Ile kosztuje elewacja domu cena za dom, budynek, m2

by

Ile kosztuje elewacja domu jednorodzinnego? Dowiedz się jakich materiałów się używa, co możemy zaliczyć na poczet prac elewacyjnych, a także jaka jest cena za m2 na rok 2024

Elewacje odgrywają niezwykle istotną rolę w konstrukcji naszego domu. Przede wszystkim mają one za zadanie chronić ściany zewnętrzne przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Oprócz tego, chronią dom przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jeśli będą one odpowiednio zaprojektowane, to pod nimi znajduje się sprawny system ociepleń, a dodatkowo na zewnątrz będą oferować nam funkcję dekoracyjną. Co ciekawe, obecnie bardzo często łączy się kilka materiałów, dzięki czemu otrzymujemy niezwykle atrakcyjne elewacje.

Niemniej jednak warto wiedzieć, że samo wykończenie elewacji to bardzo skomplikowany proces, w którym musimy uwzględnić wiele materiałów – zarówno samej elewacji jak i dodatkowych produktów do prawidłowego montażu. A to oznacza zweryfikowanie tego jaki klej do zatapiania siatki wybrać, jaką w ogóle siatkę kupić, a także czy lepiej wziąć tynk akrylowy czy może inny rodzaj zabezpieczenia. Jednocześnie pamiętajmy, że materiał izolacyjny też jest kluczowy, bo z jednej strony możemy wykonać ocieplenie styropianem o grubości 15 cm, a z drugiej bazować na wełnie czy na płytach PIR. 

Aby jednak wiedzieć na czym polega przeprowadzenie prawidłowego montażu elewacji, musimy najpierw znać jego koszty i to od czego te koszty są zależne. Bo skoro wiele osób zastanawia się ile kosztuje malowanie domu i ceny mogą diametralnie się od siebie różnić w zależności od fachowca, to podobna sytuacja może dotyczyć także innych zakresów prac remontowo budowlanych. W poniższym artykule omówimy najistotniejsze kwestie wpływające na koszt elewacji domu, jak mocno cena wzrośnie jeśli jednocześnie zdecydujemy się na ocieplenie budynku, a także co może w usłudze konstrukcji elewacji jeszcze się znaleźć. 

Od czego zależy ile kosztuje elewacja domu jednorodzinnego? Koszt robocizny, cena materiałów i pozostałe czynniki

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że wybudowanie domu w dzisiejszych czasach jest zadaniem czasochłonnym i bardzo często wymaga ogromnych funduszy. Dotyczy to zarówno prywatnych osób jak i inwestora, który zdecyduje się na późniejszą odsprzedaż gotowego budynku. Niemniej jednak należy pamiętać, że koszt budowli to nie tylko same materiały i robocizna. Musimy też mieć na uwadze sam projekt domu, a także wiele dodatkowych zadań. 

Jednocześnie koszty robocizny też się mogą różnić w zależności od naszego miejsca zamieszkania, ilości fachowców w pobliżu i dostępnych terminów. Jednocześnie pamiętać należy, że o tym, że inaczej kształtować się będzie cena za metr kwadratowy podczas renowacji, a inaczej przy stawianiu domu od podstaw. Pamiętajmy także o tym, że wybrany przez nas materiał też ma ogromny wpływ na końcowy koszt, bo styropian grafitowy będzie znacznie droższy od białego, a w obu przypadkach to po prostu styropian elewacyjny.

Wykonanie elewacji w 2024 roku zależy od miejsca zamieszkania i kosztów robocizny 

Jednym z najważniejszych powodów, dla którego ceny mogą diametralnie się różnić jest miejsce, w którym się znajdujemy. Koszt robocizny to nic innego jak płatność za samą usługę. Jak dobrze wiemy, w większych miastach za te same usługi płaci się więcej. Wiąże się to ze znacznie większymi kosztami życia w ogromnych miejscowościach, ale też i większych ogólnych zarobkach w prywatnych sektorach. 

Malowanie elewacji natryskowo

Dodatkowo warto odnotować, że sama pora roku może mieć tutaj sporo do powiedzenia. Znacznie lepiej pracuje się późną wiosną, latem i wczesną jesienią. Ponadto, zbyt duża wilgotność czy też opady deszczu mogą znacznie utrudnić zadania, szczególnie jeśli w grę wchodzi sprawnie przeprowadzona izolacja. 

Warto zdecydować się na fachowca musimy mieć na uwadze fakt, że ich wiedza i doświadczenie w bardzo dużym stopniu przekłada się na mniej problematyczne budownictwo. Unikanie błędów czy też dostosowanie elewacji do indywidualnych oczekiwań i wymagań związanych ze środowiskiem jest sprawą kluczową, jeśli elewacja ma być odporna na uszkodzenia. 

Ile kosztuje elewacja domu jednorodzinnego, jeśli chcemy doliczyć też cenę za ocieplenie domu styropianem lub wełną mineralną?

Niestety, oprócz miejsca zamieszkania czy też pory roku, musimy pamiętać, że ogromny wpływ na koszty pracy ma sam zakres pracy, jaki wliczymy w stawianie elewacji. Jak dobrze wiemy, sam szkielet budynku jest sprawą nad wyraz ważną, ale bez odpowiedniego zabezpieczenia i ocieplenia nie ukończymy mieszkania. Dlatego musimy wiedzieć, że ocieplenie jest tutaj niezwykle ważne i nierzadko idzie w parze z przygotowaniem elewacji.

Niemniej jednak istnieją też osobne firmy, które zajmują się wyłącznie termoizolacją i termomodernizacją, jak i stawianiem elewacji bez ocieplenia. Pamiętajmy natomiast, że wybranie fachowca oferującego ocieplanie i elewację jako jedną usługę okazać się może znacznie tańszym rozwiązaniem.

Jest to spowodowane tym, że jedna i ta sama ekipa będzie mogła pracować przy użyciu tych samych maszyn, a także tego samego rusztowania. Dodatkowo będzie to znacznie bardziej efektywne z perspektywy czasu. Oczywiście pamiętajmy też o tym, że wydatek będzie też musiał wliczyć same produkty do pracy, o czym nie zawsze mówi się głośno.

Eksperci będą mieć swoje własne noże termiczne do styropianu, a także wiedzą jak przeprowadzić kołkowanie styropianu jeśli tego sytuacja wymaga. Dodatkowo zwróćmy uwagę na wszystkie materiały dodatkowe jak, chociażby, klej, element izolacyjny, a także siatkę, i wiele innych dodatków. 

Cennik elewacji domów to nie tylko koszt prac elewacyjnych, ale też rodzaj wybranego tynku, cegły, czy innego wykończenia

Następnym ważnym kryterium do uwzględnienia jest rodzaj elewacji, jaką chcemy przygotować. Otóż nie zawsze musimy decydować się na tynkowanie elewacji, bo sposobów na wykonanie elewacji zewnętrznej jest naprawdę bardzo dużo. Do naszej dyspozycji mamy klasyczne tynki jak i te nieco bardziej zaawansowane, ale też i całkowicie inne propozycje takie jak cegła klinkierowa, elewacja drewniana, deski elewacyjne włóknocementowe, a także kamień lub beton architektoniczny czy tapeta elewacyjna. 

Tynk jako podstawa 

Tynkowanie nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem i większość użytkowników byłaby w stanie samemu przygotować elewację bazując na tym materiale. Niemniej jednak musimy pamiętać, że sposób pracy i odpowiednie parametry, a także aplikacja tynku jest mocno zależna od tego jaki rodzaj elewacji chcemy przygotować i, rzecz jasna, od rodzaju tynku.

  • Tynki mineralne

Bardzo często spotykany tynk. Z uwagi na swoją niską ceną i trwałość, wykorzystywany bardzo często. Co ciekawe, gwarantuje on dobrą paroprzepuszczalność. Często wykorzystywany, jeśli przygotowujemy ocieplenie domu wełną mineralną.

  • Tynki silikonowe

Uznawany za jeden z najlepszych tynków cienkowarstwowych. Jest on równie trwały co mineralny, a także charakteryzuje się paroprzepuszczalnością. Niemniej jednak należy odnotować, że jest wysoce odporny na zanieczyszczenia i wilgoć. 

  • Tynki akrylowe

Kolejny rodzaj tynku,lecz tym razem świetnie się sprawdzi w przypadku ocieplenia budynku styropianem. Nie przepuszcza pary tak sprawnie jak poprzednie opcje, lecz jest wysoce odporny na uderzenia i dodatkowo jest łatwy w czyszczeniu. 

  • Tynki silikatowe i silikonowo-silikatowe

Jedna z najmocniejszych opcji na rynku. Również nadaje się idealnie w przypadku ocieplenia elewacji styropianem. Charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć. Radzi sobie dobrze w przypadku ochrony przed pleśnią. 

  • Tynk mozaikowy 

Jeśli interesuje nas wyłącznie ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi, to ten rodzaj tynku może okazać się rozwiązaniem idealnym. Najczęściej jest on jednak wykorzystywany wyłącznie w przypadku cokołów i ościeży w okolicach drzwi jak i okien. 

Druga opcja warta rozważenia jeśli zależy nam na trwałości elewacji to cegła klinkierowa

Choć wydawać by się mogło, że taki rodzaj elewacji wyszedł z mody, to prawda jest zgoła inna. Obecnie pojawiają się niezwykle modne i atrakcyjne cegły klinkierowe, które nadają elewacji niezwykłego wyglądu – szczególnie w połączeniu z innymi materiałami. Niemniej jednak to opcja bardzo kosztowna. Jest jednak rozwiązanie, które może okazać się złotym środkiem, mianowicie płytki klinkierowe. Sam klinkier jest znany z tego, że stosunkowo dobrze odpycha wodę i mało nasiąka. Co więcej, jest on wysoce odporny na działanie różnorodnych czynników atmosferycznych. 

Innym rozwiązaniem wartym rozważenia do przygotowania elewacji budynku jest drewno

Jak dobrze wiemy, drewno zawsze było, jest i będzie materiałem popularnym. Oczywiście musimy mieć tutaj na uwadze nowoczesną stylistykę i fakturę, która w żadnym razie nie będzie przypominać tego, co było modne za czasów PRLu. Bardzo często drewniane elewacje odnajdują się w przypadku góralskich i sielskich mieszkań. Jednocześnie warto nadmienić, że tego typu elewacja wymaga odpowiedniego projektu, aby właściwie opracować pozostałe elementy dekoracyjne i estetyczne.

Sama elewacja drewniane jest nieco bardziej skomplikowana niż klasyczne rozwiązanie. Ponadto, podczas prac wymagane jest zachowanie odpowiedniej przestrzeni między ścianą a elewacją. Bez niej nie będzie możliwa prawidłowa wentylacja. A to doprowadzi do zatrzymywaniu wilgoci i zagrzybieniu elewacji. 

Kamień i beton 

Kolejne rozwiązania są nieco bardziej surowe, lecz fantastycznie odnajdują się w nowoczesnych domostwach – zarówno tych o bardzo dużej powierzchni użytkowej na poziomie 200 m2, jak i 120m2. Elewacja z kamienia wykonywana jest z materiału naturalnego, ale też i sztucznego. Rozwiązanie jest bardzo kosztowne, a dodatkowo nieco mniej trwałe od betonu. Niemniej jednak jest to wciąż opcja trwalsza niż tynk. Kamienie dekoracyjne dostępne są w różnych kształtach i grubościach. Najczęściej wykorzystujemy do prac granit, piaskowiec, sjenit lub wapień. 

Płyty betonowe były jakiś czas temu bardzo popularne wewnątrz domów. Niemniej jednak surowość ta przeniosła się ostatnio na zewnątrz i teraz beton architektoniczny coraz cżęściej pojawia się na elewacji. Materiał ten jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne i urazy mechaniczne. Miejmy natomiast na uwadze fakt, że nie w każdej sytuacji okaże się sprawdzonym rozwiązaniem. 

Sprawdź ile kosztuje ocieplenie domu i jak mocno zmienia się cennik elewacji domów czy też ocieplenia elewacji

Skoro wiemy już od czego zależy koszt inwestycji i jakie czynniki mogą wpłynąć na koszt robocizny i materiałów, czas przyjrzeć się nieco bardziej szczegółowym informacjom. W ten sposób będziemy mogli oszacować ile kosztuje metr kwadratowy elewacji w naszej miejscowości i obliczyć łączny koszt, jaki przyjdzie nam zapłacić za wykonanie ocieplenia elewacji bądź też samej elewacji. 

Jednocześnie warto odnotować, że prace elewacyjne to czasami znaczne więcej niż samo tynkowanie ścian czy montaż cegieł klinkierowych bądź też desek. Bardzo często, w przypadku renowacji starych domów, należy też usunąć poprzedni tynk, wyeliminować mostki termiczne, a dodatkowo zadbać o to, aby powierzchnia, na której będziemy pracować, był jak najprostsza i najczystsza. W ten sposób ograniczymy wyżej wspomniane mostki. Oczywiście nowy dom pozytywnie wpływa na koszt ocieplenia elewacji, lecz musimy mieć na uwadze też dodatkowe usługi w postaci malowania elewacji.

Patrząc na koszt elewacji, warto jednocześnie sprawdzić ile kosztuje ocieplenie domu i jaka jest cena za m2 usługi 2 w 1

Ostateczna cena elewacji domu wełną mineralną czy styropianem jest zależna od paru dodatkowych czynników. Głównym z nich jest właśnie praca z różnymi materiałami i holistyczne podejście do tematu ścian zewnętrznych. Koszty związane z samym tynkowaniem będą nieco niższe niż w przypadku zajmowania się też ociepleniem. To samo jednak można powiedzieć patrząc w drugą stronę. Mianowicie koszty ocieplenia w złotych za metr kwadratowy będą nieporównywalnie niższe jeśli wynajmiemy ekipę wyłącznie do ocieplania.

Najczęściej jednak najlepiej wyjdziemy, jeśli koszt ocieplenia elewacji będzie wliczony w samą konstrukcję elewacji. Wtedy możemy liczyć na znacznie niższy rachunek z uwagi na fakt, że jedna ekipa będzie w stanie działać nieprzerwanie. Ponadto bardzo często koszty związane z takimi elementami jak rusztowanie czy też przygotowanie miejsca do pracy nie będą dublowane. 

Niestety ocieplenie elewacji to nie wszystko, w koszt elewacji domu na rok 2024 należy wliczyć dodatkowe usługi

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale podczas wyliczania całkowitych kosztów związanych z elewacją trzeba doliczyć wiele dodatkowych czynników. Choćby samo rozstawienie rusztowania i praca na wysokości może tutaj podnieść cenę przygotowania elewacji. Dodatkowo pamiętajmy, że dążąc do uzyskania domu energooszczędnego musimy przeprowadzić odnowienie w sposób szczegółowy i precyzyjny. W ten sposób nie dojdzie do pojawienia się otworów, przez które ciepłe powietrze będzie uciekać, przez co ogrzewanie domu będzie bardziej kosztowne niż mogłoby być.

Dodatkowo pamiętajmy też o tym, że w dodatkowych usługach nierzadko wliczone są wszystkie materiały dodatkowe, w tym kleje, siatki i inne fanty, o których zwykły użytkownik nie pomyśli. Fachowcy ponoszą więc dodatkowe koszty, które rzecz jasna przerzucają później na klientów. 

Sprawdź jaka jest cena ocieplenia i elewacji, a także cena elewacji 

Cennik elewacji

Koszt elewacji jest bardzo różny i w głównej mierze zależy od tego z czego ta elewacja będzie się składać. Jeśli będzie to klasyczny i prosty w nakładaniu tynk (akrylowy lub mineralny), to cena rozpoczyna się od 150-200 złotych za m2. Jednakże lepszy tynk to kwota do 300 zł za m2, a inne materiały (beton lub kamień) to nawet 900 zł za m2. 

Ceny robocizny elewacji

Sama robocizna klasycznej elewacji może się kształtować w przedziale od 100 do 300 złotych, z czego niższe widełki dotyczą wsi i mniej zaludnionych miast, a wyższy zakres większych miejscowości i stolic województw. 

Wykonanie elewacji cena produktów

Skoro za projektowanie domu trzeba zapłacić, to za wszystkie inne elementy, w tym produkty do ustawienia elewacji, także trzeba zapłacić. Sam styropian to koszt do 40 zł za m2, natomiast zaprawa klejąca 2-4 zł za kg. Dodatkowo trzeba uwzględnić siatkę i klej, które kosztują kolejno 2-5 zł za m2 i 2-3 zł za kg. 

Ile kosztuje elewacja domu 120m2

Z uwagi na różne widełki cenowe, trudno jest jednoznacznie wskazać maksymalny koszt elewacji domu o takiej powierzchni użytkowej. Niemniej jednak koszt izolacji i zaprawy wynosić może od 11 000 do 16 000 złotych, natomiast koszt siatki i kleju od 3 000 do 5 000 złotych. Doliczając do tego robociznę, całość może wyjść od 20 000 do nawet i 35 000 złotych.

Teraz wiesz ile kosztuje elewacja domu, czy lepiej ocieplać ją styropianem czy wełną, a także od czego zależy ostateczny koszt‌

Cena wykonania elewacji jest w dużej mierze zależna od tego gdzie mieszkamy, jak duży dom mamy, a także co dokładnie w usłudze fachowiec nam zaproponuje. Dodatkowo musimy też uwzględnić cennik ocieplenia i mieć na uwadze wiele innych dodatkowych kwestii. Dopiero po uzyskaniu informacji od firmy co dokładnie będzie uwzględnione podczas pracy możemy oszacować czy podana cena za 1 m2 jest odpowiednia.

Niemniej jednak w wielu przypadkach znacznie lepiej jest dopłacić i pozwolić ekspertom pracować. Zagwarantuje to znacznie lepsze wykonanie, brak mostków termicznych, a także pewność, że podczas wykonywania elewacji nie doszło do zniszczeń czy uszkodzeń.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

ile kosztuje elewacja domu cena za dom, budynek, m2
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz