Jak wyczyścić pistolet do pianki montażowej. Poradnik krok po kroku

by

Zaschnięty pistolet do pianki montażowej? Sprawdź jak wyczyścić pistolet z pianki poliuretanowej!

Puszka pianki montażowej naprawdę bardzo szybko może zostać opróżniona. Jest to niezwykle przydatny preparat, który służy do izolacji okien, drzwi, a także różnorodnych instalacji dodatkowych. Cała puszka, czy też kartusz, ma zazwyczaj 300 ml i do obsłużenia tego typu produktu potrzebny jest pistolet do pianki montażowej. Niestety, nie wszyscy wiedzą, że po zakończeniu pracy należy wycierać zarówno sam otwór puszki czy kartusza, jak i pistolet.

Nieprawidłowa eksploatacja narzędzia doprowadzi do sytuacji, w której pianka bądź inna substancja znajdująca się wewnątrz kartusza zdąży się utwardzić. W takiej sytuacji jeśli zdecydujemy się nacisnąć spust, to nawet przy większym ciśnieniu nie uda się opróżnić pojemnika i stracimy pozostałą zawartość. Dlatego zawsze kluczowe jest prawidłowe czyszczenie pistoletu, a także zamykanie kartusza. Szczególnie, jeśli nie dokończyliśmy pracy bądź robimy sobie przerwę dłuższą niż kilka bądź kilkanaście minut.

Jak jednak zadbać o utrzymanie pistoletu w czystości? Czy sama woda wystarczy? A może wystarczy tylko przetrzeć zwilżoną szmatką pistolet i na tym czyszczenie się skończy? Tak naprawdę istnieje kilka sposobów na doprowadzenie pistoletu piankowego do porządku, lecz to od nas zależy na który się zdecydujemy. Inaczej przecież podejdziemy do tematu korzystając ze specjalistycznego czyścika, a inaczej wykorzystamy rozpuszczalnik. 

Dlaczego należy czyścić pistolet piankowy z pianki poliuretanowej?

Zanim jednak opowiemy o tym na czym polega czyszczenie pistoletu do pianki, warto najpierw sprawdzić główne powody, które przemawiają za częstym i regularnym przeprowadzaniem tej czynności. Otóż przede wszystkim należy zauważyć, że głównym powodem przemawiającym za utrzymaniem pistoletu w czystości jest znacznie łatwiejsze użytkowanie.

Niestety, nie tylko sam fakt, że łatwiej sprzęt użytkować jest tutaj kluczowy. Warto też zauważyć, że jeśli nie oczyścimy pistoletu z resztek piany, to będziemy musieli wymienić pistolet na nowy z bardzo prostej przyczyny. Po prostu sprzęt nie będzie nadawał się do użytku.

Pianka poliuretanowa może znacznie utrudnić użytkowanie pistoletu do pianki montażowej

Jak dobrze wiemy, dysza w pistolecie ma za zadanie pomagać nam w aplikacji. Oczywiście w rozprowadzaniu pianki stosuje się też wiele dodatkowych gadżetów i w zależności od wybranego wariantu mogą to być dłuższe lub krótsze dysze. Niemniej jednak pamiętajmy, że za przednią dyszą znajduje się iglica, a ta powinna zawsze być czysta. Jeśli jest zatkana, to aplikacja kolejnych warstw preparatu będzie znacznie trudniejsze, a to obniży komfort nakładania pianki poliuretanowej.

Zaschnięty pistolet do pianki

Dodatkowo warto odnotować, że niewyczyszczony sprzęt będzie z czasem mniej efektywny. Dosyć częsty może być też wyciek piany. Szczególnie, jeśli iglica jest zabrudzona i dochodzi do nieszczelności. Wtedy zamiast przez dyszę, to którąś ze szczelin przechodzić zacznie środek wiążący. 

Zaschnięta piana to też szybsze zużycie i problemy z konserwacją

Pokrętło regulacyjne będzie działać znacznie gorzej, iglica będzie zatkana, a samo podwyższone ciśnienie wymagane do pracy sprawi, że po zdjęciu z pistoletu kartusza będziemy mogli dostrzec uszkodzenia znacznie obniżające wydajność sprzętu. To wszystko sprawia, że sprzęt będzie nadawać się do wyrzucenia i to bardzo szybko.

Oczywiście bardzo dobrej jakości pistolety będą w stanie wytrzymać znacznie dłużej. Niemniej jednak nieprawidłowe użytkowanie i brak czyszczenia przekłada się też na spore problemy konserwacyjne. Z tego właśnie powodu urządzenia szybciej się zużywają, niszczeją i musimy wyposażyć się w nowe opcje.

Sprawdź instrukcję jak używać i czyścić pistolet do pianki montażowej

Skoro wiemy już dlaczego tak ważną rolę w utrzymaniu pistoletu do pianki w bardzo dobrym stanie odgrywa czyszczenie i prawidłowa konserwacja, czas sprawdzić na czym dokładnie polega ten proces i co najlepiej zrobić, a także jak często go powtarzać, aby przy następnym użytkowaniu nie było śladu piany czy też innych substancji, jakie możemy zamontować do urządzenia.

Najważniejsze jest jednak prawidłowe postępowanie i postępowanie zgodnie z zaleceniami ekspertów. W ten sposób zagwarantujemy sobie sprawne czyszczenie, a także nie doprowadzimy do uszkodzenia narzędzia. Dodatkowo pamiętajmy też o regularnej konserwacji i o tym, że w przypadku pianki montażowej czy innych preparatów tego typu ich stwardnienie może pokrzyżować plany podczas pracy.

Niemniej ważny będzie odpowiedni czyścik do pian, a tutaj do dyspozycji jest ogromny zasób różnorodnych produktów. Wszystkie muszą być zweryfikowane, aby w przypadku naszej pianki czy innego produktu tego typu gwarantowały skuteczne czyszczenie.

Instrukcja obsługi czyszczenia pistoletu do pianki, aby sprawnie używać pistoletu

  • Przede wszystkim należy pamiętać o odkręceniu puszki i opróżnienia wnętrza pistoletu z jakichkolwiek substancji, w tym rzecz jasna piany.
  • Dalej, powinniśmy przepłukać sprzęt rozpuszczalnikiem bądź innym mocnym i żrącym środkiem – pod warunkiem, że producent pistoletu zastosował trwałe i odporne na działanie takich środków materiały. 
  • Następnie czas zająć się iglicą i dodatkowymi komponentami, z których składa się pistolet do pianki. Otóż chodzi tutaj przede wszystkim o wyżej wspomnianą iglicę, ale też o pokrętło do regulacji strumienia pracy, a także dyszę czy rękojeść. 
  • Jednocześnie pamiętajmy, że niektóre elementy można odkręcić w celu bardziej wydajnego czyszczenia – dyszę można na przykład zdjąć. 

Co robić, aby nie pozwolić stwardnieć pianki montażowej na dyszy 

Samo czyszczenie nie jest jedyną ważną sprawą w przypadku utrzymania pistoletu we właściwym stanie. Otóż bardzo ważną rzeczą jest też utrzymanie pistoletu we właściwym stanie podczas pracy i zaraz po zakończeniu. Bez tego znacznie utrudnimy sobie późniejsze czyszczenie i doprowadzimy do sytuacji, w której zaschnięta pianka montażowa czy też inna substancja napsuje nam nerwów podczas jej usuwania.

Zużytą puszkę z pianą należy czym prędzej odłączyć od pistoletu w celu zabezpieczenia iglicy i dyszy. Jeśli jednak kartusz jest częściowo zużyty i będziemy niedługo kontynuować pracę (w przeciągu najbliższej godziny), to możemy pozostawić produkt na pistolecie. 

Należy mieć na uwadze fakt, że stwardniała pianka może doprowadzić do sytuacji, w której żaden czyścik czy nawet mocniejsze środki żrące nie pomogą w jej pozbyciu się. Dlatego resztki piany należy szybko wyeliminować – czy to za pomocą specjalistycznego środka czy też rozpuszczalnika bądź innych preparatów. 

Samoa konserwacja powinna też uwzględnić gniazdo głowicy, a także zaworek zwrotny, iglicę czy inne elementy pistoletu. Ponadto, pamiętajmy, że w bardzo trudnych sytuacjach istnieje możliwość ściągnięcia iglicy przez odkręcenie pokrętła regulacyjnego. Wtedy będziemy w stanie znacznie efektywniej zadbać o narzędzie.

Jak z pistoletu z pianki poliuretanowej pozbyć się szczeliwa i innych środków? Sprawdź alternatywne preparaty czyszczące 

Średnie i lekkie zabrudzenia możemy usuwać za pomocą specjalnego czyścika, czyli preparatu sprawnie usuwającego pozostałości po pianie czy innych substancjach wykorzystywanych razem z pistoletem. Wystarczy tylko spryskać cały pistolet i przetrzeć go ściereczką. Istnieją także specjalne pojemniki z takim czyścikiem, które wystarczy wkręcić i po chwili wciskania spustu możemy cieszyć się skutecznie wyczyszczonym pistoletem. Gdy uda nam się go odkręcić, to pistolet będzie gotowy do użycia. 

Oczywiście alternatyw dla specjalistycznych środków czyszczących jest całkiem sporo. Jednym z przykładów jest aceton. Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest ocet, soda oczyszczona, a także mieszanka tych dwóch preparatów z CIFem bądź też płynem do mycia naczyń. 

Najgorszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie zwykłej wody. Ta w wielu przypadkach tylko przyspieszy wiązanie, przez co późniejsze czyszczenie będzie jeszcze trudniejsze. Niemniej jednak na poważne zabrudzenia najefektywniejszym rozwiązaniem okaże się rozpuszczalnik. Środek ten jest na tyle silnie żrący, że poradzi sobie z niemal każdym stanem pistoletu – z wyjątkiem piany mocno stwardniałej, która pozostawiona została na dni w pistolecie. 

Teraz wiesz jak dbać o pistolet do piany 

Samo czyszczenie pistoletu z pianki montażowej wymaga przede wszystkim odpowiedniego środka. Najczęściej wykorzystuje się do tego czyścik czy rozpuszczalnik. Możemy nimi spryskać sprzęt i poczekać na wyczyszczenie. Dodatkowym sposobem jest też wykorzystanie rozpuszczalnika i pustego pojemnika w miejscu puszki z pianką. Po wciśnięciu spustu urządzenie będzie się czyściło z pianki. Należy to robić tak długo aż rozpuszczalnik jej nie rozpuści. Dopóki rozpuszczalnik nie będzie wypływał czysty, dopóty należy kontynuować takie czyszczenie.

Z pomocą pistoletu piankowego możemy znacznie przyspieszyć wiele prac uszczelniających okien i drzwi. Musimy jednak pamiętać, żeby stosować się do rad producenta umieszczonych w instrukcji czy na narzędziu, aby nie doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Specjalny środek czyszczący, czyli tak zwany czyścik, pomoże jeśli zasychająca piana stała się problemem i nawet rozpuszczalnik jej nie rozpuści. Pamiętajmy jednak, że znacznie lepiej jest regularnie czyścić i konserwować sprzęt, aby później nie martwić się wymianą.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak wyczyścić pistolet do pianki montażowej
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz