Jak wiercić w płytkach otwór aby nie uszkodzić. Poradnik

by

Wiercenie w płytkach ceramicznych – dowiedz się jak zrobić dziurę i nie uszkodzić glazury!

Przygotowanie otworów w płytkach bądź też w gresie to zadanie niewątpliwie trudniejsze niż klasyczne wiercenie w ścianie. Dzieje się tak z uwagi na znacznie bardziej delikatny materiał, jakim są właśnie płytki. Niestety, nawet jeśli bardzo często nie musimy wiercić, aby zamontować jakąś z rzeczy, to w celu zapewnienia sobie solidności i stabilności, otwory w płytkach mogą się okazać kluczowe. Niestety, w przypadku płytek bardzo łatwo o pęknięcie w miejscu wiercenia, a także wszędzie wokół. 

Nie oznacza to jednak, że nie możemy przewiercić przez płytkę bez jej uszkodzenia. Jest to jak najbardziej możliwe, choć wymaga znacznie większej wprawy, wiedzy na temat pracy z tak kruchymi materiałami, a także odpowiednich narzędzi czy też funkcji w wiertarce. Co ciekawe, nie musimy zastanawiać się nad tym jaką profesjonalną wiertarkę kupić w 2023, bo wszakże drogi, specjalistyczny sprzęt ułatwi nam pracę, to jednak nie jest to absolutnie wymagane. Wystarczy sprawdzić ranking wiertarko-wkrętarek i wybrać opcję odpowiednią dla nas mając na uwadze, między innymi, nasz budżet.

Jak więc prawidłowo rozpocząć pracę i przygotować otwory w płytce? Czy tak jak w przypadku betonu możemy pokusić się o pracę z funkcją udaru? A może zamiast dobrej wiertarko wkrętarki z udarem wystarczy tylko diamentowe wiertło i uwaga? W poniższym poradniku omówimy przygotowania potrzebne do prawidłowego rozpoczęcia pracy. Ponadto, przedstawimy różnice między gresem a glazurą, a także jak określić i gdzie powinny znajdować się punkty wiercenia, czy wiertła do betonu sprawdzą się w przypadku wiercenie płytek i czy do większej średnicy należy wyposażyć się w specjalne akcesoria. 

Zanim zaczniemy wiercić otwory w płytkach, warto wiedzieć jak do tego zadania się przygotować 

Oczywiście sama wiedza na temat jak wiercić i instrukcje przedstawione krok po kroku nie wystarczą, a to z bardzo prostego powodu. Glazura czy gres to taki materiał, który nawet w przypadku właściwej technicy może ulec uszkodzeniu. Szczególnie, jeśli nie skorzystamy z właściwych narzędzi. I mowa tutaj nie tylko o wiertłach, ale też i o wiertarce i wkrętarce akumulatorowej i różnorodnych akcesoriach gwarantujących znacznie wydajniejszy i bezpieczniejszy proces wiercenia. 

Oczywiście warto też pamiętać, że stosunkowo inaczej wygląda sytuacja podczas glazury, a inaczej przy gresie. I choć obie warianty nazywamy potocznie płytkami, to inna struktura i charakterystyka tych nawierzchni sprawia, że musimy znać ich różnice i podobieństwa przed rozpoczęciem pracy. 

Wiercenie w płytkach należy rozpocząć od określenia rodzaju wierteł

Nawet najlepsza wiertarka stołowa w 2023 roku czy też wariant ręczny i kompaktowy nie będzie dla nas odpowiednim rozwiązaniem. Szczególnie, jeśli nie będziemy w stanie określić prawidłowego rodzaju wierteł, które można wykorzystać do tej pracy. A z uwagi na mnogość dostępnych wierteł i ich różnorodne przeznaczenie, zadanie na pewno nie należy do najłatwiejszych. Niemniej jednak warto zauważyć, że fachowcy razem z producentami wierteł określają najlepszy rodzaj wierteł do konkretnego typu nawierzchni. To natomiast znacznie ułatwia wybranie prawidłowego rodzaju narzędzia. 

Pamiętajmy natomiast, że nieważne jaki rodzaj wiertła wybierzemy, zawsze powinno być ono wysokiej jakości i pochodzić od sprawdzonego, renomowanego producenta. Takie wiertła znacznie obniżają szansę na uszkodzenie płytek. Ponadto, gwarantują możliwość wykonania zadania wystarczająco szybko i skutecznie, aby zniwelować ryzyko uszkodzenia płytki podczas długich prac. Dodatkowo miejmy na uwadze fakt, że wyłącznie ostre wiertło powinno być wykorzystywane. Dlatego zanim rozpoczniesz pracę, sprawdź jak naostrzyć wiertło w celu uzyskania jak najlepszego efektu. 

Wiertło łopatkowe

Pierwszym typem wiertła wartym rozważenia jest wariant łopaktowy. Tego typu akcesorium idealnie sprawdzi się w przypadku wiercenia płytek szkliwionych. Bardzo często fachowcy nazywają je także wiertłami piórkowymi. Z uwagi na ich budowę, szansa na wyszczerbienia przy krawędzi płytki jest minimalna. Samo wiertło ma z przodu trzpień, którego przekrój jest walcowaty. W nim umieszczone jest ostrze płaskie. Jego kształt to, rzecz jasna, łopatka. 

Wiertło do betonu

W przypadku wierteł przeznaczonych do betonu, istnieje możliwość wykorzystania tych narzędzi do wiercenia w płytkach. Natomiast muszą to być tylko te gresowe bądź płytki nieszkliwione. Spośród dostępnych opcji mamy przede wszystkim wiertła z dwiema krawędziami tnącymi, a także z czterema. Te drugie nazywane są też wiertłami widiowymi.

Wiertło diamentowe

W gresach należy korzystać z wierteł, które wyposażone zostały w końcówkę diamentową. Niemniej jednak istotną kwestią jest średnica wiertła i otworu, który przygotujemy przy użyciu wiertła diamentowego jak i łopatkowego. Zazwyczaj otwory są niewielkie i posłużą wyłącznie do podwieszenia stosunkowo lekkich rzeczy jak umywalka, półka bądź wieszak. 

Wiertło koronowe

Nawet najlepsza wiertarko wkrętarka bezszczotkowa nie pomoże nam w przypadku wiercenia większych otworów, gdyż w takiej sytuacji należy wykorzystać wiertło z koronką diamentową. Bardzo często takie akcesorium wykorzystują hydraulicy podczas montażu baterii prysznicowej. 

Glazura a gres – sprawdź jak wygląda wiercenie otworów w płytkach ceramicznych, kafelkach, a także jak wiercić w glazurze i twardym gresie 

Skoro wiemy już jakie wiertła najczęściej wykorzystujemy przy pracy z płytkami, warto teraz wiedzieć jak wygląda proces wiercenia w przypadku glazury, a jak w przypadku gresu. Choć nieco wspomnieliśmy już o tym jakie wiertła wykorzystamy do płytek szkliwionych, a jakie do nieszkliwionych, warto jednocześnie sprawdzić różnice między glazurą i gresem w celu zachowania bezpieczeństwa podczas wiercenia. 

Płytki ceramiczne to rozwiązanie bardzo estetyczne, a dzięki ogromnym możliwościom konfiguracji, dostępne są w praktycznie każdym zabarwieniu, wzorze i kształcie. Te płytki najczęściej dzielone są na dwie kategorie, czyli gres i glazurę. 

Glazura to nic innego jak płytki wykonane z gliny, talku, a także piasku. Są one łączone w odpowiednio opracowanych przez każdego producenta proporcjach. Opcje te są lekkie, a ich obróbka nie stanowi zazwyczaj problemu. Niemniej jednak nie zawsze można glazurę wykorzystać. Chociażby nie nadają się na podłogę z uwagi na fakt, że ich parametry techniczne przekładają się na wysoką ścieralność i niską wytrzymałość na łamanie czy też pękanie. Oprócz tego, charakteryzują się wysoką nasiąkliwością, co eliminuje je z wykorzystanie na zewnątrz.

Gres natomiast to opcja, która wyprodukowana jest z gliny, piasku, a także skalenia. Oprócz tego, sam proces produkcji jest inny, gdyż gres pasuje się pod wysokim ciśnieniem, a później wypala się w temperaturze przekraczającej 1000 stopni Celsjusza (zazwyczaj jest to 1100 – 1200 stopni Celsjusza). Dzięki temu materiał ten jest idealny jako opcja na podłogę czy też na zewnątrz. Płytki podłogowe z gresu są odporne na mróz, a także mają niską nasiąkliwość i wysoką odporność na ścieranie.

Niemniej jednak nie jest to rozwiązanie bez wad. Przede wszystkim gres jest bardzo często szkliwony, a to oznacza, że znajduje się na nim cienka i krucha warstwa szkliwa. To oznacza, że łatwo jest uszkodzić tę warstwę, a to znacznie obniży efekt estetyczny. Dodatkowo pamiętajmy, że gres może też podnieść ryzyko poślizgu. A nikt przecież nie lubi się ślizgać schodząc po schodach czy wychodząc na balkon lub spod prysznica. 

Wiercenie w gresie wykonujemy, w zależnie od tego czy jest on szkliwony czy nie, wiertłami betonowymi bądź łopatkowymi z diamentowym końcem. Natomiast glazura wymaga wiertła dostosowanego do pracy ze szkłem. 

Aby przygotować się do wiercenia odpowiednio, warto wiedzieć czym wywiercić otwór 

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne sprzęty. Mamy przecież dostępne wkrętarki, wiertarki, wiertarki udarowe, młotowiertarki, a także wiertarko-wkrętarki. Oczywiście możecie zapytać jaka wiertarko-wkrętarka akumulatorowa będzie dobra czy też jak upewnić się, że wybierzemy najlepszą wiertarkę udarową w 2023 roku. Niemniej jednak pamiętajmy, że do pracy z płytkami musimy wybrać sprzęt oferujący jak najlepsze parametry i możliwości pracy. Tak, aby zadbać o szybkie i sprawne przewiercenie się przez płytkę.

Najważniejszą rzeczą, o jakiej musimy pamiętać, jest wiercenie bez funkcji udaru. Niemniej jednak warto wybrać młotowiertarkę bądź też wiertarkę udarową. Są to urządzenia, które po wyłączeniu zbędnych dla płytek funkcji umożliwiają bardzo szybkie i skuteczne wiercenie. Jednocześnie pamiętajmy, że po przewierceniu się przez płytki zazwyczaj musimy też zrobić otwór w betonie. Wtedy właśnie udar okaże się nadzwyczaj pomocny. Pamiętajmy także, że wybrana przez nas wiertarka powinna być wyposażona w regulację obrotów. Płytki należy wiercić przy użyciu niższych ustawień w celu zminimalizowania ryzyka uszkodzenia. 

Młotowiertarka jest urządzeniem, które równie dobrze można wykorzystać podczas pracy. Jest ona bardziej zaawansowana, ale też gwarantuje większą wszechstronność. Oczywiście inną zaletą tej opcji jest możliwość pracy nie tylko z płytkami ceramicznymi, ale wieloma innymi materiałami. Możliwości regulacji młotowiertarek są na pewno bardzo duże, co dodatkowo pomoże podczas pracy. 

Robienie otworów w płytkach – jak wiercić instrukcja krok po kroku

Skoro wiemy już jaki wiertła wybrać, a także czym otwory powinniśmy wiercić, czas przyjrzeć się samemu procesowi wiercenia. Tutaj oczywiście musimy mieć na uwadze, że zanim rozpoczniemy pracę z wiertarką powinniśmy najpierw odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię, przy której będziemy pracować. Nikt przecież nie chce zakurzyć płytek, a to nie jedyny problem z którym będziemy musieli się zmierzyć. 

Jednocześnie warto też wiedzieć na jakiej zasadzie wykonywać wiercenie, jak często robić przerwy i czy warto skorzystać z punktaka. Ponadto, powinniśmy zrozumieć na jakiej zasadzie działa wiercenie. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję prawidłowo wykonanego otworu.

Skoro wybór wiertarki i wierteł mamy z głowy, czas na kolejny, aby sprawnie i bezpiecznie zrobić dziurę w płytce – zabezpieczenie powierzchni

Pierwszym krokiem podczas pracy z płytkami ceramicznymi jest, rzecz jasna, prawidłowe zabezpieczenie płytek. Jeśli tego nie zrobimy, możemy ryzykować pęknięcie, zabrudzenie czy też jakiekolwiek inne uszkodzenie. Szczególnie jeśli nieostrożnie podejdziemy do kolejnych etapów pracy. Dobrym rozwiązaniem wartym rozważenia jest przyklejenie na płytce taśmy malarskiej. Zazwyczaj robi się to na krzyż, aby zabezpieczyć płytkę przed odpryskami czy też pękaniem.

Oprócz tego, wiertło nie zacznie się ślizgać podczas pracy z uwagi na charakterystykę powierzchni płytek. Jeśli nie chcesz naklejać taśmy w miejscu wiercenia, to można zrobić delikatny odprysk w miejscu przyszłego otworu, na przykład za pomocą punktaka, i dopiero wtedy wziąć się za wiercenie. 

Skoro przygotowanie do wiercenia mamy za sobą, czas rozpocząć wiercenie w płytkach ceramicznych i twardych płytkach gresowych 

Jeśli wszystko mamy już przygotowane, czas zająć się samym wierceniem. Pamiętajmy natomiast, że zanim rozpoczniemy pracę, musimy mieć gwarancję, że średnica wiertła jest prawidłowo dobrana do średnicy kołka, aby późniejszy otwór był idealnie dostosowany do kołka rozporowego. 

Wiercenie zaczynamy od bardzo niskich obrotów, w szczególności bez udaru i bez dociskania z całej siły wiertła do płytki. Z czasem zwiększamy obroty i przedostajemy się przez płytkę. Po wykonaniu tego zadania można skorzystać z opcji wiercenia z udarem w celu przebicia się przez mur. 

Jeśli planujmy przygotować znacznie większy otwór, to pracę możemy wykonać kilkustopniowo. Mianowicie dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie wiercenia od mniejszego otworu. Później jego rozwiercenie do otworu o prawidłowej średnicy będzie znacznie prostsze i mniej ryzykowne. Dodatkowo warto odnotować, że duże otwory znacznie łatwiej wiercić przy użyciu otwornicy. Tę montuje się do wiertarki. 

jak wiercić w gresie

Twardy gres wymaga stosowania nieco innego wiertła, a więc i aplikacji nieco innej metody wiercenia. Otóż w przypadku wierteł z koronką diamentową i bardzo wymagających materiałów dobrym rozwiązaniem jest wiercenie z przerwami. W ten sposób umożliwiamy chłodzenie wiertła. Zazwyczaj przerwy w wierceniu powinniśmy powtarzać co kilkanaście sekund. Wtedy należy zanurzyć koronkę i pozostałe akcesoria w zimnej wodzie. 

Sprawdź wskazówki zanim zdążysz wywiercić dziurę, a także dodatkowe narzędzia pozwalające wiercić w twardym gresie 

Choć przedstawiona instrukcja wiercenia może okazać się bardzo prosta i mało wymagająca, to jednak warto dodatkowo zapoznać się ze wskazówkami. To właśnie dzięki nim będziemy w stanie sprawnie i bezpiecznie przygotować otwory. 

  • Zaznacz miejsce wiercenia

Zanim rozpoczniesz wiercenie, warto najpierw oznaczyć miejsce, w którym pojawi się otwór. Można to zrobić za pomocą wyżej wspomnianego punktaka, ale też i gwoździem lub śrubokrętem. Czasami wystarczy oznaczenie ołówkiem. Niemniej jednak zrobienie delikatnej dziurki wyżej wspomnianymi narzędziami umożliwi bezpieczniejszą pracę, gdyż ryzyko ześlizgnięcia się wiertła będzie zmniejszone. 

  • Unikaj rogów

Wiercenie przy rogach jest niewątpliwie bardzo niebezpieczne i w wielu przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia płytki. Napór wiertła i wiertarki na miejsce, a także zmiany drgania przenoszone przez urządzenie mogą znacznie szybciej uwydatnić się przy rogu, gdzie stabilność płytki jest na znacznie mniejszym poziomie. Dlatego lepiej unikać wiercenia bardzo blisko rogu czy zakończenia płytki. Jeśli jednak wiercenie blisko narożnika jest wymagane, należy rozpocząć od bardzo wąskiego wiertła, a następnie poszerzać otwór. 

  • Taśma malarska

W przeciwieństwie do punktaka czy gwoździa, taśma malarska nie pozostawia na płytce śladu. Dlatego jeśli nie chcemy dźgać powierzchni wielokrotnie czy też ryzykować jej porysowania, wystarczy nakleić szorstką taśmę malarską w celu zapewnienia stabilności. 

  • Udar to świetna pomoc, ale dopiero w późniejszym etapie

Wiercenie w płytkach musi odbywać się bez udaru, gdyż funkcja ta może bardzo łatwo uszkodzić płytkę. Niemniej jednak to młotowiertarki czy wiertarki udarowe są najczęściej rekomendowane do pracy z takimi powierzchniami z uwagi na fakt, że w późniejszym etapie wiercenia, gdy będziemy musieli wwiercić się w beton lub w ścianę, udar okaże się kluczowy. Pamiętajmy jednak, że włączyć powinniśmy tylko, jeśli jest to beton, cegła pełna, silikat lub jakikolwiek inny twardy i zwarty materiał, a nie drewno, płyty wiórowe, czy płyty gipsowo-kartonowe. 

  • Wiertło koronowe do większych otworów

W celu zapewnienia możliwie najbezpieczniejszej pracy podczas robieniu większych otworów dobrym rozwiązaniem będzie wyposażenie się w wiertło koronowe. Alternatywą będzie także specjalna wycinarka. Wiertła będą idealne do pracy z płytkami i ścianą za płytkami, natomiast wycinarka wykorzystywana jest wyłącznie do płytek.

  • Sprawdź otwornice

Specjalne końcówki, które można założyć na wiertarkę w celu wykonania czystego i bardzo dokładnego, okrągłego otworu, to otwornica. Choć są to bardzo głośne gadżety, to jednak gwarantują świetną efektywność w przypadku miękkich płyt gresowych. Niemniej jednak, podczas wiercenia w terakocie czy twardszym gresie nie będzie to opcja idealna. 

Teraz wiesz jak prawidłowo wiercić otwory w płytkach!

Wiercenie w płytkach wykonać możemy sami lub poprosić o pomoc fachowców. Niemniej jednak artykuł powinien skutecznie przybliżyć sposoby pracy, ale i nie tylko. I choć prawidłowe przygotowanie otworów w płytkach to zadanie nieco bardziej skomplikowane niż praca w ścianie czy betonie, to z odpowiednim przygotowaniem jesteśmy w stanie poradzić sobie z nim sami. 

Oczywiście pamiętajmy, że dopiero po uwzględnieniu wskazówek i zawartych informacji nawet laik będzie w stanie wykonać prawidłowe wiercenie. Warunków jest jednak kilka, mianowicie należy stosować się do zaleceń, wiedzieć jakie wiertła wybrać, a także jakie wiertarki, wiertarko wkrętarki, młotowiertarki czy wiertarki udarowe będą prawidłowym rozwiązaniem.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak wiercić w płytkach
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz