Ile kosztuje położenie gładzi gipsowej? Sprawdź cenę szpachlowania

by

Ile kosztuje wykonanie gładzi gipsowej? Sprawdź jaki jest cennik usług i ile może kosztować metr kwadratowy położenia gładzi

Wyrównanie ścian to kwestia bardzo ważna z kilku powodów. Przede wszystkim pozwala nam uzupełnić ubytek. Dodatkowo, prawidłowo nałożone tynki czy gładzie gipsowe są w stanie wydatek farby z uwagi na fakt, że nałożona emulsja na powierzchnie z gładzią nieco lepiej kryją. Jeśli dodatkowo uzupełnimy to o gruntowanie, otrzymujemy niezwykle atrakcyjny wygląd i niebywale ułatwione malowanie. Oczywiście zalet gipsowania jest znacznie więcej. Ta metoda wykańczania ścian gwarantuje też późniejsze mniejsze zużycie farby. 

Niemniej jednak musimy pamiętać, że wykonanie gładzi gipsowej to zadanie stosunkowo trudne i pracochłonne. Dodatkowo jeśli nie wybierzemy opcji bezpyłowej, to może się okazać, że późniejsze wygładzanie sprawi nam znacznie więcej problemów niż moglibyśmy się spodziewać. Wtedy przydałby się specjalny odkurzacz gipsowy. Niestety, nie każdy wie jaki odkurzacz do gipsu wybrać i czy w ogóle jest sens wyposażać się w tak specjalistyczne urządzenie.

Z tego względu zaproszenie specjalisty od nakładania gładzi czy też od innych prac remontowo-budowlanych wydaje się wyśmienitym rozwiązaniem. Pomoże nam to znacznie obniżyć czas potrzebny do przygotowania powierzchni. Dodatkowo odnotować musimy, że praca fachowca będzie w wielu przypadkach znacznie dokładniejsza i lepiej wykonana, a to przełoży się na atrakcyjniejszy wygląd po malowaniu. 

Dlaczego położenie gładzi gipsowej to dobry pomysł? Sprawdź powody, dla których warto tynkować czy szpachlować ściany

Aby jednak zrozumieć dlaczego wynajęcie fachowca do tego zadania jest dobrym rozwiązaniem, warto najpierw zdać sobie sprawę z właściwości, jakimi charakteryzuje się gładź gipsowa i co dokładnie sprawia, że szpachlowanie ściany takim materiałem będzie rozwiązaniem odpowiednim. Otóż przede wszystkim należy odnotować, że gładkość uzyskana po gipsowaniu jest niesamowita. Oczywiście pod warunkiem, że położenie gładzi przebiegło poprawnie.

Dodatkowo miejmy na uwadze fakt, że stan ścian i sufitów będzie znacznie lepszy, a to przełoży się na przyjemniejszą pracę z późniejszym gruntowaniem czy malowaniem. Niejednokrotnie nakładanie gładzi gipsowej okazało się też skuteczniejsze niż w przypadku gładzi szpachlowych. Bo choć to podobne produkty, to mają też swoje różnice. 

Rzecz jasna można przeglądać różne rankingi gładzi szpachlowych 2024, co znacznie ułatwi nam wybór. Niemniej jednak wprawiona ręka znacznie lepiej sobie poradzi z zadaniem i przygotowana powierzchnia będzie oferować znacznie lepszą jakość. Dodatkowo warto odnotować, że jest wiele różnych rodzajów produktów do wyboru. Możemy przecież skorzystać z gotowej gładzi szpachlowej czy też gładzi gipsowej. Niemniej jednak ta sypka, pomimo że wymaga więcej pracy, jest wydajniejsza.

Dlaczego położenie gładzi gipsowej to dobry pomysł? Z uwagi na uzyskaną gładkość

Jedna z najważniejszych zalet, jeśli chodzi o stosowanie gładź gipsową, to jej elastyczność i miękkość. Sprawia to, że gładź ta jest delikatna i bardzo łatwo da się pokrytą powierzchnię szlifować. Dodatkowo umożliwiają one uzyskanie idealnej gładkości i pokrywają niewielkie ubytki w sposób bardzo wydajny. A to oznacza, że każda nierówność jest eliminowana. Ich gładkość sprawia, że po malowaniu ściana prezentuje się wyśmienicie – znacznie lepiej niż w przypadku malowania bez gładzi. 

Choć podłogi tym nie zabezpieczymy, to już o stan ścian i sufitów zadbać można

Kolejnym powodem stosowania gładzi gipsowej jest jej zabezpieczenie ścian czy sufitów. Z uwagi na łatwe szlifowanie i późniejszą obróbkę, nakładanie takiej powierzchni znacznie poprawia jakość różnorodnych powierzchni, w tym nadaje się do płyt gipsowo-kartonowych. Oczywiście warto też zauważyć, że gładź jest stosunkowo tania do innych materiałów i oferuje dobrą przyczepność. W przypadku nieprawidłowego nałożenia jej późniejsze szlifowanie jest bardzo łatwe. 

Gładź gipsowa i gips szpachlowy to produkty podobne? Może i tak, ale pod pewnymi względami gładź gipsowa to lepszy wariant wykończeniowy

Następną ważną zaletą gładzi gipsowej jest jej znacznie łatwiejsze nakładanie i późniejsza “obróbka” niż w przypadku gipsu szpachlowego. I choć oba produkty są w pewnych kwestiach do siebie podobne, to jednak nie można ich stosować zamiennie. Przede wszystkim gips szpachlowy charakteryzuje się znacznie lepszym kryciem i pozwala nam na nakładanie stosunkowo grubych powłok. To sprawia, że idealnie nadaje się jako opcja do bardzo nierównych ścian czy w sytuacji, gdzie ubytki są bardzo duże.

Natomiast gładź gipsowa to rozwiązanie bardzo często znane jako wykańczające. Chodzi tutaj o to, że po nałożeniu gipsu szpachlowego można rozpocząć aplikowanie gładzi gipsowej i to w stosunkowo niewielkich ilościach. Wtedy uzyskamy ten gładki i miękki, a także niezwykle atrakcyjny dla oka wygląd. 

Sprawdź jaka jest cena gładzi gipsowej w 2024 roku i jak się zmienił cennik gładzi gipsowej i samej usługi w porównaniu z rokiem poprzednim

Jak dobrze wiemy, każda usługa musi kosztować, a w ostatnich latach wszystkie prace związane z remontami i budownictwem poszybowały w górę i to bardzo mocno. Niemniej jednak dobra wiadomość jest taka, że możemy stosunkowo dobrze uśrednić koszty związane z nakładaniem gładzi gipsowej i określić dosyć precyzyjne widełki cenowe. Niestety, nie osiągniemy satysfakcjonującego wyniku w porównaniu do roku poprzedniego. 

Ile kosztuje położenie gładzi gipsowej

Nie zmienia to jednak faktu, że warto zapoznać się z dokładnymi cenami po to, by zrozumieć na jaki wydatek musimy się przygotować. Oczywiście pamiętajmy o tym, że koszt nakładania gładzi gipsowej będzie różnić się w zależności od wielkości powierzchni i jej stanu. Ponadto, sam materiał, jaki zakupimy, też będzie mieć ogromny wpływ na koszt usługi. Warto też sprawdzić jak bardzo ceny podskoczyły w porównaniu z rokiem poprzedni. Pomoże to określić potencjalne wzrosty na rok przyszły.

Cennik położenia gładzi gipsowej jako materiału, a także usługi położenia gładzi gipsowej w 2024 roku

Na wpływ ostatecznej ceny pracy profesjonalnego fachowca ma wiele rzeczy, a najważniejsze z nich to sam koszt produktu, robocizny, a także potencjalne wydatki powiązanych usług. Dlatego koszt położenia gładzi gipsowej należy uwzględnić zdobywając informacje u konkretnej ekipy remontowej, a podane widełki traktować wyłącznie jako przybliżony cennik 2024 roku.

Oczywiście warto też pamiętać, że koszt robocizny czy ogólnie wszelkich prac remontowych zależny jest też od jakości wykonawcy i od tego jaką jakość wykończenia oferuje. Cennik robót i ogólnie prac remontowych u mniej renomowanej firmy remontowej będzie nieco tańszy, a terminy pracy znacznie krótsze niż u konkurencji. 

Ile kosztuje gładź?

W zależności od wydajności gładzi gipsowej, a także wielkości pojemnika i jakości produktu lub renomy producenta, cena może się różnić i to bardzo znacząco. Przyjęło się jednak, że ponadprzeciętnej jakości produkt to koszt 5-6 zł za kilogram. Mając na uwadze uśrednione ceny i zużycie, daje to płacimy 5-6 zł za m2 gotowej gładzi.

Gładź cena za metr robocizny

Jednokrotne położenie gładzi wraz z przygotowaniem powierzchni to wydatek rzędu 15-35 zł za metr kwadratowy. Taki duży zakres kosztu robocizny jest spowodowane wieloma czynnikami, m.in miejscem pracy. Dodatkowo musimy uwzględnić wyżej wspomniane koszty związane z zakupem produktu. Pamiętajmy jednocześnie, że zakres cenowy jest zależny od bardzo dużej ilości czynników. 

Ile kosztuje metr szpachlowania i innych powiązanych usług

Szpachlowanie ścian, które wymaga długiego i często wymagającego gładzenia i szlifowania, kosztuje od 30 do 45 złotych za m2. Dodatkowo pamiętajmy, że kładzenie gładzi bardzo często powiązane jest z wieloma innymi usługami jak, chociażby, gruntowanie (od 4 zł za m2) czy też malowanie (od 12 zł za m2). 

Koszt nakładania gładzi gipsowej zależy od wielkości powierzchni i jej stan

Wyżej podane widełki są z pewnością całkiem spore. Mając na uwadze mieszkanie o wielkości 100 m2 minimalny koszt związany z jego gipsowaniem może wynosić 1500-2000 złotych w zależności od tego czy wliczony będzie sufit a także czy ekipa remontująca podaje cenę za metr kwadratowy powierzchni pokoju czy może też za metr kwadratowy ściany. 

Niemniej jednak to jest minimalny koszt, a ten prawdziwy może być nawet i dwukrotnie wyższy. Na ostateczną kwotę, jaką będziemy musieli wydać podczas aplikowania gładzi gipsowej bardzo duży wpływ będzie mieć jej stan, a mianowicie ilość ubytków i ich głębokość i wielkość czy też krzywizna ścian. Jeśli okaże się, że gładź nie będzie wystarczająca, fachowcy będą musieli najpierw przygotować szpachlę. 

Oczywiście jakość materiału jaki będziemy kłaść także wpłynie na to ile będzie kosztować ta usługa

Następnym kryterium kluczowym podczas określania ostatecznej ceny jest jakość produktu, jaki wybierzemy. Choć z pewnością można sporo zaoszczędzić decydując się na alternatywę z niższej półki, to niestety nierzadko może to być bardzo zła decyzja z perspektywy czasu. Otóż nieraz doszło do sytuacji, w której tańszy wariant nie gwarantował odpowiedniej wydajności i jego zużycie było większe niż uśrednione. Przez to wymagany był zakup dodatkowych puszek czy też worków w zależności od formy zakupienia gładzi gipsowej. 

Cennik gładzi gipsowej z rokiem 2024 uległ sporej zmianie i niestety cena jest znacznie wyższa 

Niestety, wzrost za robociznę nawet na poziomie 20-40% sprawił, że praca fachowca jest teraz znacznie droższa niż w roku poprzednim. Wcześniej różnica była jeszcze większa. Dwa lata temu możliwe było znalezienie profesjonalisty w cenie od 10 do 20 zł za m2. Teraz niestety ceny wzrosły o 60-80% w porównaniu z poprzednimi latami. 

Niestety, pandemia znacznie podniosła ceny prac, dlatego wiele usług takich jak wylewki, czy po prostu szpachlowanie ubytków lub samo przygotowanie podłoża, gdzie eliminuje się wszelkie nierówności i gwarantuje poprawę wyglądu, poszybowały w górę.

Teraz wiesz ile kosztuje położenie gładzi w miastach w Polsce i czemu ta usługa remontowa jest tak ważna 

Znalezienie fachowca do nałożenia gładzi gipsowej to bez wątpienia bardzo dobry pomysł, jeśli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z taką pracą, a zależy nam na perfekcyjnym wykonaniu. Specjaliści mogą, co prawda, okazać się rozwiązaniem bardzo drogim (szczególnie w obecnych czasach, gdzie ceny z roku na rok mogą wzrosnąć o nawet 30%), to jednak świetne położenie, gładkość i niesamowita równość bez wątpienia okażą zaletami, z jakimi trudno dyskutować.

Oczywiście pamiętajmy o tym, że nawet jeśli cena za metr kwadratowy gładzi wynosi od 15 złotych bądź też od 20 złotych licząc koszt materiału, to nie u każdego taka cena będzie obowiązywać. Jest to obecnie jedna z niższych możliwych do uzyskania ofert. Ta niestety będzie stosunkowo większa przy mocno zniszczonych ścianach. 

Rzecz jasna na ostateczny koszt usługi wpływ będzie mieć też miejsce zamieszkania. Ostateczna cena może się bardzo dużo różnić w zależności od rejonu zamieszkania. Z pewnością więcej za usługi zapłacimy w Warszawie i okolicach niż na wschodzie Polski bądź też w mniejszych miejscowościach. 

Województwo odgrywa tu ważną rolę, podobnie jak to czy dajemy pracę wykwalifikowanej siły roboczej w porównaniu z innymi ekipami czy też nie. Dlatego zawsze warto zapoznać się z ofertą fachowców, którzy pracują w okolicy, porównać zakres ich usług, a także dokładne zasady, na jakich te usługi są wykonywane. Wtedy będziemy wiedzieć czy cena obejmuje kompleksową usługę i jeśli nie to jaki należy doliczyć koszt. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Ile kosztuje położenie gładzi
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz