Ile kosztuje malowanie elewacji cena za dom, m2

by

Od czego zależy cena malowania elewacji? Sprawdź cennik malowania elewacji w 2024 i jak wygląda cena za m2 w różnych miastach w Polsce

Wykończenie domu jednorodzinnego od zewnątrz wykonać możemy na wiele różnych sposobów. Niemniej jednak to malowanie jest wciąż opcją najpopularniejszą z kilku powodów. Jednym z nich jest relatywnie niska cena w porównaniu do innego wykończenia, a także możliwość późniejszego odświeżenia starszego budynku. Warto zauważyć natomiast, że nie każdy wie jak malować elewację. Nie jest to bowiem zadanie tak proste jak mogłoby się wydawać. 

Obecnie rodzaje farb elewacyjnych dostępnych na rynku mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego użytkownika. Głównym tego powodem jest ogromna liczba preparatów, które dostępne są na rynkach. Powierzchnię tynku można przecież pomalować emulsją silikonową, silikatową, cementową, a także bardziej klasycznym rozwiązaniem, a mianowicie farbą akrylową. Dodatkowo musimy pamiętać, że praca na wysokości nie jest bezpieczna, a sprzęt natryskowy jest drogi.

Dlatego bardzo często zamiast samemu brać się za tego typu pracę, klienci decydują się zapłacić profesjonalistom. Jest to zazwyczaj bardzo dobre rozwiązanie z uwagi na lepszą jakość wykonanej usługi. Niemniej jednak należy odnotować, że koszt robocizny będzie różnił się od wielu czynników. Dziś omówimy więc co wpływa na ostateczną cenę, jak wygląda kwestia związana z usługami w Polsce, a także określimy jaka farba elewacyjna będzie najlepsza, a także jaki płyn do mycia elewacji wybrać i czy w ogóle sami musimy takimi rzeczami się zajmować mając na względzie zatrudnienie fachowców. 

Cennik malowania elewacji zależny od różnych czynników

Zanim jednak opiszemy potencjalne koszty związane z zakupem usługi i dodatkowych cen, jakie podczas pracy mogą się pojawić, warto najpierw zapoznać się z czynnikami wpływającymi na kwoty, jakie przyjdzie nam zapłacić. Otóż pamiętajmy o tym, że inaczej będzie kształtować się cena w przypadku malowania elewacji na dolnym Śląsku, inaczej w centrum Warszawy, a jeszcze inaczej na kresach wschodnich w małych wsiach czy miejscowościach. 

Dodatkowo pamiętajmy o tym, że sama kondygnacja odgrywa tutaj kluczową rolę, bo przecież nie zawsze uda się pomalować elewację bez montażu rusztowania. Niemniej istotną rolę odegrają dodatkowe usługi, w tym uprzednie mycie elewacji, sprzątanie, czy też robienie zaprawek. Rzeczą oczywistą jest wykorzystanie też sprzętu, bo inaczej cena ukształtuje się podczas pracy natryskiem, a inaczej, gdy ekspert ma wałek. 

Koszt malowania elewacji zależny od województwa

Jednym z ważniejszych czynników mających niebagatelny wpływ na ostateczny koszt za usługę malowania elewacji ma miejsce, w którym mieszkamy. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że mniejsze miejscowości, a także wsie i oddalone od zgiełku miast domy będą charakteryzować się znacznie tańszą ceną za malowanie. Wiąże się to przede wszystkim z mniejszymi kosztami życia w danym miejscu.

Malowanie elewacji natryskowo

Niemniej jednak pamiętajmy o tym, że to nie jedyny powód, dla którego województwo i dokładny region wpływa na cenę malowania elewacji. Nie każdy wie, ale pomniejsze miejscowości charakteryzują się też niższymi pensjami w sektorze prywatnym. Innymi słowy, wszystkie ceny są znacznie niższe, a co za tym idzie sama usługa jest też tańsza. 

Niemniej jednak nawet małe, lecz prężnie rozwijające się miejscowości (w tym miasta wypoczynkowe czy też inne środowiska atrakcyjne dla turystów) mogą mieć większa cenę za usługę z tego właśnie powodu – większe zainteresowanie, wyższe ceny, a także wyższe koszty życia. 

W większych miastach w Polsce robocizna jest droższa, ale większa cena za m2 związana jest z kondygnacją 

Skoro wiemy już dlaczego województwo i konkretny region, w którym położony jest nasz dom jest tak istotny, czas teraz omówić kwestię związaną z kondygnacjami. Domy jednorodzinne o więcej niż jednym piętrze (a więc 3 kondygnacje i więcej) będą wymagać stosowania rusztowania w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom pracującym nad naszą elewacją.

To oznacza dodatkowy koszt związany z zakupem tego rusztowania, a także jego rozłożenia. Oczywiście sam fakt, że poziom bezpieczeństwa jest mniejszy także podnosi cenę. Niemniej jednak niskie rusztowania nie będą aż tak drastycznie podnosić ceny za m2, jak ma to w przypadku prac na wysokościach przy malowaniu wieżowców czy nawet i bloków. Aczkolwiek wzrost ceny będzie widoczny, dlatego należy mieć tę kwestię na względzie. 

Od czego zależy cena malowania elewacji? Mycie elewacji i inne dodatkowe usługi

Samo malowanie to jednak nie wszystko. Bardzo często zanim przejdziemy do tej czynności trzeba wykonać szereg innych zadań. Dopiero wtedy możliwe będzie umalowanie elewacji w sposób atrakcyjny. Wystarczy tylko spojrzeć na ilość dodatkowych zadań, jakie musimy wykonać. Przecież sam fakt, że niektórzy usuwają starą farbę, a także wyrównują powierzchnię potwierdza ilość usług, jakimi fachowcy będą musieli się zająć przed wzięciem pistoletu natryskowego bądź wałka w rękę.

Prace przygotowawcze na zasadzie gruntowania elewacji, wygładzanie powierzchni (w tym często znajduje się szpachlowanie i wypełnianie ubytków), a także usuwanie starej farby, może podnieść cenę nawet i dwukrotnie, dlatego to niezwykle istotna kwestia, o jakiej trzeba pamiętać.

Sprawdź jaki jest cennik elewacji w 2024 roku za każdy m2 

Skoro wiemy już co wpływa na metr kwadratowy malowania ścian, a także dlaczego różne metody malowania, a także zabrudzenia czy inne niedoskonałości podnoszą cenę, czas sprawdzić ile kosztuje malowanie elewacji domu niskopoziomowego i wysokopoziomowego. Kwestii kluczowych jest bardzo wiele, bo za malowanie elewacji zapłacimy mniej jeśli jest to nowy budynek bądź niższy. Wyżej wspomniane czynniki mogą znacznie zmienić cenę.

Mając to na uwadze pamiętajmy, że konkretna cena za malowanie natryskowe bądź malowanie wałkiem w bardzo dużej mierze bazuje na wielu zewnętrznych czynnikach. W zależności od regionu i typu budynku, a także stanu i materiału, jaki będziemy malować, orientacyjny koszt może podnieść się o dobre 60-90%, a w ekstremalnych przypadkach nawet i więcej.

Z tego względu bardzo ważne jest, aby poniższe dane traktować jako orientacyjne informacje. Mają one na celu przybliżyć potencjalne koszty malowania elewacji domu jednorodzinnego. Oprócz niżej podanych kosztów bardzo ważny jest też wybór farby i określenie z fachowcami kto będzie zajmował się zakupem preparatów czyszczących, zaprawek i samej emulsji. 

Cena malowania elewacji – sprawdź jaki jest cennik malowania elewacji w 2024 roku

Sprawą kluczową podczas określenia kwoty, jaką przyjdzie nam zapłacić fachowcom jest oczywiście rodzaj mieszkania, jakim będą się oni zajmować. Czy jest to standardowy, jednopiętrowy budynek czy może propozycja większa? Dodatkowo pamiętajmy, że niektóre budynki mieszkalne są znacznie większe i wymagają rusztowania. 

Jednocześnie miejmy na uwadze, że niekiedy zdarzają się zniżki bądź po prostu atrakcyjne oferty w przypadku pracy z większymi powierzchniami. To przełoży się na nieco mniejszy koszt w późniejszym rozliczeniu za całkowitą usługę. Równocześnie warto zauważyć, że podana cena za metr kwadratowy oznacza powierzchnię ścian, a nie użytkową budynku. Innymi słowy, należy obliczyć powierzchnię wszystkich ścian zewnętrznych, aby uzyskać prawidłowy metraż. 

Malowanie elewacji cena za m2 domu jednorodzinnego

W Polsce ceny za metr kwadratowy malowania ścian różnią się w zależności od wyżej wspomnianych czynników. I tak w mniejszych miejscowościach na wschodzie Polski metr kwadratowy kosztować będzie od 30 PLN, natomiast bliżej centrum czy wschodu cena wzrośnie nawet do 40 PLN.

Cena 1m2 malowania elewacji bloku

Prace wysokościowe wymagają doliczenia od 5 do 10 zł za każdy metr kwadratowy powyżej 1 piętra. Innymi słowy, malowanie bloku kosztować będzie od 35 zł za m2 do nawet i 50 zł za m2. 

Jaki koszt malowania domu 120m2? 

Jeśli mowa o samym malowaniu ścian budynku, gdzie nie wliczone są dodatkowe koszty przygotowania elewacji konieczne do pracy (jak chociażby czyszczenie, usuwanie poprzedniej warstwy farby czy też uzupełnianie ubytków), cena wynieść może od około 3600 złotych do 4800 złotych. 

Dom a blok, czyli dlaczego malowanie elewacji domu jest tańsze?

Skoro wiemy już jakie są potencjalne koszty związane z malowaniem, warto omówić kwestię wyższych mieszkań. Otóż domy jednorodzinne wielokondygnacyjne wymagają do sprawnego malowania rusztowania. To natomiast wiąże się z dodatkową robocizną, kosztem zakupu takiego zabezpieczenia, a także bezpieczeństwa pracy. Innymi słowy, malowanie fasady na 3cim czy 4tym piętrze będzie po prostu mniej komfortowe i bezpieczne dla fachowca.

Z tego względu ceny mogą znacznie wzrosnąć. Przykładowo dom jednorodzinny o 200 m2 powierzchni ścian może kosztować nawet i 8000 złotych, gdzie jednopiętrowy wariant o takim samym metrażu to koszt wynoszący 6000 złotych. Jak widzimy, dodatkowa elewacja może znacznie podnieść koszt malowania. 

Farba elewacyjna inna niż do domu – weźmy te koszty pod uwagę! 

Następnym kryterium kluczowym przy określeniu ostatecznej ceny jest sama farba, jaką przyjdzie nam wybrać. Przecież inną emulsję wybierzemy do elewacji drewnianej, inną do betonowej, ceglanej, a jeszcze inną do tynkowej. To wszystko sprawia, że potencjalne koszty związane z malowaniem jeszcze bardziej wzrosną. Dla przykładu najtańszą (bo najpopularniejszą i najłatwiej dostępną), propozycją do malowania elewacji betonowej i włókno-cementowej jest farba akrylowa. 

Niemniej jednak w przypadku tynków wapiennych znacznie lepszym wyborem będzie farba silikonowa. Bardzo często uznawana jest ona za najlepszy wariant do prac z warstwą tynkową. Alternatywą będzie równie droga formuła oferowana przez farbę polikrzemianową. 

Cena za litr farby może znacznie się różnić. NAjtańsze, akrylowe farby dostępne są w cenie zaczynającej się już od 12 zł za litr. Niemniej jednak te droższe mogą kosztować nawet i 25-30 złotych. Drogie będą też farby silikatowe – około 25 zł. Najdroższe to natomiast emulsje silikonowe i polikrzemianowe, których koszt zaczyna się na poziomie 30 zł za litr i sięga nawet i 50-60 zł 

Najdrożej w Warszawie? Jeśli chcesz wiedzieć ile kosztuje malowanie elewacji w okolicy, to sprawdź ceny w swoim mieście osobiście 

Niestety, z uwagi na ogromne ceny życia, a także znacznie wyższe pensje, najwięcej przyjdzie nam zapłacić za malowanie elewacji zewnętrznej w Warszawie, a także w innych stolicach województw (Poznań, Kraków, Gdańsk itd.). Niemniej jednak warto odnotować, że spore ceny odnotujemy także w przypadku malowania elewacji w największych miastach Polski nie będącymi stolicami. 

Dodatkowo uwzględnijmy też miejscowości turystyczne i szybko rozwijające się, a także wszelkie inne miasta, które kiedyś były województwami bądź liczba mieszkańców przekracza przynajmniej 120-150 tys. 

Teraz wiesz ile kosztuje malowanie elewacji w 2024, od czego ostateczna cena jest zależna i na jakie koszty się przygotować! 

Prace na wysokości budynku są odpowiednio droższe, lecz nie jest to główny powód wzrostu ceny za malowanie. Najwięcej zapłacimy w dużych miastach. Spore koszty poniesiemy też jeśli ściany zewnętrzne naszego budynku są w opłakanym stanie i wymagają wielu dodatkowych czynności. W takiej sytuacji przed malowaniem elewacji konieczne będą takie usługi jak usuwanie starej farby, uzupełnianie ubytków, czyszczenie ścian i gruntowanie. 

Oczywiście ostateczny koszt malowania elewacji jest zróżnicowany i zależny od wielu czynników. Począwszy od miejsca zamieszkania, przez wielkość budynku i jego wysokość, a skończywszy na stanie samej elewacji. Dlatego warto dodatkowo sprawdzić co oferują nam fachowcy w naszym regionie, bo wtedy będziemy mieć najbardziej precyzyjne informacje odnośnie cen, jaką będziemy musieli zapłacić za malowanie elewacji. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

ile kosztuje malowanie elewacji cena za dom, m2
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz