Ile kosztuje instalacja elektryczna cena za dom, mieszkanie, punkt

by

Zastanawiasz się ile kosztuje wykonanie instalacji elektrycznej? Sprawdź jaki jest koszt ułożenia instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym i mieszkaniu!

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę jak bardzo ważną kwestią podczas budowy domu jest poprowadzenie instalacji elektrycznej w sposób prawidłowy. Właściwe działanie urządzeń to sprawa kluczowa dla każdego, bo nikt przecież nie chce ryzykować bezpieczeństwa i zdrowia, a także narażać się na dodatkowy wydatek Każde gniazdko musi działać i nie może prowadzić do przeciążeń. Ponadto, montaż instalacji to przecież też instalacja rozdzielni, a także zastosowanie różnorodnych zabezpieczeń (w tym różnicowoprądowych). 

Mając na uwadze różne wymagania klientów a także zmienną ilość gniazd, które możemy sobie zażyczyć, ostateczny koszt wykonania całej instalacji jest mocno zróżnicowany. Z tego względu znalezienie prostej i szybkiej odpowiedzi na to ile będzie kosztować montaż instalacji w domku jednorodzinnym jest trudny do określenia. Aby jednak nieco wesprzeć osoby przed podjęciem ostatecznej decyzji, postanowiliśmy przygotować dzisiejszy poradnik i sprawdzić jakie są obecnie ceny na rynku elektryków.

W artykule omówimy nie tylko same ceny i jak obliczyć potencjalny koszt instalacji całego systemu. Znajdziecie tutaj informacje dotyczące danych odpowiedzialnych za zmienne koszty instalacji. Oprócz tego, przedstawimy też poszczególne czynniki wpływające na ostateczną cenę, jaką przyjdzie nam zapłacić za poprowadzenie przewodów, przygotowanie pojedynczych punktów, a także wielu innych kwestii dodatkowych.

Z czego składa się instalacja elektryczna i dlaczego podłączyć elektrykę powinien fachowiec? 

Zanim jednak opowiemy ile kosztuje instalacja elektryczna i od czego dokładnie zależy kwota, warto najpierw wiedzieć z czego dokładnie się składa instalacja elektryczna i jak kluczową rolę w przygotowaniu projektu instalacji elektrycznej i późniejszego montażu pełni profesjonalny elektryk.

Otóż tak naprawdę instalacja elektryczna to bardzo zaawansowany system, w którym znajdziemy bardzo dużo elementów. Jako część całego systemu możemy wliczyć system oświetleniowy, rozdzielnie, a także wielu innych elementów, które pozwolą nam na prawidłowe stosowanie wyłączników światła, gniazd o różnym napięciu, a także innych elementów związanych z prądem. M.in mowa tutaj o instalacji specjalnych zabezpieczeń bazujących na odłączenie obwodu od zasilania w sytuacji niebezpieczeństwa i wiele innych tego typu akcesoriach.

Należy natomiast pamiętać, że w przypadku takiej instalacji bardzo ważna jest wiedza i doświadczenie w montażu z kilku powodów. Przede wszystkim nieprawidłowa instalacja może doprowadzić do uszkodzenia sprzętów elektrycznych. A nikt przecież nie marzy o tym, aby świeżo zakupiony laptop, komputer stacjonarny, telewizor czy lodówkę wymienić z uwagi na przepięcie. 

W takiej sytuacji fachowiec, który na co dzień zajmuje się tego typu zadaniami i doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak przeprowadzić montaż instalacji elektrycznej, będzie gwarantował nam jakość i pewność, że nie dojdzie do żadnych usterek po zakończeniu prac. Warto też odnotować, że modernizacja czy też demontaż starej instalacji przed podłączeniem nowym taki fachowiec może wykonać i zrobi to w sposób znacznie bezpieczniejszy niż my. 

Od czego zależy koszt instalacji elektrycznej w 2024 roku?

Skoro wiemy już jak ważny jest prawidłowy montaż, czas przyjrzeć się czynnikom, które na koszt montażu czy ogólnie na koszt wykonania takiej instalacji mają największy wpływ. Dopiero wtedy będziemy mogli wiedzieć co dokładnie cena obejmuje i czego się spodziewać od fachowca. Oczywiście miejmy na uwadze fakt, że pierwszą rzeczą wartą uwzględnienia jest to czy mamy własne materiały czy nie i jaki będzie ich koszt.

Dodatkowo pamiętajmy, że robocizna w przypadku prawidłowej instalacji systemu energii elektrycznej może być stosunkowo droga z uwagi na szybko rosnące koszty życia w Polsce i inne podwyżki. Niemniej istotna jest też sprawa związana z regionem. Oczywistym jest, że większy koszt poniosą mieszkańcy Warszawy i okolic niż mniejszych miejscowości znajdujących się na wschodzie Polski.

Od czego zależy koszt instalacji elektrycznej? Oczywiście od materiału

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne akcesoria i gadżety, a także urządzenia wymagane do prawidłowego montażu instalacji. Do urządzeń elektrycznych wymagane będą materiały znacznie odporniejsze i wytrzymalsze, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia zostanie zmniejszone. Fachowcy muszą wziąć też pod uwagę to czy prowadzone będą przewody 1,5 czy 2,5 mm, a także ile będzie rozdzielni i wyłączników nadmiarowo prądowych.

Ponadto, sprawą kluczową jest też określenie bezpieczników i przejrzenie ogólnego schematu instalacji. Dopiero po uwzględnieniu wszystkich tych elementów fachowiec będzie w stanie wskazać koszt wykonania instalacji elektrycznej. Pamiętajmy jednocześnie, że nierzadko klienci pragną wyposażyć swój dom w inteligentne instalacje czy też inne funkcje smart home. Te natomiast wykonywane są przez specjalistyczne firmy, a nie przez samych elektryków.

Robocizna całej instalacji, czyli w 2024 roku bardzo zdrożały nie tylko ceny, ale też wykonanie instalacji elektrycznej

Gdy już fachowiec weźmie pod uwagę koszt materiałów, czas przyjdzie na określenie kosztów robocizny. Tutaj warto odnotować, że robocizna to nie tylko sam czas poświęcony na pracę, ale też korzystanie z wiedzy, doświadczenia instalatora, a także z profesjonalnych urządzeń, które ze sobą przywiezie. Jest to niezwykle istotna sprawa, bo znacznie poprawia pracę i podnosi komfort, a także bezpieczeństwo i szybkość wykonywania pracy.

Ile kosztuje instalacja elektryczna

Znacznie lepiej jest przecież pracować wiedząc gdzie znajdują się stare przewody podczas ich usuwania, a przecież nie każdy wie jaki detektor przewodów wybrać w 2024 roku. Dodatkowo warto odnotować, że elektrycy mają na wyposażeniu wiele innych gadżetów i urządzeń, w tym niezwykle kluczowym wydaje się multimetr. Urządzenie to służy do pomiaru dwóch czy więcej wartości elektrycznych. Zazwyczaj w celu określenia napięcia, prądu i rezystancji. Niemniej jednak nie będziemy przecież przeglądać rankingu multimetrów w celu znalezienia opcji idealnej. Szczególnie, jeśli fachowiec może dostarczyć tego typu sprzęt wraz ze swoimi umiejętnościami.

Ile kosztuje wykonanie instalacji elektrycznej zależy też od miejsca zamieszkania i tego czy jest to dom jednorodzinny czy też mieszkanie

Następnym kryterium podczas przygotowywania kosztorysu jest określenie czy będzie to praca w domku jednorodzinnym i przygotowanie pełnej instalacji od zera czy też zamierzamy zmodernizować instalację w mieszkaniu bądź też poszerzyć ją o dodatkowe gniazda czy też przygotowanie o inne elementy dodatkowe. 

Oczywistym jest, że nie chodzi tutaj o samo miejsce pracy, ale o to jakiego stopnia skomplikowania prac możemy się spodziewać. Z jednej strony koszt jednego punktu elektrycznego wynosić może bardzo mało, lecz jeśli wymaga to przeprowadzenia przewodów i zrobienia dodatkowych zabezpieczeń, to finalnie przygotowanie paru gniazd może być kosztowne. 

Nie można też zapomnieć o kolejnej kwestii, jaką jest region zamieszkania. To tak naprawdę jeden z głównych czynników podnoszących ceną fachowca spośród wszystkich tu wymienionych. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale różnica między wysokiej jakości elektrykiem w małej miejscowości może być nawet i dwukrotna do kosztów robocizny eksperta z Warszawy bądź okolic. To wszystko zależne jest przede wszystkim od kosztów życia w danym regionie, a także od przeciętnych zarobków i wielu innych pomniejszych czynników.

Od tego zależy ile kosztuje wykonanie instalacji elektrycznej w domu – ceny materiałów i robocizny 

Skoro wiemy już jakie są czynniki wpływające na ostateczny koszt fachowca, warto teraz sprawdzić na poszczególne ceny i dowiedzieć się dokładnie w jakich widełkach cenowych instalacje elektryczne naprawdę się znajdują. Warto jednocześnie zauważyć, że jest to cennik na 2024 rok. Pamiętajmy natomiast, że to wyłącznie przybliżone koszty. Te różnić się mogą i to nawet znacznie. 

Wszystko zależy od wyżej wspomnianych czynników, ale też i od indywidualnej wyceny. A ta różnić się może w zależności od złożoności usługi, jaką od fachowca otrzymamy. Bo przecież przygotowanie dodatkowego gniazda nie będzie tak kosztowne jak wymiana całej instalacji czy modernizacja wielu punktów elektrycznych. Dlatego warto sprawdzić koszt instalacji elektrycznej w domu, a także przyjrzeć się czy nie lepiej w naszym przypadku rozliczać się za przyłącze.

Sprawdź jaka jest cena instalacji elektrycznej i w jaki sposób się rozliczać!

Koszt instalacji elektrycznej w domu 150m2 i 120m2

Aby określić koszt instalacji elektrycznej w domu należy najpierw wiedzieć co dokładnie znajduje się w zakresie prac takiego elektryka. Zazwyczaj podawane przez fachowców kosztorysy wliczają najistotniejsze elementy i prace kompletne. A więc począwszy od podstawowego przygotowania miejsca pracy, a skończywszy na montażu włączników, opraw i lamp. Bardzo ważne jest jednak odróżnienie poszczególnych kategorii zadań.

Otóż prace ziemne, gdzie wykopuje się, układa folie w wykopie czy układa przewody, to jeden zakres. Oprócz tego, należy pamiętać o pracach instalacyjnych, gdzie instaluje się poszczególne punkty oświetlenia, pojedynczego gniazda, punkt włącznika, a także prace montażowe, w którym wymieniamy montaże wszelkich gniazd – antenowych, elektrycznych, telefonicznych, włączników i osprzętu rozdzielni. Nierzadko pomiary elektryczne i instalacja rozdzielnicy wliczona jest w koszt instalacji. 

Znając więc dokładny zakres prac, można założyć, że koszt wykonania takiej instalacji wynosi od 100 do 130 zł za 1 mkw. A to oznacza, że za każde 10 m2 powierzchni mieszkalnej przyjdzie nam zapłacić od 1000 do 1300 złotych. Oznacza to, że dom jednorodzinny 120m2 będzie kosztować 12 000 do 15 600 złotych. W przypadku domu o powierzchni 15m2, koszt wzrośnie do 15 000 do 19 500 złotych. 

Cena za punkt elektryczny bez materiału? Dowiedz się ile kosztuje punkt elektryczny

Punkt elektryczny to nic innego jak gniazdko, ale nie tylko. Najczęściej jednak jeśli zamawiamy usługi elektryka do przygotowania dodatkowego gniazda zasilającego nasz sprzęt, to koszt pojedynczego gniazda wynosić będzie od 40 do 80 złotych. Warto jednocześnie zauważyć, że zazwyczaj zakres ten zależy od tego czy będzie to klasyczne gniazdo jednofazowe czy też trójfazowe z siłą. 

Ponadto, jako pojedynczy punkt elektryczny bardzo często specjaliści określają nie tylko gniazdo, ale też wszelkie inne dodatkowe elementy jak, na przykład, wypust oświetleniowy, przełącznik schodowy lub krzyżowy, a także zasilanie gniazda siłowego, zasilanie dodatkowych rozdzielni bądź też innych urządzeń. Same instalacje teletechniczny w postaci domofonów, telewizji, Internetu itp też liczone są jako punkt elektryczny. 

Choć wiesz ile kosztuje elektryka w domu, to pamiętaj o zmiennych

Podane wyżej wartości są mocno zależne od ilości usług, które będzie elektryk musiał wykonać, a także od tego czy będzie to praca w budynku z rynku wtórnego czy pierwotnego. Stan deweloperski będzie oferował nieco prostsze zadanie z uwagi na fakt, że w takich sytuacjach elektryk nie musi martwić się o stare instalacje i wszystko może rozpocząć od nowa. 

Niemniej jednak warto też uwzględnić to, że nierzadko w kosztach trzeba wliczyć przygotowanie projektu instalacji, co może kosztować od 700 do 1300 złotych, a także dodatkowe usługi niewliczone w wyżej wspomnianych widełkach. Są to bardzo zróżnicowane elementy jak, chociażby, zakup gniazd natynkowych lub podtynkowych, praca z różnymi typami gniazd, a także montaż ochrony gniazdek elektrycznych. 

Ponadto, warto sprawdzić czy wykonywanie otworów lub bruzdowanie jest wliczone w koszty, a także czy chcemy stosować matę grzewczą bądź podłączyć dodatkowe elementy wyposażenia jak, na przykład, oprawy ogrodowe, dzwonek, wentylator łazienkowy lub pokojowy, czujnik czadu, ruchu, zmierzchowego włącznika, czy także regulator temperatury, pompy bądź hydroforu.

Rozliczać się możemy za każdy punkt elektryczny czy przyłącze

Jeśli nie odpowiada nam kosztorys przygotowany w oparciu o powierzchnię mieszkania czy domu jednorodzinnego, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić elektryka o przygotowanie kosztorysu zważywszy na ilość punktów elektrycznych, jakie sobie ustalimy. Dla klientów tego typu rozliczanie będzie znacznie lepsze jeśli wiele prac przygotowawczych dla elektryka zostało już przygotowanych. 

Innym powodem, dla którego warto pomyśleć nad rozliczaniem się za każde przyłącze jest sytuacja, w której znamy swoje umiejętności i doskonale wiemy, że po przygotowaniu przyłączy będziemy mogli wykonać wiele prac samemu. Tak zwane złote rączki mogą sporo zaoszczędzić, jeśli po instalacji elementów elektrycznych pozostałymi pracami zajmą się sami.Jednocześnie warto zauważyć, że montaż gniazd nie będzie już wymagający dla osób z doświadczeniem. 

Dodatkowo większość prac ziemnych także możemy wykonać bez pomocy elektryka. Oczywiście pod warunkiem, że sami mamy nieco wiedzy na temat tego typu prac i wiemy jak je wykonać. Pamiętajmy jednocześnie, że w przypadku częstych samodzielnych prac warto wiedzieć jaki wykrywacz przewodów elektrycznych wybrać, aby czasami nie uszkodzić wykonanej wcześniej pracy fachowca. 

Na ostateczny cennik wpływa też montaż i koszt robocizny w danym regionie

Nawet jeśli podane widełki są przez nas akceptowalne i jesteśmy mniej więcej świadomi tego jaki jest potencjalny koszt montażu podwójnego gniazda i ułożenia jednego punktu elektrycznego czy też wiemy czego się spodziewać przy montażu instalacji elektrycznej w budynku o powierzchni 100 m2, to warto jeszcze zapoznać się z konkretnymi ofertami fachowców, którzy pracują w naszym bezpośrednim otoczeniu.

Bardzo często ostateczne ceny różnią się i to bardzo z wielu względów. Czasami fachowcy mogą nie być zbyt zainteresowani modernizacją instalacji. Inni natomiast będą oferować znacznie wyższe ceny przy pracy w mieszkaniach czy domach z rynku wtórnym. Oczywiście wydatek może być też całkowicie zależny od tego w jak dużym mieście mieszkamy albo jak blisko dom znajduje się w pobliżu dużej miejscowości. 

Przyjęło się natomiast, że dolny zakres podanych wcześniej wartości dotyczy małych miejscowości i wsi, natomiast górne widełki to przede wszystkim spore miejscowości i okolice miast wojewódzkich. 

Teraz wiesz ile kosztuje elektryk, a także jakie są ostateczne ceny materiałów i wykonania elektryki

Ceny usług za stworzenie instalacji od zera oferującej idealnie dobraną ilość punktów elektrycznych mogą być bardzo różne. Przyjęło się jednak, że za każde 10 m2 domu jednorodzinnego musimy przygotować się na wydatek rzędu 1000-1300 złotych. Fakt jest jednak taki, że z każdym rokiem wydatek może się zmieniać i nie co raczej liczyć na obniżkę. Bardziej prawdopodobny jest większy koszt w kolejnych latach.

Niemniej jednak warto zakontraktować fachowca, który pozwoli nam określić odpowiednią ilość obwodów i punktów elektrycznych w naszej sieci elektrycznej. Dodatkowo jego praca nie jest obarczona tak dużym ryzykiem porażenia prądem. Niemniej istotna jest też kwestia obowiązujących przepisów i norm.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Ile kosztuje instalacja elektryczna
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz