Jak kołkować styropian. Poradnik krok po kroku

by

Kiedy konieczne jest kołkowanie styropianu i na czym polega ten proces? Dowiedz się wszystkiego o prawidłowym kołkowaniu styropianu na elewacji!

Odspojenie warstwy izolacyjnej to problem, z którym nieraz muszą zmagać się fachowcy. Choć w przypadku parterowych budynków nie jest to często spotykana kwestia, to jednak prawidłowy montaż jest kluczowy dla budynków piętrowych. Doskonale zdajemy sobie sprawę ile kosztuje elewacja domu, a także jaki jest koszt styropiau grafitowego, podłogowego czy też styropianu elewacyjnego. Niemniej jednak nie każdy wie jak ocieplić dom sprawnie, a jednocześnie bezpiecznie i zgodnie ze sztuką. 

Otóż nierzadko może okazać się, że prace na wysokości wymagają dodatkowego zabezpieczenia, aby materiał izolacyjny nie odrywał się podczas mocniejszych wiatrów. Dodatkowo niektóre warunki atmosferyczne mogą mocno uszkodzić termoizolację, jeśli ta jest nieprawidłowo zamontowana. Choć w przypadku styropianu podłogowego takiego problemu nie ma, to pozostałe materiały już jak najbardziej cierpią z tego powodu. Z tego względu w dzisiejszym artykule postanowiliśmy omówić kwestie kołkowania, czyli zabezpieczania termoizolacji tak, aby każdy dom jednorodzinny był prawidłowo ocieplony.

W artykule przedstawimy więc jak najlepiej przeprowadzić kołkowanie, jak wygląda samo użycie kołków, na jaką głębokość należy je wiercić, czy można pracować przy użyciu klasycznej wiertarki czy też udar jest potrzebny, a także odpowiemy na dodatkowe pytania, związane także z powstawaniem mostków termicznych i jak im zapobiec. Oczywiście omówimy też dlaczego tak ważne jest prawidłowe kołkowanie i do czego doprowadzić może niewłaściwe zastosowanie kołków, nieodpowiednie przygotowanie zaprawy, tynku, czy też samego styropianu do pracy. 

Dlaczego prawidłowe kołkowanie styropianu jest niezbędne? Sprawdź czemu kołkować styropian na elewacji

Każdy budowlaniec doskonale zdaje sobie sprawę, że zimą odpowiednia termoizolacja może mieć niesłychanie duży wpływ na rachunki i wydatek na ogrzewanie. Jeśli więc ocieplenie budynku nie jest prawidłowe i dochodzi do powstawania mostków termicznych. To natomiast miejsca, w których ciągłość izolacji jest zaburzona, przez co dochodzi do zwiększenia współczynnika przenikania ciepła. Dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu na zrozumienie istoty kołkowania.

Warto najpierw zrozumieć kiedy należy kołkować styropian, a kiedy sam klej czy też łączniki mechaniczne będą wystarczające. Oprócz tego, musimy też uwzględnić aprobatę techniczną i to co zaleci architekt i projektant, bo w wielu sytuacjach to oni wiedzą jak powinno się zabezpieczyć dom przed zimnem.

Oczywiście nie możemy też zapomnieć o kolejnej kwestii, mianowicie w wielu przypadkach kołkowanie może okazać się dobrym rozwiązaniem w celu zagwarantowania sobie wysokiego bezpieczeństwa i trwałości przez wiele lat. Oczywiście profesjonalne usługi montażowe pozwolą nam znacznie sprawniej i lepiej zabezpieczyć nasze mieszkanie przed zimnem. Dodatkowo nie musimy martwić się o to jaki klej do zatapiania siatki wybrać ani też o to który nóż termiczny do styropianu będzie gwarantował prawidłowe właściwości. 

Klej sprawdzi się w parterówce, ale w innych sytuacjach konieczne jest kołkowanie styropianu, czyli stosowanie łączników mechanicznych

Dosyć często samo klejenie warstwy izolacyjnej jest wystarczające. Odspojenie jest bowiem znacznie trudniejsze w przypadku nowoczesnych budynków i świeżo postawionych ścian. Wtedy tynk jest w bardzo dobrym stanie, a to oznacza znacznie większą stabilność. Ponadto pamiętajmy, że rzadko kiedy niskie budynki, które nie przekraczają kilku metrów, mają kołkowany styropian.

Dzieje się to z uwagi na fakt, że stosunkowo niewielka powierzchnia ściany (w porównaniu do wielopiętrowych budynków czy bloków) nie jest tak narażona na działanie ogromnej siły wiatru. Dodatkowo pamiętajmy, że niektóre systemy ociepleniowe nie wymagają łączników mechanicznych z uwagi na to, że technologia wykonania jest wystarczająco stabilna bez dodatków.

Innym powodem, kiedy sam klej będzie wystarczający podczas termoizolacji, jest zastosowanie innego produktu izolacyjnego niż styropian. Wełna mineralna jako izolacja jest dosyć często spotykana w budownictwie – zarówno w postaci skalnej jak i szklanej. Jest ona dobrą izolacją termiczną, ale też gwarantuje stosunkowo wysoką odporność ogniową danej izolacji. Sama emisja hałasu jest też mniejsza, a drgania dodatkowo tłumione. 

Niemniej jednak czasami kołkowanie styropianu jest wymagane. Stare budowle wymagają dodatkowego ustabilizowania termoizolacji. Tylko wtedy mamy pewność, że nawet w bardziej wymagających warunkach nie dojdzie do uszkodzenia lub zniszczenia elewacji. Równocześnie pamiętajmy, że domy charakteryzujące się kiepskim stanem ścian wymagać będą kołkowania w celu zagwarantowania przyczepności i stabilności. 

Oczywiście otwór spowodowany nieprawidłowym montażem może doprowadzić do uszkodzenia całej izolacji, a większe prawdopodobieństwo uszkodzenia pojawia się podczas amatorskiej pracy. Dlatego jeśli nie zamierzamy korzystać z fachowca, to kołkowanie może być dla nas bardzo ważną rzeczą.

Kołkować styropian należy po aprobacie technicznej

Oczywiście pamiętajmy też o tym, że zastosowanie łączników mechanicznych może być wymagane z uwagi na uwagi w dokumentacji technicznej, które pozostawi projektant czy architekt. Niekiedy położenie domu bądź też jego konstrukcja sprawia, że dodatkowe umocnienie termoizolacyjne musi być wymagane. 

Czy kołkować styropian 20

Oczywiście pamiętajmy, że łączniki izolacji pojawią się w każdej dokumentacji technicznej, jeśli system ocieplenia tego wymaga.Na polskim rynku producenci są zobowiązani do dostarczenia instrukcji jak system ocieplenia ma być wykonany, aby spełniał on bardzo wymagające, wręcz rygorystyczne wymagania. Są one nadzwyczaj wyśrubowane i jeśli nie chcemy podczas kontroli dowiedzieć się o problemach, należy wykonać ocieplenie prawidłowo.

Choć termomodernizacja jest możliwa bez kołków do styropianu, to jednak ocieplenie budynku przy ich użyciu jest pewniejsze

W przypadku ocieplania domów jednorodzinnych wiele osób decyduje się na dodatkowe kołkowanie z bardzo prostego powodu. Stosowanie samego kleju do styropianu jest bardzo często niewystarczające. A nawet jeśli byłoby w stanie utrzymać izolację w miejscu, to po czasie niewątpliwie doszłoby do uszkodzeń. Dodatkowo warto odnotować, że domy jednorodzinny wybudowane lata temu nie mają tak dobrego tynku. Same ściany są w znacznie gorszej jakości. Dodatkowo nierzadko wymagana jest większa grubość ocieplenia.

Należy pamiętać, że kołki to dodatkowe mechaniczne mocowanie płyt styropianowych, które mają na celu zabezpieczyć całość i zapewnić odpowiednią przyczepność do podłoża. To znacznie obniża ryzyko oderwania płyt od tynku i gwarantują znacznie wyższą trwałość całego ocieplenia. Oczywiście pamiętajmy, że w przypadku pracy z kołkami musimy pamiętać o jeszcze jednej kwestii.

Otóż kołki mają specjalne talerzyki. Te muszą odpowiednio głęboko zostać zamocowane. Jeśli tego nie przypilnujemy i część elementu będzie wystawać bądź będzie wgłębiona, to talerzyk zlicuje się z materiałem izolacyjnym. Może to być spory problem z uwagi na wybrzuszenie. Jeśli tego odpowiednio nie zabezpieczymy – zaślepką może być większa ilość kleju – doprowadzi do nieprawidłowości montażowych. Te później przełożą się na problemy z estetyką (tak zwany „efekt biedronki”) czy też z uszkodzeniem termoizolacji.

Miejmy natomiast na uwadze fakt, że czasami warto zastosować kołki rozporowe, szczególnie mając na uwadze konstrukcję budowli. Strefa rozporowa będzie wymagana w przypadku pustaków bądź cegieł ceramicznych z pustkami powietrza. Innymi słowy, niepełne materiały budowlane wymagają rozporu. Natomiast jeśli budowla przygotowana została z betonu komórkowego gazobetonu czy silikatu, to w takim przypadku rodzaj łącznika nie będzie wymagał aż tak dużych przerw i stosowania specjalnych łączników. 

W jaki sposób rozmieścić kołki do styropianu? Dowiedz się jak wybrać kołki i na czym polega prawidłowa praca!

Skoro znamy już zalety stosowania kołków i bardzo dobrze rozumiemy ich istotność podczas pracy, warto teraz sprawdzić na czym polega kołkowanie i jak wygląda ten proces. Poniżej znajdziecie istotne informacje dotyczące kołkowania, w tym głębokość zakotwienia a także jak dużo musimy wywiercić dziur na metr kwadratowy płyty styropianowej.

Oczywiście nie bez znaczenia jest też grubość warstwy, a co za tym idzie długość kołków. Musimy także pamiętać o tym jaką zaprawę klejową wykorzystać i zrozumieć w jaki sposób wbijać i co zrobić z talerzykiem łącznika, aby ocieplając ścianę nie doprowadzić do powstawania nieatrakcyjnego “efektu biedronki”. 

Rzecz jasna nie bez znaczenia jest proces i technika samego kołkowania. W celu zagwarantowania szczegółowych informacji przygotowaliśmy poradnik, w którym krok po kroku opisano sposób pracy aby uchronić się przed błędami i przed powstawaniem mostków termicznych tworzonych przez kołki montażowe/

Jak rozmieścić kołki do styropianu? Sprawdź co ile centymetrów każdy kołek powinien się znajdować

Najważniejszą rzeczą podczas kołkowaniu jest prawidłowe ich rozmieszczenie. W styropianie kluczowe jest równomierne rozłożenie kołków na całej płaszczyźnie ściany. Miejsca muszą być przemyślane i stabilne na całej powierzchni. Otwory powinny być prawidłowo wywiercone, a następnie frezowane. Wymagana jest ta sama odległość i wysokość, a więc precyzja jest kluczowa. Obecnie większość dokumentacji technicznej zaleca stosować od 4 do 6 kołków na metr kwadratowy. Oczywiście pamiętajmy, że wszystko zależy od rekomendacji architekta i producenta.

Jednocześnie miejmy na uwadze fakt, że w miejscach mocno narażonych na działanie silnego wiatru czy też innych newralgicznych punktach wymagane jest zagęszczenie kołków. Wtedy ilość kołków na płytę wzrasta i może wynosić nawet do 8 kołków. 

Warto też dowiedzieć się jak kołkować styropian na elewacji – technika i najczęściej popełniane błędy

Choć każdy chciałby wykonać pracę w odpowiedni sposób, to niestety bardzo często dochodzi do błędnego montażu. Nieprawidłowości najczęściej spowodowane są wierceniem zbyt głębokiego otworu montażowego, gdzie lądować będzie kołek. Najczęstszą konsekwencją takiego błedy jest tworzenie mostku termicznego na powierzchni izolacji. Oprócz tego, bardzo trudno taki błąd później zamaskować. Jeśli otwory są zbyt płytkie, to na fasadzie budynku spotkamy się z problemem wybrzuszenia. 

Kolejnym błędem, z jakim nierzadko mamy do czynienia jest wybór łączników uniwersalnych. I choć w wielu przypadkach kołki uniwersalne to rozwiązanie bardzo atrakcyjne, to nie zawsze należy zastosować się do tego typu zaleceń z uwagi na fakt, że ocieplając ściany niewłaściwymi kołkami może dojść do osłabienia konstrukcji i cała izolacja straci na wydajności. 

Prawidłowy sposób mocowania płyt styropianowych na elewacji – krok po kroku izolacja i montaż systemu ocieplenia

  1. Pierwszym krokiem podczas kołkowania jest podjęcie decyzji o tym jakich kołków na styropian należy stosować. Im materiał będzie bardziej wymagający, tym będziemy musieli wyposażyć w lepiej wykonane i droższe kołki. Dobrym przykładem będzie materiał cięższy od styropianu klasycznego czy też większa płyta, która wymagać będzie nie kołków z tworzywa, lecz ze stalowym rdzeniem.
  2. Otwory najlepiej wywiercać za pomocą wiertarki z udarem. Głębokość otworów jest w pełni zależna od dokumentacji technicznej, grubości styropianu, wielkości płyty materiałowej, a także wielu innych parametrów. Obecnie najczęściej spotyka się otwory o głębokości od 8 do 10 mm. 
  3. Teraz musimy oczyścić otwór ze zwiercin, a więc z pozostałości po wierceniu. W miejsce otworu wkładamy tulejkę kołka.
  4. Trzpień rozporowy należy umieścić w tulei, a następnie wbić go za pomocą młotka. Końcówka kołka (z talerzykiem) musi lekko ugiąć styropian, co będzie oznaczać prawidłowy montaż.
  5. Ostatnim elementem jest, rzecz jasna, szpachlowanie miejsc łączenia, gdzie zastosowano klej. 

Wełna mineralna i styropian to podstawowe systemy ociepleń, lecz teraz wiemy że nie zawsze klej wystarczy, aby je zabezpieczyć

Zastosowanie kołków do styropianu jest potrzebne w bardzo wielu przypadkach. Przede wszystkim jeśli mamy do czynienia z dużymi powierzchniami i blokami styropianowymi, których to ciężar wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Dodatkowo warto odnotować, że kołkowanie styropianu będzie konieczne w przypadku ocieplania starych domostw, gdyż ich tynk i ściany nie będą w najlepszym stanie.

Natomiast pamiętajmy, że istnieją sytuacje, kiedy kołkowanie nie jest potrzebne. Mowa tutaj o małych, nowych budowlach, których wielkość nie przekracza kilku metrów. Dodatkowo w przypadku wełny wystarczy tylko odpowiednia zaprawa klejowa, gdyż taki materiał izolacyjny nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia. 

Powyższy artykuł poświęcony jest jednak poinformowaniu wszystkich osób zainteresowanych ocieplaniem starych domów i dużych budynków o tym jak taki proces przebiega i na co dokładnie powinniśmy zwrócić uwagę. Dlatego zawsze warto uwzględnić długość kołków i materiał wykonania, a także odpowiednie rozmieszczenie i technikę wiercenia. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że warstwa izolacyjna rzeczywiście poprawi izolację termiczną i ograniczy ubytek ciepła.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak kołkować styropian
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz