Ile kosztuje malowanie ścian, pokoju, mieszkania bądź domu?

by

Ile kosztuje malowanie pokoju, a także malowanie mieszkania i domu? Sprawdź cennik malowania ścian 2024

Choć malowanie mieszkania czy kładzenie nowych tapet to zadania, które nie należą do tych najtrudniejszych, to jednak bardzo często decydujemy się zapłacić za usługę, dzięki czemu wszystkie powierzchnie ścian są bardzo równo pomalowane i oferują nam estetykę, jaką niewątpliwie amatorska ręka nie byłaby w stanie osiągnąć. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki odpowiedniemu przygotowaniu ścian, ale nie tylko.

Wiedza i doświadczenie w pracy, a także odpowiednia technika jak malować ściany czy nawet i jak malować sufit to główne powody, przez które profesjonalne malowanie jest tak sprawne i skuteczne. Niemniej jednak nie jest to zadanie tanie, szczególnie jeśli mieszkamy w dużym mieście. Ponadto, nie każdy zdaje sobie sprawę, że wielu profesjonalistów korzysta ze specjalistycznego sprzętu, a my nie wiedzielibyśmy jaki pistolet do malowania ścian wybrać czy też czym może charakteryzować się najlepsza biała farba do ścian

Z uwagi więc na ogromny zakres cenowy i dokładne usługi zawarte w malowaniu, postanowiliśmy omówić kwestię płatnego malowania mieszkania i podzielić ją na poszczególne zadania. Te zadania są zazwyczaj płatne oddzielnie bądź dostępne w zestawie, gdyż oprócz malowania pokoju kluczowe okazać się może mycie ścian, a także późniejsze gruntowanie ścian.

Czy łatwo wynająć fachowca do malowania ścian? Oprócz cennika 2024 roku warto sprawdzić terminy

Zanim jednak sprawdzimy dokładne ceny obecnie obowiązujące w Polsce, a także poszczególne wyceny w różnych województwach i miastach w naszym kraju, warto najpierw wiedzieć czy znalezienie fachowca do prac malarskich jest proste czy jednak nie. Otóż obecnie z uwagi na bardzo duże zapotrzebowanie na rynku wiele osób oferuje swoje usługi. Niemniej jednak warto odnotować, że spory popyt sprawia, że nierzadko musimy całkiem długo czekać na wolny termin u bardzo popularnego i polecanego fachowca.

Wszystko oczywiście zależy od okresu, miasta, a także wielu innych czynników. Można natomiast określić, że czas oczekiwania na pierwszy dogodny dla nas termin to od kilku tygodni do nawet i kilku miesięcy. Pamiętajmy jednocześnie, że sporo zależeć będzie też od tego co dokładnie będziemy chcieli pomalować. Czy będzie to tylko jedno pomieszczenie, całe mieszkanie czy też dom jednorodzinny wraz z elewacją. 

Farba po naszej stronie, a narzędzia malarskie? Sprawdź co dokładnie cennik malowania ścian oferuje 

Kolejną rzeczą, o której niewiele osób zdaje się myśleć to kwestia związana z farbą i innymi akcesoriami. Obecnie przyjęło się, że farbę wybiera klient z kilku powodów. Przede wszystkim po podjęciu decyzji fachowiec nie będzie musiał się martwić, że złe właściwości emulsji sprawią, że po paru miesiącach powierzchnia przestanie być tak atrakcyjna jak zaraz po malowaniu. Zaczną pojawiać się odparzenia, farba może odpaść bądź zacząć zmieniać barwę. Z tego powodu fachowcy bardzo rzadko dostarczają farbę. 

Zakup prawidłowej farby jest więc po stronie klienta. Oczywiście w zależności od wybranego specjalisty możemy liczyć na wsparcie i doradztwo. Niemniej jednak ostatecznie wybór prawidłowej emulsji leży po naszej stronie.

Na szczęście pozostałe elementy pracy potrzebne do prawidłowego pomalowania mieszkania są już po stronie fachowców. A to oznacza, że wałki, pistolety natryskowe, pędzelki, korytka, a także wszelkie inne akcesoria i gadżety ułatwiające pracę dostarczą sobie sami fachowcy. 

Na czym polega usługa malarska? Sprawdź co znajduje się w usłudze malowania ścian i sufitów

Poznawszy przybliżony czas oczekiwania na wolne terminy i rzeczy, które przed przyjściem fachowców musimy kupić, czas sprawdzić co dokładnie możemy znaleźć w usługach danej firmy. Otóż bardzo często kontaktując się z osobą oferującą takie usługi możemy dokładnie dogadać się co do zakresu działań, jakie specjalista ma podjąć. Wszystko to też zależy od złożoności problemu i ilości rzeczy, o które musi wynajęta przez nas ekipa zadbać.

Ponadto, usugi można podzielić na konkretne etapy prac, bo na początku jakiekolwiek wyciąganie wałków czy natrysku nie miałoby żadnego sensu, jeśli powierzchnia nie jest w żadnym razie przygotowana do malowania. Oprócz prac przygotowawczych warto też pamiętać, że inaczej wygląda rozliczanie za malowanie poszczególnych pokoi, a inaczej w przypadku całego mieszkania bądź domu. To samo dotyczy elewacji zewnętrznych, gdzie praca może być nierzadko znacznie bardziej wymagająca.

Oczywiście pamiętajmy też o tym, że nierzadko malowanie ścian czy sufitów też jest inaczej postrzegane przez ekspertów. Nie możemy też zapomnieć o elementach dodatkowych i o ich zabezpieczeniu. To też może być uznane za dodatkowy koszt, dlatego malowanie grzejników czy też innych elementów konstrukcyjnych może wpłynąć na ostateczny całkowity koszt usługi.

Czy usługi zawierają prace przygotowawcze? 

Jeśli myślimy, że malowanie to tylko farba do ścian i oklejenie taśmą malarską kontaktów, to niestety bardzo mocno się mylimy. Nierzadko prawidłowe podejście do tematu wymaga sporych inwestycji w narzędzia i różne składniki. To one umożliwią nam sprawne i dokładnie przygotowanie ściany do pracy. Dlatego bardzo często w pracach przygotowawczych wykorzystuje się różne preparaty i dodatki.

Najczęstszym zadaniem, jakie fachowcy wykorzystują przed malowaniem, jest mycie i gruntowanie ścian. Nierzadko też wymagane jest usunięcie starej farby czy też tapety, a także odpylenie ścian. Wszystkie te zadania muszą zostać wykonane, aby ostateczny wynik prac był zadowalający. Oczywiście nie oznacza to, że w każdym domu proces będzie identyczny.

Dobrym przykładem są mieszkania deweloperskie, gdzie usuwanie starej tapety czy farby nie ma miejsca. Natomiast odpylenie ścian i późniejsze ich mycie już jak najbardziej będzie wymagane. Natomiast w mieszkaniach z rynku wtórnego znacznie częściej wymagane są prace naprawcze, w których ubytek jest wypełniany, tapetę będziemy usuwać, a odtłuszczanie całej powierzchni umożliwi znacznie przyjemniejszą pracę. 

Wszystkie te zadania mogą okazać się kluczowe z uwagi na fakt, że nawet najlepsza farba do łazienki nie będzie w stanie zagwarantować nam oczekiwanych wyników bez uprzedniego przygotowania powierzchni do malowania. Dlatego właśnie nawet jak będziemy wiedzieć jaka farba ceramiczna będzie najlepsza , to równocześnie musimy pamiętać o pracach przygotowawczych i prawidłowym nakładaniu emulsji.

Cena za malowanie pokoju, a koszt malowania całego mieszkania bądź domu

Kolejną bardzo ważną rzeczą podczas określania zakresu usług malarskich jest weryfikacja zakresu prac. Czy koszty podawane przez fachowca odnoszą się do małej i szybkiej pracy w jednym pomieszczeniu czy może biorą pod uwagę większy projekt? Czasami można pomyśleć, że z uwagi na większą ilość pracy możemy liczyć na zniżkę. Niestety nie zawsze tak jest.

ile kosztuje malowanie pokoju

Bardzo często eksperci traktują niewielkie jak i te duże zlecenia na podobnym poziomie z kilku powodów. Mała przestrzeń to większy koszt transportu i czas poświęcony na dojazd, natomiast większe mieszkanie czy dom generuje większe zużycie narzędzi, a także więcej akcesoriów eksploatacyjnych po stronie fachowców, w które muszą się wyposażyć. 

Czy malowanie ścian i sufitów w 2024 roku różni się cenowo?

Następną bardzo ważną kwestią jest sprawdzenie czy ceny malowania ścian są identyczne z sufitami. Choć rzadko zdarza się, aby fachowcy mieli przygotowany inny cennik na ścianę i inny na sufit, to nierzadko mogą pojawić się tutaj rozbieżności i niestety nie będą one na korzyść klienta. Jest to spowodowane nieco większą trudnością pracy z sufitem. Niemniej jednak większość renomowanych firm nie podnosi specjalne cen akurat z tego powodu.

Cennik usług malarskich będzie się różnić w zależności od tego czy interesuje nas malowanie mieszkania czy elewacji domu jednorodzinnego

Kolejną bardzo ważną rzeczą, o jakiej nie możemy zapomnieć, jest rodzaj powierzchni, jaką będziemy chcieli pomalować. Choć wydawać by się mogło, że malowanie mieszkania wewnątrz czy też domu jednorodzinnego z zewnątrz jest pod wieloma względami podobne, to jednak cena może się znacznie różnić z kilku powodów. 

Przede wszystkim malowanie elewacji jest trudniejsze z uwagi na warunki atmosferyczne, które to mogą być różne. Po drugie, zazwyczaj elewacje mają więcej niż jedną kondygnację, a to oznacza pracę na wysokości i nieco trudniejsze warunki fizyczne, z jakimi fachowcy muszą się mierzyć. Dodatkowym aspektem podnoszącym cenę podczas pracy z elewacją jest oczywiście sama kondygnacja. Malowanie na wyższym piętrze będzie droższe od malowania na parterze czy na 1-wszym piętrze.

Cennik usług malarskich w różnych województwach – sprawdź ile kosztuje malowanie ścian – cena w 2024 roku

Określenie dokładnych cen jest bez wątpienia zadaniem trudnym z kilku powodów. Przede wszystkim szalejąca inflacja z miesiąca na miesiąc może zmienić ceny, jakie obowiązują na rynku. Oprócz tego, musimy pamiętać o bardzo dużym problemie, jakim bez wątpienia jest nasze miejsce zamieszkania. Malowanie jednego pokoju w Warszawie może być bardziej kosztowne niż pokoju w niewielkiej miejscowości bądź na wsi!

Dodatkowo miejmy też na względzie fakt, że istnieją różne zniżki, które większe firmy specjalizujące się w tego typu pracach mogą nam zaoferować. Oczywiście także trzeba wziąć pod uwagę sam stan ściany i dokładny zakres usług, bo samo gruntowanie ścian i malowanie będzie tańsze niż dodatkowe wypełnianie ubytków, eliminacja starej farby i kolejne zadania przygotowawcze. Sama technika malowania i używane narzędzia będą ważne. 

Cennik na rok 2024 – sprawdź dokładnie jaki jest koszt malowania ścian i sufitów

  • Malowanie ścian i sufitów wewnątrz – 12-20 zł za m2 

Cena za malowanie ścian wewnątrz wynosi od 12 zł za m2 w przypadku mniejszych miejscowości (do 50 000 mieszkańców) do nawet i 20 zł za m2 w przypadku stolic. Niemniej jednak zwróćmy uwagę na to, że nieraz cena może znacznie odchodzić od wyżej przedstawionych widełek z uwagi na wliczenie w niej innych usług wymienionych powyżej.

  • Malowanie ścian i sufitów zewnątrz (elewacja) 20-40 zł za m2

Malowanie elewacji może zaczynać się nawet i od 20 zł za m2, ale tylko w przypadku bardzo małych miejscowości i wsi, a także kiedy budynek ma wyłącznie dwie kondygnacje – parter i pierwsze piętro. W przypadku większych miejscowości czy też wyższych budynków, cena sięga nawet i 40 zł za m2. 

  • Gruntowanie ścian – 4-8 zł za m2

Usługa ta ma za zadanie zagwarantować bardziej równomierne wchłanianie farby. Dodatkowo pozwala uzyskać lepszy efekt, zmniejsza ryzyko powstawania smug i odpadania farby od powierzchni. Bardzo często usługa ta wliczona jest w koszty malowania. Można więc zapytać się czy bez gruntowania cena ulegnie zmianie i jak duży byłby to upust.

  • Usuwanie starej farby/tapety – 8-12 zł za m2

Zazwyczaj wykorzystuje się do tego wodę z szarym mydłem. Po nałożeniu pędzlem mieszanki czekamy aż ściana wyschnie, a następnie przystępujemy do usuwania farby szpachelką.

  • Odpylanie/mycie ścian – 3-9 zł za m2

Czynność często stosowana w przypadku mieszkań deweloperskich, gdzie pył i zabrudzenia po pracach konstrukcyjnych nadal jest wszechobecny i osadzony na ścianach. 

  • Wypełnianie ubytków – 11-16 zł za m2

Bardzo duży problem w przypadku mieszkań z rynku wtórnego. W zakresie tej usługi bardzo często jest też wygładzanie ścian. Oprócz miejsca zamieszkania, innym głównym czynnikiem wpływającym na dokładną wycenę usługi wpływa ogólny stan ściany.

  • Akrylowanie ścian – 8 do 11 zł za m2

Akrylowanie to jedna z metod wypełniania ubytków. Nadaje się idealnie w przypadku pęknięć w narożnikach i innych niewielkich zmianach strukturalnych, gdzie późniejsze wygładzanie będzie niemal niepotrzebne.

Wszystkie podane wyżej ceny są mocno zmienne z kilku powodów. Przede wszystkim pamiętajmy, że aktualny cennik usług malarskich uzyskamy bezpośrednio od fachowców w mieście zamieszkania. Okazać się może, że ostateczny koszt malowania będzie się znacząco różnił. Przyjęło się natomiast, że bardzo często samo malowanie dwukrotne, a więc nakładanie dwóch warstw i podstawowe przygotowanie ściany nie powinno przekroczyć 7-8 tysięcy złotych w przypadku niewielkiego mieszkania. 

Pamiętajmy oczywiście, że całkowity koszt malowania mieszkania, a w tym należy wliczyć całej powierzchni ścian i sufitów, będzie mocno zależny od wielu czynników. Inaczej przecież będzie oceniany dom jednorodzinny w Warszawie o powierzchni 120m2, a inaczej niewielkie mieszkanie 50m2 w małym mieście. Różnica może być tak duża, że w przypadku Warszawy zapłacisz za malowanie ścian nawet i trzykrotnie więcej. 

Dodatkowo pamiętajmy też o tym, że podana cena za metr kwadratowy dotyczy powierzchni ściany. Pomieszczenie o powierzchni podłogowej 12 m2 ma znacznie większą powierzchnię. Wystarczy przecież zmierzyć wysokość i szerokość każdej ze ścian, a następnie wartości pomnożyć. Innymi słowy, w przypadku tak niewielkiego pokoju łączna powierzchnia ścian może wynosić nawet i 50 m2 wliczając sufit. 

Jak dużo kosztuje malowanie ścian w mazowieckiem w porównaniu do innych województw?

Jedną z najważniejszych rzeczy podczas określania tego jaka jest cena i ile kosztuje malowanie pokoju za metr jest uwzględnienie naszego położenia. Z uwagi na wyższe koszty życia w dużych miastach, ceny usług są tam także znacznie droższe. Przekłada się to jednak też na większe pensje za porównywalną pracę w przypadku sektora prywatnego. Dlatego właśnie wszystkie inne koszty także są wyższe i nie inaczej jest w przypadku malowania.

Z uwagi na to, że różnice w koszcie życia sięgać mogą nawet i kilkunastu procent, cennik malowania ścian i sufitów także może mieć tak sporą różnicę. Jeszcze większą różnicę cenową możemy dostrzec porównując koszty malowania na zachodzie kraju i przy wschodnich granicach. Tutaj różnice mogą sięgać nawet i 50% na korzyść wschodu. 

Cena malowania za metr i zniżki – od czego mogą zależeć?

Następną rzeczą wartą uwzględnienia podczas poszukiwania najlepszej ceny jest możliwość uzyskania zniżek. Otóż nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapoznać się z ofertą każdego fachowca na własnym podwórku. Pozwoli to uzyskać najdokładniejsze dane odnośnie miejscowości, w której mieszkamy. Pamiętajmy przy okazji, że u każdej osoby w cenie za metr kwadratowy powierzchni liczone mogą być dodatkowe usługi.

Oprócz tego, niektóre ekipy oferują nam specjalne zniżki – czy to na malowanie rur lub grzejników czy też na inne usługi, które bardzo często są powiązane z samym malowaniem. Przecież do malowania należy doliczyć też oczyszczanie czy gruntowanie bądź inne czynności przygotowujące powierzchnię do pracy. Jeśli jednak te będą w cenie, to okazać się może, że pozornie droższa oferta okaże się bardziej atrakcyjna. 

Koszt robocizny wzrośnie, jeśli stan ścian wewnętrznych jest kiepski i wymaga zastosowania prac przygotowawczych przed malowaniem ścian

Bardzo dobrą rekomendacją odnośnie widełek podawanych przez fachowców jest uwzględnienie wyższych wartości z bardzo prostego powodu. Przy malowaniu ścian zależy zadbać o ich odpowiednie wyczyszczenie, załatanie dziur i pozbycie się wypukleń, a następnie eksperci powinni wykonać gruntowanie. Jeśli powierzchnia jest jednak mocno uszkodzona, to robocizna może okazać się znacznie droższa. 

Ile kosztuje malowanie natryskowe? Sprawdź jaka jest różnica cenowa

Inną rzeczą, która może mocno podnieść koszt malowania jest natrysk. Profesjonalne pistolety natryskowe z kompresorem mogą kosztować nawet i 1000 złotych lub więcej. Jest to więc z pewnością sprzęt stosunkowo drogi. Szczególnie jeśli mielibyśmy to porównywać do użytkowania klasycznego wałka za kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych. Niemniej jednak malowanie natryskowe ma wiele zalet.

Przede wszystkim ułatwia pracę i to znacznie. Dodatkowo przyspiesza malowanie i to kilkukrotnie. Jeśli fachowiec wie jak posługiwać się tym sprzętem, to nie musimy martwić się o zacieki, smugi czy o inne niedogodności. Plus szansa na uszkodzenie nawierzchni czy nałożenie zbyt grubej lub cienkiej warstwy jest znacznie mniejsza.

Niestety z uwagi na rosnące koszty związane z produktami, eksploatacja takich urządzeń też jest droższa. Dlatego nieliczni fachowcy mogą liczyć sobie dodatkowe pieniądze za używanie natrysku. Jest to, na szczęście, bardzo rzadkie zjawisko i prędzej ekipa wykorzysta posiadanie natrysku jako korzyść ze stosowania ich usług niż jako sposób na dodatkowy zarobek.

Teraz wiesz ile kosztuje malowanie mieszkania i jaki jest przybliżony cennik takiej usługi

Wielu z nas może zastanawiać się która farba zmywalna jest najlepsza czy też w każdej chwili możemy przeglądać ranking wałków malarskich. Jedno jest jednak pewne – bez profesjonalnego podejścia do tematu nawet najlepsze narzędzia czy emulsje dostępne na rynku nie będą w stanie zagwarantować nam tak wysokiego poziomu wykonania i jakości malowania, co profesjonalna ręka i doświadczenie. 

Warto jednocześnie nadmienić, że praca ekspertów jest nie tylko szybka i profesjonalna, a także nie wymaga później poprawek czy nadmiernego sprzątania lub mycia powierzchni. Dlatego nie musimy zastanawiać się jaki niekapiący wałek do malowania wybrać, gdyż profesjonaliści doskonale wiedzą jak pracować, aby nie kapać, nie zostawiać smug czy też doprowadzić do jakiegokolwiek innego uszkodzenia czy zabrudzenia.

Z tych właśnie względów niezwykle istotną sprawą jest znalezienie fachowca, który bez względu na stan naszej ściany podejmie się wyzwania i zadba o to, aby po malowaniu nasze mieszkanie czy dom prezentował się wyśmienicie. Takie odświeżenie może być całkiem kosztowne, szczególnie w dużych miastach, lecz końcowy efekt niewątpliwie będzie tego wart. 

Czy warto wynajmować fachowca do pomalowania pokoju o powierzchni 20 m2? 

Wszystko zależy tak naprawdę od naszych wymagań i oczekiwań. Jeśli interesuje nas malowanie artystyczne, a więc znacznie bardziej wymagający typ malowania, to w takiej sytuacji zdecydowanie warto pomyśleć nad fachowcem do pokoju – nawet takiego o małej powierzchni. Pamiętajmy jednocześnie, że fachowi malarze mogą liczyć sobie nie 12-20 zł za metr kwadratowy, ale nawet i kilkaset złotych. A do tego trzeba doliczyć kwotę za specjalistyczne farby do malowania ścian. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Ile kosztuje malowanie ścian, pokoju, mieszkania
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz