Jak malować sufit bez smug i uniknąć błędów. Poradnik

by

Jak uniknąć błędów i malować sufit bez smug? Sprawdź jaka jest idealna metoda! 

Odpowiednie przygotowanie powierzchni przed malowaniem to sprawa kluczowa z kilku powodów. Przede wszystkim gwarantuje znacznie lepsze trzymanie się farby, nie musimy martwić się o fałdowanie się emalii, a dodatkowo pomalowaną powierzchnię musimy właściwie zabezpieczyć i wyrównać, aby po zakończeniu pracy cieszyć się z przepięknego efektu. Niemniej jednak należy odnotować, że malowanie sufitu wygląda nieco inaczej niż ścian i to z kilku powodów.

Przede wszystkim należy zauważyć, że nie każdy wie jak pomalować ściany i sufit z uwagi na fakt, że nieprawidłowe przygotowanie powierzchni sprawia dużo problemów. Oprócz tego, nanoszenie emalii pasami jest odpowiedzialne za smugi. Oczywiście warto też pamiętać o tym, że problemów będzie bardzo dużo i to nieważne czy wybierzemy opcję matową czy też powłoka będzie błyszcząca. Co więc zrobić, aby sprawnie pomalować sufit, a więc znacznie trudniejszą powierzchnię od ścian?

Otóż przede wszystkim musimy pamiętać o wybraniu odpowiedniego produktu. I dotyczy to zarówno narzędzia, którym będziemy pracować, ale też i preparatu. Niemniej jednak nawet jeśli sprawdzimy jaki elektryczny wałek malarski wybrać, a dodatkowo wybierzemy najlepszą farbę do łazienki, kuchni czy do innego pomieszczenia, to bez wiedzy na temat prawidłowej techniki nie będziemy w stanie zagwarantować sobie idealnego wykonania. W poniższym poradniku omówimy więc powody, przez które bardzo trudno nanosić farbę na sufit.

Dlaczego sufit bez smug jest tak trudny do uzyskania? 

Przeglądając rankingi najlepszych farb do sufitów można pomyśleć, że wystarczy wyposażyć się w świetną emalię, a także w pędzel o właściwym włosiu. Niemniej jednak nie jest to zadanie tak proste jak mogłoby nam, się wydawać. Otóż powodów, przez które estetyczne pomalowanie sufitu jest niebywale ciężkie, jest nieco więcej. Możemy stosować się do popularnych porad i każdy ubytek w ścianie czy inną nierówność przed rozpoczęciem malowania uzupełnić, a także poczekać aż emalia zdąży wyschnąć zanim nałożymy kolejną warstwę. Niemniej jednak nie będzie to wystarczające.

Otóż przede wszystkim należy odnotować, że problem leży tutaj w kilku różnych aspektach. Czynnikami wpływającymi negatywnie na ostateczny wygląd sufitu to rodzaj źródła światła, sposób w jaki promienie słoneczne padają podczas malowania, ale też wiele innych elementów jak, chociażby, nieprawidłowe narzędzia czy też zła ich obsługa. Niemniej ważna jest kwestia związana z techniką, bo sprawna ręka malarska będzie doskonale wiedzieć jakimi ruchami malować pierwszą i każdą kolejną warstwę sufitu. 

Zadanie to jest przede wszystkim trudniejsze i wymaga innej techniki niż praca ze ścianami

Podczas malowania ścian mamy znacznie większy margines błędu, przez co wiele osób nie zdaje sobie sprawy z niewielkich błędów, które popełniają. Otóż te niewielkie pomyłki są znacznie bardziej uwydatnione w przypadku sufitu z kilku powodów. Przede wszystkim sama powierzchnia inaczej przyjmuje emalię. Oprócz tego, praca przy malowaniu sufitu jest zazwyczaj znacznie mniej wygodna, a co za tym idzie dokładność nakładania warstw jest mniej atrakcyjna.

Miejmy także na uwadze fakt, że technika to nie tylko odpowiednia siła dociskania wałka czy też prędkość poruszania natryskiem po ścianie. Otóż bardzo ważną rzeczą jest zrozumienie jak i dlaczego dochodzi do smug i mieć wzgląd w technikę umożliwiającą zredukowanie szans na ich powstawanie. Bo nawet jeśli przejrzymy ranking białych farb do sufitu i wybierzemy opcję oferującą nam najlepsze parametry, to podczas nakładania możemy dostrzec niedoskonałości. 

Malowanie sufitu wałkiem powodować może kapanie i smugi – z natryskiem nie jest prościej

Kolejną bardzo ważną rzeczą podczas malowania sufitu, jaką należy uwzględnić, jest narzędzie. Zazwyczaj amatorskie nakładanie emalii na ściany i sufit mieszkania polega na malowaniu dużych powierzchni przy użyciu wałka, a miejsc trudno dostępnych czy też wokół różnorakiej instalacji za pomocą pędzla. Takie połączenie od lat sprawdza się w mieszkania i nic dziwnego, że bardzo często dalej stosujemy taką zasadę.

I choć rzecz jasna, przeprowadzić malowanie sufitu tymi narzędziami, to warto pomyśleć nad alternatywą. Jest nią malowanie natryskowe, czyli za pomocą specjalnego pistoletu. Te najbardziej podstawowe urządzenia kosztują od 200 do 400 złotych. Natomiast bardziej zaawansowane rozwiązania wyposażone dodatkowo w specjalny kompresor do utrzymania prawidłowego ciśnienia wyrzutu emalii mogą kosztować nawet i ponad 1000 PLN. 

Od czego zacząć, aby pomalować sufit bez smug?

Tak naprawdę istnieje wiele różnych kwestii, które musimy uwzględnić przed rozpoczęciem malowania. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że nieprawidłowe podejście może sprawić, że gdy skończymy nakładać drugą warstwę, to krycie będzie przeciętne i wymagana będzie kolejna warstwa. A to przecież dodatkowy koszt i wysiłek.

Z tego względu rozpoczęcie prac malarskich powinno mieć miejsce długo przed wzięciem wałka w rękę. Sufit powinien być czysty, odtłuszczony, a dodatkowo wszelkie nieprawidłowości muszą być usunięte. Dopiero wtedy możemy zacząć zastanawiać się jaka farba ceramiczna będzie najlepsza i czy nie lepiej wybrać wariant lateksowy bądź też inną propozycję. 

Kierunek ma znaczenie? Prawidłowe malowanie sufitu równolegle do okna czy może w sposób prostopadły?

Skoro wiemy już dlaczego tak trudno jest uzyskać pięknie pomalowaną powierzchnię, czas rozpocząć przygotowania do prac malarskich. Jak już wyżej wspomnieliśmy, prawidłowe malowanie bez powstawania smug wymaga stosowania nie tylko odpowiedniej techniki. Otóż bardzo często prawidłowe przygotowanie powierzchni to więcej niż połowa sukcesu z bardzo prostego powodu. Jeśli nie popełnimy żadnego błędu i przeprowadzimy malowanie sufitu prostopadle do okna, gdzie kierunek malowania sufitu prowadzi wiązki światła w głąb pomieszczenia, to możemy liczyć na bardzo udaną pierwszą warstwę i każdą kolejną. 

jak malować sufit

Dlatego najpierw zajmujemy się przygotowaniem sufitu, zebraniem wszystkich akcesoriów i gadżetów, a także oczywiście musimy poświęcić nieco czasu na to, aby podjąć decyzję co do emalii. Oczywiście wielu może zastanawiać się po prostu jaką farbę lateksową wybrać. Tak naprawdę kwestii spornych jest o wiele więcej niż sam skład preparatu. 

Przygotowanie sufitu do malowania kluczowe, tak jak i dobranie odpowiedniej farby do sufitu

Proces przygotowawczy to tak naprawdę bardzo długi i żmudny proces. Niemniej jednak jest on niezwykle ważny, bo pozwala znacznie obniżyć ryzyko nieprawidłowego pokrycia czy też uszkodzenia malowanej powierzchni. Przede wszystkim powinniśmy przygotować wszelkie niezbędne elementy akcesoryjne przydatne podczas malowania, a także właściwie zabezpieczyć miejsce. 

Usuwanie starej powłoki czy też naprawianie uszkodzeń jest sprawą nadzwyczaj istotną i powinno się ją wykonać bardzo szybko. Później, należy odpowiednio odtłuścić i wyczyścić powierzchnię. Gdy już to zrobimy, warto poprzedzić malowanie gruntowaniem. Dzięki tej czynności nowo nałożona warstwa będzie szybciej wysychać i przebiegać będzie to równomiernie. Co więcej, gruntowanie pozytywnie wpływa pozytywnie na samo malowanie, zmniejsza ryzyko pojawienia się smug, a także sprawia, że sufit będzie prezentował się znacznie lepiej.

Odpowiednia technika malowania sufitu – od czego zacząć, aby właściwie malować sufit bez smug? 

Technika malowania to tak naprawdę utrzymanie takiego samego poziomu docisku i zadbanie o to, aby podczas malowania nie nabierać zbyt dużej ilości farby. To może prowadzić do pojawienia się zacieków. Oczywiście nanoszenie sporej ilości emalii i pospieszne malowanie to pierwszy krok do stworzenia nierównomiernych śladów, a więc i smug. 

Kolejną ważną sprawą jest sposób, w jaki prowadzimy wałek czy pistolet. Otóż powinniśmy malować prostopadle, ale tylko w sytuacji, gdy nakładamy drugą lub kolejną warstwę. Pierwsza warstwa powinna być malowania w sposób równoległy. 

Jeśli chodzi o wykończenie, to każdy narożnik można malować specjalistycznymi urządzeniami. Służyć mogą do tego, na przykład, wałki do narożników. Niemniej jednak miejsca te nie wymagają aż takiej dokładności, dlatego prace wykańczające można wykonywać nawet i przy pomocy malutkiego pędzelka.

Aby sprawnie pomalować sufit, należy uwzględnić kierunek malowania

Skoro wiemy już jak malować wałkiem i natryskiem, czas określić kierunek malowania. Czy malowanie prostopadłe, czyli to drugie czy też ostatnie w przypadku więcej warstw niż dwie, powinno odbywać się w kierunku od źródła światła do środka pomieszczenia czy w przeciwnym? 

Tak naprawdę Należy kierować się w głąb pomieszczenia, czyli podążając za promieniami słonecznymi. Znacznie ułatwi to pracę i zmniejszymy w ten sposób ryzyko nieprawidłowego nanoszenia emalii na pomalowaną część sufitu. Dzieje się tak głównie z uwagi na fakt, że promienie słoneczne pozwalają nam lepiej określić grubość położonej powłoki i miejsce, w którym dokładnie została ona nałożona.

Co zrobić jednak w przypadku, gdy w pokoju znajdują się okna na dwóch różnych ścianach? Z której strony lepiej rozpocząć? Otóż w takiej sytuacji wybieramy start od strony, która jest lepiej określona. W skrócie malowanie zaczynamy tak, aby poruszać się plecami do kierunku promieni słonecznych.

Wałek czy pędzel, a może natrysk? Malować farbą sufit bez smug można niemal każdym narzędziem 

Jeśli chodzi o narzędzia malarskie, to najczęściej wykorzystuje się wałek w połączeniu z pędzelkiem (do pracy przy krawędziach lub ciężko dostępnych miejscach) bądź też pistolet natryskowy. W obu jednak przypadkach należy pamiętać o tym, aby skrupulatnie i bez pośpiechu malować równe, stosunkowo niewielkie powierzchnie.

W ten sposób unikniemy kapania, które spowodowane jest nałożeniem zbyt dużej ilości farby na daną powierzchnię. Dodatkowo miejmy też na uwadze fakt, że na wyposażeniu wymagana będzie taśma malarska bądź też folia malarska. te dwie opcje pozwolą zabezpieczyć ściany i obiekty, które do malowania nie zostały zdjęte.

Podsumowanie – teraz znasz odpowiedź na to pytanie!

Prawidłowe malowanie sufitu rozpoczyna się nie od momentu, w którym złapiemy za wałek. Tak naprawdę proces przygotowawczy jest niezwykle ważny, bo pozwala nam wyeliminować potencjalne problemy, jakie mogłyby pojawić się podczas malowania. Sufit powinien być odpowiednio odtłuszczony i wyczyszczony, a także wszelkie nierówności i niedoskonałości albo wypełnione, albo zeszlifowane i przygotowane do nałożenia emalii.

Jeśli chodzi o samą czynność, to sufit można malować zarówno wałkiem, jak i natryskiem. Pędzel wykorzystany będzie wyłącznie w przypadku miejsc ciężko dostępnych. Pamiętajmy oczywiście o tym, że wałek powinien być wcześniej nieco nawilżony wodą. Oprócz tego, uwzględnić powinniśmy wyżej wspomnianą technikę malowania i zawsze mieć na uwadze kierunek padania promieni słonecznych. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak malować sufit bez smug
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz