Styropian fasadowy ranking w 2024 – Opinie o najlepszych

by

Spis Treści

Jaki styropian fasadowy będzie najlepszy? Sprawdź styropian ranking 2024 roku i dowiedz się którą opcję najlepiej wybrać! 

Odpowiednia termoizolacja budynku to niezwykle istotna kwestia z kilku powodów. Przede wszystkim umożliwia utrzymanie wysokiej temperatury w domostwie, a także gwarantuje oszczędności ze względu na to, że nie będziemy otrzymywać znacznie mniejsze rachunki za ogrzewanie. Oczywiście w celu przygotowania ścian energooszczędnych i pasywnie gwarantujących małe utraty ciepła, musimy zdecydować się na dobry produkt. A to oznacza, że trzeba wybrać styropian gwarantujący jak najlepszy współczynnik przewodzenia ciepła oraz opór i wiele innych parametrów.

Niestety, wiele osób nie wie na co zwrócić uwagę i dlatego potrzebują rankingu najlepszych produktów. To właśnie one pozwolą wskazać na to czy mamy do czynienia z produktem jakościowym czy też nie. Dlatego powstał dzisiejszy ranking. Znajdziecie w nim najciekawsze oferty dostępne na rynku, w których znajdziemy styropian grafitowy eps 100, 031, a także wiele innych produktów, w tym polistyrenowych płyt eps o grubości odpowiedniej do zagwarantowania jak najlepszych parametrów.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Termoorganika Galaxy fasada

9.9

Tania

AUSTROTHERM FASSADA 038

9.8

Tania

Styrmann Fasada 045

9.7

Droga

TermoOrganika fasada dalmatyńczyk

9.6

Tania

Swisspor Lambda White

9.5

Średnia

Styrmann Grafit 033

9.4

Droga

Aby jednak mieć gwarancję tego, że wybierzemy właściwy styropian grafitowy, biały czy też jakikolwiek inny styropian elewacyjny, postanowiliśmy stworzyć poradnik zakupowy i analizę porównawczą w jednym. Znajdziemy tutaj ciekawe oferty firmy Swisspor, KPA, Termo organika, a także wielu innych przedstawicieli, którzy produkują izolacje ze styropianu za granicą, a także w czterech zakładach w Polsce o największej wydajności, jak i mniejszych oddziałach. Przeglądając aktualny asortyment poszczególnych producentów nasi eksperci zwrócili uwagę wyłącznie na opcje, które gwarantują niższy współczynnik lambda niż konkurencja w tej samej cenie, a także na pozostałe parametry techniczne. 

Ranking styropianu na 2024 rok otwiera Termoorganika Galaxy fasada, czyli zwycięzca i jedna z najlepszych ofert na rynku 

styropian fasadowy cena

Najlepszym produktem okazał się styropian marki TermoOrganika w kolorze srebrzysto-szarym. Cena za 1 m2 materiału jest przystępna. Jednak ostateczna kwota styropianu zależy od ilości płyt styropianowych w paczce. Producent oferuje nam 60 płyt, które zapewnią nam 30 m2 pokrycia. Warto dodać, że grubość styropianu to 1 cm, szerokość płyty jest równa 50 cm, natomiast jej długość to 100 cm.

Styropian ten został wyprodukowany bazując na innowacyjnym surowcu, do którego została dodana kompozycja grafitu. Taka mieszanka poprawia właściwości termoizolacyjne, co z kolei przekłada się na lepsze efekty izolacji cieplnej. Jeżeli chodzi o współczynnik przewodzenia ciepła λ, wynosi on 0,033W/(m*K).

Co więcej, jakość styropianu jest bardzo dobra. Możemy nim ocieplać loggie balkonowe oraz wieńce i nadproża. Ponadto, możemy go wykorzystać do izolacji cieplnej ościeży okiennych i wszelkich ścian warstwowych, a także do zewnętrznej izolacji, która jest wykonywana zarówno metodą lekko-suchą jak i lekko-mokrą. Na dodatek styropian ten idealnie sprawdzi się przy wypełnianiu dylatacji.

 • Przystępna cena styropianu;
 • Solidne wykonanie;
 • Szerokie zastosowanie;
 • Niski współczynnik przewodzenia ciepła.
 •  
 •  
 • Mniejsza dostępność grubszych wariantów styropianu.

Kolejny styropian fasadowy warty rozważenia to nie jest styropian grafitowy, lecz wciąż warty polecenia – AUSTROTHERM FASSADA SUPER 038 l

dobry styropian fasadowy

Biały styropian od producenta Autrotherm to również bardzo ciekawa propozycja. Jest to produkt nieco droższy od poprzednika, jednakże posiada on szereg pozytywnych cech. Możemy go wykorzystać do ocieplenia fasady domu jednorodzinnego lub innych budynków gospodarczych, które zostały pokryte tynkiem elewacyjnym.

Warto podkreślić, że płyty styropianowe Autrotherm idealnie sprawdzą się w budownictwie do izolowania ścian, a także do termoizolacji ościeży okiennych, nadproży i wieńców, do termoizolacji stropów w piwnicach i garażach, a takżę do izolacji cieplnej ścian posiadających konstrukcję szkieletową.

Co więcej, jest to styropian o grubości 15 cm, jednakże jego współczynnik przewodzenia ciepła lambda jest nieco wysoki, gdyż wynosi aż 0,038 W/mk. Wymiar samych płyt styropianowych jest równy 1000 mm na 500 mm. Na dodatek, producent chwali wysoką klasę reakcji na ogień E, co z kolei przekłada się na właściwości samogasnące styropianu białego. Jest to duża zaleta produktu, gdyż podnosi to bezpieczeństwo. Materiał ten jest także zgodny z normą PN-EN13163.

 • Szerokie zastosowanie;
 • Właściwości samogasnące styropianu;
 • Dobra grubość materiału.
 •  
 •  
 • Nieco wyższa cena;

 • Wysoki współczynnik przewodzenia ciepła.

Najlepszy styropian jeśli chodzi o budżetowość? Niezła cena za m3 i inne dobre parametry plasują Styrmann Fasada 045 w wielu top 20, a także w tym rankingu!

Styropian fasadowy 20 cm cena

Kolejną interesującą propozycją jest styropian od producenta Styrmann. Jest on przeznaczony do termoizolacji ścian oraz fasad budynków. Dlatego też, styropian ten idealnie sprawdzi się przy ocieplaniu ścian zewnętrznych oraz ścian zewnętrznych w metodzie lekkiej-suchej, a także przy murowanych ścianach trójwarstwowych, szkieletowych ścianach działowych oraz dachach krokwiowych. Jest to więc bardzo szerokie zastosowanie materiału.

Co więcej, grubość płyt styropianowych wynosi 5 cm, natomiast wymiar całej płyty jest równy 100 cm na 50 cm. W paczce znajduje się 12 sztuk. Jednym z minusów produktu jest wysoki współczynnik przewodzenia ciepła lambda, który wynosi 0,045 W/mk. Mimo wszystko, materiał ten cieszy się popularnością wśród kupujących. Użytkownicy cenią sobie styropian między innymi za jego przystępną ceną oraz twardość. 

W przypadku bardziej wymagających klientów, istnieje możliwość zakupu styropianu o znacznie niższym, a więc lepszym współczynniku izolacji cieplnej. Niemniej jednak, cena za produkt znacznie wzrośnie. Warto również dodać, że styropian marki Styrmann posiada atest, kartę techniczną oraz deklarację właściwości użytkowych.

 • Dobra cena;
 • Szerokie zastosowanie;
 • Twardość materiału.
 •  
 •  
 • Wysoki współczynnik przewodzenia ciepła.

Świetny współczynnik lambda informuje nas o dobrej specyfikacji cieplnej, dlatego w styropianu rankingu 2024 roku znalazł się też TermoOrganika fasada dalmatyńczyk

TermoOrganika styropian fasadowy

Warto także rozważyć zakup styropianu marki TermoOrganika. Jest to styropian dalmatyńczyk, czyli biały w kropki, który został wyprodukowany metodą spienienia polistyrenu. Materiał ten jest przeznaczony do ocieplania elewacji. Ponadto, znajdzie on swoje zastosowanie przy zewnętrznej izolacji termicznej wykonywanej zarówno metodą lekko-mokrą jak i lekko-suchą, zewnętrznej izolacji cieplnej wykonywanej na powierzchni ściany szkieletowej, a także przy ocieplaniu ościeży okiennych, loggi balkonowych oraz różnego rodzaju ścian warstwowych.

Ponadto, w paczce znajdziemy 30 płyt styropianowych o grubości 2 cm. Niestety, nie mamy możliwości zmienić grubości styropianu. Co więcej, każda płyta ma wymiar 100 cm na 50 cm. Z kolei jeżeli chodzi o współczynnik przewodzenia ciepła lambda wynosi on 0,044 W/(m*K). Nie jest on zbyt wysoki. Jednakże, produkt ten ma szereg innych zalet, takich jak dobre właściwości ekologiczne, stabilność wymiarowa oraz łatwa obróbka. Na dodatek, styropian dalmatyńczyk cieszy się wieloma pozytywnymi opiniami kupujących. Użytkownicy chwalą materiał między innymi za przystępną cenę.

 • Solidne wykonanie;
 • Łatwa obróbka;
 • Szerokie zastosowanie;
 • Dobre właściwości ekologiczne.
 •  
 •  
 • Brak możliwości dostosowania grubości styropianu;

 • Wysoki współczynnik przewodzenia ciepła.

Swisspor Lambda White to natomiast styropian biały, który warto polecić z uwagi na swoje parametry 

najlepszy Styropian fasadowy

Ocieplenie naszej nieruchomości jest niezwykle istotnym etapem budowy każdego domu jednorodzinnego. Dlatego też, warto zadbać o jak najlepsze termoizolacyjne materiały. Kolejną ciekawą ofertą, która z pewnością spełni wymagania niejednego użytkownika, jest styropian marki Swisspor. Pojedyncza płyta styropianowa ma długość równą 1 m oraz szerokość 0,5 m. Istotną kwestią jest także jej grubość, która wynosi 1 cm. Choć może wydawać się to niewiele, producent pozwala nam dostosować grubość wszystkich płyt styropianowych tak, aby wpasowały się w nasze preferencje.

Warto również wspomnieć, że styropian Swisspor możemy zakupić w bardzo przystępnej cenie, podanej nie za opakowanie, lecz za 1 m2 materiału. Jest to więc duża zaleta. Kolejnym atutem produktu jest bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda, który wynosi 0,03 W/m2.

Co więcej, proponowane płyty styropianowe znajdą swoje zastosowanie przy ocieplaniu fasady domu jednorodzinnego, a także ścian, sufitów i podłóg. Ponadto, idealnie nadaje się do miejsc o podwyższonej wilgotności oraz do hydroizolacji.

 • Szerokie zastosowanie;
 • Niska cena produktu;
 • Bardzo niski współczynnik izolacji ciepła.
 •  
 •  
 • Niewielka grubość materiału.
 •  

W kategorii styropian liczą się też opinie, a te Styrmann Grafit 033 ma naprawdę bardzo dobre

Jakiej firmy styropian na elewację

W nieco wyższej cenie możemy zakupić styropian marki Styrmann w kolorze grafitowym. Płyty styropianowe idealnie nadają się do ocieplenia ścian fasadowych. Ponadto, produkt może zostać wykorzystany wszędzie tam, gdzie wymagana jest mniejsza grubość izolacji. W paczce znajdziemy 30 płyt o grubości 2 cm oraz o wymiarach 100 cm na 50 cm. Jeżeli chodzi o współczynnik przewodzenia ciepła lambda wynosi on 0,033 W/(m*K). Jest to bardzo dobry wynik.

Ze względu na to, że do wyprodukowania styropianu Styrmann został wykorzystany specjalny surowiec z dodatkiem grafitu, materiał ten posiada duże lepsze właściwości izolacyjne. Co więcej, klienci cenią sobie ten produkt i chwalą go między innymi za niski współczynnik lambda oraz za trwałość.

Jednakże, musimy pamiętać o tym, że płyty styropianowe grafitowe koniecznie muszą być chronione przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Wszystko to z powodu tego, że ciemne kolory absorbuje promienie słoneczne bardziej od innych, co może spowodować utlenienie wierzchniej warstwy materiału.

 • Szerokie zastosowanie;
 • Niski współczynnik izolacji ciepła;
 • Duże właściwości izolacyjne.
 •  
 •  
 •  
 • Nieco wyższa cena produktu. 
 •  

Dalej nie wiesz którą opcję najlepiej wybrać? Sprawdź opinie innych osób i wytyczne podczas poszukiwania najlepszej opcji

Wyżej przedstawione produkty to bez wątpienia atrakcyjne rozwiązania. Jeśli zadbamy o prawidłowy ich montaż przez ekipą budowlaną, to nie będziemy musieli martwić się o mostki termiczne lub też inne problemy, jakie mogłyby się pojawić po tym gdy zakończone zostaną prace termo modernizacyjne. Oczywiście pamiętajmy, że każdy styropian, czy to będzie biały, grafitowy, elewacyjny czy styropian podłogowy, musi mieć prawidłową specyfikację. Tylko wtedy mam zagwarantowane prawidłowe przewodzenia ciepła oraz opór cieplny, dzięki czemu w domu będzie ciepło.

Decydując się na ekspertów nie musimy dowiadywać się jak ocieplić dom czy też jaki klej do zatapiania siatki wybrać w 2024. Jedyne, czym będziemy musieli się zająć to pokrycie kosztów, gdyż nie wszyscy zdają sobie sprawę ile kosztuje elewacja domu. Niemniej jednak warto odnotować, że przy zakupie prawidłowej izolacji, a może to być izolacja typu styropian eps 70 czy też płyty XPS, późniejsze oszczędności na ogrzewaniu domu zwrócą się z nawiązką. 

Aby jednak mieć pewność, że wybierzemy pierwsze miejsce wśród styropianów bądź też najlepszą opcję patrząc z subiektywnego punktu widzenia, najpierw sprawdź ranking i zapoznaj się z najciekawszymi ofertami. Następnie uwzględnij specyfikację podczas poszukiwania opcji idealnej i przyjrzyj się parametrom roboczym. Oczywiście nie możemy też zapomnieć o certyfikatach i jakości wykonania izolacji. Niemniej istotną sprawą okazać się może gratis na terenie magazynu bądź sklepu stacjonarnego w postaci noża termicznego do styropianu czy też innych akcesoriów. Dodatkowe informacje znajdziemy w poniższym artykule: 

https://czterykaty.pl/czterykaty/7,133333,17996196,na-co-musisz-zwrocic-uwage-kupujac-styropian.html

Każdy przegląd produktów z kategorii musi przede wszystkim uwzględnić współczynnik izolacji cieplnej lambda 

Wszystkie hurtownie doskonale zdają sobie sprawę, że w celu sprzedaży styropianu izolacyjnego musi on charakteryzować się jak najlepszą jakością.

A w przypadku jakości produktu izolacyjnego najistotniejsza będzie wartość lambda. Jest to nic innego jak współczynnik izolacji cieplnej, którego zadaniem jest wskazanie jak dobrze (albo źle) produkt radzi sobie z zatrzymaniem ciepła.

W przeciwieństwie do wielu innych parametrów, w przypadku wartości lambda im niższa jest wartość, tym lepiej dla użytkowników. Wskazuje to bowiem na mniejszą utratę ciepła na zewnątrz. Podczas doboru styropianu musimy mieć na uwadze ten współczynnik. Jeśli decydujemy się na opcję o wysokiej wartości, to kluczowe może okazać się wybranie opcji o większej grubości. Natomiast niższy współczynnik umożliwia zastosowanie cieńszej izolacji.

AUSTROTHERM FASSADA SUPER 038 l
dobry styropian fasadowy

Styropian fasadowy ranking

Oczywiście ranking styropianu uzupełnia również wiedza o EPS i pozostałych certyfikatach

Nie jest jest to żadna tajemnica, że wśród producentów styropianu istnieje ciągła rywalizacja i wyścig, aby pokonać rywali i zaoferować klientom taki produkt użytkowy, który zagwarantuje jak najlepsze parametry robocze. Dlatego poza samą wartością lambda warto też sprawdzić inne kluczowe dane techniczne styropianu, dzięki czemu termoizolacja budynku przebiegnie znacznie sprawniej i szybciej, a końcowe efekty będą znacznie lepsze.

Tutaj warto zwrócić uwagę na to, że bardzo często wybierając styropian fasadowy wybieramy styropian EPS. Jest to nic innego jak skrót od pełnej nazwy produktu do izolacji, mianowicie polistyren ekspandowany.

Styrmann Fasada 045
Styropian fasadowy 20 cm cena

Liczba, którą znajdziemy zaraz za oznaczeniem EPS oznacza odporność na ściskanie. Im jest ona wyższa, tym odporność danego styropianu jest większa. Innymi słowy, wyższa wartość przekłada się na wyższą jakość styropianu.

Jednocześnie warto pamiętać, że wysoka liczba przy EPS to nie wszystko. Obecnie na właścicielach domów jednorodzinnych i wszystkich innych budynków ciąży szereg zobowiązań związanych z niezwykle rygorystycznymi normami energetycznymi. Aby więc budynek spełniał te niezwykle zawyżone wymagania, musi on być ocieplony produktami spełniającymi normy te w Europie, jak i w Polsce. Dlatego przyjrzyjmy się czy wybrany przez nas produkt może pochwalić certyfikatami typu EN 13163, a także czy uzyskał deklarację właściwości użytkowych i różnorodne atesty.

Styropian ranking 2024 uwzględnił też grubość i inne parametry nie bez powodu 

Skoro wiemy już dlaczego certyfikaty są tak ważne i za co odpowiada wartość lambda, czas przyjrzeć się grubości styropianu. Ocieplanie budynku zbyt grubą warstwą może doprowadzić do sytuacji, w której elewacja będzie zbyt gruba. To natomiast doprowadzi do sytuacji, w której okna będą zbyt głęboko osadzone. Innymi słowy, ilość naturalnego światła dostającego się do budynku będzie znacznie mniejsza niż powinna. To z kolei przełoży się na zmniejszoną atrakcyjność pomieszczenia.

Zbyt cienki styropian to natomiast problem z nieodpowiednim ociepleniem i sporymi stratami ciepła. To przełoży się na bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie, a także z problemami z uzyskaniem certyfikatu energetycznego, który w najbliższych latach stanie się obowiązkiem każdego właściciela budynku.

Dlatego powinniśmy odpowiednio dobrać grubość, a to oznacza sprawdzenie takich parametrów jak współczynnik przewodzenia ciepła. Najczęściej wybiera się płyty styropianowe o grubości 10-20 cm.

Niższa wartość przeznaczona jest dla produktów o bardzo niskim współczynniku lambda, a więc bardzo dobrych właściwościach utrzymujących ciepło. Natomiast wyższy zakres grubości to opcja dla bardziej budżetowych propozycji. Poza grubością bardzo ważnymi parametrami może okazać się klasa reakcji na ogień, co może pomóc w określeniu właściwości samogasnących styropianu. Ponadto, pamiętajmy też o wielkości i gabarycie paczki.

TermoOrganika fasada dalmatyńczyk
styropian fasadowy cena
Styrmann Grafit 033
Jakiej firmy styropian na elewację

Produkt izolujący do elewacji wykorzystujący polistyren jako alternatywa? Rzecz jasna opinie muszą się zgadzać 

Nawet jeśli zapoznamy się z ogromną ilością danych technicznych i parametrów, nie możemy zapomnieć o tym co ciekawego mają do powiedzenia użytkownicy na temat danego produktu. Choć z natury są to subiektywne informacje, wypowiedzi innych użytkowników pozwolą określić czy z produktem dobrze się pracuje, jaką ilość kleju do styropianu musimy wykorzystać, a także czy jest on wystarczająco twardy czy też nie.

Oczywiście rzućmy też okiem na popularność danego rozwiązania i dostępność innej konfiguracji – czy to grubszego styropianu czy też takiego oferującego niższy, czyli lepszy współczynnik izolacji cieplnej. To wszystko pozwoli nam znacznie zmniejszyć ryzyko zakupu nieprawidłowo dobranego produktu.

Podsumowanie – teraz wiesz jaki styropian wybrać w oparciu o aktualny asortyment poszczególnych dostawców i parametry produktów

Trudno jednoznacznie wskazać który styropian zasługuje na miano tego najlepszego. Niemniej jednak to Termoorganika Galaxy fasada oferuje nam bardzo atrakcyjne właściwości, świetne parametry i wiele innych zalet. Jedną z nich jest, chociażby, możliwość dostosowania grubości produktu i wartości lambda do naszych preferencji i wymagań.

Jeśli jednak potrzebujemy opcji nieco bardziej budżetowej bądź po prostu gwarantującej znacznie lepsze parametry, to śmiało możemy poszukać opcji idealnej. Pamiętajmy natomiast, że w tym celu powinniśmy uwzględnić wyżej wspomniane porady zakupowe i mając na względzie te wytyczne wybrać produkt najlepiej dostosowany do naszych potrzeb i do wymagań europejskich.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Styropian fasadowy ranking
Average rating:  
 0 reviews