Jak przygotować ścianę do malowania. Poradnik krok po kroku

by

Przygotowanie ścian do malowania – dowiedz się jak usunąć starą farbę, czym zabezpieczyć powierzchnię, a także jak pomalować nową warstwę! 

Odświeżenie koloru na naszych ścianach wydaje się być prostym zadaniem. Jednakże, jeśli chcemy uzyskać estetyczny efekt końcowy, musimy także zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Wszystkie czynności, które poprzedzają malowanie ścian wewnętrznych są równie istotne. Pomimo to, nie warto się do zrażać do tej procedury. Nie musisz szukać profesjonalnej ekipy remontowej ani zastawiać się ile kosztuje malowanie ścian, gdyż jesteś w stanie przygotować i pomalować powierzchnię ścian i sufitów na własną rękę.

Po pierwsze, zanim kolejna warstwa farby zostanie naniesiona na podłoże, musisz sprawdzić stan swoich ścian. Pamiętaj, że wiele czynników wpływa na powstawanie różnego rodzaju zabrudzeń, uszkodzeń i ubytków. Następnie, należy zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne narzędzia malarskie, takie jak pędzle, wałki, taśmę malarską i folię ochronną. Wtedy możesz rozpocząć przygotowywanie podłoża do malowania. W naszym artykule znajdziesz niezbędne informacje oraz wskazówki na temat przyszykowania i zabezpieczenia powierzchni ścian.

Dlaczego odpowiednie przygotowanie podłoża jest kluczowe? Sprawdź jak wpływa to na malowanie ścian i sufitu

Odpowiednie przygotowanie powierzchni ścian przed rozpoczęciem malowania jest niezwykle istotne. Jeżeli podłoże nie zostanie właściwie przyszykowane do nałożenia kolejnej warstwy farby, możemy mieć do czynienia z pęknięciami emulsji, a następnie z jej odpadaniem. W takiej sytuacji będziesz musiał dowiedzieć się jak naprawić oderwaną farbę ze ściany lub sufitu. Aby uniknąć podobnych problemów, na samym początku musisz ocenić stan swoich ścian. Zwróć uwagę na różnego rodzaju zabrudzenia, tłuste powierzchnie, a także pęknięcia i rysy. Ponadto, pamiętaj, aby odpowiednio zagruntować podłoże, gdyż bez gruntu farba z pewnością zacznie odpadać od ścian. Powinieneś również zadbać o odpowiednie warunki w malowanym pomieszczeniu. Mowa tutaj o temperaturze i poziomie wilgotności.

Przygotować ściany do ponownego malowania musimy, jeśli stare powłoki wyblakły lub są zabrudzone

Z pewnością czeka nas ponowne malowanie ścian, jeśli na dopiero co pomalowanych powierzchniach pojawiły się różnego rodzaju plamy. Jest to tym bardziej irytujące, jeżeli w naszym mieszkaniu użyliśmy jasnych kolorów emulsji. W takiej sytuacji zabrudzenia są jeszcze bardziej widoczne. Ponadto, ściany bardzo szybko ulegają poplamieniu w obecności dzieci. Możemy mieć wtedy do czynienia z wieloma rysunkami za pomocą kredek, ołówków czy flamastrów, nie wspominając o plamach z błota lub czekolady. Warto również wspomnieć o zabrudzeniach, które sami nieumyślnie tworzymy. Możemy tutaj wymienić ślady po butach, rozgniecionym insekcie czy oponach naszego roweru. Niestety, te wszystkie sytuacje są niemalże nieuniknione. Oczywiście, możemy próbować unikać powstawania trwałych plam. Do tego odpowiednia będzie farba do ścian o zwiększonej odporności na ścieranie. Przydatne mogą okazać się również farby plamoodporne.

wałek do malowania rogów

Co więcej, przygotowanie ścian do malowania zależy od tego, jak często malujemy dane pomieszczenie. Im rzadziej to robimy, tym więcej czeka nas pracy przed nałożeniem kolejnej warstwy. Dlatego też, najdłuższe przygotowania będą miały miejsce w sypialni, gdzie powierzchnie ścian malowane są najrzadziej, czyli raz na cztery do pięciu lat. Natomiast pomieszczeniami, gdzie jesteśmy zmuszeni malować nieco częściej, są kuchnia i pokój dziecięcy. Jest tak, gdyż jest są to pokoje najbardziej narażone na różnego rodzaju zabrudzenia. Na dodatek, przygotowania do ponownego malowania naszych ścian powinniśmy poczynić również w sytuacji, kiedy stare powłoki znacznie wyblakły.

Tłuste powierzchnie sprawią, że farba będzie odparzać się od ściany do malowania 

Jeżeli wiesz jak malować ściany, z pewnością nie jest dla Ciebie nowością, że po wyschnięciu farba może zacząć pękać i odpadać od podłoża. Jest to bardzo częste zjawisko zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z tłustymi powierzchniami, ale także w sytuacjach, kiedy nie dopasujemy emulsji do gładzi użytej przez naszą ekipę budowlaną. Ponadto, przyczyna tego problemu leży także w nieprzestrzeganiu zaleceń producenta gładzi na temat tego, jak długo ma ona schnąć. Odpadanie farby ze ścian jest również powiązane z brakiem odpowiedniego gruntu. Podjęcie decyzji, czy powinniśmy zagruntować powierzchnię ścian, nie powinno być trudne, gdyż gruntowanie zmniejsza chłonność nowych podłoży, a także wiąże luźne powłoki zanim zaaplikujemy preparaty malarskie. Warto również wspomnieć, że wysoka temperatura oraz niska wilgotność powietrza negatywnie wpływają na stan ścian wewnętrznych. Dlatego też, zaleca się malowanie w temperaturze od 18 do 25 stopni Celsjusza. Z kolei, odpowiednia wilgotność powietrza powinna wynosić 60%. Jeżeli nie dostosujemy się do tych wytycznych, możemy być pewni, że farba będzie odchodzić od powierzchni.

Stara farba i pęknięcia? Przygotowanie ścian do malowania także z uwagi na niedoskonałości samej powierzchni

Odpowiednie przygotowanie powierzchni ścian do malowania powinno mieć miejsce również w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z różnego rodzaju niedoskonałościami, takimi jak pęknięcia i rysy. Przyczyn ich powstawania możemy doszukiwać się w naturalnym osiadaniu budynków, niesprzyjających warunkach atmosferycznych oraz błędach konstrukcyjnych. Warto również dodać, że uszkodzenia te są także powodowane przez kurczący się tynk. Kiedy do tego dojdzie, zauważymy, że rysy i pęknięcia są wyjątkowo wąskie i płytkie. Ich szerokość wynosi maksymalnie 0,3 mm, a także tworzą one coś w rodzaju pajęczyny na ścianach.

Z kolei, jeśli mieszkamy w budynku znajdującym się w centrum dużego miasta lub blisko arterii komunikacyjnych, drgania związane z nasilonym natężeniem ruchu również mogą powodować powstawanie pęknięć i rys. Najczęściej zlokalizujemy je na łączeniu płyt, a także w pobliżu okien. Oczywiście, zawsze istnieje ryzyko, że powstałe uszkodzenia są skutkiem wad konstrukcyjnych. W takiej sytuacji musimy koniecznie wyeliminować problem dla naszego bezpieczeństwa.

Poradnik malowania – krok po kroku sprawdź jak się przygotować do tego zadania

Przygotowania do prac malarskich mogą zajmować dużo czasu, jednakże są one niezbędne, jeśli chcemy uzyskać trwały i estetyczny wygląd nowej warstwy farby. Po pierwsze, musisz skompletować niezbędne narzędzia i akcesoria malarskie, takie jak wałki, pędzle, taśmę malarską, folię ochronną oraz mieszadełko do farby. Ponadto, niezbędne mogą się okazać wiaderko i wszystkie potrzebne detergenty do mycia ścian, a także szpachelka i papier ścierny do wyrównania ubytków. Co więcej, jeśli okaże się to konieczne, pamiętaj o wcześniejszym zagruntowaniu powierzchni. Jeżeli Twoje ściany są wyjątkowo chłonne, powinieneś nałożyć dwie warstwy gruntu w odstępie około 2-3 godzin. Warto również zaopatrzyć się w drabinę, pion malarski, komplet wkrętaków oraz odzież ochronną.

Oczywiście przygotowania do malowania powinny zacząć się od skompletowania narzędzi malarskich

Do malowania ścian i sufitów możemy przystąpić tylko, jeśli zaopatrzymy się w niezbędne narzędzia. Zaliczamy do nich nie tylko pędzle i wałki malarskie, ale także taśmę malarską, folię ochronną, mieszadełko do farby i wiaderko lub miskę. Ponadto, niezbędna może okazać się szpachelka oraz papier ścierny.

Podstawa to pędzel i wałek

Pędzle i wałki to podstawowe narzędzia każdego malarza. Kiedy chcemy przystąpić do malowania ścian wewnętrznych, właśnie po te przedmioty sięgamy. Pozwalają one na precyzyjne nakładanie farby na powierzchnię. Aby zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzie, warto przejrzeć ranking wałków malarskich oraz pędzli. Tam dowiesz się, jaki niekapiący wałek do malowania wybrać. Jeżeli nasz wybór padnie na pędzel, niezbędne okażą się szeroki pędzel płaski, mały pędzelek oraz tak zwany pędzel kaloryferowy posiadający długą rączkę. Mając przy sobie taki zestaw, będziemy w stanie pokryć farbą nie tylko całe ściany, ale także okolice okien, narożniki i miejsca trudno dostępne, takie jak powierzchnie za grzejnikami. Natomiast, jeśli decydujemy się na wałek malarski, również możemy zaopatrzyć się w mniejsze i większe modele. Jednakże, warto mieć na uwadze, że wałki będą najlepsze do malowania całych powierzchni ścian i sufitów. Tak czy inaczej, konieczne będzie wykorzystanie małego pędzelka do nałożenia emulsji w narożnikach. Dobrze by było, żebyś zapoznał się ze wskazówkami dotyczącymi tego, jak malować ściany bądź sufit wałkiem, aby zrobić to poprawnie.

Taśma malarska to kolejny kluczowy element 

Warto również zakupić taśmę malarską. Jest ona niezbędna do zabezpieczenia niektórych elementów, których nie chcemy zabrudzić farbą. Możemy ją wykorzystać do ochrony listew przypodłogowych, włączników, ram okien oraz klamek. Co więcej, taśma przyda nam się także do zamocowania folii malarskiej. Warto również wspomnieć o wyznaczaniu idealnie równych linii u zbiegu ścian i sufitów za pomocą taśmy malarskiej. Pozwoli nam to na pomalowanie danych fragmentów powierzchni na różny kolor. W dzisiejszych czasach jest ona także używana do malowania wzorów różnego rodzaju. Tutaj warto nabyć taśmę o podwyższonej elastyczności. Dzięki niej będziemy w stanie wyznaczyć kształty mające zaokrąglone i nieregularne brzegi.

Kupując taśmę malarską, dobrze jest nabyć dwa rodzaje – szeroką i wąską. Pozwoli nam to na dokładne zabezpieczenie danych powierzchni. Na dodatek, musisz pamiętać, że najtańsza żółta taśma papierowa posłuży nam jedynie do mocowania folii, dlatego też warto zainwestować w niebieskie taśmy, które trzymają się bardzo dobrze i pozwolą nam wyznaczyć linię łączenia dwóch różnych kolorów. Na rynku znajdziemy również taśmy PCV służące między innymi do ochrony stolarki okiennej.

Oprócz tego, wyposaż się w folię ochronną

Folia ochronna jest niezbędna do skutecznego zabezpieczenia podłogi i mebli przed zabrudzeniem. Zakupimy je w różnych rozmiarach i grubościach. Właśnie na grubość folii powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Decydując się na zakup cienkiej folii malarskiej, musimy wiedzieć, że przyda się ona do okrycia mebli lub sprzętów różnego rodzaju. Z kolei, grubsza folia będzie idealna do zabezpieczenia podłogi, gdyż nie jest ona aż tak narażona na rozerwanie. Ponadto, zaleca się zakup folii ochronnej z taśmą, co ułatwi nam szczelne zabezpieczenie wybranych elementów przed zabrudzeniami oraz kurzem.

Kiedy mamy do czynienia z większym remontem, dobrze jest zaopatrzyć się w tak zwany filc ochronny, który zawiera folię u jego spodniej strony. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że taki produkt może być wykorzystywany kilka razy. Dodatkowo, ma on właściwości antypoślizgowe, a także stanowi ochronę posadzki przed plamami z farb. Warto również zainwestować o specjalną kurtynę przeciwpyłową, która pomoże nam odseparować pozostałą część mieszkania od malowanego pomieszczenia.

Dodatkowe akcesoria malarskie

Na rynku znajdziemy szereg innych narzędzi malarskich, które mogą okazać się niezbędne przy pracach malarskich. Jednym z takich akcesoriów jest mieszadełko do farby, które posłuży nam do dokładnego wymieszania emulsji. Narzędzie to nie należy do drogich. Co więcej, jest ono poręczne i wyjątkowo praktyczne. Dzięki mieszadełku farba uzyska właściwą konsystencję, a my się nie pobrudzimy. Powinniśmy również zorganizować sobie wiaderko lub miskę. Przed rozpoczęciem malowania musimy pamiętać, że ściany powinny zostać odpowiednio przygotowane do nałożenia kolejnej powłoki. Dlatego też, przygotujmy we wspomnianym wiaderku roztwór wody z środkami czyszczącymi, tym samym przygotowując powierzchnię do mycia. Kolejnymi akcesoriami malarskimi są szpachelka i papier ścierny. Szpachelka posłuży nam do naprawienia uszkodzeń w ścianach, takich jak ubytki i pęknięcia różnego rodzaju. Każdy ubytek powinien być wypełniony masą szpachlową. Na rynku znajdziesz narzędzia, takie jak szpachla gipsowa i szpachla gładziowa. Następnie, kiedy powstałe plomby zdążą wyschnąć, koniecznie będzie wygładzenie powstałych nierówności. Możemy to zrobić właśnie papierem ściernym lub gąbką ścierną.

Przygotowanie ścian do malowania – krok po kroku instrukcja jak zabezpieczyć ściany przed malowaniem

  1. Zadbaj o prawidłowe warunki do malowania – po pierwsze, miej na uwadze, że proces malowania to szybki i prosty sposób na odświeżenie ścian. Co więcej, jest to bardzo łatwa technika, która pozwala na odnowienie pomieszczenia. Pamiętaj, aby na samym początku wybrać odpowiednią farbę. W tym pomoże Ci ranking najlepszych farb do sufitów i ścian wewnętrznych. Jednakże, przede wszystkim należy zadbać o właściwe warunki do przeprowadzenia prac malarskich. Ściany powinny być malowane w ciepły i pogodny dzień. Podaje się, że optymalna temperatura waha się od 10 do 25 stopni Celsjusza. Z kolei, odpowiednia wilgotność to od 40 do 60%. W takich warunkach farba nie wyschnie ani za szybko ani za wolno, a samo pomieszczenie powinno być wywietrzone po zakończonych pracach.
  2. Usuń, jeśli trzeba, stare powłoki malarskie – przed przystąpieniem do właściwych prac malarskich, musisz ocenić stan starej powłoki. Istnieje duża szansa, że nie będziesz musiał jej usuwać, jednakże czasami jest taka konieczność. Wykorzystanie szpachli może okazać się niezbędne kiedy stara farba jest całą popękana i zaczyna odpryskiwać. Wtedy musimy ją zdjąć z podłoża poprzedzając to zmoczeniem ściany. Warto wiedzieć, że na rynku są dostępne specjalne preparaty, które wspomagają usuwanie starych farb z powierzchni. Ponadto, jeśli mamy do czynienia ze starymi tapetami na ścianach, również musimy je usunąć razem z warstwą kleju. To samo tyczy się tłuszczu, pleśni oraz grzybów, które pojawiły się na naszych ścianach wewnętrznych. Jest to niezbędna czynność, gdyż gwarantuje to optymalną przyczepność nowej farby oraz trwały i estetyczny efekt. 
  3. Uzupełnij ubytki – ubytki w ścianach pojawiają się niezależnie od tego, czy są to ściany starsze czy nowe. Jednakże, musisz wiedzieć, że farba nie jest w stanie ukryć nierówności i pęknięć, natomiast może je bardziej uwypuklić. Dlatego też, musisz zaopatrzyć się w zestaw naprawczy. Koniecznie wyrównaj wszystkie powierzchnie przed rozpoczęciem malowania. Kolejno zaszpachluj i wyszlifuj ubytki po ich wyschnięciu. 
  4. Wyczyść ściany – przed rozpoczęciem malowania koniecznie musisz umyć ściany wodą z dodatkiem delikatnego detergentu, które ma właściwości odtłuszczające. Do tego idealnie nada się mydło malarskie, które z pewnością znajdziesz w każdym sklepie budowlanym. Ponadto, bardzo często zaleca się mycie ścian wewnętrznych z użyciem płynu do naczyń. Następnie, powinieneś przetrzeć całą powierzchnię za pomocą wilgotnej gąbki. Później, pozostaw ściany do wyschnięcia. Staraj się myć ściany tak, aby nie powstały żadne zacieki.
  5. Zabezpiecz otoczenie – zabezpieczenie otoczenia zapobiega rozbryzgom oraz różnego rodzaju zanieczyszczeniom farbą miejsc, takich jak ramy okienne, listwy przypodłogowe, kontakty i włączniki. Możesz okleić te elementy taśmą malarską. Natomiast podłogę powinieneś zabezpieczyć folią ochronną.

Jeśli samodzielne malowanie ścian i sufitu ma być sprawne i skuteczne, należy pamiętać o gruntowaniu ścian 

Jeżeli wiesz jak malować sufit bez smug i uniknąć błędów, z pewnością wiesz również, że niezbędne jest wcześniejsze gruntowanie. Jest to konieczne zwłaszcza mając do czynienia z nowymi budynkami, gdzie ściany nigdy wcześniej nie były malowane. Ponadto, gruntowanie może okazać się potrzebne także, kiedy usunęliśmy ze ścian wewnętrznych poprzednie powłoki malarskie oraz kiedy uzupełniliśmy ubytki szpachlą. Grunt jest przeznaczony nie tylko do wyrównywania powierzchni i chłonności podłoża, ale także do wzmocnienia ścian, impregnacji oraz wyeliminowania ewentualnego pylenia. Warto również dodać, że zwiększa on trwałość i estetykę nowej warstwy farby. Możemy zagruntować powierzchnię zarówno za pomocą pędzla jak i wałka. Dodatkowo, zaleca się zastosowanie dwóch warstw preparatu w odstępie czasowym 2-3 godzin, jeżeli mamy do czynienia z bardziej chłonnymi i pylącymi ścianami.

O czym jeszcze warto pamiętać zanim rozpoczniemy pracę?

Przystępując do prac malarskich, czasami warto zaopatrzyć się również w drabinę lub jakiś stopień, który przyda nam się do przyklejenia taśmy malarskiej w wyższych partiach ściany. Ponadto, drabina może okazać się niezbędna, gdy będziemy chcieli umyć powierzchnię ścian lub zdjąć karnisze i półki. Co więcej, przyda nam się także pion malarski służący do wykonania różnego rodzaju wzorów na ścianach. Dzięki niemu, będziemy w stanie o wiele łatwiej wyznaczyć proste linie. Warto też pamiętać o śrubokręcie, który pomoże nam odkręcić gniazda elektryczne, lampy lub inne haczyki. Pamiętaj również o odpowiedniej odzieży ochronnej oraz masce ochronnej. W ten sposób nie zabrudzisz swoich domowych ubrań oraz będziesz się czuł o wiele swobodniej.

Instrukcja przygotowania ścian i ich malowania krok po kroku gwarantuje potrzebną wiedzę i wskazówki do sprawnej i wydajnej pracy!

Decydując się na malowanie ścian wewnętrznych na własną rękę, musisz pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni. Poza skompletowaniem niezbędnych narzędzi malarskich, dobrze jest zadbać o właściwe warunki do malowania, a także usunąć stare powłoki malarskie, jeśli jest to konieczne. Ponadto, przygotuj się do uzupełnienia ubytków oraz mycia ścian. Bezpośrednio przed rozpoczęciem prac malarskich pamiętaj o zabezpieczeniu otoczenia. Jeżeli będziesz postępować zgodnie z naszymi wskazówkami, z pewnością uzyskasz trwały i estetyczny efekt nowej warstwy farby.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak przygotować ścianę do malowania
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz