Jaki płyn do mycia elewacji wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking

by

Jaki środek do czyszczenia elewacji będzie najlepszy? Które parametry będą najważniejsze? Jeśli nie jesteś pewien którą opcję wybrać, to sprawdź zestawienie produktów z 2024 roku!

Mieszkając w domku jednorodzinnym bardzo często musimy myśleć o rzeczach, które dla mieszkańców w bloku nigdy nie były i nie będą problemem. Dużym problemem są zanieczyszczenia nagromadzone na elewacji. Aby się ich skutecznie pozbyć, bardzo ważne jest wyposażenie się w bardzo mocny środek do mycia elewacji, który poradzi sobie nie tylko z zielonym nalotem, ale też mchem, glonami, czy tłustymi plamami.

Co jednak powinno przykuć naszą największą uwagę podczas szukania rozwiązania idealnego? Która opcja okaże się najwłaściwsza i zagwarantuje nam skuteczność i wydajność, a przy tym nie będzie kosztować kroci i okaże się bezpieczna dla użytkowników, ale też i farby do elewacji czy materiałów użytych do postawienia elewacji. Aby więc mieć pełną gwarancję wyboru produktu idealnego, postanowiliśmy przygotować dzisiejsze zestawienie płynów do mycia elewacji.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Tenzi APC OUT

9.9

Średnia


KARCHER

9.8

Średnia

M&M

9.7

Tania

ISOKOR Fasada

9.6

Droga

W rankingu 2024 pojawiły się cztery produkty, które z uwagi na swój skład, a także parę innych aspektów przodują na rynku i są najczęściej wybierane. Nie są to, co prawda, produkty bez wad. Nie zmienia to jednak faktu, że to świetna rekomendacja dla każdego niezdecydowanego. Nasi eksperci mieli na względzie wyżej wspomniany skład i jego wydajność w czyszczeniu różnych powierzchni. Ponadto, pamiętaliśmy też o tym, aby wybrać sprzęt oferujący nam jak najlepszy stosunek ilości płynu do wyczyszczenia metra kwadratowego do ceny, a także opinie innych czy też pozostałe właściwości. 

Tenzi APC OUT Płyn do mycia dachów i elewacji 5L

płyn do mycia elewacji ranking

Propozycja, która wygrała w dzisiejszym rankingu, to płyn marki Tenzi, a dokładnie model APC OUT o oznaczeniu P12/005. Jest to pięciolitrowy baniak, który przygotowany został z myślą o różnorakim zastosowaniu. Oznacza to, że poradzi sobie świetnie w czyszczeniu powierzchni zewnętrznych z takich miejsc jak elewacje, fasady, czy dachy każdego rodzaju. Warto też zauważyć, że producent gwarantuje bardzo dobrą skuteczność w radzeniu sobie z brudem organicznym a także z ropopochodnymi zanieczyszczeniami.

Produkt przygotowany został do eliminacji zabrudzeń z sadzy czy też spowodowanych roślinami, ekstremaliami lub też procesami gnilnymi. Rzecz jasna nie bez znaczenia jest też jakość w czyszczeniu smarów, olejów czy też chłodziwa. Jeśli chodzi o samo użycie, to producent zachęca do zapoznania się z kartą charakterystyki niebezpiecznej mieszaniny chemicznej, którą z pewnością nazwiemy ten płyn. Natomiast samo dawkowanie to rozcieńczanie 100/200 ml czyściwa w 1 litrze wody.

Dokładny stosunek powinien być dostosowany do rodzaju zabrudzenia i problemów, jakie mogą się pojawić podczas czyszczenia. Warto też zauważyć, że o wiele lepiej produkt radzi sobie przy myciu gorącą wodą czy też przy myciu parowym. Tutaj jednak mała uwaga, nie należy przekraczać temperatury pary na poziomie 130 stopni Celsjusza, aby nie doprowadzić do ulatniania się substancji znajdujących się w płynie.

 • Różnorodne zastosowanie;

 • Bardzo prosta obsługa;

 • Możliwość stosowania przy myciu parowym.

 • Stosunkowo wysoka cena.

ŚRODEK DO CZYSZCZENIA ELEWACJI KOSTKI KARCHER 5L

Profesjonalny środek do czyszczenia elewacji

Kolejna propozycja przygotowana została przez autorski zespół, który ma na celu dostarczyć nam bardzo mocny produkt w pełni kompatybilny z urządzeniami czyszczącymi tej samej marki. Mowa tutaj, rzecz jasna, o płynie Karcher. Ponownie mamy do dyspozycji 5 litrowy baniak. Tym razem ma on oznaczenie RM 623. Produkt przygotowany został przede wszystkim do radzenia sobie z tarasami, fasadami aluminiowymi, a także kamiennymi powierzchniami bądź ścianami.

Warto przy tym pamiętać, że produkt oferuje nam wzmocnione działanie przeciw zabrudzeniom olejowym czy też zabrudzeniom emisyjnym, które mogą osiadać na elewacji wykonanych z kamienia czy aluminium. Karcher zadbał o to, aby ich środek był jak najbliższy środowisku. Oznacza to, wykorzystanie butelek i etykiet, które ulegają w 100% recyklingowi. Co więcej, wykorzystano tutaj tensydy biodegradowalne (oznaczenie anaerobic OECD 311), co w skrócie pokazuje dbałość firmy o kwestie środowiskowe.

Miejmy na względzie też sam fakt, że produkt jest bardzo łatwy w obsłudze. Podobnie jak w przypadku poprzednika, tak i tutaj zaleca się rozcieńczenie preparatu w stosunku 1:10 z wodą. Środek jest dosyć tani jak na popularną markę, a przy tym oferuje nam możliwość nakładania za pomocą myjki ciśnieniowej czy nakładania ręcznego za pomocą gąbki.

 • Niska cena;

 • Możliwość aplikacji metodą maszynową;

 • Środek przyjazny dla środowiska.

 • Nie radzi sobie przy bardzo mocnych zabrudzeniach.

Płyn do mycia elewacji silikatowych akrylowych 5L

preparaty do mycia elewacji ranking

Kolejna budżetowa propozycja, tym razem przygotowana przez M&M. Warto tutaj zauważyć, że preparat także jest wielofunkcyjne z uwagi na to, że możemy nim czyścić elewacje mineralne, silikatowe, a także akrylowe. Ponadto, środek radzi sobie bardzo dobrze z kamieniem i betonem, a także usuwa ciemne naloty atmosferyczne. Rzecz jasna najistotniejsze właściwości produktu to, na przykład, usuwanie porostów, mchów, a także innych zabrudzeń pochodzenia organicznego. Miejmy też na względzie samą estetykę, bo M&M gwarantuje odświeżenie wyglądu elewacji, co możliwe jest dzięki dodaniu odpowiednich substancji do składu preparatu. Należy pamiętać, że produkt nie powinien być stosowany z innymi produktami, szczególnie o charakterystyce kwasowej z uwagi na to, że może uwalniać niebezpieczny gaz (chlor). Samo użytkowanie jest bardzo proste, bo nakładamy preparat za pomocą pędzla lub maszyny. Po aplikacji preparatu, następnie zmywamy płyn bieżącą wodą. Musimy też zapamiętać, że produkt nie powinien przebywać na mrozie czy też na słońcu. Co więcej, pierwiastki metaliczne, reduktory czy substancje organiczne sprawiają, że płyn ten reaguje niebezpiecznie. Dlatego należy zawsze nosić odpowiednią odzież ochronną.

 • Bardzo mocne działanie;

 • Nakładanie ręczne lub natryskowe;

 • Stosunkowo niska cena.

 • Bardzo niebezpieczny – należy dwukrotnie zapoznać się z instrukcją i z potencjalnymi niebezpieczeństwami. 

ISOKOR Fasada 5L Płyn do Mycia Elewacji EKO

płyn do mycia elewacji z glonów

Jeszcze inna propozycja to płyn przygotowany przez ISOKOR, a mianowicie Fasada Eco Cleaner. Jak sama nazwa wskazuje, produkt radzi sobie świetnie w myciu jak i w byciu eko. Propozycja jest co prawda nieco droższa od konkurencji, ale za to opcja jest w pełni naturalna, a więc przygotowana z substancji naturalnie występujących w przyrodzie, a przy tym baniak jest 100% biodegradowalny. 

Propozycja przeznaczona jest do różnorodnych zadań, bo, na przykład, produkt poradzi sobie bardzo dobrze z myciem i czyszczeniem elewacji budynków, fasad, czy tynków mineralnych bądź też elewacji silikatowych lub silikonowych. Nie można też zapomnieć o tym, że opcja ta przeznaczona jest też do radzenia sobie z kostką brukową, tarasem, a także dachem.

Jeśli chodzi o dokładnie właściwości, to produkt skutecznie eliminuje z wyżej wymienionych powierzchni i elementów konstrukcyjnych takie zabrudzenia naturalnego pochodzenia jak mchy, porosty, glony czy pleśń. Niestety, produkt nie poradzi sobie z bardziej mechanicznymi zabrudzeniami czy też kwestiami problematycznymi w postaci rdzy czy zabrudzeń olejowych.

 • Biodegradowalny i 100% naturalny;

 • Skuteczny przeciwko zabrudzeniom naturalnego pochodzenia;

 • Bezpieczny dla wielu różnych powierzchni.

 • Nie radzi sobie z rdzą i zabrudzeniami olejowymi.

Artykuły

Jaki środek do mycia elewacji będzie najskuteczniejszy? Sprawdź poniższe wskazówki i wybierz opcję idealną!

Każdy z powyższych preparatów czyszczących charakteryzuje się innymi właściwościami i stosujemy go do innych powierzchni. Choć niejedna opcja będzie w stanie poradzić sobie z tak powszechnymi miejscami jak elewacje, dachy czy kostka brukowa, to nie każda propozycja okaże się wyspecjalizowana w eliminacji zabrudzeń z tarasu, elewacji silikatowych czy tynków mineralnych. Co więcej, nasze potrzeby i wymagania różnią się, dlatego jeden wybierze płyn do mycia elewacji z glonów, a drugi to mocnych zabrudzeń o tłustej charakterystyce.

Dlatego postanowiliśmy stworzyć ten poradnik i pomóc wszystkim zainteresowanym w wyborze produktu idealnego. Takiego, który bez najmniejszych problemów poradzi sobie z każdym zabrudzeniem, z jakim my się męczymy. To oznacza, że dla jednego środek do czyszczenia elewacji będzie silnie żrący i stosowany wyłącznie na sprawdzone, trwałe i wytrzymałe materiały. Z drugiej strony inna osoba może potrzebować bardziej uniwersalnej, wszechstronnej opcji w celu odświeżenia elewacji.

Z uwagi na tak duży rozrzut wymagań i tego co każdy z nas oczekuje od danego płynu do czyszczenia elewacji i innych lokacji, musieliśmy uwzględnić w zestawieniu zastosowanie i właściwości każdego preparatu. Co więcej, w celu dostarczenia najcenniejszych informacji dla każdego z was, nasi eksperci przyjrzeli się składom i kwestii naturalności i ekologii. Rzecz jasna nie bez znaczenia było też bezpieczeństwo użytkownika i sposób aplikacji. Ciekawych informacji udzieli nam także poniższy artykuł:

https://mixtum.pl/blog/news/sposoby-i-srodki-do-mycia-elewacji-z-mchu-i-glonow-

Najpierw określ cel zakupu preparatu

Zastanawiając się nad tym która propozycja okaże się najlepsza musimy przede wszystkim pamiętać o tym, aby wybrać produkt zgodnie z jego przeznaczeniem. Na nic się zda delikatny preparat, który stosować możemy prawie na każdej powierzchni, jeśli mierzymy się z mocnymi zabrudzeniami czy sadzami, o których od wielu lat nie myśleliśmy.

Zatem należy określić czy potrzebny nam będzie płyn do mycia elewacji z glonów, mchu, pleśni i innych substancji pochodzenia naturalnego czy bardziej skupimy się na czyściwie, które będzie w stanie wyeliminować najtrudniejsze brudy w postaci olejów, smarów, nalotów atmosferycznych czy też nalotów pochodzących z sadzy i innego osadu będącego pochodną spalania podczas palenia w piecu.

Płyn do mycia elewacji silikatowych akrylowych 5L
preparaty do mycia elewacji ranking

płyn do czyszczenia elewacji ranking

Zobacz ile zapłacisz za malowanie elewacji w 2024 roku: https://majsterkujsam.pl/ile-kosztuje-malowanie-elewacji/

Dalej, sprawdź skład i jego bezpieczeństwo

Gdy już będziemy wiedzieć do jakich celów musimy zakupić preparat, czas przyjdzie na uwzględnienie dokładnej kompozycji i sprawdzenie kwestii bezpieczeństwa. Jak doskonale wiemy, do poradzenia sobie z najbardziej dokuczliwymi zanieczyszczeniami bardzo często trzeba wyposażyć się w produkt o bardzo mocnej, czasami wręcz żrącej substancji aktywnej. To główny sposób na zapewnienie skuteczności danego środka.

ŚRODEK DO CZYSZCZENIA ELEWACJI KOSTKI KARCHER 5L
Profesjonalny środek do czyszczenia elewacji

Aby jednak mieć gwarancję, że produkt nie uszkodzi elewacji, producenci zalecają jego rozcieńczanie. W zależności od tego z jak dużym problemem się mierzymy, możemy stosować stosunek preparatu do wody 1:5. Jeśli jednak to za dużo, to można też obniżyć ilość preparatu i trzymać się stosunku 1:10. 

Bezpieczeństwo to też odpowiednia odzież ochronna i zapoznanie się z zaleceniami czy też wytycznymi producenta. Czasami środki można łączyć z innymi, a czasami jest to wręcz zakazane pod groźbą ulatniania się szkodliwych substancji czy też doprowadzenia do innego niebezpiecznego stanu.

Sposób aplikacji też istotny

Wyżej wspomniane rozcieńczanie produktu i stosowanie tylko mieszanek z wodą w stosunku 1:5 czy 1:10 to tak naprawdę bardzo mała kwestia właściwego stosowania danego płynu do czyszczenia elewacji czy też innych powierzchni. Przecież sam fakt, że będziemy mieć przygotowaną mieszankę, nie znaczy, że jesteśmy gotowi do pracy. Z uwagi na to, że często tego typu preparaty stosuje się właśnie do elewacji czy dachów, to ich nakładanie nie należy do najłatwiejszych.

A to oznacza, że warto przyjrzeć się możliwości stosowania interesującego nas płynu do mycia elewacji używając urządzenia. Najczęściej są to po prostu myjki ciśnieniowe, które zazwyczaj wykorzystujemy do mycia auta, roweru, motocykla, czy właśnie elewacji czy kostki brukowej. Jeśli produkt nadaje się do stosowania w takim sprzęcie, to znaczy że nie uszkodzi go podczas pracy.

ISOKOR Fasada 5L Płyn do Mycia Elewacji EKO
płyn do mycia elewacji z glonów

Najlepszy płyn do mycia elewacji – podsumowanie rankingu 2024

Choć trudno jednoznacznie wskazać opcję najlepszą, bo zdecydowanie jest ich całkiem sporo, to powinniśmy przede wszystkim kierować się naszymi wymaganiami. Propozycje oferowane przez popularne marki nie muszą być z góry skazane na porażkę. Jeśli ich skład jest prawidłowy, a dodatkowo będą stosowane w celach przewidzianych przez producenta, to jak najbardziej mogą okazać się przydatne. Warto jednak wybierać preparaty charakteryzujące się różnorodną metodą aplikacji czy też gwarantujące nam dobry stosunek ilości produktu do ceny.

Jeśli własne poszukiwania nie są dla nas bądź po prostu ilość informacji przekazanych w tym poradniku nas przerasta, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z powyższych rekomendacji. Szczególnie ciekawą opcją wydaje się zwycięzca rankingu, a mianowicie Tenzi APC OUT Płyn do mycia dachów i elewacji 5L. Produkt ten bardzo dobrze reaguje na zabrudzenia i w bezpieczny sposób eliminuje większość z nich. Wyczyściłeś elewację? Sprawdź jak pomalować elewację.

Sprawdź również jaki klej do zatapiania siatki wybrać : https://majsterkujsam.pl/klej-do-zatapiania-siatki-opinie-ranking/

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki płyn do mycia elewacji wybrać
Average rating:  
 5 reviews
 by Uno

Polecam Fasadę. W 100% naturalny, dobrze radzi sobie z mocnym brudem, nie odbarwia powierzchni.

 by Emi54

Wybraliśmy fasadę, ale nie spodziewałam się rewelacji, bo to naturalny płyn. Miło się zaskoczyłam, bo płyn domyślam najbardziej brudne miejsca.

 by Tynka

Już miałam zamówić M&M, ale dobrze ze przeczytałam, że jest niebezpieczny. Kupię Tenzi.

 by DR_89

Karcher u mnie nie dał rady. Zostały plamy w miejscach mocniej zabrudzonych. Muszę kupić coś innego.

 by Klaudiusz

Tenzi to dobra marką, często używana w przemyśle. Płyn domyślam wszystkie zabrudzenia. Jest bardzo wydajny.