Jak malować ściany bądź sufit wałkiem. Poradnik krok po kroku

by

Jak pomalować sufit i ściany wałkiem? Sprawdź jaka technika malarska okaże się najlepsza!

Malowanie ścian wewnętrznych jest istotnym elementem urządzania naszego domu jednorodzinnego. Z pewnością chcemy, aby krycie było równomierne oraz efektowne, a sama powierzchnia ścian wyjątkowo gładka. Dlatego też, zanim zabierzemy się do malowania, warto przejrzeć ranking gładzi szpachlowych, a także ranking wałków malarskich, aby dowiedzieć się jaki niekapiący wałek do malowania wybrać. Jednakże, gdy będziemy zainteresowani bardziej nowoczesnymi metodami malowania, kluczowym będzie zapoznać się z informacjami na temat tego jaki elektryczny wałek malarski wybrać.

W naszym artykule dowiesz się między innymi jak malować sufit bez smug i uniknąć błędów, jak przygotować ściany wewnętrzne, aby proces malowania był łatwiejszy, a także na jakim etapie będzie nam potrzebny pędzel. Ponadto, warto wiedzieć, czy możemy pomalować powierzchnię sufitu z użyciem wałka, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego narzędzia pracy oraz w jaki sposób należy nakładać farbę.

Prawidłowe przygotowanie ścian może sprawić, że malowanie wałkiem sufitu i ścian będzie znacznie łatwiejsze

Prawidłowe przygotowanie podłoża przed rozpoczęciem malowania ścian wewnętrznych jest niezwykle istotnym etapem. Jeżeli marzy nam się równomierne pomalowanie oraz jednolity kolor, musimy pamiętać, aby odpowiednio oczyścić ściany między innymi z różnego rodzaju plam, pleśni, grzybów, z powstałych zatłuszczeń, a także ze starych powłok malarskich, które mają tendencje do łuszczenia się i odpadania.

W momencie, kiedy ściany wewnętrzne zostaną już przez nas umyte i będą powoli wysychać, należy wyrównać powierzchnię poprzez uzupełnienie powstałych wcześniej ubytków. Następnie, musimy odpylić powierzchnię ścian oraz je zagruntować. Warto wiedzieć, że miejsce gruntowania jest zależne od tego, czy usunęliśmy poprzednią całą warstwę farby czy tylko jej fragmenty.

Co więcej, różnice w fakturze oraz w barwie ścian są niwelowane przez specjalne dodatki zawarte w gruncie. Jest to niezwykle ważne w momencie kiedy każde uszkodzenie oraz każdy ubytek na powierzchni ścian wewnętrznych został zreperowany. Jeżeli chodzi o samo nakładanie gruntu, musimy wykorzystać do tego wałek do malowania. Ponadto, należy nakładać grunt grubą warstwą. Następnie, wnika on w podłoże, dzięki czemu zyskujemy jednorodną powierzchnię. Na dodatek, sama przyczepność podłoża zdecydowanie się poprawia. To z kolei pozwala zmniejszyć zużycie farby nawierzchniowej, a to pomaga nam zmniejszyć koszty i nieco zaoszczędzić.

Zanim rozpoczniemy malowanie ścian i sufitu wałkiem, warto wiedzieć jakie narzędzie wybrać 

Kiedy skończymy przygotowywać podłoże i wreszcie decydujemy się pomalować ściany wewnętrzne, warto zastanowić się, jakie wałki dobierać oraz w jaki sposób używać tego wałka, aby uniknąć smug. Istotne będzie również wybrać odpowiedni pędzel do prac malarskich wykończeniowych. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na samo włosie pędzla.

Czy da się pomalować wałkiem bez smug? Tak, ale istotny jest wałek

Przyczyn powstawania smug może być wiele. Jedną z nich jest niewłaściwy dobór wałka malarskiego. Jeżeli weźmiemy pod uwagę włosie, wałki możemy podzielić na te o trzech długościach. Wybór odpowiedniej długości zależy przede wszystkim od powierzchni, która ma być pomalowana. Dlatego też rozróżniamy wałki o krótkim włosiu mierzące od 6 do 10 mm, których używamy do malowania gładkich ścian wewnętrznych, wałki o włosiu średnim od 13 do 15 mm idealne do malowania ścian tradycyjnych oraz strukturalnych tapet, a także wałki o włosiu długim od 19 do 30 mm najlepsze do chropowatych powierzchni, takich jak cegła, beton czy tynk strukturalny.

Jak usunąć ślady po wałku

Co więcej, kupujac wałek do malowania ważne są jego wielkość, a także materiał, z którego został wykonany. Jednym z rodzajów wałków malarskich są te, które zostały zrobione z tworzyw naturalnych lub z tworzyw sztucznych, dlatego też rozróżniamy wałki sznurkowe i welurowe oraz wałki z gąbki i futra. Ponadto, weźmy pod uwagę rodzaj farby, której zamierzamy używać. Jeżeli mamy na myśli farby wodorozcieńczalne, powinniśmy zdecydować się na wałek wykonany z mikrofibry. Mówiąc o farbach dyspersyjnych i lateksowych powinniśmy wybrać wałek ze sznurka. Z kolei wałek z gąbki będzie najlepszą opcją w przypadku farb olejnych. Możemy także wymienić farby rozpuszczalnikowe, do których idealne będą wałki malarskie wełniane, welurowe i akrylowe. Warto również wspomnieć, że kupując daną farbę, możemy spotkać na opakowaniach z informacjami od producentów na temat tego, jakie wałki lub pędzle malarskie będą najodpowiedniejsze.

Co więcej, wielkość wałka do malowania ma duże znaczenie. Ważne jest, abyśmy dostosowali go rozmiarem do wielkości powierzchni, którą zamierzamy pomalować. Kierując się takimi wytycznymi, wybrany wałek będzie po prostu poręczny. Do dużych powierzchni niezbędny będzie szeroki i gruby wałek, natomiast mówiąc o mniejszych powierzchniach, wybór małego wałka będzie najrozsądniejszy.

Pędzel może być potrzebny, ale tylko do wykończenia

W dzisiejszych czasach pędzle mają bardzo szerokie zastosowanie. Są one wykorzystywane w malarstwie olejnym, akrylowym i temperowym, w akwareli oraz w enkaustyce. Warto również wspomnieć o malowaniu dekoracyjnym, technikach rysunkowych, a także technice malowania i pisania tuszem, czyli tzw. kaligrafii. Bardzo duży wybór pędzli na rynku pozwala nam na dostosowania pędzla do farb o dużej lepkości i gęstości. Ponadto, pędzle bardzo dobrze radzą sobie też z gruntowaniem. 

Z kolei jeżeli chodzi o malowanie ścian wewnętrznych, mimo wszystko najlepszym wyborem może okazać się wałek malarski. Dodatkowym argumentem przemawiającym właśnie za wałkiem jest to, że łatwiej o czystość i schludność malowanej powierzchni oraz fakt, że eliminuje to ryzyko powstawania smug.

Malowanie wałkiem bez smug? Sprawdź jak poprawnie wykonywać malowanie sufitu i ścian

Malowanie ścian tylko z pozoru wydaje się łatwe. Jednakże, jeśli jesteśmy bardzo wymagający, z pewnością chcemy, aby powierzchnia była gładka i jednolita kolorystycznie. Ponadto, nie ulega wątpliwości, że chcemy też uniknąć powstawania smug w trakcie malowania.

Malowanie ścian wałkiem – sprawdź jak prowadzić wałek malarski

Przystępując do malowania ścian wewnętrznym musimy mieć na uwadze, że całkowicie nowy wałek malarski może pozostawić na ścianie fabryczne pozostałości runa. Jeśli do tego dojdzie, wygląd naszych ścian na pewno nie będzie estetyczny. Dlatego też, warto na samym początku namoczyć wałek w wodzie, a następnie mocno go odwirować. Innym rozwiązaniem jest wybór taśmy malarskiej samoprzylepnej, której możemy użyć do oklejenia włosia wałka. Pozwoli to na usunięcie luźnych elementów. Jest to tzw. metoda “na sucho”. Gdy już zanurzymy wałek malarski w farbie, dobrze jest wiedzieć, abyśmy nie przekroczyli wysokości jego runa. Następnie, musimy odcisnąć wałek na kratce oraz obrócić go w obu kierunkach. Zamiast kratki, bardzo dobra będzie także kuweta. Rozpoczynając malowanie powinniśmy prowadzić wałek bardzo delikatnie. Pamiętajmy także, aby unikać mocnego dociskania go do powłoki ściany.

Czy można pomalować sufit wałkiem? Można, ale odpowiednio o niego zadbaj

Istotnym jest, abyśmy oczyścili wałek malarski z nitek, śmieci oraz drobinek kurzu przed pierwszym użyciem, w przeciwnym wypadku mogą się one przykleić do powierzchni ścian tworząc grudki. Do czyszczenia wałka możemy wykorzystać rolkę do ubrań, która ułatwi nam usuwanie drobinek. Ponadto, możemy też wziąć pod uwagę ciepłą wodę z dodatkiem mydła. Powinniśmy przesuwać dokładnie dłoń wzdłuż wałka. W ten sposób wyeliminujemy różnego rodzaju meszki i drobinki. Dopiero wtedy możemy przystąpić do prac malarskich.

Warto dodać, że wałki mające dłuższe włosie tworzą na swoich brzegach włókna, które są trudne do oczyszczenia. Brzegi te rozprowadzają farbę nierównomiernie po ścianach. Może to spowodować powstawanie smug lub innych śladów widocznych na powierzchni. Co więcej, aby uniknąć wspomnianych śladów, możemy przyciąć krawędzie wałka.

Malowanie sufitu bez smug , a także ściany – warto sprawdzić poniższe zasady, aby prawidłowo rozprowadzać farbę

Zasada nr 1.

Na samym początku powinniśmy oczyścić wałek malarski z nitek, zabrudzeń oraz drobinek kurzu. Możemy to tego użyć rolki do ubrań. Następnie, musimy wyrównać chłonność wałka mocząc go w wodzie, a potem go odsączyć.

Zasada nr 2.

Gdy nabierzemy farbę na wałek, powinniśmy odsączyć jej nadmiar. Możemy wykorzystać do tego klatkę lub kuwetę. Warto wiedzieć, że zanim farba zdąży wyschnąć, jej zbyt gruba warstwa może zacząć pękać w momencie, kiedy przesadzimy z jej ilością. Z kolei, zbyt cienka warstwa emulsji sprawi, że powłoka ścian wyschnie za szybko, a to może doprowadzić do powstania ewentualnych smug.

Zasada nr 3.

Podchodząc do malowania, dobrze jest zacząć od narożnika pomieszczenia. Następnie, powinniśmy kierować się ku środkowi pokoju. Bardzo popularną techniką malowania z użyciem wałka polega na tym, abyśmy nakładali farbę w literę V. Kolejnym etapem jest malowanie w tym miejscu pionowych pasów. Pozwoli nam to na pokrywanie farbą zdecydowanie większych powierzchni ścian.

Zasada nr 4.

Chcąc uniknąć nierówności, należy nakładać farbę techniką mokro na mokro. Jest to malowanie pasami farby nachodzącymi na siebie.

Zasada nr 5.

Niektóre zasady dotyczące malowania pozostają niezmienne. Jedną z takich zasad jest kierunek malowania. Otóż, nakładając jedną warstwę farby zawsze malujemy od góry do dołu.

Zasada nr 6.

Nie możemy przerywać malowania ścian wewnętrznych jeśli nie zdążymy pokryć farbą całej powierzchni. W przeciwnym wypadku, dane miejsce na ścianie będzie się za bardzo wyróżniać.

Zasada nr 7.

Musimy pamiętać, aby nie dociskać wałka malarskiego zbyt mocno do ściany. W takiej sytuacji na powierzchni możemy zauważyć odciśnięte krawędzie narzędzia. Ponadto, sama farba może się bardzo rozpryskiwać. Dlatego też, poleca się, aby sunąć wałkiem do malowania swobodnie po ścianie.

Zasada nr 8.

Nie powinniśmy nanosić żadnych poprawek na pomalowaną już powierzchnię. Jeśli na ścianie dostrzeżemy ewentualne smugi, zacieki lub różnego rodzaju przebarwienia, prawdopodobnie musimy zdecydować na kolejną warstwę farby, aby prawdziwy efekt naszej pracy był widoczny.

Skoro wiesz jaki wałek malarski będzie najlepszy i jak robić malowanie ścian wałkiem, czas zakasać rękawy! 

Proces malowania ścian wewnętrznych w naszym domu jednorodzinnym może być bardzo przyjemnym etapem. Jednakże, istnieje szereg kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę, aby efekty naszej pracy były satysfakcjonujące. Do malowania możemy użyć klasycznego pędzla, jednak jest on polecany tylko do drobnych prac malarskich wykończeniowych. Dlatego też, powinniśmy skierować naszą uwagę na wałek malarski oraz na parametry, którymi warto się kierować kupując taki wałek.

W naszym artykule poruszyliśmy kluczowe zagadnienia na temat tego, jaki wałek do malowania powierzchni będzie najodpowiedniejszy, jak długość włosia wpływa na proces malowania, a także jak uniknąć powstawania smug i nierówności. Co więcej, pochyliliśmy się na samą techniką malowania wałkiem. Z pewnością informacje tutaj zawarte przydadzą się każdej osobie, która zdecydowała się na malowanie ścian na własną rękę.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak malować ściany bądź sufit wałkiem
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz