnik czadu powinien charakteryzować się dużą głośnością tak, abyśmy byli w stanie go usłyszeć w całym domu lub mieszkaniu. Sygnał dźwiękowy pozwoli nam zareagować w odpowiednim momencie. Większość urządzeń tego typu działa na poziomie od 80 do 90 dB. Ponadto, dodatkową zaletą czujnika gazu jest ostrzegawcza sygnalizacja świetlna. Możemy również zaopatrzyć się w modele, które zostały wyposażone w wyświetlacz LCD. Taka opcja umożliwi nam odczytanie poziomu stężenia gazu, co z kolei pozwoli określenie, z jak dużym niebezpieczeństwem mamy do czynienia.

Warto także dodać, że żywotność czujnika czadu oraz jego okres gwarancyjny to parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Znajdziemy wiele urządzeń na rynku, które posiadają sensory elektromechaniczne. Ich trwałość określa się na okres od 2 do 10 lat. Na dodatek, żywotność wspomnianych sensorów przeważnie pokrywa się z ich okresem gwarancji. Kiedy okres gwarancji dobiegnie końca, powinniśmy zdecydować się na wymianę czujnika. W praktyce oznacza to, że jeżeli nasz detektor ma żywotność równą 2 lata, w ciągu 10 lat będziemy zmuszeni wymienić sprzęt aż 5 razy. Dlatego też, warto rozważyć zakup detektora czadu o 10-letniej żywotności, który może nas kosztować niewiele więcej niż jego pięciokrotna wymiana.

Jak i gdzie zamontować detektor dymu i czadu? 

Po zakupie czujnika czadu i gazu, dobrze jest zasięgnąć porad na temat tego, ja j gdzie zamontować urządzenie, aby jego działanie nie było zawodne. W pierwszej kolejności powinniśmy unikać miejsc znajdujących się blisko przeciągów i innych silnych ruchów powietrza. Dlatego też, nie bierzmy pod uwagę okolic okien, drzwi oraz kratek wentylacyjnych. Ponadto, powinniśmy również unikać miejsc, które mogłyby zasłonić detektor.

Warto dodać, że czujniki czadu powinny być zainstalowane na wysokości od 150 do 180 cm. Powinniśmy unikać montażu przy podłodze, a także bezpośrednio przy suficie. Dodatkowo, wszystkie lokalizacje, które stwarzają potencjalne zagrożenie, takie jak kotłownia, okolice pieca czy butli gazowej, także muszą być zaopatrzone w detektor gazu. Pozwoli nam to na szybką reakcję w momencie zagrożenia. Co więcej, na rynku znajdziemy modele zasilane zarówno bateriami jak i energią elektryczną. Z wielu względów, lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem okazuje się zakup detektora działającego na baterie. Ciekawą opcją jest także zakup hybrydy, czyli czujnika 2w1 lub 3w1.

Czujnik tlenku węgla, dymu i gazu powinien znaleźć się daleko od przeciągów

Czujniki czadu są urządzeniami, które generalnie nie zajmują zbyt wiele miejsca. Detektory te powinny być montowane zgodnie z zaleceniami producenta. Jest to związane z budową danego sprzętu, który może wymagać konkretnego sposobu montażu. Niezależnie od tego, na jaki model czujnika się zdecydujemy, musimy przestrzegać kilku określonych zasad. Nie powinniśmy montować detektora w miejscach, które są wyjątkowo narażone na przeciągi oraz silne ruchy powietrza. Ponadto, tyczy się to innych miejsc przepływowych, takich jak okna, drzwi, wentylator, kratki wentylacyjne oraz pozostałe źródła wentylacji. Co ciekawe, miejsce osłonięte również nie są dobrymi miejscami na umieszczenie detektora, dlatego też nie bierzmy pod uwagę montażu czujnika czadu za szafami lub regałami. Meble mogą skutecznie zasłonić czujnik, co niestety może przyczynić się do zakłócenia pracy urządzenia, a także uniemożliwić szybkie wykrycie wysokiego stężenia gazu.

Na jakiej wysokości należy zamontować czujnik czadu, aby uniknąć zatrucia i w jakiej temperaturze może on pracować? 

Z reguły, czujniki czadu umieszcza się na ścianie na wysokości od 150 do 180 cm. Miejsca takie powinny charakteryzować się dobrą cyrkulacją powietrza oraz 5-metrową odległością od urządzenia grzewczego. Jeżeli chodzi o niektóre pomieszczenia, takie jak sypialnia, wysokość zainstalowanego detektora powinna wynosić jeszcze mniej, ale powyżej 70 cm od podłogi. Na dodatek, nie powinniśmy instalować czujnika gazu w tak zwanych martwych strefach, czyli w takich miejscach, w których nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Z tego względu musimy zrezygnować z miejsc w pasie około 20 cm od sufitu oraz bezpośrednio przy podłodze.

Co więcej, czujniki czadu powinny być montowane we wszystkich pomieszczeniach, w których znajdują się kominki, piec lub kocioł. Ze względu na to, taki czujnik powinien obowiązkowo znaleźć się w domowej kotłowni, ale także przy kuchenkach i butlach gazowych. W ten sposób urządzenie będzie w stanie wykryć ulatniający się gaz jeszcze szybciej, co uniemożliwi jego dalsze rozprzestrzenianie się po mieszkaniu. Większość detektorów czadu pracuje bardzo dobrze w pomieszczeniach, w których zakres temperaturowy wynosi od 3 do 45 stopni Celsjusza. Jednakże, na rynku znajdziemy także czujniki prawidłowo pracujące w temperaturze od -20 do +75 stopni Celsjusza. Z kolei, jeżeli chodzi o wilgotność, dobrze by było, gdyby oscylowała ona między 10% a 90%.

Nie tylko wybór miejsca ma znaczenie, zwróćmy uwagę na sposób montażu czujnika gazu lub dymu

Rozróżniamy dwa rodzaje zasilania czujników czadu: detektory zasilane za pomocą baterii oraz zasilane energią elektryczną. Montaż urządzenia działającego na baterie jest zdecydowanie łatwiejszy i wygodniejszy, gdyż cały proces nie jest uzależniony od dostępu do gniazda elektrycznego. Ponadto, jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, ponieważ nie ryzykujemy, że przerwa w dostawie prądu zatrzyma działanie sprzętu. Jednakże, musimy tutaj stale pamiętać o wymianie baterii co jakiś czas. Zaleca się wymianę baterii raz na pół roku. Bezprzewodowy detektor gazu może być zainstalowany zarówno na ścianie jak i postawiony na szafce. Co więcej, w razie potrzeby, będziemy go mogli swobodnie przenieść w inne miejsce.

Czujnika nie powinniśmy włączać, czyli o ustawieniach czuwania i wykrywania niebezpiecznego stężenia czadu

Warto również dodać, że detektory czadu i gazu występują także w postaci tak zwanych hybryd. Oznacza to, że są urządzenia 2w1 lub 3w1. W praktyce modele te łączą w sobie funkcje czujnika gazu, czadu i dymu. Za takie sprzęt będziemy musieli zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych więcej niż za zwykłe detektory. Co ciekawe, niektóre urządzenia mogą zostać zintegrowane z innymi sprzętami i podłączone do systemu alarmowego. Jednakże, minusem takiego rozwiązania jest fakt, że nie urządzenia te nie mogą działać autonomicznie. Ponadto, detektory te cechują się wysoką czułością. W momencie uruchomienia się alarmu, czujnik wyśle powiadomienie o potencjalnym niebezpieczeństwie w formie wiadomości SMS lub za pomocą dedykowanej aplikacji. Z pewnością jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób często przebywających poza domem.

Teraz wiesz jak chronić się przed tlenkiem węgla 

Ulatniający się gaz z instalacji grzewczej może stwarzać poważne zagrożenie dla naszego życia i życia naszym najbliższych. Aby zapobiec potencjalnym niebezpiecznym zdarzeniom, dobrze jest zainwestować w czujnik czadu. Na rynku znajdziemy szereg interesujących modeli, ale powinniśmy rozważyć ich zakup dopiero wtedy, kiedy będziemy pewni, że dane urządzenie posiada wszystkie niezbędne certyfikaty. W następnej kolejności warto sprawdzić dodatkowe funkcje sprzętu, takie jak rodzaj i moc sygnalizacji oraz wykrywanie rodzajów gazu. Na dodatek, musimy mieć na uwadze, że miejsce montażu czujnika czadu ma duże znaczenie. Unikajmy miejsc wentylowanych oraz zasłoniętych, natomiast wybierajmy te bliskie instalacji grzewczych czy kotłowni.

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Gdzie zamontować czujnik czadu aby zapewniał bezpieczeństwo ?
Average rating:  
 0 reviews